Connect with us

Politika

NAKON JUČERAŠNJEG NEDOLIČNOG PONAŠANJA… Može li Suljagić biti SMIJENJEN?

Treba li predsjednik Memorijalnog centra Srebrenica, Emir Suljagić krivično da odgovara zbog širenje vjerske i nacionalne mržnje i da li na čelu institucije koja se finansira iz budžeta svih građana može da bude osoba koja, umjesto na smirivanje međunacionalnih tenzija, svojim istupima stvara još veće.
Rasprava o ovim i brojnim drugim pitanjima povela su se u protekla dva dana na društvenim mrežama nakon što je Suljagić na posprdan način komentarisao brutalni napad huligana na srpske roditelje i njihovu djecu u sarajevskom naselju Ilidža, pri čemu je jedan od roditelja uboden nožem.

Umjesto da osudi ovaj brutalni napad i pozove na smirivanje tenzija, Suljagić je svojim objavama na društvenim mrežama još više “dolio ulje na vatru”.

U jednoj od svojih objava Suljagić je okačio fotografiju na kojoj se vide dvojica vojnika s puškama koji gledaju na Sarajevo te napisao iznad nje: “zabrinuti srpski roditelji na Ilidži”.

U drugoj objavi je napisao da mu nije jasno “zašto je tako potresno, šokantno, bogohulno, reći da ga lijepo zabole je li neko iz Srbije lakše povrijeđen na Ilidži”.
Suljagić tu nije stao već je objavio fotografiju na kojoj je prikazana slika Uroša Predića”„siroče na majčinom grobu” iz 1888. godine, a pored nje članak iz jednog medija koji je ovu fotografiju tokom proteklog rata u BiH koristio u propagandne svrhe.

– Ovako će se za dvije hevte predstavljati to što je kockasta glava iz neke srpske pripizdine lakše povrijeđena na Ilidži: Stradanije srpske dece na El-lidži – napisao je Suljagić ispod fotografije.
Iako je kasnije izbrisao te svoje objave, korisnici društvenih mreža ostali su zgroženi onim što je napisao, a mnogi od njih su pozvali na Suljagićevu smjenu, ali i da krivično odgovara za širenje vjerske i nacionalne mržnje.
Suljagić je trenutno predsjednik Memorijalnog centra Srebrenica – javne institucije kojom upravlja država Bosna i Hercegovina i finansira se iz budžeta svih građana.

Kako piše u statute ove institucije, Memorijalnim centrom upravlja Upravni odbor koji je odgovoran Savjetu ministara BiH.

Članove Upravnog odbora imenuje Savjet ministara na mandat od četiri godine, a oni onda biraju predsjednika MC.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i banjalučki advokat, Milan Petković ističe da bi Suljagić trebao da ima ličnu, građansku i ljudsku odgovornost, ali da je na njemu da li će je imati ili ne.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJAFOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Međutim, kako dodaje Petković, ako već nema ljudsku odgovornost, mora da ima političku zbog funkcije koju obavlja.

– On zbog svojih izgovorenih riječi, odnosno stavova koji su u najmanju ruku skandalozni i sramni, mora da odgovara i time mora da se pozabavi Savjet ministara BiH. S obzirom na to da je u toku formiranje novog saziva Savjeta ministara očekujem da će se ozbiljno pozabaviti ovim pitanjem i da će upozoriti Upravni odbor Memorijalnog centra na Suljagićeve skandalozne javne istupe. Moraju da vide na koji način će Suljagić snositi odgovornost za navedene skandalozne objave – kaže Petković za Srpskainfo.

Podsjećamo, jedna osoba iz Beograda povrijeđena je nožem u hotelu u sarajevskom naselju Ilidža, kada je u subotu uveče napadnuta grupa roditelja mladih fudbalera Fudbalskog kluba “Zvezdara” iz Beograda koji učestvuju na međunarodnom turniru.

Sarajevska policija je zbog ovog napada uhapsila desetak osoba, starosti između 20 i 27 godina.
SRPSKA INFO

Loading...

Politika

UTOPIJSKA POLITIKA VODI SRPSKU U AMBIS: Režim sve bliže potpunoj izolaciji

“Umjesto da da odgovore na pitanja o katastrofalnoj pljački zemlje i njenoj izolaciji i tome kako poboljšati svakodnevni život građana, vlast ljestvicu tenzija u zemlji diže na maksimum, praveći povoljan teren za strah. Utopistička i diletantska politika Republiku Srpsku i sve nas vodi u neizvijesnost”, rekao je član Kolegijuma Predstavničkog doma PS BiH iz SDS-a Darko Babalj u emisiji “Globalno” BN televizije.

Proglašavanje njemačkog ministra Ane Lirman personom non grata u Republici Srpskoj je diplomatski skandal, bruka i sramota za Srpsku, kaže član Kolegijuma u PD PS BIH Darko Babalj (SDS).

Dodaje da je Milorad Dodik napravio svoju privatnu državu, da stalno nekome gura prst u oko, a da posljedice trpe Srpska i njeni građani.

“Ja u jednom trenutku mislim da je gospodin Dodik došao, da je tu i da radi ono što je preuzeo 1998. godine, a to je da uništi Republiku Srpsku. Da je prekine na dva dijela, jedan se zove zapad, a jedna istok. Da Brčko distrikt pripadne FBiH, da ukine MUP Republike Srpske. Ja se potencijalno bojim da je to njegova misija”, navodi Babalj.

– Dodik nema nikakvu strategiju jer govori jedno, radi drugo, a misli treće dok je realnost nešto potpuno drugačije, kaže daje Babalj. Ističe da se, podizanjem tenzija, plaši narod kojem su još svježe rane od rata, da bi se izbjegla priča o pravim problemima, kriminalu i korupciji.

“Niko ne priča o “Viaduktu””. Znate li da svakog dana plaćamo kamatu od 9.000 evra. Znate li da je to proces koji je počeo na 2 miliona KM, a završio već danas na 110 miliona. Znate li šta bi značilo da smo 100 miliona uložili u MUP Republike Srpske, u opremu, da ljudi odu na sistematski pregled koji nisu imali od 2017. godine? Umjesto što smo dali 200 miliona KM Rašidu Serdarovu, mogli smo da odvojimo 100 miliona KM za zdravstvo, a 100 miliona za obrazovanje. U jednoj opštini u Srpskoj koja ima 20.000 stanovnika domu zdravlja danas nedostaje 10 doktora. To su problemi Republike Srpske”, jasan je Babalj.

– Ne treba širiti strah među narodom nego se vratiti normalnom dijalogu. Iako Dodik tvrdi da ne razgovara na nivou BiH, činjenice pokazu drugačije jer se sastanci održavaju, navodi Babalj.

“Ko sjedi u Savjetu ministara, neki sa Marsa ili ovi iz SNSD-a? Pa ovi iz SNSD-a. Znate li da je 22. decembra 2024. godine usvojen Program reformi za NATO za 2023. godinu? Znate li da je sutra delegacija NATO-a u BiH da razgovara sa svim članovima komisije, a mi pričamo protiv NATO-a?”, objašnjava Babalj.

“Taj dokument je na kraju prihvaćen i potpisan, a svi se sjećamo priče “neće SNSD” i “neće Srbi to prihvatiti”. BiH nije čak ni stepenik, nego je pola stepenika, od članstva u NATO-u. BiH je dalje otišla od Srbije po tom pitanju. To su činjenice”, tvrdi vojni analitičar Vlade Radulović.

Govoreći o aktivnostima misije EUFOR Althea u BiH, Radulović kaže da su se helikopterski letovi intenzivirali u zadnje dvije, tri godine, te da u bazama u Evropi postoje snage za brzo reagovanje koje su spremne da u slučaju potrebe veoma brzo dođu u Bosnu i Hercegovinu.

“Broj tih pripadnika se povećao. Ima 5000 pripadnika u bazama širom Evrope koji su spremni da u roku od 24 sata budu upućeni u BiH? Kada pogledate vježbe iz serije “Brzi odgovor” koje se organizuju jednom godišnje, između ostalog i u BiH, vidite dvije ključne stvari koje oni uvježbavaju. Prvo je da unutar njihovog sistema koordinacije, komunikacije i komadovanja te procedure što brže uvježbaju, da bi se to što brže sredilo birokratija za slučaj da zatreba da se snage pošalju i prebace.

Drugo je logistika, kako za što kraći vremenski period na date tačke, u određenom trenutku prebaciti ljudstvo, vojnu opremu koja ih prati i sredstva ratne tehnike”, objašnjava Radulović.

– U novom vremenu koje dolazi treba biti mudar. Mir, stabilnost i razgovor nemaju alternativu, a Evropska unija je prioritet za nas, naglasio je Darko Babalj.

BN

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ “Republici Srpskoj ne treba trgovac, VEĆ DRŽAVNIK”

Najava da će biti zamrznuti zakoni o SIPA-i, Sudu i Tužilaštvu BiH, kao i o VSTS-u, izazvala je burne reakcije u javnosti i otvorila pitanje stvarnog suvereniteta i političke ozbiljnosti institucija Republike Srpske. Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), Draško Stanivuković, oštro je reagovao na ovu odluku, poručivši da Republika Srpska više ne smije biti pijaca za političko potkusurivanje.

— „Republiki Srpskoj ne treba trgovac, potreban joj je državnik! Najava da će biti zamrznuti zakoni o SIPA-i, Sudu i Tužilaštvu BiH, kao i o VSTS-u, nije samo političko poniženje, već otvoreno priznanje da Republika Srpska nema predsjednika, nego trgovca spremnog da na sto stavi sve – uključujući i institucije i budućnost Republike Srpske,“ istakao je Stanivuković.

Prema njegovim riječima, dosad su građani Republike Srpske gledali kako se trguje resursima, zemljom, javnim preduzećima i tenderima, a sada je, kako kaže, na red došlo i dostojanstvo najviših institucija.

— „Gledali smo kako se trguje sa koalicionim partnerima, sa Inckom, sa SDA i HDZ-om, sa ambasadama i stranim interesima. Ali sada se trguje ugledom Narodne skupštine, dostojanstvom institucija i same Republike Srpske. To je korak predaleko i mora se zaustaviti,“ dodaje Stanivuković.

On tvrdi da zbog nepromišljenih odluka predsjednik Republike ne vodi dijalog sa političkim faktorima, nego vodi, kako kaže, „otužni monolog sa samim sobom, pokušavajući preko režimskih medija da ubijedi narod da je sve u redu, umjesto da učini nešto konkretno da tako zaista i bude.“

— „Ne treba nas u Republici Srpskoj ubjeđivati kako se ovdje živi – već ostvariti rezultate koje će vidjeti cijeli svijet. Poniženje institucija i neizvjesnost su krajnji domet kada se politika ne vodi mudro, već ishitreno. Problem postaje još veći kada posljedice ne snose oni koji bi trebali, nego cijela zemlja,“ poručio je lider PDP-a.

Na kraju, Stanivuković je apelovao na vlast da pokaže barem minimum političkog dostojanstva.

— „Pozivam rukovodstvo Republike Srpske da sačuva minimum dostojanstva i prestane ishitrenim odlukama praviti pijacu od NSRS. Dijalog na koji se sada pozivaju trebao je da bude prva, a ne posljednja opcija,“ zaključio je Draško Stanivuković.

Nastavi čitati

Politika

ČAMPARA PODNIO OSTAVKU: Odlazi iz Tužilaštva BiH

Državni tužilac Dubravko Čampara jutros je podnio ostavku Visokom sudskom i tužiteljskom savjetu Bosne i Hercegovine, a njegova ostavka bi već danas trebala biti prihvaćena.

Kako saznaje Klix.ba, ostavka bi trebala stupiti na snagu od 1. maja.

Čampara je u Tužilaštvu BiH radio posljednjih 16 godina, a između ostalog rukovodio je grupom za borbu protiv terorizma, ali i drugim predmetima. Bio je dio tužilačkog tima koji je nedavno formiran, a koji se bavi istragom protiv Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića zbog sumnje u napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Ipak, odlukom glavnog državnog tužioca Milanka Kajganića iz spomenutog tima je prebačen na odjel za borbu protiv terorizma. Čampara bi sada trebao preći u advokaturu.

Nastavi čitati

Aktuelno