Connect with us

Svijet

NAKON TRAMPOVIH PRIJETNJI! Sve više Kanađana želi da se pridruže Evropskoj uniji!

Nakon što je Donald Tramp, američki predsjednik, zaprijetio Kanadi da će je aneksirati i pretvoriti u američku saveznu državu, agencija Abacus data sprovela je anketu među Kanađanima, u kojo je jedno pitanje da li bi Kanađani željeli da se pridruže EU.

Prema rezultatima ankete, 44 odsto Kanađana smatra da bi kanadska vlada definitivno ili vjerovatno trebala razmotriti ulazak u Evropsku uniju, dok se 34 odsto tome protivi. Otprilike jedan od četiri Kanađana nije siguran u ovaj prijedlog.

“Slika se neznatno mijenja kada se pita postoji li opšta podrška da Kanada postane članica Evropske unije. Ukupno 46 odsto izrazilo je snažnu ili donekle podršku kanadskom članstvu u EU, dok se 29 odsto oštro ili donekle protivi. Četvrtina Kanađana ističe da nije sigurna u članstvo Kanade u Evropskoj uniji. U odnosu na ukupnu populaciju, najsnažniju podršku kanadskom članstvu u EU pokazuju mladi Kanađani (18 do 29), dok su stariji Kanađani (60 i više) češće nesigurni u to. Kada se pitanje raščlani na protekle savezne izbore, glasači Liberalne stranke pokazuju veću podršku, dok se birači Konzervativne stranke češće protive toj ideji”, navedeno je u anketi.

Gotovo dvije trećine Kanađana vidi EU kao najvažnijeg partnera, što je takođe broj u porastu.

Svijet

PARLAMENT MAĐARSKE IZGLASAO: Povlače se iz Međunarodnog krivičnog suda

Parlament Mađarske izglasao je povlačenje te zemlje iz Međunarodnog krivičnog suda /MKS/, saopštio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

On je na “Iksu” naveo da Mađarska odbija da bude dio te politizovane institucije, koja je izgubila svoju nepristrasnost i kredibilitet.

“Mađarski Parlament upravo je izglasao povlačenje iz MKS-a. Ovom odlukom odbijamo da budemo dio politizovane institucije koja je izgubila svoju nepristrasnost i kredibilitet”, napisao je Sijarto.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMPOV NALOG: Bez znanja engleskog jezika nema vožnje kamiona u SAD

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp donio je izvršni nalog kojim se propisuje da vozači kamiona u SAD moraju da govore engleski s ciljem da američke porodice budu bezbjedne na auto – putevima.

Nalogom koji je Tramp potpisao u ponedjeljak zahtjeva se od američkog ministra saobraćaja Šona Dafija “da ukine smjernice kojima je ublažena zakonska odredba o obaveznom znanju engleskog jezika za vozače komercijalnih vozila”, prenosi Rojters.

Ministru Dafiju se nalaže da obezbijedi primjenu novih smjernica kojima se propisuje da vozači moraju da polože testove engleskog jezika.

“Predsjednik Tramp vjeruje da je engleski jezik obavezni bezbjednosni uslov za profesionalne vozače. Oni bi trebalo da budu u stanju da čitaju i razumiju saobraćajne znake, komuniciraju sa saobraćajnim policajcima, graničnom patrolom, agentima na poljoprivrednim kontrolnim punktovima i drugim kontrolnim osobljem kao i da pružaju i primaju povratne informacije i uputstva na engleskom”, navodi se u obrazloženju Trampovog izvršnog naloga.

Portparolka Bijele kuće Karolin Levit rekla je na brifingu za novinare u ponedjeljak da vozači kamiona koji ne govore engleski “predstavljaju veliki problem u zajednici profesionalnih vozača”.

“Postoji mnogo problema u komunikaciji između vozača kamiona na putu sa federalnim zvaničnicima i lokalnim zvaničnicima, što očigledno predstavlja rizik za javnu bezbjednost. Zato ćemo osigurati da svi naši vozači kamiona koji su kičma naše ekonomije, budu u stanju da govore engleskim jezikom”, rekla je Levitova.

Prema njenim riječima vozači kamiona koji ne mogu da polože test engleskog jezika biće izuzeti iz službe, čime će se povećati bezbjednost na putevima, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

ŠTA JE IZAZVALO MASOVNI NESTANAK STRUJE U EVROPI: Pojavile se glasine o sabotaži, Portugal upire prstom u Španiju

Španski operater Red Elektrika saopštio je danas da je do 5 časova po lokalnom vremenu više od 92 odsto potrošača snabdjeveno električnom energijom, kao i da su sve trafostanice pod naponom.

Električna energija je polako počela da se vraća u dijelove Iberijskog poluostrva u ponedjeljak uveče nakon masovnog nestanka struje koji je paralizovao Španiju i Portugal i izazvao paniku širom zemalja.

Portugalski operater za distribuciju električne energije E-Redes saopštio je da je do ponoći 6,2 miliona potrošača u toj zemlji imalo struju.

Kako je navedeno u saopštenju do ponoći su 424 trafostanice delimično priključene, čime je strujom snabdjeveno 6,2 od oko 6,5 miliona potrošača, međutim ne zna se kada bi moglo da dođe do potpunog obnavljanja mreže, prenosi portal “Jutarnje vesti” (Correio da Manha). Premijer Portugala Luiš Montenegro izjavio je da je obezbjeđeno snabdjevanje energijom za oko 80 odsto stanovništva i apelovao na one koji još nemaju struju da ostanu smireni jer će se situacija brzo vratiti u normalu.

“Ostali čija se situacija vratila u normalu trebalo bi umjereno da troše struju”, rekao je on.

Španski operater Red Elektrika saopštio je danas da je do 5 časova po lokalnom vremenu više od 92 odsto potrošača snabdjeveno električnom energijom, kao i da su sve trafostanice pod naponom.

Kako je navedeno, potpuna normalizacija u snabdjevanju električnom energijom očekuje se u narednim satima, prenosi Pais. Ministar saobraćaja Oscar Puente najavio je da će u toku jutra nastaviti brzi i neki prigradski saobraćaj, dok je operater Renfe saopštio da su veze između Madrida i Barselone, Levantea, Baskije, Malage i Granade normalizovane.

U toku prijepodneva održaće se još jedna sjednica Savjeta za nacionalnu bezbjednost kojom će predsjedavati premijer Pedro Sančez, a prisustvovati kralj Felipe VI.

Španski ministar unutrašnjih poslova proglasio je vanredno stanje i rasporedio 30.000 policajaca širom zemlje kako bi zaštitio zakon i red.

Vlade dvije zemlje održale su hitne sjednice zbog nestanka struje, čiji je obim bez presedana u Evropi. Uzrok je još uvijek nepoznat. Početne informacije sugerišu da je uzrok bio rijedak atmosferski fenomen nazvan “indukovana atmosferska vibracija”, koja je navodno izazvala anomalne oscilacije u visokonaponskim vodovima zbog ekstremnih temperaturnih razlika u unutrašnjosti Španije.

Portugal je nagovijestio da je problem nastao u Španiji, koja upire prstom u prekid interkonekcije sa Francuskom.

Portugalski premijer Luis Montenegro rekao je da nema naznaka da je sajber napad izazvan incidentom, koji je počeo u 10:30 časova. Međutim, pojavile su se glasine o sabotaži i španski premijer Pedro Sančez rekao je da je razgovarao sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom.

Struja je obnovljena u dijelovima Madrida dok građani navijaju na svojim balkonima nakon 9 sati nestanka struje. Sančez je rekao da je zemlja ostala bez 15GV električne energije, ili 60 odsto nacionalne potrošnje, za samo pet sekundi.

“Tehničari pokušavaju da utvrde šta je izazvalo takav nagli pad”, rekao je Sančez. “Ovako nešto se nikada nije dogodilo. ”

Žoao Konsiesao, član upravnog odbora portugalske elektroenergetske kompanije REN, rekao je da ne isključuje mogućnost “ogromne fluktuacije električnog napona, prvo u španskom sistemu, koji se zatim prelio na portugalski sistem”.

“Moglo bi biti hiljadu i jedan razlog, prerano je reći šta je uzrok”, rekao je on.

Španska elektroenergetska kompanija REE smatra da je problem nastao u interkonekciji sa Francuskom.

“Evropski sistemi ne mogu da se nose sa gubitkom struje ove veličine koji je izazvao isključenje između španske i francuske mreže i posljedično izazvao kolaps španskog elektroenergetskog sistema”, rekao je direktor kompanije, Eduardo Prieto.

Ranije su dijelovi Francuske nakratko ostali bez struje. RTE, francuski operater, rekao je da je nakon incidenta poslao struju u sjeverne dijelove sjeverne Španije.

Struja je vraćena u ranim popodnevnim satima u Baskiji i području oko Barselone, a u dijelovima Madrida u večernjim satima, do kada je 61 odsto mreže normalizovano, saopštio je nacionalni operater. Portugalska elektroenergetska kompanija REN rekla je da bi moglo potrajati i do nedjelju dana da se vrati u punu snagu.

Nastavi čitati

Aktuelno