Connect with us

Banjaluka

Najavljeni protesti u Banjaluci zbog novog Zakona o kleveti

Udruženje građana “Radnički pokret” planira da u utorak, 14. marta, organizuje proteste na Trgu Krajine u Banjaluci s početkom u 12 časova, a razlog mirnog okupljanja je najava novog Zakona o kleveti.

To poručuju iz “Radničkog pokreta”, naglasivši da ne podržavaju izmjene zakona u ovom smjeru, jer se time, ističu, krši temeljno ljudsko pravo sloboda govora.

– Izmjene idu u korist poslodavaca, a na štetu radnika. Naime, usvajanjem izmjena u najavljenom obliku omogućio bi poslodavcima da pokrenu krivični postupak protiv radnika, što bi dovelo do toga da radnik ne može dobiti potvrdu da se protiv njega ne vodi krivični postupak, ako bi se odlučio za promjenu poslodavca, odnosno kompanije, isto tako radnik iz Republike Srpske ne bi mogao da se zaposli sezonski ili za stalno u zemljama EU – navodi se u saopštenju.

Pored toga, kako naglašavaju u ovom udruženju, kazne su drakonske koje niti jedan prosječni građanin ne bi mogao da plati.

– A ako ne platite kaznu idete u zatvor. Ovaj zakon je stavljanje okova i lijepljenje usta i ne smijemo dopustiti da ovo ikada stupi na snagu – poručuju iz “Radničkog pokreta”, uz napomenu da je ovaj pokret osnovan u novembru 2022. godine u Banjaluci, iz rada Crne liste poslodavaca RS, gdje udruženje kroz mrežu advokata besplatno štiti radna prava svih radnika realnog sektora u BiH.

 

(Banjaluka.net)

Banjaluka

NOVI REKORDI Aerodromi u BiH rasturaju – evo gdje se najviše putovalo!

Tokom prve polovine ove godine četiri aerodroma u Bosni i Hercegovini opslužila su 1.334.951 putnika, što je za 331.936 putnika više u odnosu na isti period lani.

Najviše putnika aerodromi u BiH imali su u junu, kada je kroz njih prošlo 315.618 putnika, dok je najmanje bilo u februaru, njih 152.591, pokazuju podaci Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH.

Na prvom mjestu liste svih aerodroma u BiH nalazi se Međunarodni aerodrom Sarajevo, koji je od januara do juna ove godine imao 947.744 putnika, što je više u odnosu na lani kada je u tom periodu imao 722.981 putnika.

Sarajevo slijede “Aerodromi Republike Srpske”, odnosno aerodrom Banjaluka, koji je takođe oborio prošlogodišnje brojeve. Za šest mjeseci imali su 226.168 putnika, dok su prošle godine od januara do juna imali 174.543.

Rast broja putnika bilježi i Međunarodni aerodrom Tuzla, koji je sa 90.942 prošlogodišnja putnika u prvoj polovini godine povećao svoje rezultate na 136.647 putnika u ovoj godini.

Iako je imao znatno manje putnika od drugih aerodroma, Međunarodni aerodrom Mostar takođe bilježi značajan rast broja putnika. U ovoj godini do kraja juna opslužili su 24.392 putnika, što je znatno povećanje u odnosu na prošlogodišnjih 14.549 u periodu od januara do juna.

Dževad Halilčević, direktor tuzlanskog aerodroma, ističe da su zadovoljni brojem putnika u ovoj godini, posebno ako je uporede sa proteklom godinom, kada je ovaj aerodrom, kako kaže, doživio stagnaciju zbog globalnog smanjenja operacija njihovog najvećeg partnera “Wiz Aira”.

“Ova godina ima mnogo bolje rezultate. To je znatno povećanje u odnosu na isti period prošle godine, tako da se vidi taj trend rasta. Očekujem da će do kraja godine još mnogo više da poraste broj putnika, ukoliko se svi planovi, koji su, po mom mišljenju, veoma realni, ispune”, rekao je za “Nezavisne novine” Halilčević.

Iako konkretnije o uvođenju novih letova nije mogao govoriti, Halilčević je istakao da rade na tome i da očekuju pozitivne rezultate do kraja godine.

Inače, mediji su tokom proteklih mjeseci pisali da će “Wizz Air” u septembru ponovo uspostaviti svoju bazu na ovom aerodromu, a osim leta ka Beču, za koji se karte već prodaju, avioni bi trebalo da lete, ako se potvrde pisanja medija, i ka Hamburgu, Frankfurt-Hahnu, Parizu, Kelnu, Malmeu, Geteborgu, Berlinu i Briselu.

Inače, tuzlanski aerodrom nedavno je dobio i EASA sertifikat na neograničeno vrijeme, što potvrđuje da ovaj aerodrom ispunjava najviše evropske standarde bezbjednosti, infrastrukture i operativnih procedura.

Prema riječima Halilčevića, dobijanje ovog sertifikata će im olakšati pregovore sa postojećim i budućim partnerima.

Brojem putnika u prvoj polovini ove godine zadovoljan je i Marko Đuzel, direktor Međunarodnog aerodroma Mostar, koji u razgovoru za “Nezavisne novine” kaže da je u pitanju prirodni rast.

“Mi smo prije dvije godine imali ukupno 20.000 putnika, pa prošle 48.000, sada računamo da ćemo imati između 65.000 i 70.000 putnika. Pomalo već pripremamo iduću godinu koja bi išla na 90.000 putnika. To je prirodan, normalan i zdrav rast”, ističe Đuzel.

Nastavi čitati

Banjaluka

PREVENCIJA SPAŠAVA ŽIVOTE! Banjalučki Dom zdravlja kreće u BESPLATNE PREGLEDE, evo kad i gdje!

Dom zdravlja Banjaluka, u skladu sa Programom ranog otkrivanja malignih bolesti i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti, nastavlja realizaciju akcije “Za tvoje dobro”, besplatnih preventivnih pregleda za odraslo stanovništvo Banjaluke.

Pregledi će se obavljati u ambulantama porodične medicine prema utvrđenom rasporedu, počevši od 6. septembra.

“Ne propustite priliku da provjerite svoje zdravlje na vrijeme – jer prevencija spašava živote”, poručili su iz Doma zdravlja, stoji na sajtu Gradske uprave.

U nastavku pogledajte raspored preventivnih pregleda:

06. septembar 2025. – Zalužani i Šargovac,

20. septembar 2025. – Piskavica,

04. oktobar 2025. – Kočićev vijenac,

18. oktobar 2025. – Centar – Borik (Platonova),

01. novembar 2025. – Nova varoš i Rosulje,

15. novembar 2025. – Petrićevac i Paprikovac,

29. novembar 2025. – Poliklinika.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUKA SE SPREMA ZA KLIMATSKE UDARCE Pet seminara, konkretna rješenja i PRIRODA U ODBRANI GRADA!

Grad Banja Luka, uz ekspertsku podršku LIR Evolucije, uspješno je realizovao seriju od pet lokalnih seminara posvećenih jačanju kapaciteta i razmjeni znanja o rješenjima zasnovanim na prirodi (Nature-based Solutions – NbS za prilagođavanje klimatskim promjenama.

Seminari su dio aktivnosti u okviru međunarodnog projekta NATURED – Nature-bAsed soluTions for a jUst Resilience in thE Adriatic-Ionian cities.

Seminari su bili usmjereni na ključne izazove koje klimatske promjene donose urbanim sredinama – uključujući bujične poplave, efekat urbanih toplotnih ostrva, suše i druge ekstremne vremenske pojave. Kroz prezentacije i interaktivne diskusije, učesnici su upoznati sa konceptom NbS, mogućnostima njihove primjene u lokalnom kontekstu te sa alatima za planiranje i implementaciju ovih rješenja.

Poseban fokus bio je na:

• razumijevanju odnosa između klime i gradova,
• identifikaciji ranjivih grupa i urbanih zona,
• mogućnostima integracije NbS u lokalne razvojne planove.

Seminari su okupili predstavnike Gradske uprave, javnih institucija, stručne i akademske zajednice, privrede, kao i predstavnike civilnog društva i lokalnih zajednica, čime je ostvarena participacija različitih sektorskih aktera.

Projekat NATURED odgovara na sve izraženije klimatske izazove u regiji ADRION (Jadransko-jonska regija), koja obuhvata više država i gradova posebno pogođenih poplavama, toplotnim talasima, požarima i drugim klimatskim nepogodama.

NATURED ima za cilj da omogući donosiocima odluka i lokalnim akterima da usvoje mjere i politike za prevenciju i prilagođavanje, koristeći snagu prirodnih procesa kao odgovor na ove izazove.

Grad Banja Luka, kao partner na projektu, aktivno doprinosi razvoju alata i mjera koje će se primjenjivati lokalno, ali i dijeliti sa drugim gradovima regije putem transnacionalne saradnje.

Nastavi čitati

Aktuelno