Connect with us

Banjaluka

MOJ POSAO NIJE DA OBEZBJEDIM KVORUM! Stanivuković razočaran jer odbornici nisu usvojili važne tačke, rekao da će IMATI NOVU ŠANSU

Stanivuković rekao kako je Skupština Grada na ovoj sjednici, koja je prekinuta u prošli četvrtak, glasala o 37 tačaka dnevnog reda, te da su odbili one tačke koje su najbitnije.

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je danas sastanak sa šefovima klubova odbornika Skupštine Grada, na kojem je dogovoreno da će nastavak 23. sjednice Skupštine, koji je danas odložen, ipak biti održan sutra sa početkom u 9.00 časova.

– Smatrao sam da je ovaj sastanak prijeko potreban. Došli su šefovi klubova, a na sastanku smo dogovorili da ipak sjednicu nastavljamo sutra, sa početkom u 9.00 časova. Ne možemo dozvoliti da bilo ko od nas mora da uči odbornike da bude odbornik i da radi svoj posao, za koji ga je narod izabrao. Ja se od toga moram ograditi, moje je da pripremim akte, a rukovodstvo Skupštine, baš kao i svaki obronik treba da vodi računa o tome. Svaki klub odbornika treba da vodi računa o tome da bar 50 odsto njihovih odbornika prisustvuje sjednicama. Teško mi pada da sjednicu, koju smo trebali da završimo prošle sedmice, nismo još završili – kazao je on.

Iskoristio je priliku da pozove i predsjednika Skupštine da obezbijedi potreban kvorum, za održavanje sjednice.

– Mene bi mogli kriviti da nedostaje materijal, ali moj posao nije da obezbijedim kvorum za sjednicu. Odžravanje sjednica Skupštine Grada, kolegijuma i komisija nije predmet političke bitke.Takođe, odsustvo sekretara Skupštine isto nije i ne treba da bude predmet političke borbe. U najozbiljnijem smo problemu jer više od 50 dana nije potpisao nijedan akt. O tome smo i danas raspravljali na ovom sastanku. Imamo ponudu da akte objavimo u Službenom glasniku Republike Srpske, te bi nas oko 60 hiljada KM to koštalo – kazao je on.

Poručio je kako upravo zbog toga je potrebno da se u što skorije vrijeme riješi pitanje sekretara Skupštine Grada.

– Prošlo je više 55 dana otkako smo usvojili besplatne građevinske dozvole i mnoge druge bitne odluke, ali ne možemo izdati rješenja jer čekamo da i te odluke budu objavljene u Službenom glasniku – ističe gradonačelnik.

Poručio je kako je Skupština Grada je na ovoj sjednici, koja je prekinuta u prošli četvrtak, glasala o 37 tačaka dnevnog reda, te da su odbili one tačke koje su najbitnije.

– Odbila je tri ključna akta – subvencije za javni gradski i prigradski prevoz, te su na taj način uskratili penzonere sa najnižom penzijom da se voze besplatno. To je meni neprihvatljivo, to je odstupanje od naših politika koje smo zacrtali prije tri godine. Grad Banjaluka ima obezbijeđen novac za subvencije prevoznicima, ali odbornici predvođeni skupštinskom većinom su tu odluku u četvrtak odbili. Odbijanje te odluke znači da će porodice sa četvoro i više djece, nakon tri godine opet morati plaćati javni prevoz, ne zato što mi nemamo novac za tu namjenu, nego zato što nema skupštinske odluke. Dakle, penzioneri sa najnižom penzijom ne mogu imati besplatan javni prevoz zbog SNSD – a i njihovih koalicionih partnera – kaže on.

Ipak, kako je istakao gradska administracija od te odluke neće odustati.

– Mi ćemo predložiti ponovo tu odluku u septemrbu, ali prevoznici nisu spremni da voze kao dosada bez usvojene odluke. To je opstrukcija i sve je to protiv interesa Banjaluke. Ja ću im reći da promjene svoju političku strategiju.  Daćemo im šansu da se izjasne po to pitanju. Ukoliko i dalje ne žele besplatan javni prevoz za sve kategorije i povoljniji javni prevoz za druge kategorije, ukoliko ne odustanu od svoje odluke, mi ćemo više hiljada penzionera i porodica sa četvoro i više djece obavjestiti o tome – nagalasio je on.

Dodao je i to da su na istoj sjednici odbili još dvije izuzetno bine odluke.

– SNSD je odbio i subvencije poslovnim subjektima u Gajevoj ulici, čije je poslovanje otežano zbog rekonstrukcije. Mi sredstva za tu namjenu, kao i volju imamo, ali nema odluke Skupštine Grada. Dodatno, mi smo pripremili odluku da dvorana na  Laušu u sklopu Osnovne škole „Sveti Sava“ bude dodijeljena upravo školi na upravljanje, za njihove potrebe i njihove časove. Ipak, SNSD traži da ova dvorana ide na upravnjanje Sportskom centru „Borik“ – zaključuje gradonačelnik.

Šef kluba odbornika SNSD – a, Dragoslav Topić poručio je kako je okvirno postignut dogovor, da zbog javnosti ali i kvoruma, Skupšina održava više sjednica gradskog parlamenta sa manjim brojem tačaka, a kako bi u jednom danu mogli da iscrpe dnevni redi i izglasaju tačke.

Šef odbornika kluba PDP – a Dragan Milanović dodao je kako dogovoreno da svi prozovu svoje klubove, obavijestivši ih da je sjednica sutra.

-Moramo se držati nekih pricipa i ove stvari ne treba da se dešavaju ovako – kazao je on.

Banjaluka

VLADIMIR GRUJIĆ “U momentu stupanja na dužnost Draška Stanivukovića BROJ ZAPOSLENIH je bio 767, a sada ih ima 811”

U proteklom periodu iznesene su mnoge neistine u vezi sa brojem zaposlenih u Gradskoj upravi, ali su zvanične informacije pokazale mnogo drugačije stanje.

U momentu stupanja na dužnost gradonačelnika Draška Stanivukovića broj zaposlenih je bio 767, a sada ih ima 811, što predstavlja neznatno povećanje, kada se uzme u obzir broj realizovanih projekata u interesu građana.

Rekao je ovo Vladimir Grujić, šef Kabineta gradonačelnika Banjaluke, ističući da je svako zaposlenje sprovedeno putem javnog konkursa u skladu sa zakonskim propisima, u prilog čemu govori i činjenica da ni česte inspekcijske kontrole nisu ustanovile nikakve nepravilnosti.

– Posebno nam je drago što je 15 novozaposlenih iz reda porodica poginulih boraca, jer naša je ne samo zakonska, nego i ljudska i moralna obaveza je da vodimo računa o ovoj kategoriji stanovništva. Takođe, trebamo biti ponosni što smo podmladili vatrogasnu brigadu, pa kada se sve sabere i oduzme i uzme u obzir nevjerovatan broj novih mjera koje su uvedene, svima je jasno da je broj zaposlenih na samom minimumu za efikasno funkcionisanje uprave i svim izazovima sa kojima smo suočeni – ističe Grujić.

Grujić kaže da SNSD ne može da se pohvali novim projektima niti mjerama.

– Međutim, mogu da se “pohvale” da su u svom mandatu zaposljavali ljude sa lažnom diplomama, a najbolji dokaz za to je da su te zloupotrebe dobile epilog u vidu sudskih procesa koji polako ali sigurno pokazuju njihov princip rada. Mogu da se “pohvale” i da su sva javna preduzeća ostavili u teškoj dubiozi – poručuje Grujić i dodaje da podrška koju je gradonačelnik Stanivuković dobio na prethodnim izborima najbolje pokazuje da su njegove politike ispravne i u interesu građana.

Nastavi čitati

Banjaluka

OD 1. APRILA LJETNO RADNO VRIJEME za ugostiteljske i trgovinske objekte

Od 1. aprila primjenjuje se ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata, kako onih koji su smješteni u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja, tako i ugostiteljskih objekata smještenih van pomenutih zgrada, te objekata koji na području grada obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost.

Ljetnje radno vrijeme za ugostiteljske objekte bez obzira na vrstu, koji su locirani u stambeno-poslovnim zgradama kolektivnog stanovanja je od 7.00 do 24.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme ugostiteljskih objekata smještenih van stambeno-poslovnih zgrada kolektivnog stanovanja propisano je članom 6. Odluke o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banja Luka, i to:

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće:

od 7.00 do 24.00 časa, radnim danima

od 7.00 do 1.00 čas, vikendom (petak i subota)

–restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće, kojima je dodijeljen znak kvaliteta „Zlatna kašika“:

od 7.00 do 1.00 čas, radnim danima

od 7.00 do 2.00 časa, vikendom (petak i subota)

-noćni klubovi:

od 19.00 do 3.00 časa, radnim danima

od 19.00 do 4.00 časa, vikendom (petak i subota)

-saloni za posebne prilike (svadbeni saloni i sl.):

od 7.00 do 4.00 časa.

Navedeni objekti trebaju da, na vidnom mjestu, istaknu gorenavedeno ljetnje radno vrijeme.

Objekti koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost su dužni da se u ljetnjem periodu godine pridržavaju propisanog radnog vremena, odnosno da organizuju svoje poslovanje u periodu od 7.00 do 23.00 časa.

Ljetnje radno vrijeme se primjenjuje od 1. aprila do 30. septembra.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ IZNIO PRIJEDLOGE “Vodovodna mreža, most u Docu, IZGRADNJA KOČIĆEVOG ZBORIŠTA”

-Nacrt budžeta za 2025. godinu on je predviđen u iznosu od 252 miliona KM, što je skoro 20 odsto više u odnosu na prethodnu budžetsku godinu, što je dobro.

Istakao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković koji je poručio i to kako je Nacrt budžeta izuzetno dobar, jer kao takav pokriva sve one velike projekte i planove koje je gradska administracija planirala – od podrške, do vrtića, legalizacije i još mnogo toga.

-Naš uspjeh i uspjeh ovog Nacrta budžeta jeste što on u sebi inkorporira sve ono što je do sada urađeno – podrška vrtićima, 7 do 8 miliona KM podrške javnom prevozu. Dakle, sve te grantove, doznake pojedincima i podrške od rođenja pa do poznog doba ovaj budžet nastavlja, nastavlja da prati sve one politike koje smo u protekle četiri godine sprovodili. Iskoristiću priliku da kažem da se ovdje nalaze dva važna projekta, a to je izgradnja i rekonstrukcija vodovodne mreže, odnosno Tunjice 1 i Tunjice 2, te most u naselju Dolac – kazao je on.

Naglasio je i to kako smatra da su ovo zaista veliki i bitni projekti za Banju Luku.

-Započeti ova dva projekta i privoditi ih kraju, a istovremeno zadržati sve mjere podrške je velika stvar. Dakle, radimo nove projekte, a zadržavamo stare. Nastavljamo i sa subvencijama u iznosu od 9 miliona, nastavljamo sa podrškom javnom prevozu, podrškom privredi. Doznake i podrške pojedincima su u iznosu od 38 miliona. Tu su i podrška prilikom rođenja djeteta, nabavka udžbenika i još mnogo toga. Pri tome ostajemo – rekao je Stanivuković.

Dodao je kako i sam Nacrt budžeta sastojim mnoštvo projekata na koje će se ova gradska administracija fokusirati.

-To su, između ostalog – kuća „Predah“, bez budžetskih sredstava obnavljaćemo i dvije kule na Kastelu, stranim donacijama, ali se nadam da ćemo skupiti novac da obnovimo i kasarnu. Dodatno, fokusiraćemo se i na nastavak uređenja obale Vrbasa – do Vrućice, ali radićemo i šetalište od Gradskog pa do Rebrovačkog mosta. Kod Pravnog fakulteta gradićemo amfiteatar. Taj projekat nam je važan jer se zemlja i dalje vodi na nama, jer pojedinci žele da nam otmu to zemljište – istakao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako se radi i najveći sportsko-rekreativni teren u Banjoj Luci.

-U pitanju je igralište kod „Akvane“ u vrijednosti od milion KM. Podrazumijeva vojnog igralište, za policiju, mlade ljude, oni koji se pripremaju za specijalu, prostor za sport, košarku, tenis, dječije igralište, igraonice. Biće to jedan kultni prostor koji će Banja Luka dobiti. Radićemo i Trešnjik i staze na tom dijelu ćemo da uređujemo. Radimo i veliki projekat žičare na Banj brdu, kružni tok kod „Škorpiona“, na njega se takođe fokusiramo. Želimo i da završimo most u Česmi, tu smo riješili posljednje imovinsko-pravne probleme. Sve to može stati u ovoj godini – rekao je gradonačelnik.

Podsjetio je i na to da se radi na izgradnji Centralnog spomen-obilježja, apelujući na Vladu Republike Srpske da se uključi u ovaj projekat i završetak izgradnje.

-Žao mi je što je organizacioni odbor za Kočićev zbor oduzet od Grada. Tu ćemo graditi arenu za borbu bakova i bikova, koja će biti trajna. Nećemo davati više pare na tuđe zemljište. Kočićevo ognjište želimo takođe nanovo da izgradimo, jer na sadašnjem mjestu gdje je ognjište, tu Kočić nije živio. Ovo treba da bude svjetska, trajna priča. Da uradimo fiksnu binu, fiksno odredimo gdje će biti šatori- zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno