Connect with us

Društvo

“MAMA, NE MOGU VIŠE” Majka pretučenog dječaka najavila tužbe za one koji su mogli da spriječe nasilje

Nakon što se na internet stranici “Stop nasilju” pojavio snimak vršnjačkog nasilja u jednoj od igraonica u Vranju oglasila se Jelena Đorđević, majka osmogodišnjeg dečaka U. Đ. kojeg su vršnjaci pretukli na proslavi rođendana.

Ona je u izjavi za Kurir iznijela u kakvom je stanju njen sin i kroz šta sve prolaze ona i njena porodica nakon povređivanja djeteta u igraonici.

Kako Blic prenosi, redakciji Kurira majka je dostavila na uvid dokumentaciju ljekara i psihologa koji su ustanovili povrede koje je njen sin zadobio 30. oktobra u igraonici.

Na pitanje kako je dijete, odgovorila je ” iskreno nikako”.

U užasnom je stanju, krvnički je pretučeno. Na snimku se vidi kako ga krvnički tuku ja nisam mogla da gledam sve, ko može da gleda kako mu krvnički tuku dijete – započinje priču vidno potresena majka osmogodišnjeg dečaka.

– To je bio rođendan kod drugarice u igraonici na kome su pozvana djeca tu su bile radnice, odvela sam dijete prišla roditeljima pozvali smo djevojčicu koja je slavila rođendan čestitali joj, moj sin joj je predao poklon i ostavila sam dijete. Sa mlađom djevojčicom i svekrvom otišla sam do grada.

Vratila sam po njega bila je gužva, osušila sam mu kosu i izašla on je navukao kapuljaču . Pitala sam radnicu da li je bilo sve u redu ona mi je odgovorila:

– Jeste, jeste sve je ok. Bila je neka mala čarka kao mala tuča.

Mislila sam da je došlo do guranja i jurnjave što se dešava među djecom. Međutim na putu do kuće on nije uopšte mogao da hoda, jedva je hodao otežano. Mislila sam da je od skakanja, jurnjave da je u pitanju umor. Kako smo išli kroz park on na klupici sjedi i kaže mama ne mogu više. Mama imam nešto da ti kažem kad dođemo kući, rekla sam mu dobro sine, misleći da je nešto sa rođendana. Kod kuće sam imala šta da vidim ono je žalosno ježim se od pomisli šta su oni njemu radili.

Kad sam ga pitala šta mu se desilo rekao je da su ga djeca vukla, tukla i gurala, nema šta mu nisu radili. Grupa njih, trojica dječaka su nasrnula na njega to je bila krvnička tuča.

U tom dijelu igraonice gdje su djeca su tri kamere i ne vidi se svaki ugao. Što je najgore on se sakrio u toalet, oni su krenuli za njim to je krvnička tuča.

Nisam imao izbora mama, rekao mi je.

U jednom momentu gurnut je u bazen sa lopticama , gdje nastavljaju da ga tuku, on pokušava da se odbrani i nastaje tuča gdje radnica galami na moga sina koji je prebijen i pretučen – objašnjava majka.

– To je bila nedjelja. U ponedjeljak, krenem sa njim i sačekam učiteljicu. Ja njoj pokazujem na šta dijete liči i pričam šta se desilo, a ona mijenja temu. Zašto, zato što su u tom odeljenju djeca čiji roditelji rade u toj školi čiji su roditelji doktori, a mene to ne zanima. Nije mi rekla da idemo kod pedagoga, psihologa kod direktorke što sam očekivala nego će riješiti to među djecom – priča žena za Kurir napominjući da je maltretiranje njenog djeteta počelo od prvog razreda.

– Još u prvom razredu imali smo slučaj gdje je dijete iz tog odjeljenja mog sina nazivalo pogrdnim imenima. Zaštićeno dijete čiji je rođak na funkciji. Opominjala sam učiteljicu, zapadao je u depresiju, nije htio da jede i govorio je “biće na dijeti”, navodi majka i dodaje da je učiteljica u jednom trenutku prokomentarisala “kako to da samo njenog sina tuku”.

Obratila se psihologu i pedagogu
Odvela ga je kod ljekara i psihologa vidjeli su sa kakvim povredama je dijete. Na izvještaj je tvrdi, morala da sačeka što joj bilo čudno i zbog čega je posumnjala da je neko htio da zataška slučaj.

– Na snimcima se nigdje ne vidi da moj sin tuče nekoga da bi meni bilo rečeno da je dijete koje je pretuklo mog sina došlo sa povredama na preponama, pitam se šta će ono kod psihologa. Ako je tako što roditelji u školi nisu ukazali na to ili pozvali mene – zaprepašćeno se pita majka i dodaje:

– Moje dijete zbog prebijanja i traume koju je doživjelo ne želi da ide u školu, gdje je doživio nasilje i da ja razmišljam da će ga neko pretući .

Učiteljici nije smio da kaže ko ga je tukao zbog straha, iako je i prije mjesec dana imao povrede, zabranjeno mu je da ide u toalet.

Očekivala sam da će me učiteljica pozvati, ali do toga nije došlo. Sa suprugom sam otišla kod direktorice.

Ona mi je rekla “oni će se svi pomiriti i biti dobri drugovi”.

– Ne možemo da se tučemo i da budemo drugovi – kaže potresena majka osmogodišnjeg dječaka, ističući da njeno dijete ima traume i da je ona očajna.

Policiju je o vršnjačkom nasilju obavijestio Školski dispanzer, slučaj je predat tužilaštvu.

Majka apeluje na sve nadležne institucije, želi da o vršnjačkom nasilju koje je njen sin doživio budu obaviješteni svi, državni vrh pa i predsjednik Aleksandar Vučić i da oni koji su mogli, a nisu spriječili nasilje budu sankcionisani.

– Samo tako možemo stati na put vršnjačkom nasilju kako ga ne bi doživjelo nijedno dijete više, jer će moje dijete imati traume doživotno. Ne dao Bog nikome – kaže majka osmogodišnjeg dječaka koji pohađa treći razred i odličan je učenik.

Društvo

RATNI VETERANI IDU U PROTESTE! “Ovako više ne ide”

Iz Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, koje je najglasnije sa zahtjevima da vlasti nešto konačno učine na poboljšanju statusa bivših boraca VRS, poručuju da je sada “samo pitanje dana” kada će ratni veterani, kako najavljuju, izaći na ulice i krenuti s masovnim protestima.
Nedavno je održana sjednica predsjedništva našeg udruženja, gdje su donijeti i pojedini zaključci o toj temi. Bivši borci su nezadovoljni i traže konkretne akcije – kaže za Srpskainfo potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske Nedeljko Klincov.

Osvrćući se na to što su, umjesto bivšim borcima, političari već početkom ove godine odlučili da sebi podignu plate, Klincov kaže da je to najbolji dokaz o kakvoj se “neviđenoj pohlepi radi”.

– Strašno je da ti ljudi, od kojih su velika većina milioneri, nemaju minimum saosjećenja prema onima koji jedva sastavljaju kraj s krajem, a kakvih je ogroman broj u Republici Srpskoj. Borci koji su stvarali Srpsku potpuno su gurnuti na margine. Mi ćemo 3. juna održati skupštinu našeg udruženja i jedna od glavnih tačaka o kojoj ćemo raspravljati biće poziv na masovne proteste. Jasno je svima da ovako više ne ide – poručuje Klincov.

(BN)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno sa pljuskovima, ali TEMPERATURA DO 28 STEPENI

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa povremenim lokalnim pljuskovima, uz dnevnu temperaturu vazduha do 28 stepeni Celzijusovih.

U prvom dijelu dana na jugu i zapadu biće oblačno uz slabu i povremenu kišu, a u ostalim predjelima suvo uz sunčane periode i toplije.

Sredinom dana i tokom poslijepodneva prolazna kiša i pljuskovi će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, dok se tokom noći sa četvrtka na petak na sjeverozapadu očekuje jače naoblačenje koje do jutra donosi jaku i ponegdje obilniju kišu.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 13, u višim predjelima od šest stepeni, a dnevna od 21 do 28 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, na jugu i planinama povremeno jak jugozapadni.

Nastavi čitati

Društvo

Da li BiH ima DOVOLJNO LJUDSTVA I OPREME za borbu sa VATRENOM STIHIJOM?

Bosnu i Hercegovinu je tokom 2024. godine zadesio veliki broj požara, koji su zbog nepristupačnosti terena na kojem su buknuli nerijetko prijetili i stanovništvu, ali i uništavanju prirodnih bogatstava, prije svega šume i nacionalnih parkova.

Nažalost, u pojedinim situacijama imali smo primjer da nadležni nisu željeli dati saglasnost za djelovanje pomoći iz regiona i tako su zasigurno onemogućili da se problem, odnosno vatra, što prije ugasi, sa što manjim posljedicama.

Da li su nakon takvih dešavanja nadležni u BiH djelimično progledali, pa prije svega politiku ostavili sa strane, daće odgovor Savjet ministara BiH, kojem je Ministarstvo bezbjednosti BiH uputilo prijedlog odluke koja podrazumijeva da, ukoliko svi domaći kapaciteti budu angažovani u borbi sa vatrenom stihijom, bude zatražena i međunarodna pomoć.

Ona bi, kako piše u odluci, podrazumijevala angažovanje vatrogasnih snaga, sredstava i letjelica za gašenje požara sa posadom, a ta pomoć mogla bi biti zatražena od svih zemalja sa kojima BiH ima potpisane sporazume i memorandume o saradnji u zaštiti i spasavanju.

“Pomoć će biti zatražena isključivo u slučaju kada svi raspoloživi domaći kapaciteti, uključujući vatrogasne jedinice, resurse civilne zaštite, Oružanih snaga BiH i drugih nadležnih službi na svim nivoima vlasti, budu u potpunosti angažovani i kada procjena situacije ukaže na to da BiH vlastitim resursima nije u mogućnosti efikasno odgovoriti na prijetnju”, navodi se u odluci.

A dok nadležni pripremaju pomoć “za svaki slučaj”, provjerili smo koliki su zaista resursi i kapaciteti onih koji svake godine rizikuju svoje živote pri gašenju požara.

“Spremni smo apsolutno”, tvrdi Boris Trninić, direktor Civilne zaštite Republike Srpske.

On se nada da u slučaju eventualnih problema kao 2024. godine, političari neće biti u glavnoj ulozi, već će se podrediti spasavanju stanovništva, imovine i ostalog.

“Da se nije prošle godine miješala politika, ne bi bilo onoliko štete. Nadamo se da će primjenom pomenute odluke biti puno efikasnije ukoliko bude trebalo da se djeluje”, kaže Trninić za “Nezavisne” te uvjerava da Civilna zaštita RS ima dovoljno ljudstva i opreme, kao i da su tu i vatrogasne jedinice.

Najveći problem za vatrogasce i civilnu zaštitu su izuzetno nepristupačni tereni u BiH, gdje po pravilu i dolazi do požara. U takvim situacijama, sa zemlje je nemoguće djelovati, zbog čega veliku pomoć imaju od strane MUP-a Republike Srpske i Oružanih snaga BiH. Boban Kusturić, načelnik Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske, kaže za “Nezavisne novine” da na raspolaganju imaju tri helikoptera za gašenje požara.

“Imamo tri helikoptera sa kapacitetom hiljadu litara svaki. Plus imamo i jedan helikopter za izviđanje požara”, pojašnjava Kusturić. Ukoliko bi eventualno stigao poziv za pomoć pri gašenju požara sa nivoa Savjeta ministara BiH ili Oružanih snaga BiH, navodi da će o tome odlučivati Vlada RS.

“Procedura je da se treba obratiti Vladi RS, pa će oni odlučiti o tome”, kazao je Kusturić.

Letjelicama raspolažu i Oružane snage BiH.

Aldin Brašnjić, direktor Federalne uprave Civilne zaštite, kaže da OS BiH imaju četiri helikoptera, a da se najmanje dva koriste kada je to potrebno, što je i rađeno 2024. godine.

“Procedura je da se ide preko Ministarstva sigurnosti BiH, pa Predsjedništva BiH pa na Oružane snage BiH, kako bi angažovali pripadnike Oružanih snaga i njihovu opremu. To je prošle godine jako dobro funkcionisalo, iako je bilo najviše letova. Čak 14 gašenja požara je bilo prošle godine putem helikoptera. Angažovali smo dva puta i EUFOR, jednom i Hrvatsku, tako da imamo dovoljno kapaciteta”, poručuje Brašnjić.

Ipak, on priznaje da se sve ovo mora dodatno ojačati.

“Imamo problem kada su požari na otvorenim prostorima zato što se mora to gasiti samo letjelicama zbog nepristupačnosti prostoru. Drugi veliki problem je što i dalje imamo veliku površinu koja je minirana, opasno je slati ljude na neka mjesta, naročito po tim planinama i šumama i onda se moraju angažovati letjelice”, kaže on za “Nezavisne”.

Podsjeća da je još 2022. godine donesen zaključak o uspostavljanju agencije koja će se samo baviti konkretnim rješenjima za problem požara, ali da ništa nije urađeno.

“Mi smo predlagali da ta agencija u početku bude pri FUCZ, da nabavimo bar dva air traktora, ali onda i sami znamo da bi to svakako bio tehnički problem u smislu angažovanja pilota, jer su njihove plate mnogo veće nego što se može njima dati po zakonu o platama na federalnom nivou. Imamo tih nekih tehničkih problema, ali Vlada se mora odrediti kojom brzinom će to ići”, ističe Brašnjić.

Zato Vladu FBiH nisu čekali u kantonima u Hercegovini. Oni su početkom ove godine nabavili air traktor, koji je iznajmljen od Hrvatske i biće stacioniran u Mostaru.

Pored air traktora, Brašnjić navodi da bi od velike koristi bila i nabavka sistema za brzo otkrivanje požara.

“I tu imamo neke intencije da preko kantona zajedno krenemo u nabavku tih tzv. termalnih kamera koje otkrivaju požare. Radimo na tom planu, ali kao direktor FUCZ-a smatram da to može puno bolje i brže, ali i sami znate koliko je ovdje sve decentralizovano, jer imamo federalnu, pa kantonalnu te državnu upravu”, zaključio je Brašnjić.

Nastavi čitati

Aktuelno