Putovanje
Najopasnije mjesto za ljetovanje u Evropi, cijene snižene 60 odsto

Za one koji sanjaju o moru: Crimean Holidays poziva vas da svoje ljetne praznike provedete na plažama Azovskog mora. Prostrane plaže, čisto more i razvijena turistička infrastruktura neće vas ostaviti ravnodušnima. Najbjelje plaže na Krimu!
Tako ruske turističke agencije mame turiste da provedu odmor na Krimu, poluostrvu koje je Rusija pripojila 2014. godine. Iako su od početka rat u Ukrajini krimske željeznice i skladišta goriva nekoliko puta bili meta napada, lokalne vlasti tvrde kako nema razloga za zabrinutosti i strah.
Sniženja
Maja Lomidze, izvršna direktorica Ruskog udruženja turoperatora, tvrdi kako će Krim ove godine biti među pet najboljih ruskih destinacija za odmor.
“Krim je jedina ruska regija koja u poređenju s prošlom godinom nije podigla cijene, nego ih snižava”, izjavila je za The Washington Post Lomidze, priznajući ipak da će turistički protok u 2023. biti oko 30 odsto manji nego lani.
Elena (55) učiteljica iz Moskve, rekla je da njezina porodica planira posjetiti Krim ovo ljeto, kao i svake godine.
“Što se tiče mogućih problema s hranom, vodom i strujom, uopšte nisam zabrinuta. Ovdje sam dolazila i dok su bila druga, još gora vremena. Naravno da je ove godine opšta situacija uznemirujuća, ali vjerujem u razboritost, ljudskost i Boga”, rekla je Elena.
Aljona, (52) voditelj kancelarije u kompaniji koja se bavi prodajom i iznajmljivanjem nekretnina, takođe se ove godine planira uputiti na Krim na dvije sedmice sa svojom porodicom.
Odmor na poluostrvu je, kako kaže, napuni pozitivnom energijom do kraja godine.
“Nisam zabrinuta zbog bezbjednosnih pitanja. Uvjerena sam kako je Krim dobro zaštićen i da se tamo ne može ništa loše dogoditi. Shvatam da je u toku posebna vojna operacija i da dronovi napadaju razne gradove, čak i Moskvu, ali ne mislim da bi se nešto loše moglo dogoditi na Krimu. Sigurna sam da će sve biti u redu!”, samouvjereno je kazala Aljona.
Mnogi Rusi su ipak odlučili otkazati svoje rezervacije smještaja na Krimu nakon nedavnih napada dronom.
Vlasti Ruske Federacije su odmah nakon početka sveobuhvatne opercije u Ukrajini obustavile sve letove za Krim, što znači da od tada putnici iz Rusije na poluostrvo mogu doći jedino automobilom ili vozom. Rute prema Krimu dodatno su se zakomplikovale 22. lipnja kada je Ukrajina projektilima gađala most Čongar.
Poznat kao “vrata Krima”, Čongar je jedan od rijetkih mostova koji povezuju Krim s kopnom. Ruske željeznice povećale su broj vozova za Krim uoči ljetne sezone, ali prosječno putovanje do Krima i dalje traje dva do tri dana. Osim dugog putovanja, turiste zabrinjava i sve veća prisutnost vojske na poluostrvu. Od kraja 2022. ruska je vojska iskopala desetine kilometara rovova duž obale Krima i sagradila protutenkovske barijere zbog straha od potencijalne ukrajinske protivofanzive. Zbog toga su i mnoge plaže na Krimu zatvorene.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ne odustaje od planova da ponovno zauzme Krim te ističe kako rat nije završen dok god Krim ostaje pod ruskom kontrolom.
Krim se nalazi između Crnog i Azovskog mora te ima važnu ulogu u snadbijevanju ruskih snaga na području južne Ukrajine.
Kolaps turizma
Brojke pokazuju da krimski iznajmljivači i ugostitelji ove godine ipak neće moći zadovoljno trljati ruke.
Pojedini all inclusive hoteli snizili su cijene i do 60 odsto, ali uprkos velikim popustima, popunjenost smještajnih kapaciteta je oko 40 do 50 odsto.
“Obično smo popunjeni od juna do septembra. Ove godine je rezervisano jedva deset odsto soba. Ni na plažama nema nikoga”, rekla je za Radio Slobodna Evropa Olga, vlasnica smještaja na Krimu.
Podaci koje je nedavno objavilo Rusko udruženje turoperatora otkrivaju kolaps krimskog turizma. Ovoga ljeta je samo jedan odsto ruskih hotelskih rezervacija napravljeno na Krimu, što je pad u odnosu na tri odsto lani i 19 odsto 2021. godine.
Takođe, 60 odsto krimskih turističkih agencija izgubilo je novac prošle godine, s ukupnim gubicima od deset miliona dolara, a prihodi od turizma pali su za oko trećinu.
“Naši gosti čitaju i gledaju vijesti tako da naš odjel rezervacija i podrške prima mnogo telefonskih poziva s pitanjima o tome je li situacija ovdje sigurna. Mnogi posjetioci, zabrinuti nedavnim napadima, sada otkazuju svoje rezervacije u posljednjem trenutku”, priznala je Ana, voditelj marketinga koja sarađuje s hotelima i turističkim agencijama na Krimu.
(Nezavisne novine)
Putovanje
NI NEUM NIJE JEFTIN: Koliko će potrošiti četvoročlana porodica za sedmodnevni odmor

Četvoročlana porodica koja se odluči da ove godine ljetuje u Neumu samo za sedmodnevni smještaj u apartmanima treba da izdvoji minimalno 900 KM, a za boravak u hotelima, gdje je uz smještaj uključen i doručak, od 3.000 do 4.000 KM.
Na sve to potrebno je dodati i cijene hrane i pića, a u zavisnosti od toga da li će se hraniti u restoranima ili će svratiti u prodavnicu po namirnice biće neophodno da potroše još nekoliko stotina KM.
Naravno, u prodavnicama su cijene niže, dok u restoranima prosječan obrok košta od 20 do 25 KM, no pitanje je koliko će se ljudi, tj. porodica, odlučiti da kuva na odmoru.
Samim tim, samo za jedan obrok u restoranu u jedinom bh. gradu na moru četvoročlana porodica bi trebalo da izdvoji oko 100 KM. Ipak, kada uz to uračunate da će neko uzeti kolač ili sladoled, na navedenu cijenu treba dodati još bar 20-30 KM.
Kada je u pitanju smještaj, kako se može vidjeti na Bookingu, u julu cijena sedmodnevnog ljetovanja za četvoročlanu porodicu u hotelu sa četiri zvjezdice iznosi od 2.800 do 3.000 KM sa uključenim doručkom, bez uključenih taksa.
Ipak, u samom jeku sezone, odnosno u avgustu je evidentan rast cijene u hotelima, pa tako one idu i do 4.000 KM.
S druge strane, cijene apartmana za dvoje odraslih i dvoje djece idu u rasponu od 900 do 1.600 KM, a u vilama od 1.000 do 2.300 KM. Takođe, kao što je to slučaj sa hotelima, u osmom mjesecu su cijene u apartmanima i vilama više za 200-300 KM u odnosu na sedmi mjesec.
No, ovo nisu svi troškovi, jer je potrebno doći do Neuma. S tim u vezi, ukoliko se porodica odluči putovati svojim automobilom iz Banjaluke ili okolnih mjesta, a uzevši u obzir trenutne cijena goriva, te da je udaljenost u oba pravca nešto više od 600 km, samo za putne troškove potrebno je izdvojiti u prosjeku oko 105 KM, i to u slučaju da se ne odluče ići auto-putem i preko Hrvatske, već preko dionice puta Stolac – Neum.
U suprotnom, dodatno se naplaćuje putarina, koja na jednoj dionici puta Sarajevo – Mostar košta 2,5 KM, dok vožnja auto-putem Banjaluka – Doboj iznosi sedam KM, a ista cijena je i na dionici Zenica – Sarajevo.
Provjerili smo kolike su cijene u restoranima i kafićima, te izdvojili nekoliko njih… Tako u ugostiteljskim objektima kafa košta od tri do četiri KM, kapućino četiri KM, kao i nes kafa. S druge strane, gazirani i negazirani sokovi koštaju pet KM, a limunada sedam KM.
Inače, cijene pića su nešto više nego što je to slučaj kod nas, pa je tako za malo pivo potrebno izdvojiti pet, odnosno šest KM, dok čaša vina košta 12 KM.
Takođe, ljeti je nezaobilazan i sladoled, pa tako samo za jednu kuglu ove poslastice treba izdvojiti tri KM.
Sve u svemu, kada uporedite cijene na vama je da odlučite da li vam je isplativije ljetovati u Neumu, ili su vam draže neke egzotične destinacije.
Cijene u restoranima u Neumu
Riba (porcija 250 g)
– krakovi hobotnice na žaru – 35 KM
– tuna stek – 35 KM
– lignja obična – 25 KM
– riblji fileti orade – 35 KM
– file lososa – 38 KM
Meso
– svinjski medaljoni – 26 KM
– miješano teleće meso – 32 KM
– teleći odrezak – 26 KM
– pileći file – 20 KM
– teleći ražnjići – 26 KM
– kobasice na žaru – 16 KM
– ćevapčići – 16 KM
– miješano svinjsko meso – 25 KM
Kolači, palačinke, sladoled
– palačinke – sedam KM
– banana split – 10 KM
– sladoled kugla – tri KM
– voćna salata – 10 KM
– kolač – šest KM
Piće
– kava espreso – tri KM
– kava sa šlagom – četiri KM
– kapućino – četiri KM
– čaj – tri KM
– nes kafa – četiri KM
– sokovi gazirani i negazirani – pet KM
– pivo 0,33 l – pet-šest KM
– cijeđena narandža – sedam KM
– prirodna limunada – pet KM
Putovanje
NEPRIJATAN DOČEK U GRČKOJ Turisti zbunjeni listom čekanja u kafićima

U Grčkoj su izgleda odlučili da se odnos prema turistima mijenja u zavisnosti od toga je li slave svoj veliki praznik ili je ”običan dan”. Kako piše “Telegraf”, srpski turisti su se u grupi ”Grčka – grupa za turiste” požalili na odnos Grka prema njima kada je ugostiteljstvo u pitanju.
Naime, došli su u lokal u kojem inače piju kafu, ali, za razliku od prethodnih dana, osoblje je bilo vrlo drsko i rekli su im da ima lista čekanja, a da su oni na njoj tek šesti po redu!
“Svaki dan nas petoro u ovom baru pije kafu, ali danas smo sačekani s ‘listom čekanja’. Rekli su nam da smo šesti na redu i da možemo da sjednemo ako ćemo, minimum 10 evra po osobi da potrošimo” kaže jedna članica grupe “Grčka – grupa za turiste”.
Ona dalje objašnjava da ih je neljubazna plavuša maltene istjerala iz lokala s kafama u plastičnim čašama.
“Tražeći menadžera, šefa, došli smo do dečka koji je rekao da je od danas sezona pa je zbog toga to pravilo, a juče izgleda da nije bila sezona. Grčka koja je zaista nekad bila zemlja za preporuku za odmor definitivno ide u smjeru da je se treba izbjegavati, nažalost” zaključuje ona.
U komentarima ljudi kažu da su se susreli sa sličnim ponašanjem.
“Isti slučaj u Nea Flogiti. Restoran, živa muzika, ambijent sa srcem, konobari rade 200 na sat. Ali samo jedan čovjek uzima porudžbine. Kojom logikom je on išao, ali prednji dio restorana je izbjegavao sat i po vremena, niti ko da pita šta pijemo, niti da uzme porudžbinu za hranu. Čovjek došao sam, tjeraju ga napolje, jedva je objasnio da mu dolazi porodica i da nije sam. Hrana je bila ukusna, konobari uljudni, ali loša organizacija i gužva” stoji u jednom od komentara.
Mnogi su objasnili da u očima Grka jeste “počela sezona”, jer je veliki grčki praznik i mnogi Grci su na kolektivnom godišnjem odmoru.
“Ne branim vlasnika i osoblje kafića uopšte, baš zato ne idem na sjever u sezoni, ali eto zato je rekao da je počela sezona. Oni to tako gledaju” kaže član grupe, navodi “Avaz”.
Putovanje
Pečat iz pasoša “zapalio” mreže: Koliko dana ima jul u Grčkoj (FOTO)

Na Twitteru je osvanula fotografija srpskog pasoša sa vrlo zanimljivom porukom: “Jeste li sigurni da je danas 01.08.2023? Ali baš-baš sigurni?”.
Odmah upada u oči da na pečatu koji izdaje granična služba Grčke stoji datum 32. jul! Očigledna greška bila je sasvim dovoljna da “zapali” popularnu društvenu mrežu i izazove lavinu komentara.
Jedan od korisnika odmah je upozorio vlasnika putne isprave na potencijalni problem: “Ovaj pečat, iako greškom graničara, je ništavan. Obratite se policiji za pomoć oko regulisanja boravka”.
Savjet na mjestu, a mnogo su brojniji šaljivi komentari.
Jeste li sigurni da je danas 01.08.2023.?
Ali baš-baš sigurni? pic.twitter.com/UPa87HdMIy
— senka (@_senka) August 1, 2023
“Opušteno, Evzoni je to, kako god lupali pečate”, “Trideset drugi je prvi dan avgusta, jer juli ima 31 dan. Šta tu nije jasno?”, “Kukala im majka”, “Moli Boga da ne moraš ljekaru, kopiraju pečat ulaska”, samo su neki od objavljenih komentara.
(Telegraf.rs)
-
Politika3 dana ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud
-
Hronika2 dana ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet2 dana ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Politika3 dana ago
DODIK BRANI OSUĐENU LE PEN! “Kao i u mom slučaju, presuda nije donesena zbog zakona – već zbog politike”
-
Politika2 dana ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Društvo2 dana ago
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiže iz Rusije! (VIDEO)
-
Hronika3 dana ago
TUGA DO NEBA Supruga policajca kojeg je odnijela rijeka obratila se riječima koje kidaju dušu
-
Banjaluka2 dana ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN