Connect with us

Društvo

NE DAMO UNU! Rade Šerbedžija podržao proteste na UNI (VIDEO)

Vrelo Une je neprocjenjivo svjetsko blago. Moramo odmah zaustaviti njegovu devastaciju, maknuti bager iz korita Une i popraviti štetu koja je već učinjena.

Pridružimo se lokalnim ljudima i aktivistima koji tamo svakodnevno dežuraju, jer odluka o zabrani radova još nije donesena i investitor nasrće, poručio je poznati glumac i muzičar Rade Šerbedžija.

Kako je istakao, on će uskoro pridružiti ljudima koji brane Unu.

“Ja se pridružujem mome prijatelju Rundeku i svim hrabrim aktivistima koji brane tu prekrasnu rijeku. Čim završim svoje predstave na Brijunima, evo me k vama.

Ne damo Unu!”, poručio je Šerbedžija.

Inače, mještani Srba i Donje Suvaje su već mjesec dana neumorno protestuju kako bi zaštitili rijeku Unu.

Kako navode, danas ih je posjetio župan Božidar Longin i načelnik Gračaca, Robert Juko, kako bi saslušali zabrinute građane.

“Razgovarali su s građanima, političkim predstavnicima i predstavnicima Udruge Una iz područja Srba. Svi gosti su reagirali ljudski, kao i svaki čovjek koji dođe na izvor, i pokazali su divljenje. Župan Longin je pio vodu iz izvora Une, što je jasna poruka podrške našim naporima za očuvanje rijeke. Vjeruju, kao i svi mi, da će devastacija stati i da se mora sanirati. Pozvao nas je da sudjelujemo u izmjenama prostornog plana, što predstavlja priliku da direktno utječemo na očuvanje ovog prirodnog blaga”, navode iz Udruženja “Una Srb”.

Dodaju da su Longin i Juko, posjetili gradilište MHE na izvoru Une i ostali zapanjeni razmjerom devastacije na ovom osjetljivom području.

“Njihova reakcija dodatno potvrđuje potrebu za hitnim djelovanjem kako bi se zaštitila rijeka Una i zaustavila daljnja šteta. Nadamo se da će ovo razumijevanje ubrzati službenu obustavu radova”, ističu iz ovog udruženja.

Iako je ovo prvi korak, kako kažu, ovaj čin pokazuje koliko je važno boriti se za očuvanje prirodne baštine.

“Radovi još uvijek nisu službeno zaustavljeni, i to se još čeka. Protesti će se nastaviti sve dok se gradnja službeno ne obustavi”, poručuju iz Udruženja.

Društvo

NOVI PROBLEMI ZA BiH! Zatvara se naš vazdušni prostor?

Vazdušni prostor iznad Bosne i Hercegovine suočen je s potencijalnim zatvaranjem ili ponovnim preuzimanjem od strane Hrvatske i Srbije.

Ova mogućnost pojavila se nakon što je Evropska organizacija za bezbjednost vazdušne plovidbe (EUROCONTROL) zamrznula sva plaćanja prema Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Sve se dešava nakon sudskog zahtjeva slovenačke kompanije Viaduct koja je pokrenula arbitražni postupak protiv BiH zbog duga.

– Kao rezultat naloga za zapljenu od strane treće strane koji je izdao belgijski sud za provođenje arbitražne odluke protiv države BiH, EUROCONTROL je trenutno dužan zamrznuti rutne naknade koje naplaćuje u ime BiH – kazali su iz EUROCONTROL-a za RSE.

BHANSA je preuzela kontrolu nad nebom iznad BiH u decembru 2019. godine nakon sertifikovanja kadra i nabavke radarskih i komunikacijskih sistema.

Do tad su nebo kontrolisale Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo i Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije, zavisno o dijlu teritorija i visini leta.

– BHANSA je dobila na koncesiju nebo iznad BiH. Avioni plaćaju EUROCONTROL-u u Briselu prelet preko BiH, BHANSA dobija pare direktno od EUROCONTROL-a, polaže račune EUROCONTROL-u i nema nikakve finansijske veze sa BiH – kazao je za Radio Slobodna Evropa Omer Kulić, bivši predsjednik Savjeta BHANSA-e.

Kulić kaže da bi zamrzavanje sredstava koje EUROCONTROL uplaćuje BHANSA značilo zatvaranje ove agencije i da tad postoje samo dvije mogućnosti.

– Prva je da avioni više ne bi letjeli iznad BiH, što aviokompanijama ne bi odgovaralo, jer bi onda letjeli dužim rutama. Druga je da bismo se vratili na prethodno stanje da Srbija i Hrvatska kontrolišu nebo iznad BiH i da oni to naplaćuju – pojasnio je Kulić.

Iz BHANSA nisu odgovorili na upit o zamrzavanju sredstava i mogućim rješenjima. Ranije su iz ove agencije saopštili da su o svom problemu upoznali institucije BiH, Evropsku komisiju i zemlje članice EUROCONTROL-a.

Upozorili su da je ova agencija, kao i sve druge takve agencije u Evropi, neprofitna organizacija i da se prikupljeni prihodi koriste isključivo za pokrivanje troškova.

– Sigurno i neprekidno odvijanje vazdušnog saobraćaja u BiH je pod neposrednom prijetnjom. Postoji mogućnost potpunog zatvaranja vazdušnog prostora BiH, što bi izazvalo domino efekt na regionalni vazušni promet i rad aerodroma – naveli su iz BHANSA.

RSE

Nastavi čitati

Društvo

ZNATE LI TAJNI KAFANSKI JEZIK? Kako konobari prenose poruke o gostima

U mnogim restoranima zaposleni komuniciraju pomoću tajnih znakova i kodova.

Na taj način mogu nenametljivo razgovarati o gostima. Evo na šta bi kao gost trebalo da obratite pažnju.

Tajni pogledi, klimanje glavom ili brzo mahanje rukom – kad je restoran pun, zaposleni obično nemaju drugog izbora nego da međusobno komuniciraju neverbalno. To je takođe veoma važno kako bi posao tekao glatko.

Ako dobro obratite pažnju na znakove rukom ili mig, možete razumjeti tajni jezik konobara – i prepoznati da li govore o vama.
Konobarica podiže ruku i pravi znak “V”? To znači da je gost “Vrlo važna osoba” (VIP). U malo drugačijoj varijanti, pobednički znak u kombinaciji s ispruženim palcem i mahanjem prema kuhinji takođe može označavati VIP gosta, prenosi Fenix magazin.

Slavite rođendan? Cijeli servisni tim u dobrim restoranima će u trenutku znati šta se dešava. Kako konobar to pokazuje kolegama? Pokazuje na svoj pupak – i osoblje odmah zna da je za vašim stolom rođendanska proslava.

Slično je i s vjenčanjima ili godišnjicama. Pogled na domali prst konobara signal je ostatku tima da se radi o nekoj romantičnoj prilici.

Ako je u restoranu gužva, ponekad možete vidjeti konobara kako stavlja ruku na rever. To znači da mu je potrebna pomoć ili da stvari postaju naporne, piše internet magazin wmn.

Posebno zanimljivo: Ako čujete osoblje kako pominje “sto 17”, to znači da neko od konobara hitno mora do toaleta.

Konobari širom svijeta koriste skrivene gestove i kodove za komunikaciju s gostima.

U Velikoj Britaniji, ako ste bili posebno ljubazni pri telefonskoj rezervaciji, pored vašeg imena može biti napisana oznaka “VNP” – što znači “Vrlo fina osoba” i predstavlja kompliment osoblja.

Ipak, u britanskim restoranima treba obratiti pažnju na šifru “Change the Tetley’s” – to ne znači da se mijenja burence piva, već da je osoblje pozvalo policiju.

U američkim restoranima, konobari koriste poseban izraz za goste koji dugo sjede za stolom – nazivaju ih “kamperima” i tada ih kolege podstiču da krenu kući, jer su već predugo zauzeli mjesto, prenosi Krstarica.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Još jedan tmuran dan sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno vrijeme sa temperaturom od devet do 15 stepeni Celzijusovih.

Ujutro će biti oblačno, povremeno sa kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana na istoku ostaje oblačno uz slabu kišu i hladnije, a u ostalim predjelima uglavnom suvo uz povremene sunčane periode.
Poslije podne i uveče slaba kiša će se širiti od istoka ka sjeveru i zapadu.

Na jugu će ostati suvo, sunčanije i toplije uz promjenljivu oblačnost.

Duvaće slab do umjeren sjeverni vjetar, u Hercegovini umjerena do jaka bura.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, a dnevna od devet na istoku do 15 na sjeverozapadu, a na jugu do 18 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno