Zanimljivosti
MISTERIJA JOŠ TRAJE! Čudna stakla iz Libije možda NISU PORIJEKLOM sa Zemlje

Čudna vrsta stakla koja je pronađena 1933. godine u Libijskoj pustinji možda je potekla od meteorita, pokazala je analiza naučnice Elizavete Kovaleve, piše “Lajv Sajens”, uz napomenu da se sve uklapa, osim kratera, koji i dalje nedostaje.
Velika pješčana pustinja prostire se na površini od oko 72.000 kvadratnih kilometara (skoro kao Srbija), i povezuje Egipat i Libiju.
Ako se pronađete u njoj, na određenom mjestu, na jugu pustinje, možete primijetiti komadiće žutog stakla koje je raspršeno po pijesku.
Ovo je prvi put opisano u naučnom radu 1933. godine, i poznato je kao staklo iz Libijske pustinje. Kolekcionari minerala ga cijene zbog njegove ljepote, relativne rijetkosti i misterije koja ga okružuje.
Privjezak pronađen u grobnici faraona Tutankamona sadrži komadić ovog stakla. Prirodno formirana stakla mogu se naći širom svijeta: tu su modlaviti iz kratera Ries u Evropi i tektiti sa Obale Slonovače.
Ali ništa nije toliko bogato silicijumom kao Staklo iz Libijske pustinje, niti može da se nađe u tako velikim količinama i grumenovima.
Porijeklo ovog stakla je bilo predmet debate među naučnicima u posljednjih 90 godina. Neki su mislili da je ono nastalo u vulkanima na Mjesecu, neki drugi da je nastalo od udara groma (fulguriti – staklo koje se formira fuzijom pijeska i tla u koje udari grom).
Druge teorije kažu da je ono rezultat sedimentarnih ili hidrotermalnih procesa, da je nastalo masivnom eksplozijom meteora u vazduhu, ili da je porijeklom iz obližnjeg kratera meteorita.
Sada, zahvaljujući uznapredovaloj mikroskopskoj tehnologiji, naučnici vjeruju da konačno imaju odgovor. Zajedno sa kolegama sa univerziteta i naučnih centara u Njemačkoj, Egiptu i Maroko, Kovaleva je identifikovala porijeklo Stakla iz Libijske pustinje – ono je nastalo udarom meteorita u površinu Zemlje.
Svemirski sudari su primarni procesi u Sunčevom sistemu, pošto se planete i njihovi sateliti sudaraju sa asteroidima i embrionima planeta (zvanim i planetizimali). Ovakvi sudari su pomogli i pri stvaranju Zemlje.
1996. godine naučnici su ustanovili da je ovo staklo staro oko 29 miliona godina, a kasnija studija utvrila je da je izvorni materijal sastavljen od zrnaca kvarca prekrivenim mješovitim mineralima gline i oksidima gvožđa i titanijuma.
Kasniji pronalasci otvorili su nova pitanja, pošto je staklo starije od materijala koji može da se pronađe u relevatnom dijelu Velike pješčane pustinje. Ili jednostavnije: ovi materijali nisu postojali na toj lokaciji prije 29 miliona godina.
Za studiju Kovaleve, ko-autor je obezbijedio dva komada stakla, od lokalnog stanovnika koji ih je pronašao u regiji Al Džauf u jugoistočnoj Libiji.
Uzorci su izučavani pomoću najnovije transmisione tehnike elektronske mikroskopije (TEM), koja omogućava da se vide maleni delići materijala, 20.000 puta manji od debljine lista papira. Pomoću ove tehnike, pronađeni su majušni minerali u ovom staklu – različiti tipovi cirkonijum oksida (ZrO2).
Minerali su sastavljeni od hemijskih elemenata, čiji atomi stvaraju regularne trodimenzionalne “pakete”. Kovaleva piše da treba da se zamisli da neko stavi jaja ili flašice gaziranih pića na police supermarketa: slojevi naređani jedni na druge osiguravaju najefikasnije moguće pakovanje.
Na sličan način, kaže ona, atomi se ređaju u kristalne rešetke koje su jedinstvene za svaki mineral. Minerali koji imaju isti hemijski sastav, ali drugačiju atomsku strukturu (različite načine “pakovanja” atoma u kristalnu rešetku) zovu se polimorfi.
Jedan polimorf ZrO2 koji je pronađen u Libijskoj pustinji zove se kubični cirkonijom – kakav se viđa u nekim zlatarama kao zamjena za dijamant. Ovaj mineral se može formirati samo na visokim temperaturama između 2.250 i 2.700 stepeni Celzijusa.
Drugi polimorf ZrO2 koji je izučavan je veoma rijedak, i zove se orto-II ili OII. On se formira pri veoma velikom pritisku – na oko 130.000 atmosfera.
Ova činjenica je i bila dokaz da je udar meteorita uzrok stvaranja ovog stakla, pošto ovakvi uslovi na Zemljinoj kori mogu da se stvore samo udarom meteorita ili eksplozijom atomske bombe.
Ako je sve ovo tačno, piše Kovaleva, krater koji je za sobom ostavio meteorit trebalo bi da je negdje u blizini. Najbliži poznati krateri, zvani GP i Oaza, imaju prečnik od 2 i 18 kilometara, ali su prilično daleko od mjesta gdje je pronađeno staklo.
Oni su premali i predaleko da bi bili “roditeljski krateri” ovako velike količine udarnog stakle, koncentrisanog na jednom mjestu.
Kovaleva zaključuje da ostaju otvorena mnoga pitanja: gdje je roditeljski krater, koliko je on veliki, da li ga prekriva pijesak…
Zanimljivosti
DA LI JE VOĆE ILI POVRĆE: Istina o lubenici koju niste očekivali

Da li je lubenica voće ili povrće? Ovo je istina koju sigurno niste znali.
Lubenica je sinonim za ljeto, osvježavajuća, sočna i slatka, idealna za vruće dane jer sadrži više od 90 odsto vode.
Najčešće je svrstamo u voće, jer je tako doživljavamo: kao poslasticu koju rado jedemo ohlađenu, često uz druge sezonske plodove. Ipak, u pozadini se već godinama vodi tiha rasprava, da li je lubenica zaista voće, ili ipak spada u povrće?
Odgovor zavisi od toga koga pitate. Botaničari lubenicu smatraju voćem jer nastaje iz cvijeta biljke i u sebi nosi sjeme, što je osnovna definicija ploda. Po toj logici, isto važi i za paradajz, krastavac i tikvice.
Međutim, u svijetu poljoprivrede i kulinarstva, lubenica se često klasifikuje kao povrće. Način njenog uzgoja, sadnja, njega, slična je onom koji se koristi za povrtarske kulture.
Dakle, sljedeći put kad zagrizete krišku sočne lubenice, imajte na umu: možda jedete povrće koje se ponaša kao voće i u tome je njen šarm.
Zanimljivosti
OTKRIVENO PORIJEKLO MISTERIOZNOG MEĐUZVJEZDANOG OBJEKTA: Naučnici sada vjeruju da je stariji i od Sunca

Tek treći međuzvezdani objekat koji je čovječanstvo otkrilo, kometa 3I/ATLAS, stigao je iz gustog diska Mliječnog puta – juri brzinom od 57 km/s i uskoro će zauvek nestati.
NASA je prošle nedjelje potvrdila otkriće objekta, nazvanog 3I/ATLAS, koji je u Sunčev sistem stigao iz međuzvjezdanog prostora. Astronomi su utvrdili da je u pitanju kometa koja će napustiti našu zvjezdanu okolinu do kraja godine, a najnoviji rezultati istraživanja sada nam otkrivaju i porijeklo ovog misterioznog objekta.
Prema najnovijem istraživanju astronoma, objekat 3I/ATLAS potiče iz gustog diska Mliječnog puta – regije koja je veoma različita od one u kojoj se trenutno nalazi Sunce.
Naš solarni sistem prepun je stijena nastalih iz istog oblaka prašine i gasa iz kojeg se formiralo Sunce. One se kreću raznim orbitama – neke traju milionima godina, druge znatno kraće. Do sada su samo tri puta viđeni objekti sa putanjama koje ukazuju na međuzvjezdano porijeklo – Oumuamua, 2I/Borisov i sada 3I/ATLAS.
Kometa 3I/ATLAS otkrivena je 1. jula 2025 i trenutno je pod lupom naučnika. U trenutku otkrića, kometa se kretala brzinom od 57 km/s. U oktobru će proći blizu Marsa i Sunca, a zatim napustiti sistem. Prečnik jezgra procjenjuje se na 10 do 20 kilometara, površina mu je plavičasta, a oblak gasa i prašine koji ga okružuje crveniji je nego kod većine kometa.
Kako bi otkrio odakle potiče ova kometa, tim naučnika sa Oksforda koristio je Otautaha-Oksford model, koji je razvio zajedno sa kolegama sa Novog Zelanda, a koji spaja podatke sa teleskopa Gaia, odnosno modele kretanja i sastav galaktičkog diska.
Na osnovu tih proračuna, tvrdi se da kometa potiče iz gustog diska Mliječnog puta – starije i zvjezdama siromašnije oblasti u poređenju sa tankim diskom, gdje se nalazi Sunce. Gusti disk čini oko 10% zvijezda u galaksiji, uglavnom starih preko 10 milijardi godina.
Ako su proračuni tačni, a astonomi tvrde da su 65% sigurni da jesu, 3I/ATLAS kometa je znatno starija od Sunca. Procjene govore da je stara između 7,6 i 14 milijardi godina, što znači da može biti fosil iz vremena kada je Mliječni put bio tek u razvoju. Poređenja radi, Sunce je staro 4,6 milijardi godina.
Ovo je prvi put da je porijeklo nekog međuzvezdanog objekta precizno povezano sa konkretnom regijom galaksije.
Zanimljivosti
BOBAN MARJANOVIĆ ZAPALIO INTERNET Vozio traktor i zapjevao “MALO BLEJA, MALO TERETANA”!

Srpski košarkaš Boban Marjanović slobodno vrijeme provodi u aktivnom odmoru. Naime, nekadašnji igrač Zvezde, Dalasa, Fenerbahčea nalazi se u rodnom Boljevcu, gdje pomaže ocu i bratu u poljskim radovima. Nekadašnji reprezentativac Srbije je objavio snimak na kome vozi traktor, a usput je i zapjevao.
Video je ubrzo postao viralan, a navijačima je beskrajno simpatično kako korpulentni Bobi izgleda u traktorskoj kabini. “Mora da se radi, rekao je Bobi pa zapjevao poznati hit “Malo bleja, malo teretana”.
Srpski gorostas je nakon skoro 10 godina u NBA ligi odlučio da se vrati u evropsku košarku, ali se u turskom Fenerbahčeu zadržao samo šest mjeseci i nije uspio da se izbori za konkretniju ulogu. Uslijedila je selidba u Kinu gdje nastupa za Džeđang Lajonse. Tokom karijere igrao je za Hemofarm, CSKA, Megu, Crvenu zvezdu, San Antonio Sparse, Dalas, Kliperse i Hjuston.
Srpski centar je izgradio i holivudsku karijeru pošto je se kao glumac oprobao i filmovima “Džon Vik”, “Hasl” i “Hepi Gilmor”, prenosi B9.
-
Region2 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Region3 dana ago
VUČIĆ O BORBI PROTIV REZOLUCIJE O SREBRENICI: “Sačuvali smo obraz”
-
Politika2 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Region1 dan ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika2 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Banjaluka2 dana ago
BEZ UCJENA I PRITISAKA: Grad će isplatiti puni regres svim zaposlenima u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje
-
Politika2 dana ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Svijet2 dana ago
STUDIJA NAUČNIKA SA HARVARDA: Brane pomjerile Zemljinu osu za više od jednog metra, posljedice se već osjećaju