Connect with us

Zanimljivosti

ĐAK KOPAO KROMPIR, pa iskopao egipatsku skulpturu STARU 4.000 godina

Učenik iz Škotske kažnjen je da na njivi iskopava krompire, ali dok je izvlačio povrće iz zemlje nabasao je na nešto mnogo vrijednije – oko 4.000 godina staru egipatsku skulpturu.

Ovo „remek-djelo egipatske umjetnosti“ bilo je prvo od 18 artefakata otkrivenih na imanju Melvilove kuće u Fajfu tokom godina, a istraživači su tek sada uspjeli da shvate kako je ova značajna kolekcija Nacionalnog muzeja Škotske uopšte stigla do Ostrva, piše LajvSajns.

Svi predmeti otkriveni su na imanju Melvilove kuće, sagrađene 1697. po naređenju prvog erla od Melvila. Tokom Drugog svjetskog rata na ovom imanju bio je smještaj za vojnike, a nakon toga je postala škola.

Privatna škola na imanju

– Tokom 1952. Melvilova kuća postala je privatna škola Dalhausi Kasl. Te godine, dečak koji je za kaznu bio prinuđen da iskopava krompir na njivi, iskopao je statuu od crvenog peščara iz vremena 12. dinastije Starog Egipta, za koju je prvobitno mislio da je krompir. Nju je preuzeo Muzej – navodi se na sajtu Muzeja i nastavlja:

– Tokom 1966. egipatska bronzana statueta Apisa pronađena je kada je dečak tokom preskakanja kozlića sleteo na statuetu, koja je izvirila iz zemlje. Nastavnik koji je držao čak, inače isti dječak koji je 14 godina ranije iskopao statuu, odmah je odnio u Muzej na identifikaciju.

– Tokom 1984. dr Elizabet Goring bila je novi kustos Nacionalnog muzeja Škotske kada je grupa tinejdžera donela predmet na identifikaciju. Bronzanu figuricu muškarca, takođe iz doba Starog Egipta, otkrilo je dečak koristeći detektor metara, u vreme kada je ova škola već postala državna – objašnjava se na sajtu Muzeja.

Svima je bilo jasno da su tri predmeta povezana, ali niko nije shvatao kako su egipatski predmeti završili u Britaniji. Kasnije je otkriveno još njih, poput figurice Izide sa sinom Horusom do Horusovog oka.

– Iskopavanja i istraživanja predmeta iz Melvilove kuće bila su najneobičniji projekat moje arheološke karijere i oduševljena sam što ću otkriti priču do kraja. Otkriće drevnih egipatskih predmeta u Fajfu je potpuno neočekivano, pa naknadna istraživanja porekla donela su neverovatnu priču, ali u kojoj i dalje ima misterija koje možda nikad nećemo rešiti – rekla je dr Goring.

Nasljednik imanja u Egiptu

Jedan od mogućih odgovora na pitanja o poreklu predmeta je da ih je Aleksander Lesli-Melvil, lord Balgoni, (1831-1857), nasljednik imanja, donio kada je posjetio Egipat 1856. sa svoje dve sestre. Tu zemlju je posjetio po nalogu ljekara, kako bi se oporavio od bolesti koju je dobio tokom Krimskog rata, ali mu se zdravlje dodatno pogoršalo, pa je umro godinu dana kasnije od tuberkuloze.

To je bilo vrijeme kada su prodavci po Egiptu na veliko nudili razne artefakte, pa moguće da su ih oni tad kupili.

– Ovo je fascinantna kolekcija, koju još značajnijom čini upravo misterija porekla. Otkriće egipatskih artefakata zakopanih u Škotskoj više od 100 godina daje dokaze o nivou trgovine antikvitetima u 19. vijeku – rekla je dr Margaret Mejtland, glavni kustos zbirke antičkog Sredozemlja u Nacionalnom muzeju Škotske.

Riječ je o jedinim drevnim egipatskim predmetima otkrivenim u Škotskoj.

Zanimljivosti

LOŠA STRANA ELEKTRIČNIH AUTOMOBILA! Ako vam je muka u vožnji, u njih ne sjedajte

Većina ljudi je to iskusila, bilo kao djeca ili odrasli – osjećali su mučninu u automobilu tokom vožnje. Sada su ti problemi još izraženiji u električnim vozilima.

Danski ljekari i naučnici otkrili su da je “bolest kretanja” češća prilikom vožnje u električnim automobila nego u slučaju automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem.

Oni će sada sprovesti istraživanja u ovoj oblasti kako bi pronašli efikasne metode za borbu protiv mučnine u vožnji i njeno otklanjanje.
Bolest kretanja ima simptome kao što su vrtoglavica, glavobolja i mučnina. Nacionalna bolnica u Kopenhagenu pokrenula je veliki istraživački projekat a direktor Centra za sluh i ravnotežu u Danskoj, Mads Kloker, potvrdio je da je bolest kretanja češća kod električnih automobila. To je uzrokovano kombinacijom nekoliko stvari.

“Prije svega, tu su snažna ubrzanja i novi pokreti na koje još nismo navikli. Između ostalog, regenerativno kočenje je mnogo snažnije. Takođe, tu je i nedostatak zvuka, a onda sve informacije koje dobijemo sa ekrana mogu biti ono što nam privlači pažnju”, kaže Mads Kloker za TV2.

On objašnjava da je unutrašnje uho ono koje registruje promjene položaja, kretanja i brzine
Informacije iz uha se upoređuju sa onim što vidimo i čujemo, a ako se ne poklapaju sa onim što očekujemo, možemo dobiti bolest kretanja (mučninu).

Nacionalna bolnica Danske nada se da će pronaći efikasne metode liječenja za slučajeve kada mučnina kretanja postane problem.

Danska policija će takođe imati koristi od ovog posla. Nakon što je prošle godine kupila deset električnih automobila, povećali su se izvještaji o mučnini policajaca.

Objašnjenje je znatno snažnije ubrzanje, a samim tim i vožnja sa više trzaja, koju električni automobili postižu prilikom odlaska na intervenciju, što može da poremeti položaj organa za ravnotežu.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

NAJMOĆNIJI SUPERKOMPJUTER na svijetu riješio decenijsku dilemu

Najmoćniji superkompjuter na svijetu iskorišten je za značajno naučno dostignuće.

Naučnici iz Oak Ridge nacionalne laboratorije (ORNL) uspjeli su da iskoriste najmoćniji superkompjuter na svijetu, Frontier, kako bi došli korak bliže rješenju velikog problema u nuklearnoj fizici.

Njihovo istraživanje fokusirano je na dešifrovanje magnetskih svojstava Ca-48 atomskog jezgra, a jedan od fizičara rekao je da “Ca-48 jezgro brzo propada jer ima jake magnetne interakcije, i jednu od najvećih tranzicionih snaga”.

Ca-48, specijalni tip atoma koji je korišćen pri istraživanjima, ima veoma stabilnu strukturu, i koristan je za proučavanje sila koji drže atome na okupu ili ih razdvajaju. Ima 20 protona i 28 neutrona, što naučnici zovu “dupla magija”, navedeno je u saopštenju ORNL.

Ponašanja ovog atoma su pod znakom pitanja još od 1948. godine, a kako bi došli bar korak bliže odgovoru na pitanje kako Ca-48 funkcioniše, ORNL tim je koristio Frontier superkompjuter za vršenje više od trilion kalkulacija u sekundi.

“Nevjerovatna moć sistema omogućila je timu da izvede potrebne simulacije sa zapanjujućom efikasnošću i preciznošću”, saopšteno je iz laboratorije.

Rezultat je sljedeći: magnetna tranzicija Ca-48 poklopila se sa rezultatima iz eksperimenata sa gama-zracima, čime je velikim dijelom riješen jedan od bitnijih problema u nuklearnoj fizici.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

POJAVA U SAHARI ZBUNILA MNOGE: Kiša lije danima, stvorilo se ogromno jezero

Nevjerovatni prizori iz Sahare.

Snimak sa Zoom Earth-a pokazuju nalet jake kiše koja trenutno udara u pustinju Saharu, koja je, kao najveća vruća pustinja na svijetu, poznata po suvim uslovima.

Snimak prognoze, koju je Zoom Earth objavio juče ujutru na X-u pokazuje kišu koja je od srijede krenula širom sjeverozapadne Afrike. Kiša je nastavila da pada u regionu do četvrtka, a radar predviđa da će se nastaviti i danas.

Količina kiše varira od slabe do jake, prema radaru. Post dalje povezuje padavine sa malim brojem uragana u Atlantskom okeanu koji su pogodili SAD ove godine.

“Tropski talasi, koji se često razvijaju u uragane, nisu se tako snažno pojavljivali iz centralne Afrike. Jedan ključni faktor za formiranje tropskih talasa je zona intertropske konvergencije (ITCZ). Ona se pomjerila dalje na sjever nego inače. Ovo, u kombinaciji sa rekordno pozitivnom sjevernoatlantskom oscilacijom (NAO), promijenilo je vremenske obrasce širom Atlantika i Afrike”, navodi Zoom Earth.

Ova promjena je izazvala više kiše u dijelovima svijeta koji inače ne pamte tako velike količine padavina, kao što su pustinje Sahel i Sahara.

Stanovnici malog pustinjskog grada Ain Sefra u sjeverozapadnom Alžiru bili su zapanjeni kada su vidjeli kako se ogromno jezero pojavljuje u obično suvoj pustinji u rijetkom prirodnom fenomenu nakon veoma jake kiše.

U Sahari, u kojoj obično ima malo ili nimalo kiše, a u rijetkim slučajevima, jednom u deceniji, palo je 500 odsto normalnih mjesečnih padavina ovog mjeseca.

Nastavi čitati

Aktuelno