Politika
NE ŽALI NARODNE PARE: Luksuzniji hotel za Komšića nego za Putina i Bajdena
Hrvatski član Predsjedništva BiH, izabran bošnjačkim glasovima, Željko Komšić, ne žali budžetskog novca kada je u pitanju luksuz u kojem treba da uživa na službenim putovanjima.
Tako je nedavno rezervisao za sebe i delegaciju smještaj u ‘Hotelu des Bergues’ koji pripada luksuznom lancu ‘Four Seasons’ hotela, jednom od najskupljih i najluksuznijih u Ženevi, piše hercegovina.info. Rezervisano je sedam standardnih soba i jedna tzv. ‘suit’. Poređenja radi, tokom 2021. godine su se u istom gradu susreli ruski predsjednik Vladimir Putin i američki predsjednik Džozef Bajden. Tokom boravka u Švajcarskoj prvi je odsjeo u hotelu ‘Mandarin’, a drugi u hotelu ‘Intercontinental’. Sobe u ta dva hotela su skoro duplo jeftinije od onog koji su rezervisali Komšić i saradnici.
Dva dana boravka u luksuznom hotelu koji je “zapao za oko” Komšiću, a koji se nalazi uz samo jezero, koštaju oko 4.700 KM, dok je ukupna cijena za ostale članove njegove delegacije 17.600 KM, ukupno 22.300 maraka.
U hotelskom žargonu, ‘suite’ označava vrstu sobe ili apartmana koji je obično veći od standardne hotelske sobe i često uključuje dodatne prostorije osim spavaće sobe. ‘Suite’ obično sadrži dnevni boravak, ponekad sa sofom koja se može pretvoriti u krevet, i može imati i dodatne sadržaje poput kuhinje ili trpezarije. ‘Suite’ apartmani su dizajnirani da pruže više prostora i luksuza, te su često skuplji od standardnih soba. Idealni su za duže boravke, porodice ili one koji traže više udobnosti i privatnosti.
Da apsurd bude veći, iz Komšićeve kancelarije su početkom januara, dvije sedmice od zahtjeva, naprasno otkazali rezervaciju hotela. Zbog stroge politike hotela, povrat novca nije bio moguć, upravo da bi se izbjeglo otkazivanje neozbiljnih gostiju. Na kraju, a to je potvrđeno nekoliko dana kasnije, hotel je izašao u susret i nepojavljivanje Komšića i njegove pratnje u Ženevi budžet BiH će koštati “samo” 11.000 KM.
U nastavku zavirite u hotel koji je luksuzom zadovoljio “istančan” ukus hrvatskog člana Predsjedništva.







Politika
OD AUSTRIJE DO BIH! Krivična prijava zbog secesije, Dodik i saradnici pod lupom!
Jedanaest poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dobilo je odgovor iz Tužilaštva BiH u vezi sa statusom krivične prijave koju su ranije podnijeli, a koja se odnosi na Mladena Filipovića, šefa Predstavništva Republike Srpske u Austriji, te više povezanih lica i političkih zvaničnika, saznaje Raport.
U prijavi, koja je podnesena 13. februara, Filipović se dovodi u vezu s aktivnostima i lobističkim djelovanjem usmjerenim prema nezavisnosti Republike Srpske , a među osobama koje se spominju u prijavi su i Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković.
Otvoren predmet
Dio prijave odnosi se i na konsultantski ugovor zaključen 6. septembra 2025. godine, u koji je uključen i Ari Ben-Menashe, koji je djelovao u ime kanadske kompanije Dickens & Madson Canada Inc.
Iz Tužilaštva BiH sada je stigao odgovor u kojem se navodi da je predmet formiran 12. februara 2026. godine, na osnovu zaprimljene krivične prijave protiv Mladena Filipovića, NN lica, te drugih povezanih osoba.
Navodi se i da je Tužilaštvo naknadno, 16. i 25. februara, zaprimilo i dopunu prijave koju je podnijelo 11 državnih poslanika, te da je predmet u statusu ‘otvoren’, dok se preduzimaju potrebne mjere i radnje u cilju provjere navoda i donošenja konačne tužilačke odluke.
Poslanici su ranije upozorili da se u ovom slučaju radi o ozbiljnim krivičnim djelima koja se, između ostalog, odnose na napad na ustavnopravni poredak BiH, ugrožavanje teritorijalnog integriteta, te moguće trgovanje uticajem i pribavljanje koristi kroz političko djelovanje.
Kako su naveli u dopisu Tužilaštvu BiH, do trenutka slanja zahtjeva nisu imali nikakvu informaciju o postupanju po prijavi, zbog čega su zatražili hitno izjašnjavanje, upozoravajući na značaj slučaja i moguće posljedice po ustavni poredak države.
Podsjećanja radi, riječ je o slučaju koji se odnosi na djelovanje tzv. Predstavništva Republike Srpske u Beču, koje formalno posluje kao firma Wirtschaftsinformationsbüro GmbH registrovana u Austriji i koje je kroz lobističke ugovore vodilo aktivnosti na secesiji Republike Srpske od BiH
Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković ranije je upozorio Ministarstvo spoljnih poslova Austrije da se ova firma dovodi u vezu s međunarodnim političkim lobiranjem usmjerenim na nezavisnost Republike Srpske.
Ranije je za Raport iz Ministarstva spoljnih poslova Austrije potvrđeno da su nakon Konakovićevog pisma, pokrenute interne provjere .
Inače, ovaj predmet je dodijeljen tužiocu Vedrani Mijović za koju se sumnja da pogoduje kadrovima SNSD-a, a najpoznatija je po tome što je obustavila istragu protiv Dodika, Viškovića i Stevandića po prijavi za napad na ustavni poredak.
Stoga, kako su ranije najavili neki od poslanika, oni će s posebnom pažnjom pratiti ovaj slučaj.
Raport
Politika
NOVI MILONI ZA STARE DUGOVE! Vlada daje garancije za nova zaduženja
Vlada Republike Srpske prihvatila je inicijative da se izdaju garancije bolnicama u Gradišci, Prijedoru i Trebinju za milionska kreditna zaduženja kojim bi refinansirale ranije obaveze.
Tako je “Bolnica Gradiška” podnijela inicijativu za dobijanje garancije od Vlade RS za zaduženje od četiri miliona maraka, dok je bolnica “Dr Mladen Stojanović” iz Prijedora tražila odobrenje i garancije da se zaduži 3,3 miliona maraka.
Treća bolnica, “Sveti arhiđakon Stefan – 9. januar” iz Trebinja planira se zadužiti 3,4 miliona maraka za podmirivanje starih dugova.
Sve tri bolnice će se kreditno zadužiti pod istim uslovima i sa rokom otplate do pet godina.
Nakon što je Vlada RS usvojila inicijative, u narednih nekoliko sedmica trebalo bi i da prihvati odluke o zaduženju.
Inače, Vlada RS dogovorila je u novembru prošle godine modalitet za izmirenje oko 75 miliona KM zaostalih poreskih i obaveza prema Fondu zdravstvenog osiguranja za deset javnih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj.
Najavili su tada da će tim zaduženjem zdravstveni sistem Republike Srpske biti doveden u potpunu finansijsku stabilnost.
Rečeno je da će navedenih 75 miliona KM biti obezbijeđeno u okviru aranžmana sa Svjetskom bankom.
Takođe, ministarka finansija Zora Vidović tada je rekla da bi sav zaostali dug javnih zdravstvenih ustanova u Srpskoj trebao da bude izmiren ove godine, piše Capital.
Politika
Blanuša odgovorio Ministarstvu trgovine: SJEDNITE DOBILI STE 1!
”Zaposlene u Ministarstvu trgovine i turizma koji su pokušali napraviti demanti činjenice da se od 14 КM ubranih akciza i PDV-a na rezervoaru od 40 litara goriva građanima vrate 4 КM, treba vratiti u školu i provjeriti njihove diplome, jer ili ne poznaju matematiku ili ne znaju kako se raspodjeljuju akcize i PDV!”, rekao je predsjednik SDS-a Branko Blanuša reagujući na saopštenje Ministarstva trgovine u kojem tvrde da od 0,30 КM akciza Republici Srpskoj pripadaju 34% što je 0,10 КM.
Sve akcize ubrane u cijeloj BiH, podsjeća Blanuša, uplaćuju se na Jedinstven račun odakle se dijele prema koeficijentima koje utvrdi UIO.
”Nije tačno, kao što pokušavaju obmanuti iz Ministarstva, da Republici Srpskoj pripada 34% od samo onog što je ubrano u Srpskoj. Republika Srpska dobija nazad 34% od onog što je prihodovano u cijeloj BiH, a to je više od 10 feninga po litru prodatom u Republici Srpskoj, jer FBiH ima duplo više stanovnika i duplo veću potrošnju goriva a sve se to ulazi u sumu koja se dijeli”, podsjeća Blanuša.
Po logici Ministarstva, napominje on, oni silom žele da građani Republike Srpske pune budžete FBiH, BiH i Brčko Distrikta, iako sve političke partije iz FBiH podržavaju zamrzavanje akciza na šest mjeseci.
-
Politika3 dana agoPREMIJER SE OBRUKAO! Ne zna koliko članova ima Ustav Srpske, a ŽELI DA BUDE PREDSJEDNIK! (VIDEO)
-
Društvo3 dana agoGRAĐANI OGORČENI: Greške u očitavanju struje dižu račune
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ ŽESTOKO ODGOVORIO DODIKU: “Kad god kažete da sam političko nedonošče, JA POBIJEDIM!”
-
Društvo3 dana agoSTEČAJ U „EKVATORU“: Sudbina prevarenih kupaca stanova
-
Svijet3 dana agoTRAMP: “Da ja nisam predsjednik, svijet bi se raspao”
-
Politika2 dana agoDODIK NIJE DAO KARANU DA SE OBRATI U BEOGRADU! I dalje glumi predsjednika Srpske
-
Politika3 dana agoRADOJIČIĆ KOMENTARISAO TV DUEL: Promjene su nezaustavljive, sudar nove energije SA STARIM ISPRIČANIM PRIČAMA
-
Politika3 dana agoBOŽOVIĆ “Profit kladionica postao važniji od ZDRAVLJA NAŠE DJECE!”
