Connect with us

Banjaluka

Nastao u Vrbaskoj banovini, navijačima Borca je druga kuća!

Na današnji dan navršava se 85 godina od otvaranja fudbalskog hrama u Platonovoj ulici.

Ban Bogoljub Kujundžić bio je treći ban Vrbaske banovine, nakon Svetislava “Tise” Milosavljevića i Dragoslava Đorđevića, a stolovao je od 1935. do 1937. godine, kada ga je naslijedio Todor Lazarević.

Za vrijeme vladavine bana Kujundžića, Banjaluka je, između ostalog, postala bogatija za zgradu Hipotekarne banke (danas Palata predsjednika Republike Srpske), ali i za objekat koji je svim navijačima Borca druga kuća.

Na današnji dan prije 85 godina, a krajem vladavine bana Kujundžića, otvoren je fudbalski objekat koji svi danas znamo kao Gradski stadion!

Borac, današnji “upravnik” stadiona, nije ipak imao mogućnost da nastupi na njemu sve do završetka Drugog svjetskog rata.

U nedostatku vlastitog stadiona, od osnivanja, 1926. godine, išao je od nemila do nedraga. Crveno-plavi su najčešće trenirali na Banjalučkom polju, ali nikad nisu mogli sa sigurnošću da kažu na kojem terenu će odigrati zvaničnu ligašku utakmicu.

U to vrijeme, fudbalski lider u gradu na Vrbasu bio je ŠK Krajišnik, miljenik tadašnje vlasti, pa je Borac kao radnički klub nailazio na neprijatne situacije.

Tako se, na primjer, dešavalo da tadašnji Banjalučki nogometni podsavez odredi da Borac prvenstveni susret igra na Krajišnikovom igralištu, ali uprava Krajišnika – “zaboravi’ da naredi čuvaru da otvori vrata!?

Trajalo je to do 1936. godine, kada se pojavila inicijativa za gradnjom vlastitog stadiona, ali i kada je klubu prijetila druga zabrana rada nakon one iz 1929. godine poslije uspostavljanja Šestojanuarske diktature od strane kralja Aleksandra I Karađorđevića.

Nakon što je za predsjednika kluba imenovan ugledni ljekar i narodni poslanik Branko Čubrilović, do toga nije došlo, a njegovim ogromnim zalaganjem, ali i ostalih članova najužeg rukovodstva, Borčev stadion je izgrađen krajem te godine u blizini sadašnjeg hotela Bosna, na kojem je prvi gostovao zagrebački Metalac, u oktobru 1936. godine.

A za to vrijeme, nicao je veliki objekat, Stadion bana Bogoljuba Kujundžića, građen za potrebe pomenutog Krajišnika. Svečano je otvoren na današnji dan prije 85 godina, dan prije rođendana kralja Petra II Karađorđevića, posljednjeg jugoslovenskog kralja.

Nakon što je predsjednik Krajišnika Mirko Divjak banu Kujundžiću uručio povelju počasnog člana kluba, na teren su istrčali igrači banjalučkog Hajduka i Meteora iz Bosanske Krupe, čiji duel je bio uvertira za događaj dana – okršaj Krajišnika sa slavnim beogradskim BSK-om.

Nakon Drugog svjetskog rata, Krajišnik je ugašen te je nestao sa banjalučke fudbalske mape. Stadion bana Bogoljuba Kujundžića pripao je Borcu, koji se reaktivirao nakon zabrane rada od strane Nezavisne države Hrvatske, koja je držala Banjaluku okupiranom u godinama krvavog međunarodnog ratnog sukoba.

Prvi meč na zdanju koje je preimenovano u “Gradski stadion Banja Luka”, Borac je odigrao protiv ekipe 53. Srednjobosanske dizivije Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije, a koja je bila u sastavu Petog bosanskog korpusa.

Značajnijih ulaganja u sadašnji Gradski stadion nije bilo do 1959. godine, kada su napravljene sjeverna i južna tribina za stajanje, međutim najznačajniji infrastrukturni projekti u prošlom vijeku vežu se, ipak, za 1973. i 1981. godinu.

Borčev stadion dobio je 1973. godine kompletnu, natkrivenu zapadnu tribinu koja je i danas u upotrebi, a iste godine je na terenu uspostavljena i reflektorska rasvjeta.

Osam godina kasnije, srušena je tadašnja istočna tribina za stajanje, a sagrađena nova, koja se i sada koristi.

Sjeverna i južna tribina srušene su 2001. godine, nakon što su zbog preopterećenosti tokom gostovanja reprezentacije Jugoslavije u Banjaluci povodom 75 godina Borca počele da “otkazuju poslušnost”.

Prije 12 godina, kada se Borac nakon 18 godina “posta” vratio na evropsku scenu osvajanjem Kupa BiH, istočna i zapadna tribina dobile su novo ruho, kako bi se ispunili zahtjevi Evropske fudbalske federacije u vezi sa odigravanjem domaćih evropskih mečeva na vlastitom stadionu.

Dvije godine kasnije, Gradski stadion je dobio i novu sjevernu tribinu, iza koje je krajem 2016. godine otvoren pomoćni teren sa vještačkom travom.

Takođe, očekuje se da se u septembru privedu kraju radovi na postavljanju nove travnate podloge.

Riječ je o projektu “Potpuna rekonstrukcija premijerligaških terena”, koju zajedničkim snagama sprovode Fudbalski savez BiH i Evropska fudbalska federacija, a u okviru koje će fudbalsko zdanje u Platonovoj ulici dobiti teren sa savremenom, hibridnom podlogom.

Banjaluka

PRIJAVITE ONE KOJI ZASLIŽUJU! Raspisan poziv za dodjelu aprilskih nagrada u Banjaluci

Zainteresovana pravna i fizička lica sa područja grada mogu da dostave svoje inicijative za dodjelu nagrada i priznanja povodom 22. aprila – Dana grada.

Odlukom o nagradama i priznanjima, ustanovljene su sljedeće nagrade i priznanja:

  • Ključ Grada Banja Luka, sa Poveljom “Počasni građanin grada Banje Luke” – priznanje koje se dodjeljuje kao poseban vid priznanja za djela i rad od opšteg značaja, u svim oblastima stvaralaštva;
  • Zlatni grb Grada Banja Luka – priznanje za izuzetan doprinos u razvoju grada, njegovanju odnosa sa drugim gradovima, za postignute vrhunske rezutlate i uspjehe u oblasti privrede, nauke, kulture, umjetnosti i sporta;
  • Plaketa Grada Banja Luka – priznanje za izuzetna ostvarenja u oblasti obrazovanja, nauke, kulture, umjetnosti, sporta, fizičke kulture i ispoljenu hrabrost;
  • Plaketa „Sestre Gajić“ – priznanje koje se dodjeljuje za izuzetno humana djela;
  • Nagrada Grada Banja Luka-mladima – kao poseban vid priznanja, za značajna ostvarenja u svim oblastima života (uz novčanu nagradu, dodjeljuje se i diploma).

Nagrade i priznanja mogu se dodjeljivati pojedincima, preduzećima, ustanovama i drugim subjektima.

Inicijative moraju biti obrazložene, naročito: biografija za fizička lica, odnosno reference za pravna lica, razloge koji su uticali na podnošenje nicijative, adresu i telefon kontakt osobe, odnosno lica koje se predlaže, te prijedlog nagrade za kandidovano lice.

Inicijative je potrebno dostaviti do 5. marta Skupštini grada Banja Luka – Komisiji za izbor i imenovanja, nagrade i priznanja, na adresu: Trg srpskih vladara broj 1, 78 000 Banja Luka.

Kompletan javni poziv možete pogledati OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAD MU NE MOŽE NIKO NIŠTA! Banjalučki ćevap zvanično zaštićen

Banjalučki ćevap je zvanično zaštićen oznakom garantovano tradicionalnog specijaliteta (GTS), čime smo osigurali očuvanje autentičnog recepta za buduće generacije, kazala je Aleksandra Simić, ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za privredu i lokalni ekonomski razvoj.

Grad Banja Luka je podržao ovu inicijativu, nastalu u saradnji sa Udruženjem za očuvanje garantovane tradicije specijaliteta „Banjalučki ćevap“, njegovih članova, Tehnološkim fakultetom Univerziteta u Banjoj Luci, JU Veterinarskim institutom „Vaso Butozan“ te Gradskom razvojnom agencijom Banja Luka.

-Oznaka garantovano tradicionalnog specijaliteta doprinosi očuvanju bogatog kulinarskog nasljeđa našeg grada – istakla je Simić i dodala da se radi i na dodatnoj promociji i vidljivosti našeg brenda u inostranstvu.

Za sve subjekte koji su zainteresovani da se priključe inicijativi unapređenja standarda i promociji banjalučkog ćevapa, kako je kazala – poziv je otvoren, a prijave se podnose Gradskoj razvojnoj agenciji Banja Luka.

Ovom prilikom izrazila je zahvalnost svim partnerima učesnicima ove značajne inicijative.

Nastavi čitati

Banjaluka

RODITELJI SPREMITE SE! Počeli sistematski pregledi za upis prvačića

Sistematski pregledi za upis djece u prvi razred osnovne škole počeli su i trajaće do 18. aprila 2025. godine u Specijalističkim ambulantama iz pedijatrije na lokalitetu Poliklinika za svu djecu koja su evidentirana kod pedijatra JZU “Dom zdravlja” u Banjaluci.

Roditelji će telefonskim putem biti obavješteni o terminu pregleda, koji će obavljati pedijatri kod kojeg je dijete evidentirano.

“Na sistematski pregled je, osim elektronske knjižice, potrebno donijeti plavu zdravstvenu knjižicu (ukoliko roditelji posjeduju istu) zbog uvida u vakcinalni status djeteta. Takođe, potrebno je donijeti i drugu dokumentaciju ukoliko dijete ima neke zdravstvene probleme”, navodi se na sajtu Gradske uprave Banjaluka.

Sve dodatne informacije mogu se dobiti na telefon: 051/247-347.

Nastavi čitati

Aktuelno