Connect with us

Region

MIRNO, ALI NAPETO Srbi sa sjevera Kosmeta i proteklu noć proveli na barikadama

Srbi sa sjevera Kosova i Metohije su već 11 dana na barikadama kojima su blokirali važnije saobraćajnice u opštinama Zvečan, Zubin Potok i Leposavić – noć je protekla mirno, ali je situacija i dalje napeta, javlja Radio “KiM”.

Osim blokade puteva na sjeveru Kosova i Metohije, zatvoreni su i administrativni prelazi Jarinje i Brnjak, pod kontrolom kosovske policije.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković napomenuo je da barikade za Srbe znače slobodu i predstavljaju njihov miran otpor bezakonju Kurtija i njegovih velikoalbanskih ekstremista kojima je, kako je istakao, jedini cilj etnički čisto Kosovo i Metohija.

On je poručio da bi “bilo dobro da Kurti odmah oslobodi Dejana Pantića, da povuče policijske specijalace sa dugim cevima sa severa Kosova i Metohije koji tu ne mogu biti prisutni, kao i da ukine spiskove za progon i hapšenje Srba”, te da ispuni obavezu formiranja Zajednice srpskih opština.

Njemački ambasador u Prištini Jern Rode smatra da barikade na sjeveru Kosova i Metohije treba ukloniti prije Božića, napominjući da su one nelegalne i da oni koji su ih postavili treba da ih uklone.

Premijer samoproglašenog Kosova Aljbin Kurti juče je poručio da se “barikade neće još dugo tolerisati”, te da je ministar unutrašnjih poslova DŽeljalj Svećlja u stalnom kontaktu sa komandantom Kfora jer je ta misija, prema Kurtijevim riječima, zatražila još vremena od institucija samoproglašenog Kosova za uklanjanje barikada.

Srbi na sjeveru Kosova blokirali su sve putne pravce nakon hapšenja bivših policajaca Dejana Matića i Slađana Trajkovića.

Pantiću je odbijena je žalba na pritvor, a Trajkoviću je sud u Prištini odredio pritvor do 30 dana zbog navodnih ratnih zločina.

Region

JE LI VODA ZAGAĐENA ILI NIJE? Zatvorili plažu u Igalu, pa se predomislili

Samo koji dan nakon što su u Igalu istaknute crvene zastavice za zabranu kupanja, JP Morsko dobro oglasilo se novim saopštenjem o kvalitetu vode u tom letovalištu.

Na osnovu analize kvaliteta morske vode za 114 lokacija, koju je Institut za biologiju mora sproveo od 3. do 10. juna ove godine, zaključeno je da je na crnogorskom primorju na 79,8% lokacija morska voda bila odličnog kvaliteta, na 13,2% lokacija dobrog, na 5,3% zadovoljavajućeg, dok je na 1,8% lokaliteta voda bila lošeg kvaliteta – i to na lokacijama voda za kupanje “Igalo 01” i “Igalo 02”, na opštini Herceg Novi, piše Nova,

– Na kupalištima u okviru ovih voda za kupanje istaknuta je crvena zastavica, kao simbol zabrane kupanja. Podaci o realizovanim ispitivanjima dostavljeni su i Republičkom inspektoru za vode koji će u daljem postupanju preduzeti mere i radnje iz svoje nadležnosti. Institut za biologiju mora nastavlja uzimanje uzoraka morske vode sa ove lokacije, a o dobijenim rezultatima ćemo naknadno obavestiti javnost – saopšteno je iz JP Morsko dobro.

Taj izveštaj objavljen je 14. juna, a samo nekoliko dana kasnije stiže nova vest o situaciji u Igalu – i to da je voda tamo zapravo „odlična“.

– Institut za biologiju mora sproveo je novu analizu kvaliteta morske vode na lokacijama „Igalo 01“ i „Igalo 02“ u opštini Herceg Novi, koja je pokazala da je morska voda na ovim lokacijama odličnog kvaliteta. Prema najnovijim rezultatima, voda je sanitarno ispravna i bezbedna za kupanje i rekreaciju – ističe se u novom saopštenju JP Morsko dobro.

Inače, vode za kupanje se klasifikuju kao: „odlične“, „dobre“, „zadovoljavajuće“ i „loše“, a obuhvaćeno je praćenje 2 obavezna mikrobiološka parametara (bakterije Escherichia coli i Intestinalne enterokoke)

Programom za 2024. godinu predviđen je monitoring kvaliteta morske vode na ukupno 114 lokacija duž crnogorskog primorja i to: 18 u opštini Ulcinj, 15 u opštini Bar, 34 u Budvi, 10 u Tivtu, 15 u Kotoru, i 22 na teritoriji opštine Herceg Novi. Predviđeno je da se tokom sezone odradi ukupno 10 analiza, svakih 15 dana u periodu od juna do oktobra.

Nastavi čitati

Region

„Ovo nije zabilježeno 30 godina“: Evo šta kažu iz Crne Gore nakon KOLAPSA SISTEMA

Direktor Nacionalnog dispečerskog centra elektroprenosnog sistema Crne Gore Ranko Redžić održao je konferenciju za medije na kojoj je govorio o kolapsu sistema električne energije zbog kojeg je struje nestalo u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, ali i Albaniji.

Redžić je rekao kako ovakav poremećaj nije zabilježen za 30 godina.

– Poremećaj je bio regionalnih razmjera. Radim evo 30 godina, to je nešto što se prvi put desilo. Poremećaj je zahvatio već dio Crne Gore, osim sjevera, Albanije, BiH, i značajan dio Hrvatske. Još nemamo informaciju šta je izazvalo ovaj događaj. Došlo je do nestanka napona, ispali su pojedini elementi, u sistemima u okruženju i našem. Mi smo te elemente vratili pod napon – rekao je Redžić, dodajući da se uzrok nestanka još ispituje.

Osvrnuo se i na informacije da je do nestanka došlo uslijed velikog požara na dalekovod od 400 kw na nepristupačnom terenu između Crne Gore i BiH.

– To se još ispituje. Vrlo je lako moguće da se to desilo – rekao je.

Redžić je istakao kako Crna Gora još nema podatak o tome da je uzrok kvara krenuo iz ove zemlje.

– Onog trenutka kada se formira komisija, njihove istrage su vrlo detaljne i precizne, građani će onda moći da vide šta se desilo i kako je sve teklo. Nema osnova da se razmišlja u pravcu da je uzrok svega ljudski faktor – zaključio je Redžić, piše Klix.

Nastavi čitati

Region

POZNAT UZROK nestanka struje u tri države

Zbog ispada na mreži Crnogorskog elektrodistributivnog sistema bez napajanja je skoro cijelo područje Crne Gore, a kako navode crnogorski mediji, izbio je požar na jednom od dalekovoda.

Crnogorski mediji javljaju da struje nema u Budvi, Baru, Risnu, Podgorici, Zeti, Danilovgradu, dok Pobjeda javlja da je izbio požar na jednom od dalekovoda, te da je to uzrok havarije.

Nastavi čitati

Aktuelno