Connect with us

Zanimljivosti

MISTERIJA JOŠ TRAJE! Čudna stakla iz Libije možda NISU PORIJEKLOM sa Zemlje

Čudna vrsta stakla koja je pronađena 1933. godine u Libijskoj pustinji možda je potekla od meteorita, pokazala je analiza naučnice Elizavete Kovaleve, piše “Lajv Sajens”, uz napomenu da se sve uklapa, osim kratera, koji i dalje nedostaje.

Velika pješčana pustinja prostire se na površini od oko 72.000 kvadratnih kilometara (skoro kao Srbija), i povezuje Egipat i Libiju.

Ako se pronađete u njoj, na određenom mjestu, na jugu pustinje, možete primijetiti komadiće žutog stakla koje je raspršeno po pijesku.

Ovo je prvi put opisano u naučnom radu 1933. godine, i poznato je kao staklo iz Libijske pustinje. Kolekcionari minerala ga cijene zbog njegove ljepote, relativne rijetkosti i misterije koja ga okružuje.

Privjezak pronađen u grobnici faraona Tutankamona sadrži komadić ovog stakla. Prirodno formirana stakla mogu se naći širom svijeta: tu su modlaviti iz kratera Ries u Evropi i tektiti sa Obale Slonovače.

Ali ništa nije toliko bogato silicijumom kao Staklo iz Libijske pustinje, niti može da se nađe u tako velikim količinama i grumenovima.

Porijeklo ovog stakla je bilo predmet debate među naučnicima u posljednjih 90 godina. Neki su mislili da je ono nastalo u vulkanima na Mjesecu, neki drugi da je nastalo od udara groma (fulguriti – staklo koje se formira fuzijom pijeska i tla u koje udari grom).

Druge teorije kažu da je ono rezultat sedimentarnih ili hidrotermalnih procesa, da je nastalo masivnom eksplozijom meteora u vazduhu, ili da je porijeklom iz obližnjeg kratera meteorita.

Sada, zahvaljujući uznapredovaloj mikroskopskoj tehnologiji, naučnici vjeruju da konačno imaju odgovor. Zajedno sa kolegama sa univerziteta i naučnih centara u Njemačkoj, Egiptu i Maroko, Kovaleva je identifikovala porijeklo Stakla iz Libijske pustinje – ono je nastalo udarom meteorita u površinu Zemlje.

Svemirski sudari su primarni procesi u Sunčevom sistemu, pošto se planete i njihovi sateliti sudaraju sa asteroidima i embrionima planeta (zvanim i planetizimali). Ovakvi sudari su pomogli i pri stvaranju Zemlje.

1996. godine naučnici su ustanovili da je ovo staklo staro oko 29 miliona godina, a kasnija studija utvrila je da je izvorni materijal sastavljen od zrnaca kvarca prekrivenim mješovitim mineralima gline i oksidima gvožđa i titanijuma.

Kasniji pronalasci otvorili su nova pitanja, pošto je staklo starije od materijala koji može da se pronađe u relevatnom dijelu Velike pješčane pustinje. Ili jednostavnije: ovi materijali nisu postojali na toj lokaciji prije 29 miliona godina.

Za studiju Kovaleve, ko-autor je obezbijedio dva komada stakla, od lokalnog stanovnika koji ih je pronašao u regiji Al Džauf u jugoistočnoj Libiji.

Uzorci su izučavani pomoću najnovije transmisione tehnike elektronske mikroskopije (TEM), koja omogućava da se vide maleni delići materijala, 20.000 puta manji od debljine lista papira. Pomoću ove tehnike, pronađeni su majušni minerali u ovom staklu – različiti tipovi cirkonijum oksida (ZrO2).

Minerali su sastavljeni od hemijskih elemenata, čiji atomi stvaraju regularne trodimenzionalne “pakete”. Kovaleva piše da treba da se zamisli da neko stavi jaja ili flašice gaziranih pića na police supermarketa: slojevi naređani jedni na druge osiguravaju najefikasnije moguće pakovanje.

Na sličan način, kaže ona, atomi se ređaju u kristalne rešetke koje su jedinstvene za svaki mineral. Minerali koji imaju isti hemijski sastav, ali drugačiju atomsku strukturu (različite načine “pakovanja” atoma u kristalnu rešetku) zovu se polimorfi.

Jedan polimorf ZrO2 koji je pronađen u Libijskoj pustinji zove se kubični cirkonijom – kakav se viđa u nekim zlatarama kao zamjena za dijamant. Ovaj mineral se može formirati samo na visokim temperaturama između 2.250 i 2.700 stepeni Celzijusa.

Drugi polimorf ZrO2 koji je izučavan je veoma rijedak, i zove se orto-II ili OII. On se formira pri veoma velikom pritisku – na oko 130.000 atmosfera.

Ova činjenica je i bila dokaz da je udar meteorita uzrok stvaranja ovog stakla, pošto ovakvi uslovi na Zemljinoj kori mogu da se stvore samo udarom meteorita ili eksplozijom atomske bombe.

Ako je sve ovo tačno, piše Kovaleva, krater koji je za sobom ostavio meteorit trebalo bi da je negdje u blizini. Najbliži poznati krateri, zvani GP i Oaza, imaju prečnik od 2 i 18 kilometara, ali su prilično daleko od mjesta gdje je pronađeno staklo.

Oni su premali i predaleko da bi bili “roditeljski krateri” ovako velike količine udarnog stakle, koncentrisanog na jednom mjestu.

Kovaleva zaključuje da ostaju otvorena mnoga pitanja: gdje je roditeljski krater, koliko je on veliki, da li ga prekriva pijesak…

Banjaluka

“KASKADER”: Kamiondžija iz Banjaluke vozio kamion bez jednog točka

Društvenim mrežama se munjevito proširio snimak vožnje kamiona iz Banjaluke.

Na snimku, koji je izazvao lavinu komentara, vidi se kamion koji se normalno vozi, iako mu očigledno nedostaje prednji desni točak.

Vozač je, uprkos tome što mu fali točak, uspio da balansira i vozi kao da je sve u najboljem redu.

“Pa kako uopšte drži pravac? Ovo je čudo fizike!”, “Svašta ćeš vid‌jeti u Bosni”, “Da ima pravde i države, pa da opletu po džepu i šofera i gazdu firme” – samo su neki od komentara ispod ovog videa.

Još uvijek nije poznato ko je vozač kamiona, da li je vozilo zaustavljeno, niti kako je došlo do ovakve vožnje.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

Saša Matić otkrio: Popović htio da me “odere” za 50.000 maraka, spasio me Boba Živojinović!

Pjevač Saša Matić otkrio je da mu je Saša Popović jednom prilikom priznao da je na početku njegove karijere planirao da ga “odere” za 50.000 evra, ali ga je u toj namjeri zaustavio Boba Živojinović.

“Pokojni Sale Popović kaže: ‘Ja moram tebi nešto da priznam’. A onda mi je rekao kako je, kada sam ja snimio prvi album, hteo da me odere za 50.000 maraka. Kaže meni Sale: ‘Ja se taman spremio, ovaj mali nov, kad dolazi Boba Živojinović, traži hitan sastanak sa mnom i sa Brenom”, ispričao je Saša Matić.

“Boba je rekao: ‘Slušajte jednu stvar, nemoj da nekom padne na pamet da bilo kakvu lovu traži od Saše Matića. Ne sme da da ni cent. On mora da uđe u Grand na velika vrata, da ga tretirate kao da je tu dvadeset godina, kao najveću zvezdu’. Kaže Saša: ‘Meni sve lađe potonuše, ostao ja bez 50.000 marona'”, dodao je Matić u emisiji “Otkrivanje sa Milenom”, prenosi Informer.

Podsjetimo, Saša Popović preminuo je 1. marta u bolnici u Parizu nakon borbe sa opakom bolešću, a sahranjen je 6. marta na Bežanijskom groblju u Beogradu.

Popović nije bio samo osnivač jedne od najuspješnijih produkcija, već i ključna figura u kreiranju novog pravca u muzici sa bendom Slatki greh i Lepom Brenom. Njegov talent za stvaranje hitova ostavio je neizbrisiv trag u srpskoj muzici.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

GODINE NISU PREPREKA! Simpatična baka sjela na motor u 88. godini (VIDEO)

Jedan snimak iz Srbije posljednjih dana je zaludio društvene mreže, a u centru pažnje našla se simpatična baka od 88 godina koja je sela na motor i pokazala da godine nisu prepreka za avanturu.

Popularni influenser Stefan Janković kupio je namanji motor na svijetu – motor od svega 49 kubika, koji dostiže brzinu do 50 kilometara na sat.

Dok se snimao kako se vozi na ovom mini-motoru, njegova baka je iznenadila sve svojom željom da i sama provoza krug.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stefan Janković (@stefan_jankovich)

Iako u ozbiljnim godinama, baka je bez straha sjela na motor, stisnula gas i pokazala da je za vožnju potrebno samo malo hrabrosti i vedrog duha.

Dok je vozila, nasmijana je izjavila: “Živeću 105 godina!”, izazvavši oduševljenje i ovacije gledalaca.Snimak je ubrzo postao viralan i prikupio hiljade lajkova i komentara. “Koja kraljica!”, “Opasna baba!”, “Opasna bakica!”, “Baba Bog!”, “Što više u klipu da bude baba!”, samo su neki od komentara oduševljenih pratilaca koji su baku proglasili pravom legendom interneta.

Ova nesvakidašnja scena još jednom je pokazala da godine nisu prepreka za osmjeh, avanturu i želju za životom. Baka je svojim potezom inspirisala mnoge i dokazala da su godine samo broj – i da za vožnju motora nikad nije kasno, piše Telegraf.rs.

Nastavi čitati

Aktuelno