Svijet
MEDICINARI BRINULI O BOLESNOJ NAPUŠENOJ BEBI, pa postali su njeni roditelji

Par, koji se upoznao tokom noćne smjene i vjenčao nekoliko godina kasnije, liječio je bebu Elu u momentima kada je bila najslabija. Bilo je momenata kada su mislili da neće preživjeti.
– Bila je veoma, veoma mala i veoma, veoma bolesna – rekla je Tejlor Deras (31) za “Washington Post”, koja je, zajedno sa svojim mužem, medicinska sestra na odjeljenju neonatologije u bolnici u Omahi.
Eli, koja je rođena u maju 2021. godine, bila je potrebna intenzivna medicinska njega, koja je uključivala i nekoliko transfuzija krvi. Kad god bi Tejlor Deras imala pauzu tokom smjene, ona bi privila Elu sebi na grudi i čitala joj.
Isto bi radio i njen muž, koji je takođe bio slab na djevojčicu.
Elina biološka majka bila je u ranim dvadesetim, rekli su Derasovi, i borila se da zadrži posao i dom. O Elinom ocu se ne zna ništa.
U početku je biološka majka redovno posjećivala bebu Elu. Vremenom, kako se Elino zdravlje stabilizovalo, dolazila je sve rjeđe. U decembru 2021, Ela je postala štićenik države, nakon čega joj se zdravlje pogoršalo i prebačena je u drugu bolnicu.
Kada je konačno bila dovoljno jaka da ode kući u aprilu 2022, mala Ela nije imala kuda, njena majka nije imala gdje da je zbrine.
Derasovi, koji su bili u braku od 2020. i pokušavali da dobiju bebu oko godinu dana, pozvali su socijalnog radnika zaduženog za Elin slučaj i ponudili se da budu njeni hranitelji. Pošto je još uvijek bila nestabilnog zdravlja, znali su da će biti dobro opremljeni da brinu o njoj.
Par je takođe saznao da je Elina biološka majka željela da njena kćerka ostane sa medicinskim tehničarima koji su se s ljubavlju brinuli o njoj skoro godinu dana.
– Rekla je radniku socijalnog: “Želim da ode kod njih; oni je najbolje poznaju” – prisjeća se Tejlor Deras.
Nakon završetka obuke za hranitelja, Derasevi su odveli Elu kući kada je imala 11 mjeseci. Jedna od njenih prvih riječi bila je “tata”.
Iako su Derasovi bili oduševljeni što Ela živi sa njima, znali su da postoji mogućnost da je njena majka uzme nazad. Elina rođena majka nastavila je da posjećuje kćerku. Tokom jedne posjete, rekla je Derasima: “Vi ste njeni roditelji”.
To im je donelo spokoj i sigurnost da će Ela ostati u njihovom domu.
U julu 2023, Elina biološka majka odrekla se roditeljskih prava, otvorivši put Derasovima da je usvoje. 18. novembra, dan koji je inače Nacionalni dan usvojenja.
Sudnica je bila puna drugih kolega i svi su im pružili podršku na putu ka roditeljstvu.
Ela, koja ima skoro tri godine, ima traheostomu – hirurški napravljenu rupu u dušniku koja obezbjeđuje prolaz vazduha za disanje – kao i cev za gastrostomiju, za hranjenje. Derasovi kažu da će sve to verovatno biti uklonjeno u toku godine.
– Svake nedelje postaje sve bolja i bolja. Ona hoda i priča, a mi nismo znali da li će moći da radi sve te stvari.
Priča o porodici Deras bila je pokrivena i lokalnim i nacionalnim vestima, i nadaju se da će inspirisati druge koji se bore da postanu roditelji da razmisle o hraniteljstvu ili usvajanju.
– Nikad ne znaš ko kome si potreban. Postoje djeca koja imaju posebne potrebe i treba im hraniteljstvo i usvajanje. Oni zaslužuju ljubav – saglasni su oboje.
Za sada uživaju u vremenu sa svojom ćerkom, koju su opisali kao drsku, pametnu, ljubaznu i živahnu. Ela će na jesen krenuti u vrtić.
Svijet
NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.
Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.
JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.
Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.
A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.
Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.
Svijet
STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.
Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.
Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.
On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.
Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.
Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.
Svijet
POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.
U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.
“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.
Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.
Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.
U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.
-
Politika3 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”
-
Banjaluka2 dana ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
STEVANDIĆ TAGOVAO TRAMPA I MASKA “Prvi smo vas podržali” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK ZA RT BALKAN: Putin je svjetski lider, jedan od najvažnijih ljudi svijeta
-
Politika2 dana ago
RAMO O STEVANDIĆU “Ja njega ONAKO LIKOM I DJELOM doživljavam KAO SEOSKOG LOLU”