Connect with us

Banjaluka

“MATERIJALE SMO VEĆ PREDALI” Savić-Banjac pozvala Ninkovića da zakaže redovnu i vanrednu sjednicu!

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac još jednom je pozvala predsjednika Skupštine Grada Ljubu Ninkovića da zakaže redovnu, ali i vanrednu sjednicu Skupštine Grada.

Istovremeno, iskoristila je priliku da pozive i sve odbornik da reaguju, odnosno da i oni prozovu predsjednika Skupštine kako bi što prije načinio ovaj korak.

-Nastavlja se praksa da nemamo održavanje sjednica – redovne kao i dosada, ali sada nemamo ni vanrednu. Iako smo podnijeli inicijativu za održavanje kako redovne, tako i vanredne sjednice, jer veliki broj tačaka čeka na rješavanje, baš kao i Gradskki olimpijski bazen, predsjednik Skupštine Ljubo Ninković ostao je nijem na naše pozive, inicijative i apele. Stoga, dodatno želim da apelujem i na sve odbornike koje su birali naši građani, da pokušaju da porazgovaraju sa predsjednikom Skupštine Grada i utiču na njega, jer nam scenario od prošle godine, ali i svih prethodnih zaista ne treba – kazala je ona.

Podsjetila je i na to da su pozivi za održavanje sjednica predati prošle i pretprošle sedmice, ali da do dana današnjeg nije stigao odgovor.

-Ovo nije odgovorna politika predsjednika Skupštine Grada. Izbjegavanjem da zakažu sjednica Skupštine Grada ne štete samo nama, nego svim građanima Banjaluke. Apelujem još jednom da zakažu sjednice, da sjednemo i da razgovaramo o svim onim stvarima koje treba da izglasamo. Materijale smo već predali – rekla je ona.

Dodala je kako na usvajanje, između ostalog čekaju i neradna nedjelja, rješanje pitanja vodosnabdijevanja Tunjice 1 i Tunjice 2, prihodi od parkinga, te Urbanisrički plan.

Podsjetila je da stanje na Gradskom olimpijskom bazenu je takođe loše, te da je zbog toga potrebne vanredna sjednica Skupštine kako bi se sredstva vratila na račun GOB-a, koji bi tada mogao da otvori vrata za sugrađane.

Banjaluka

MILADA ŠUKALO “Pred Banjalukom je novi investicioni ciklus”

Započeli smo još jedan investicioni ciklus u Banjoj Luci i pred nama je veliki broj investicija koje ćemo realizovati u narednom periodu.

Poručila je ovo projekt menadžer Grada Milada Šukalo, istakavši da je među većim projektima rekonstrukcija dvije kule na tvrđavi Kastel.

-Nakon što smo uspješno završili projekat osvjetljenja Kastela, ali i nekoliko manjih projekata u okviru kojih smo najstariji gradski simbol obogatili novim mobilijarom, započinjemo jedan ozbiljan projekat prekogračnične saradnje kroz koji ćemo rekonstruisati dvije kule. U Kuli 1 biće smješten moderan turistički info centar, dok je u Kuli 2 planiran suvenir šop sa kafeom. Na ovaj način svakako ćemo obogatiti sadržaje na tvrđavi – pojasnila je projekt menadžer Grada.

Šukalo je istakla da će uz obnovu kula na Kastelu, biće nastavljen i projekat izgradnje šetališta uz Vrbas, koje je, prema njenim riječima postalo jedno od omiljenih mjesta za uživanje Banjalučana, ali i brojnih turista.

-Šetalište uz Vrbas zasigurno je jedan od projekata koji je dobio najveći broj odobravanja građana Banje Luke. Do sada smo izgradili oko pet kilometara šetališta, a sada nastavljamo gradnju šetališta na dionici od Švedske plaže do plaže Vrućica. Naš cilj je da u kontinuitetu radimo na uređenju obala Vrbasa, ali istovremeno i na možda i najznačajnijem projektu, a to je izgradnja kolektora na rijeci Vrbas. Na ovaj način želimo da Vrbas, kao simbol našeg grada, bude uvijek visoko na listi naših prioriteta jer to je značajno prvenstveno za zdravlje naših građana, a uz to značajno je u rekreativnom i turističkom kontekstu – naglasila je projekt menadžer Grada.

Dodala je da se radi i na projektu izgradnje amfiteatra – ljetne pozornice kod Pravnog fakulteta, kao i na projektu izgradnje sportsko-rekreativnog kompleksa kod Vodenog parka „Akvana“, ali i na izgradnji kuće „Predah“, koja će omogućiti privremeno i trajno zbrinjavanje lica sa poteškoćama.

Nastavi čitati

Banjaluka

Zbog školskog raspusta, od sutra u BANJALUCI NA SNAZI LJETNJI RED VOŽNJE!

Završetkom školske godine i početkom sezone godišnjih odmora stupa na snagu ljetnji režim održavanja redova vožnje, koji će biti na snazi već od sutra 23. juna.

Ovaj red vožnje, koji počinje 23. juna i traje do 31. avgusta, prilagođen je smanjenim prevoznim potrebama tokom ljetnjeg perioda i podrazumijeva samo manje korekcije polazaka na određenim linijama.

 

 

Organizacija sistema javnog prevoza putnika funkcioniše sa dva režima održavanja reda vožnje, i to zimskim i ljetnjim, ljetnji red vožnje možete pogledati OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI GIMNAZIJALCI sa profesorima proslavili 50 GODINA OD MATURE!

Sa osmijehom na licima i energijom na kojoj bi im pozavidjeli mnogo mlađi, juče su, prvog dana ljeta, banjalučki gimnazijalci proslavili 50 godina od mature, a sjedeći u holu ove škole, prisjetili su se sad već dalekih vremena, te kolega koji više nisu s njima.

Istog dana su obilježili i 54. godine od ulaska u novu zgradu Gimnazije, koja je napravljena od donacija nakon zemljotresa 1969. godine, i to od naroda cijele Jugoslavije.

Ova generacija je iznjedrila brojne uspješne ljude, profesore, naučnike, ljekare, političare, pjesnike itd.
Na samom početku, kada su se svi okupili u holu škole, profesorka muzičke kulture Ilijana Vidaković je zajedno sa gimnazijalcima otpjevala njihovu himnu, Gaudeamus igitur.

Naime, nakon što su se našli ispred svoje škole, te se fotografisali, ušli su u hol, gdje su se svi predstavili, a svako od njih je rekao nešto važno o sebi.

A imali su šta i reći, jer je među njima bilo uglednih i poznatih ljudi širom svijeta poput Namika Hrleta, svjetski poznatog naučnika, evropskog stručnjaka za razvoj vještačke inteligencije. Tu je bio i Željko Komšić, političar, pjesnik, muzičar, kandidat za Nobelovu nagradu, te Miloš Šolaja, evropski diplomata, redovni profesor nekoliko Univerziteta, i predavač na važnim Univerzitetima svijeta, diplomata, organizator raznih edukativnih i informativnih projekata. Takođe, među ovim gimnazijalcima su i prof. Milena Gvozden, diplomata EU u Briselu, te prof. dr Mirko Raković, cijenjeni dječji hirurg, akademik, kao i Marija Knežević, redovni prof. banjalučkih univeziteta i poznata preduzetnica i inovatorka.

Kako je istakla za “Nezavisne novine” profesorka Marija Knežević, njih 238 je prije 54 godine upisalo prvi razred, dok je u isto vrijeme maturiralo 208 gimnazijalca iz njihove generacije.

“Sastajali smo se svakih pet godina i to uvijek u velikom broju, mada smo se po završetku Gimnazije, a posebno studija, rasuli po čitavom svijetu, od Australije do Amerike. Dodatno rasulo se desilo za vrijeme rata, tako da se danas okupili nas oko 80 sa četiri živa profesora: Stanar Ljiljana, Arsenov Radmila (srpsko-hrvatski jezik), Pletikosa Ilija, profesor fizičkog i Ilijana Vidaković, prof. muzičkog”, ističe Kneževićeva.

U toj generaciji su stasali i Relja Boris, poznati pjevač i kompozitor, Kenan Handan, muzičar i pjesnik, Vesna Pucar, preduzetnica, te desetak poznatih ljekara, elektrotehničara, matematičara, fizičara i preduzetnika.

“Odali smo počast za tridesetak preminulih kolega i koleginica i s njima u srcima i duši otpjevali našu himnu Gaudeamus, uz dirigovanje naše prof. muzičkog. Inače, sastajali smo se svakih pet godina u zaista velikom odzivu, osim 2020. godine, zbog korone, tako da nam je ovaj jubilej bio još važniji, jer se nismo okupili 10 godina”, istakla je Kneževićeva.
Kako kaže, poslije predstavljanja u Gimnaziji i mnogo šala, od kojih kao navažniju ističu onu da su im momci priznali kako su im se sviđale još u Gimnaziji, ali im nisu mogli prići jer su one tražile starije, a sad bi im, ističe, neki opet prišli, ali misle da one sada traže mlađe.

“I tako ‘sreća ostaje lijepa samo dok se čeka, dok od sebe samo nagovještaj da’. Profesorima smo priznali da smo mnogo naučili i da nam je to znanje koristilo u daljem školovanju i karijerama”, dodala je.

A poslije susreta u Gimnaziji svaki razred je otišao negdje na kafu, kako bi ispričali šta se još ima za reći: kako zdravlje, koliko imaju brakova, unuka, a neki su se već pohvalili sa titulom prabaka ili pradjed.

Druženje su nastavili uveče uz muziku i večeru u hotelu Bosna, koji je, kako kaže, za Gimnaziju pojam, jer se tada sve slavilo u tom hotelu.

“Samo se sada sala zove Prezident, s tim da je to nekada bio Piano bar, a prije toga samo hotel Bosna, u koju mi, kao gimnazijalci nismo smjeli ulaziti, jer su tu ulazili i sjedili profesori”, zaključuje Kneževićeva.

Nastavi čitati

Aktuelno