Svijet
Naučnici ne mogu da objasne solarni vrtlog koji se pojavio na površini Sunca
Astronome je oduševio solarni vrtlog bluzu sjevernog pola našeg Sunca, ali objašnjenja za njegov nastanak još uvijek nema.
Sunce ne prestaje da nas iznenađuje, a najnoviji primjer toga je nevjerovatan solarni vrtlog koji su uočili naučnici agencije NASA. Ovaj nesvakidašnji prizor je rezultat Sunčeve plazme koja se odvojila od površine, a zatim kao tornado zakovitlala oko sjevernog pola naše zvijezde, ostavljajući naučnike u čudu.
Na ovaj nevjerovatan događaj je ukazala Tamita Skov, naučniča istraživač u Aerospace neprofitnoj korporaciji i nagrađivani edukator, koja je na svom Twitter profilu podijelila snimak iz NASA-ine Solar Dynamic opservatorije.
Sam vrtlog se pojavio iznad 55. stepena geografske širine Sunca, ali ovo nije prvu put da je naučna zajednica primijetila ovu rijetku pojavu. Skot Mekintoš, solarni fizičar i zamjenik direktora u Nacionalnom centru za istraživanje atmosfere rekao je da se solarni vrtlog pojavljuje na istom mjestu tokom svakog solarnog ciklusa. Ipak, ovo je prvi put da su astronomi vidjeli vrtlog ovog kalibra, zbog čega su mnogi unutar naučne zajednice uzbuđeni.
Sunce prati 11-godišnji ciklus aktivnosti, a prema Mekintošu, vrtlog se pojavljivao oko 55 stepena geografske širine tokom svakog solarnog ciklusa otkad se vrše posmatranja naše zvijezde. Iako još uvijek nema objašnjenja zašto nastaje, astronomi vjeruju da je ova pojava povezana sa načinom na koji Sunce preokreće svoje magnetno polje.
Mekintoš kaže da se mnogi astronomi pitaju zašto se vrtlog pojavljuje baš na tom mestu, samo da bi se pomerio ka polu i nestao, ponavljajući ovaj proces na svakih nekoliko godina, ali odgovora još uvek nema.
Međutim, nadamo se da će predstojeći projekti, kao što je Solar Orbiter koji će lansirati Evropska svemirska agencija, pomoći naučnicima da bolje razumiju ovaj fenomen, jer nas razumijevanje solarne aktivnosti može zaštititi od izuzetno opasnih solarnih oluja.
Svijet
Izrael dogovorio vojni budžet za 2026! 34 MILIJARDE DOLARA ZA ODBRANU
Izraelski vojni budžet za 2026. godinu iznosiće 112 milijardi šekela (34 milijarde dolara), nakon što su ministar odbrane Izrael Kac i ministar finansija Becalel Smotrič postigli dogovor, prenose izraelski mediji.
Smotrič je tražio manji budžet za odbranu, kritikujući resor odbrane zbog neefikasnog upravljanja svojim rashodima kada je prošlog mjeseca saopštio nacrt državnog budžeta za 2026. godinu, nakon dvije godine rasta vojnih troškova, navodi Tajms of Izrael.
Kao odgovor, zvaničnici Ministarstva odbrane su saopštili da će Smotrič manjim budžetom odložiti ključne poslove tog resora.
Nakon pregovora između Kaca i Smotriča, kao i između zvaničnika oba ministarstva, strane su se složile za iznos oko 34 milijarde dolara, saopštio je kabinet izraelskog ministra odbrane.
Prema sporazumu, budžet je zasnovan na pretpostavci da će 2026. godine na dužnost biti pozvano prosječno samo 40.000 rezervista, a na vrhuncu rata sa Hamasom, Izrael je aktivirao oko 300.000 rezervista, navodi Tajms of Izrael.
Svijet
DVIJE GODINE ISTRAGE! EU kaznila Ilona Maska sa 120 miliona evra
Evropska komisija je danas 5. decembra kaznila društvenu mrežu X u vlasništvu američkog milijardera Ilona Maska sa 120 miliona evra zbog nepoštovanja propisa Evropske unije u vezi sa digitalnim uslugama.
Odluka je uslijedila nakon dvogodišnje istrage koja je pokrenuta u okviru Zakona o digitalnim uslugama (DSA), koji zahtjeva od platformi da preuzmu veću odgovornost za zaštitu korisnika i uklanjanje štetnog ili nezakonitog sadržaja, prenosi Asošiejted pres.
Komisija je saopštila da je platformi X izrečena kazna zbog tri različita kršenja transparentnosti propisanih zakonom.
Regulatore su posebno zabrinuli “manipulativni dizajn” plavih znački za verifikaciju, koji su korisnike izložili potencijalnim prevarama i manipulacijama. Takođe, kako navode, X nije ispunio zahtjeve u vezi sa bazom podataka oglasa i pristupom istraživača javnim podacima.
Ova odluka bi mogla da izazove negativne reakcije u Sjedinjenim Američkim Državama, s obzirom na to da je administracija predsjednika SAD Donalda Trampa već kritikovala regulativne propise Brisela i prijetila odmazdom u slučaju da američke tehnološke kompanije budu kažnjene, navodi AP, prenosi Tanjug.
Svijet
KREMLJ ČEKA REAKCIJU AMERIČKIH KOLEGA: Kontakt Putina i Trampa biće organizovan brzo
Čim se pojave preduslovi za kontakte predsjednika Rusije i SAD, Vladimira Putina i Donalda Trampa, sve će biti organizovano prilično brzo, izjavio je pomoćnik ruskog predsjednika Јurij Ušakov.
– Čim se stvore preduslovi za kontakt predsjednika, bilo za telefonski razgovor ili direktan susret, sve će biti organizovano prilično brzo – naveo je Ušakov.
Kako je istakao, telefonski razgovor sa Trampom za sada nije u Putinovom rasporedu, ali će, ukoliko bude potrebe, biti lako organizovan.
Prema njegovim riječima, Kremlj trenutno čeka reakciju američkih kolega nakon razgovora koji su u utorak održali Putin i specijalni izaslanik američkog predsjednika, Stiven Vitkof.
Datum novog sastanka sa Vitkofom još nije utvrđen, dodao je Ušakov.
Putin boravi u poseti Indiji 4. i 5. decembra. Ruski lider je u četvrtak stigao u Nju Delhi. On i indijski premijer Narendra Modi su imali neformalne razgovore koji su, prema riječima Ušakova, trajali više od dva sata.
-
Svijet3 dana agoRubio otkrio spornu tačku Trampovog mirovnog plana: PODRUČJE ŠIROKO 30 DO 50 KILOMETARA
-
Svijet3 dana agoBILJKE NISU USPJELE SPASITI ZEMLJU: Klimatska kriza biće još gora
-
Region3 dana agoVučić spominjao udare NATO-a i nuklearni odgovor Rusije! “A MENI SU GOVORILI DA NE BUDEM DRAMA KVIN”
-
Banjaluka3 dana agoVEDRANA PROLE: “Odluka Ustavnog suda RS teret je za male preduzetnike – nećemo odustati od borbe”
-
Svijet3 dana agoZELENSKI SE VRAĆA KUĆI! Otkazao sastanak sa Trampovim pregovaračem
-
Svijet3 dana agoSIJARTO UPOZORAVA “Lideri zemalja Zapadne Evrope ŽELE RAT SA RUSIJOM”
-
Svijet3 dana agoTRAMPOV NOVI HVALOSPJEV “Završio sam osam ratova, ovo će biti deveti”
-
Politika3 dana agoDRINIĆ “BANJALUKA PONOVO SVJEDOK INSTITUCIONALNOG CIRKUSA! Odbornici traže rad, SNSD blokira”
