Region
MILANOVIĆ DOČEKUJE MILATOVIĆA! Prva zvanična posjeta

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović u ponedjeljak će ugostiti crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića, a glavne teme razgovora će biti rješavanje otvorenih pitanja između dvije zemlje te niz ostalih tema, od položaja Hrvata do Evropske unije i NATO-a, saopšteno je iz Ured predsjednika Hrvatske.
Ovo je prva posjeta predsjednika Milatovića Hrvatskoj nakon što je izabran i u maju ove godine za predsjednika Crne Gore, a Hrvatska je prva članica Evropske unije koju će Milatović službeno posjetiti.
“Bilateralni odnosi između Hrvatske i Crne Gore i mogućnost dogovornog rješavanja otvorenih pitanja, položaj i prava Hrvata u Crnoj Gori, nastavak crnogorskih pregovora o članstvu u Europskoj uniji, saveznička suradnja u okviru NATO-a te politička situacija u jugoistočnoj Europi glavne su teme o kojima bi predsjednici Milanović i Milatović trebali razgovarati”, dodaje se usaopštenju.
Osim sastanka s predsjednikom države, Milatović će se tokom dvodnevnog službenog boravka u Zagrebu sastati i s predsjednicima Vlade i Hrvatskog sabora.
Milanović je do sada više puta isticao hrvatsku podršku “evropskom putu Crne Gore”, govoreći kako je “Crnoj Gori mjesto u EU i da je dobro što je Crna Gora u NATO-u”.
Hrvatska kontinuirano pomaže Crnoj Gori na evropskom putu, a ta se pomoć najviše ogleda kroz političku i tehničku pomoć u pregovorima s EU koji su započeli 2012. godine, navodi se u saopštenju.
Prema službenim podacima, u Crnoj Gori živi oko 6.000 Hrvata, dok procjene govore o deset hiljada.
Hrvatima u Crnoj Gori priznat je status autohtone nacionalne manjine i nakon zadnjih parlamentarnih izbora Hrvati imaju svog zastupnika u Skupštini Crne Gore, člana Hrvatske građanske inicijative Adrijana Vuksanovića.
Krovno udruženje crnogorskih Hrvata je Hrvatsko nacionalno vijeće sa sjedištem u Tivtu.
Robna razmjena između dviju država u prošloj godini, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku, iznosila je 316 mliona evra ili 32 posto više nego godinu ranije, pri čemu Hrvatska ima značajan suficit u toj razmjeni.
Hrvatske firme značajan su ulagač u Crnu Goru jer su do sada investirale 294 milijuna evra, prenosi Hina.
Region
VUČIĆ: Službe otkrile ruske državljane u kampu “SUNČANA REKA”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da su nadležne službe ustanovile prisustvo trojice ruskih državljana u kampu “Sunčana reka” između Loznice i Malog Zvornika, kao i da su privedena lica srpske nacionalnosti koja su bila dostupna.
On je to rekao na konferenciji za medije na pitanje da li ruske službe stoje iza borbenog kampa za strance kod Loznice i da li je o tome razgovarano danas na sastanku sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i dodao da su zatečene osobe dale podatke o kojim licima je riječ i da se nastavlja dalja istraga.
“Ta lica se i dalje nalaze u poritvoru. Kao što smo priveli 11 lica povodom incidenata u Parizu i dva lica povodom incidenata u Nemačkoj na mitingu koje je jedan od opozicionih lidera održavao i gde je neko bacio farbu lažno želeći da optuži nekoga iz nemačkih vlasti”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.
On je rekao da ne može da tvrdi da ruske službe stoje iza kampa u Loznici, ali da su ta lica privedena i da je istraga u toku.
“To je ono što mogu da potvrdim, istraga se nastavlja”, rekao je Vučić.
Region
VUČIĆ: Članstvo u EU za Srbiju je strateško opredeljenje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je za Srbiju članstvo u Evropskoj uniji strateško opredeljenje i prioritet spoljne politike, kao i da se to neće menjati do sledećih izbora, ali da veruje ni posle toga i naveo da je predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen predao pismo u kome moli EU da Srbija bude izuzeta od carina na čelik.
“Znam da EU ne može da izuzme Srbiju, ali sam joj predao pismo da Srbija bude izuzeta od carina na čelik, ali sam zamolio i verujem da će EK naći način da zemljama kandidatima ublaži status i olakša. Zima za nas neće biti laka, obezbedili smo velike rezerve nafte i gasa ali biće teška politička zima. Blisko ćemo sarađivati sa EU”, rekao je Vučić.
On je podsetio i da Srbija od početka sukoba u Ukrajini nije otvorila nijedno poglavlje ni klaster, ali da je uradila neke stvari, da mora još.
“U skladu sa tim, verujem da što je učinjeno u vezi biračkih spiskova, nekih drugih stvari vezano za energetska pitanja će naići na pozitivnu reakciju, ali ima još da se radi”, rekao je predsednik Srbije.
Dodao je i da je Srbija sada u “ne lakoj” situciji u vezi energetike, da je NIS pod sankcijama SAD i evropskim i da taj problem nije lako rešiv.
“Nadam se da ćemo u svim pitanjima od značaja imati podršku i pomoć EU”, rekao je Vučić.
On je naglasio i da je zahvalan Ursuli fon der Lajen što je jedan od retkih zvaničnika koji su više puta dolazili u Srbiju i to ne samo u glavni grad.
“Obilazila je i druge manje gradove u Srbiji, pomagala nerazvijene krajeve”, rekao je on.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je danas da je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu imala otvoren i iskren razgovor, kao i da je “sada pravi trenutak za Srbiju da preuzme konkretne korake u pridruživanju” Evropskoj uniji.
Fon der Lajen je na konferenciji za novinare u Palati Srbija rekla da je “Srbija napravila pre dve decenije izbor da se pridurži EU” i da je to bio izbor “od srca” i želja naroda Srbije.
“Očekujemo da Srbija krene prema EU”, kazala je Fon der Lajen.
Ona je kazala da je prvi korak na tom putu napredak u vladavini prava, elektrosnkih medija i vladavini zakona, kao i da napori za pridruživanje nisu jednostavni, ali da vredi uložiti trud za izgradnju temelja za miroljubivo društvo. Fon der Lajen je ocenila da je do sada postignut napredak sa biračkim spiskovima i savetom Regulatornog tela za elektronske medije.
Region
TUŽNA GODIŠNJICA: 18 godina od smrti Tošeta Proeskog

Makedonski pjevač Toše Proeski (1981-2007), jedan od najslušanijih izvođača pop muzike u regionu, poginuo je u saobraćajnoj nesreći na auto-putu Zagreb-Beograd, kod Nove Gradiške, 16. oktobra 2007. godine.
Proeski je imao talenat koji se rijetko sreće i bio je jedan od najpopularnijih pjevača sa prostora nekadašnje Jugoslavije.
Bio je pjevač, tekstopisac i kompozitor cincarskoga porijekla.
Smatran je vrhunskim dijelom makedonske i balkanske muzičke scene, a Tošetova muzika bila je popularna u mnogim zemljama Jugoistočne Evrope.
BBC ga je nazvao balkanskim Elvisom Prislijem.
Proeski je bio poznat i po svom humanitarnom radu.
-
Društvo2 dana ago
ZDRAVSTVO NA IZDISAJU! Iz bolnica u Srpskoj bježe i mladi i stari ljekari
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ IZ BIJELJINE “Nema straha u PDP-u – IMA STRAHA U REŽIMU!” (FOTO)
-
Društvo2 dana ago
KORONA SE VRAĆA? U Srpskoj devet novozaraženih i jedan preminuli
-
Politika1 dan ago
RADOJIČIĆ “Stanivuković je predstavnik nove generacije koja će DONIJETI SUŠTINSKE PROMJENE”
-
Svijet1 dan ago
FON DER LAJEN danas u Crnoj Gori i BiH, u srijedu u Srbiji
-
Politika2 dana ago
DODIK I ČOVIĆ U BANJALUCI! Neočekivan sastanak iznenadio javnost
-
Politika3 dana ago
DODIK “PAKUJE” AFERU PETROVIĆU! Već viđen scenario “bliskih aradnika” bivšeg predsjednika
-
Svijet2 dana ago
“ZA NEPOKOLEBLJIVU I ČVRSTU PODRŠKU DRŽAVI!” Izrael odlikuje Donalda Trampa najvišim priznanjem