Connect with us

Društvo

MANJI INTERES ZA RAD U NJEMAČKOJ, prijavile se 24 firme iz Srpske

Na javni poziv za dodjelu detašmana za rad u Njemačkoj ove godine su se prijavila 24 privredna društva iz Republike Srpske, za razliku od prošle godine kada je konkurisalo 30 firmi, što pokazuje da je interesovanje za poslove u Njemačkoj manje.

Sva preduzeća ove godine konkurisala su za redovni kontingent, a od tog broja devet je konkurisalo i za redovni i za posebni kontingent.

Prema riječima Mile Petrovića, sekretara Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori Republike Srpske, za Republiku Srpsku ove godine je raspoređeno 636 detašmana, što je manje u odnosu na godinu ranije, jer je broj kontingenata smanjen i za cijelu Bosnu i Hercegovinu.

“Od ove 24 firme koje su konkurisale, 21 je korisnik detašmana. Tri su novoprijavljena privredna društva koja su se prvi put javila na konkurs”, istakao je Petrović.

Razloga za prijavu manjeg broja firmi, kako kaže Petrović, ima više.

“Jedan od osnovnih razloga je smanjen obim poslova u gruboj gradnji, takozvanoj roh-bau, gdje naše firme trpe strahovite posljedice jer su gore pale privatne investicije, gradnja privatnih investicija, odnosno smanjene su narudžbe za 28 ili 30 odsto. To se, naravno, odrazilo na sve strane firme kod njih, prvenstveno na naše, ali i na sve druge strane firme. Prije svega daju poslove svojim firmama”, objašnjava Petrović za “Nezavisne novine”.

Osim manjeg posla u Njemačkoj, razlog zašto je prijavljeno manje firmi je i što određeni broj firmi ima manjak radne snage, pa nisu u prilici da rade i u Njemačkoj i ovdje.

Petrović dodaje da poslove u Njemačkoj, prema pravilima konkursa, mogu obavljati firme koje moraju obavljati djelatnost i na našem tržištu, a radove obavljaju obično radnici koji bi svakako otišli da rade u inostranstvo.

“Najbolje je da rade na ovaj način preko detašmana, jer u ovom sistemu oni ostaju prijavljeni u našoj firmi u BiH, ovdje se plaćaju i doprinosi”, kaže on.

Kako ističe, trenutno kontingent drže poslovi iz oblasti elektroradova, montažerskih i fasaderskih radova, kao i završnih radova u građevinarstvu jer se završavaju objekti iz prethodnih godina.

“Ukoliko ne dođe do oporavka građevinskih radova u Njemačkoj u oblasti visokogradnje i stanogradnje, možemo očekivati da će svi i ovi koji sada trenutno rade završne radove, prateće poslove na građevinarstvu, ući u slične probleme, ali nadamo se da do tog scenarija neće doći”, ističe Petrović za “Nezavisne novine”.

Savo Erić, predsjednik Udruženja poslodavaca građevinarstva i industrije građevinskog materijala Republike Srpske, ističe za “Nezavisne novine” da je upravo taj problem manjka radnika odranije jer su građevinski radnici otišli i da su sada građevinske firme na minimumu sa kvalitetnom radnom snagom.

“S druge strane, starija radna snaga se ne bi sada odvajala od kuće. Sami poslovi koji se gore nude nisu to više prihvatljivi poslovi i toliko dobra priča koliko se misli”, kaže Erić.

Bez obzira na sve, on kaže da je njemačko tržište svakako značajno za naše firme, ali njegov prijedlog je da naše firme prave konzorcijume.

Inače, nedavno su “Nezavisne novine” pisale da su preduzeća iz Srpske koja imaju ove godine detašmane za izvođenje poslova u Njemačkoj u jako lošoj situaciji zbog nedostatka investicija u ovoj zemlji, pa je smanjen i obim poslovanja.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno