Politika
MILIONI ISPARILI, NIKO KRIV: Nema para, nema hapšenja, nema pravde?!

Ovo su, između ostalog, rekli gosti emisije “Izazovi” BN televizije ekonomista Milenko Stanić, bivši predsjednik PDP Branislav Borenović i načelnik opštine Ljubinje Stevo Drapić (SDS).
– Naša zemlja je zemlja deficita i dugova, a da bi se deficiti i dugovi pokrili, država mora nekoga da uzme. -Tako funkcioniše ekonomija. Tu nastaju problemi i nesreće jer vlast kreditna sredstva pogrešno ulaže, rekao je Stanić.
“Nisu obezbjedili dodatni prihod koji bi dao mogućnost i Vladi i privredi i staanovništvu da od većih prihoda vraćaju i glavnice uzetih dugova i kamatu, odnosno cijenu tog kredita. Postoje određeni izvori koji to obezbjeđuju, a jedan od njih je i rasprodaja imovine od strane onih koji se zaklinju da je čuvaju, rasprodaju upravo tu imovinu da bi pokrili uzete kredite”, rekao je Stanić.
U FBiH zakonom je ograničeno zaduživanje na godišnjem nivou na 18 odsto ostvarenih prihoda, te je tamošnjim rukovodiocima uskraćena mogućnost prekomjernog zaduživanja, dok vladajuća struktura u Republici Srpskoj uzima koliko želi, ne obrazlažući pri tom od koga su uzeta sredstva, za šta će biti utrošena i kako ćemo ih vraćati, upozorava Borenović.
“Zamislite kakav je to bezobrazluk, da neko u naše ime donosi odluku na Vladi Srpske, a znamo da se to donosi na komitetu SNSD-a, do milijarde i 600 miliona, a mi imamo izvorne prihode od 3 milijarde i 400 miliona, što je odsustvo blo kakve strategije. 6 milijardi i 700 miliona je ukupan dug Republike Srpske. Identičan je dug i FBiH, ali Federacija ima duplo više stanovništva”, rekao je Boranović.
Od svih kreditnih zaduženja, novac najviše troši Vlada, dok se lokalnim zajednicama ne ostavlja skoro ništa. Vlada takođe ignoriše zahtjeve lokalnih zajednica za kapitalna ulaganja u privredne subjekte, koji bi potpomogli ostanak stanovništva na prostorima sa kojih, zbog besperspektivnosti odlazi glavom bez obzira, rekao je Stevo Drapić, načelnik opštine Ljubinje.
“Mi se prosto ne pitamo ni za kakva kreditna zaduženja, ni za šta ona idu iako ih plaćamo. Ona bi imala smisla da se investiraju, pa da se o toga pravi nova vrijednost.Od svih ovih silnih zaduženja, vlast je napravila kod nas samo hidroelektranu “Dabar”, kapitalni objekat koji ima smisla jer će vraćati vrijednost. Mi smo prodali svoj “M-tel”, a FBiH ima svoj “Telekom”, koji je uvjek ozbiljna vrijednost i može vratiti pola tih njihovih dugovanja”, rekao je Drapić.
Stanić, Borenović i Drapić kažu da je jako sramno to što Vlada Srpske, pod izgovorom da ne može da naplati određana dugovanja i potraživanja, ista ustupa privatnim firmama.
“Kako je moguće da organizacije koje nemaju finansijski i kadrovski potencijal, preuzimaju te poslove, a da to ne može da uradi Vlada, koja ima oko 40.000 zaposlenih kadrova za različite situacije i ima političku i ekonomsku moć? Ja mislim da iza toga stoje određeni poslovi koji se iz javnog prenose u privatni sektor i to se samo može povezati sa neodgovornošću i korupcjom “, smatra Stanić.
“Ova Vlada je potpuno kncept promašila. Nije favorizovala privredu i investicije, nego je zarad izbornih rezultata favorizovala javni sektor i političko zapošljavanje i mi sada u svim tim javnim preduzećima nemamo kvalitetnih kadrova”, rekao je Drapić.
Gosti su se dotakli i arbitraže u čuvenom slučaju “Vijadukt”, zbog čijeg će neprofasionalnog vođenja i nesposobnosti vlasti, dug morati da plate građani.
“Uvjek se prije tog “suđenja” predviđa do 6 mjeseci za mirno rješavanje spora između dvije strane. Imamo informaciju, što je potvrdio i bivši pravobranilac Mandić, da je u početku prijedlog “Vijadukta” bio da se to riješi isplatom da li jedan ili dva miliona maraka. Neko iz vlasti Republike Srpske nije htio da čuje za to ili je namjerno odugovlačio čitav proces, pa smo došli u situaciju da je igubljeno 112 puta više novca”, kaže Borenović.
U Republici Srpskoj neće doći do suštinske promjene, ako se ne promjeni aktuelna vlast, jer je po ustavu najveća odgovornost za trenutno stanje na Vladi i njenim institucijama, te je jako važno da građani znaju da uz njihovu podršku, opšte stanje može da se popravi uz odgovorniji i pošteniji rad novih ljudi, prema Republici Srpskoj, rekli su gosti emisije “Izazovi”.
Politika
NEMA DA FALI! Stare cijene hrane i pića samo za političare

Cijene jela od prije deset godina te nedostaci u sistemu evidentiranja i kontrole utroška zaliha hrane i pića, ali i propusti u planiranju i sprovođenju određenih postupaka javnih nabavki, glavni su razlozi zbog kojih je Služba za zajedničke poslove institucija BiH dobila mišljenje sa rezervom za prošlu godinu.
Kancelarija za reviziju institucija BiH skrojila je Službi zbog utvrđenih propusta u radu u prošloj godini i 34 preporuke.
Služba ostvaruje vlastite prihode pružanjem ugostiteljskih usluga zaposlenim u institucijama BiH. Prema obrazloženjima finansijskog izvještaja ostvareni prihodi su naplaćeni gotovinski, putem faktura i abonentskih blokova.
I pored ranijih preporuka revizije, Služba još nije sačinila prijedlog novog cjenovnika, niti novog normativa.
– Prodajne cijene artikala (hrane i pića) su utvrđene cjenovnikom jela i pića u objektima institucija BiH iz 2015. godine. Normativi (potrebna roba/sirovine za dobijanje određenog artikla) su utvrđeni 2017. godine, nakon čega su vršene izmjene koje nisu usvojene od rukovodstva, niti su uspostavljene jasne procedure postupanja kod potrebe izmjene normativa – naveli su revizori te ponovo preporučili Službi da izvrši detaljnu procjenu troškova pripreme jela i pića te na osnovu toga razmotri potrebu za korekcijom prodajnih cijena, imajući u vidu značajne promjene u nabavnim cijenama u odnosu na period donošenja važećeg cjenovnika.
To znači da, dok su cijene životnih namirnica u posljednjih nekoliko godine i više nego udvostručene, jedino političari u Sarajevu žive i više nego lagodno, jer samo oni imaju privilegiju da jedu i piju po cijenama od prije deset godina.
Kada je riječ o kontroli utroška hrane i pića, revizori su naveli da se na pouzdan način ne mogu utvrditi stvarni utrošci robe po vrstama i količinama, a koji su osnova za pouzdano utvrđivanje stvarnih količina pripremljenih obroka i njihove prodaje te utvrđivanje stvarnog prometa hrane i pića po vrstama i količinama.
– Služba je krajem godine pokrenula aktivnosti na integrisanju softvera za ugostiteljstvo “nibis” sa softverom “aksis”. Integracijom bi trebalo da bude omogućen automatski prenos robe između različitih lokacija, organizacionih jedinica i skladišta, čime bi trebalo da bude značajno unaprijeđen proces evidentiranja utroška robe i stanja zaliha u ugostiteljstvu – navedeno je u izvještaju.
Pored navedenih propusta revizori su utvrdili i da zahtjevi za dodjelu stimulacije zaposlenom ne sadrže detaljna obrazloženja sa relevantnom dokumentacijom na osnovu kojih se predlaže isplata novčane nagrade. Osim toga postoje i slučajevi da su zaposleni sami sebe predlagali za novčanu nagradu.
Nepravilnosti su utvrđene i kod korišćenja plaćenog odsustva, prekovremenog rada, a ponovo je utvrđeno i da evidencije o korišćenju službenih vozila u pojedinim slučajevima nisu bile potpune.
– Kod pojedinih putnih naloga utvrđeno je da je prikazana kilometraža prilikom točenja goriva neusklađena sa evidencijom o pređenoj kilometraži za taj dan te da se u pojedinim slučajevima i relacije kretanja ne podudaraju sa relacijom u izvještajima o korišćenju TAG uređaja – naveli su revizori i poručili da su ponovo konstatovane slabosti i nedostaci kod istraživanja tržišta i sprovođenja postupaka nabavki.
Loša praksa
Služba za zajedničke poslove institucija BiH je lani putem ugovora o radu na određeno vrijeme angažovala 69 osoba bez raspisivanja konkursa.
– Nismo se uvjerili da je zapošljavanje na određeno vrijeme u svim slučajevima izvršeno zbog hitnosti i nepredviđenog povećanja posla – naveli su revizori i dodali da su i dalje pojedini zaposleni, pored svojih redovnih poslova, obaljali i dio poslova na drugim radnim mjestima višeg ranga na osnovu ovlašćenja direktora. Takođe poručili su da ovakva praksa u Službi egzistira više godina i, osim što nije u skladu sa zakonskim propisima, nije prihvatljiva ni sa stanovišta efikasnog funkcionisanja internih kontrola u značajnim procesima.
Politika
Šmit “Novac za “Viadukt” se mora isplatiti, a AKO NEŠTO SMRDI IDITE TUŽIOCU”

Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, ocijenio je besmislenim kritike vlasti iz Republike Srpske u kojima se optužuje da je posljednjom odlukom kojom se rješava pitanje duga slovenskoj firmi “Viaduct”, zavukao ruke u džepove građana Srpske, uskrativši im penzije i plate.
Ministru finansija BiH je poručio: “Postupi po odluci i novac uplati “Viaduktu”, a sve sumnje prijavi tužilatvu”.
Pravobranilaštvo BiH više je puta pozivalo vlasti u Banjaluci da nagomilani dug isplate, međutim odgovora nikada nije bilo, rekao je Šmit u razgovoru za Novu.Authentic Banja Luka souvenirs
– Ono što oni tvrde da ne znaju ništa o tome su potpune besmislice. Novac od putarina koji pripada Srpskoj dostupan je za izmirenje duga, ali ni na koji način ne utiče na proračun tog entiteta – naveo je Šmit.
On je pozvao ministra finansija Srđana Amidžića da postupi po odluci i novac uplati “Viaductu”, a ukoliko postoje sumnje da će novac otići na pogrešnu adresu da prijavi tužiocu u ovom slučaju.
– Ovo je odluka i tu se radi o tome da je državni novac, novac Centralne banke i novac BHANSA-e blokiran. Ministar finansija to dobro zna i očekujem da oni kažu ono što znaju, a ne da pričaju priče koje bi željeli da pričaju.
Na njemu je da isplati taj novac i on to mora učiniti postupajući s dužnom pažnjom, on mora poduzeti sve potrebne korake. Ukoliko smatra da nešto ne ide kako treba i ako ljudi u Srpskoj znaju da firma “Viaduct” nije ovlaštena, zašto njihovi advokati nisu to sve naveli u Vašingtonu.
Sva ova saznanja što imaju sada zašto ih nisu ranije naveli. Potpuna je dezorijentacija vezano za ono što se događa. Ne volim biti previše oštar prema zvaničnicima, ali ih pozivam da izvrše svoje obaveze – poručio je Šmit.
Ako postoje neka saznanja da će novac otići ili je već otišao na pogrešnu adresu, dodao je, ili ako neko “osjeća da nešto tu smrdi u okviru dogovora Banjaluke i Portoroža onda idite tužiocu i prijavite, a ako ne, onda isplatite novac”, zaključio je Šmit.
Politika
IMA SE MOŽE SE! Vlasti Srpske dobile novog lobističkog predstavnika u SAD

Novi lobistički ugovor sklopljen je s firmom “MO Strategies, Inc.”, čiji je osnivač blizak Republikanskoj stranci u Sjedinjenim Američkim Državama.
Kako se navodi u ugovoru, koji je objavljen na registru stranih agenata (FARA), za zastupanje interesa Republike Srpske američku kompaniju “MO Strategies, Inc.” unajmila je druga američka kompanija – “Becker & Poliakoff”, s kojom je prethodno ugovor o lobiranju za Republiku Srpsku sklopljen u junu 2025.
Prema novom konsultantskom ugovoru dvije američke kompanije, koji je sklopljen 1. jula 2025. godine, “MO Strategies, Inc.” će asistirati u zastupanju pred Vladom SAD o pitanjima koja identifikuju vlasti u Republici Srpskoj.
Ugovor ne precizira instituciju koja je nosilac ugovora ispred Republike Srpske, ali se iz informacije o adresi Bana Milosavljevića u Banjaluci može zaključiti da je riječ o Kancelariji predsjednika Republike Srpske.
U ugovoru se navodi da će “MO Strategies, Inc.” mjesečno primati 10.000 dolara za svoje usluge od “Becker & Poliakoff”, ali tek kada ta firma primi uplatu iz Republike Srpske.
Potpisnik ugovora ispred novog američkog lobističkog predstavnika je Martin Obst, za koga se na sajtu “MO Strategies, Inc.” navodi da je republikanski strateg sa preko 20 godina iskustva u republikanskoj politici.
Kako se navodi, Obst je imao rukovodeće uloge u predsjedničkim kampanjama Donalda Trampa 2016. i 2020. godine, a takođe je bio i viši politički savjetnik bivšeg potpredsjednika SAD-a Majka Pensa.
Detektor je kontaktirao firmu “MO Strategies, Inc.”, Obsta i Kancelariju predsjednika Republile Srpske, ali oni nisu bili odmah dostupni za komentar.
Vlasti u Republici Srpskoj pojačale su svoje napore da lobiraju kod nove administracije u SAD- nakon pobjede Donalda Trampa.
U ugovoru koji je sklopljen u junu 2025. godine s firmom “Becker & Poliakoff”, kao glavna svrha, između ostalog, navodi se započinjanje i promocija dijaloga između vlasti u Republici Srpskoj i Trampove administracije.
“Becker & Poliakoff” je u ovom ugovoru takođe podugovarač, a kako se navodi, iznos od 40.000 dolara mjesečno toj firmi isplaćivaće američka firma “Zell & Associates International Advocates”, koju su vlasti u Republici Srpskoj unajmile u januaru 2025. i koju direktno plaća Republilka Srpska.
Između ostalog, ta firma radiće i na uklanjanju sankcija Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović.
(Detektor) Foto: BN
-
Zdravlje18 sati ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika1 dan ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Hronika3 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!
-
Banjaluka2 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Politika16 sati ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Hronika3 dana ago
UZNEMIRUJUĆE INFORMACIJE: Treći brat prijavio ubistvo u Prnjavoru