Banjaluka
NEDJELJA DJETETA POSVEĆENA NAJMLAĐIM: Gradonačelnik uručio „ključeve grada“ učenicima OŠ „Jovan Cvijić“

U okviru obilježavanja „Nedjelje djeteta“, gradonačelnik Draško Stanivuković uručio je „ključeve grada“ najmlađim Banjalučanima koji će simbolično tokom ove sedmice upravljati gradom.
Ključeve su ove godine preuzeli učenici razreda Osnovne škole „Jovan Cvijić“, tačnije mala gradonačelnica Anastasija Telić.
Ona je tom prilikom naglasila kako joj je današnji dan velika čast i zadovoljstvo.
-„Ključevi grada“ su za mene velika čast i zadovoljstvo, ali i velika odgovornost. Mi želimo da imamo još više šetališta, igrališta, sportskih terena – kazala je mala gradonačelnica.
Gradonačelnik Draško Stanivuković kazao je da je ovo jedna lijepa tradicija, tokom koje simbolično naša djeca dobijaju ključeve grada, te da mu je drago što je upravo „ključeve grada“ uručio nekim novim generacijama.
-Drago mi je da mogu „ključeve grada“ da predam nekim novim generacijama, nekim novim klincima koji će imati priliku da vide da je voditi grad jedna velika odgovornost i čast. Mi ćemo svakako nastaviti dalje da radimo za mlade ljude. Naša Anastasija je rekla da nedostaje još šetališta, a mi ćemo upravo jedno takvo da gradimo od Gradskog mosta do Rebrovca, pa od Rebrovca do najvećeg gradskog parka. Radićemo i velike projekte kao što je škola na Paprikovcu, sportska gimnazija. Nastavićemo da radimo i nove sportske terene, poput onog što smo započeli kod Akvane. Danas smo obišli i Lauš, gdje počinjemo da radimo sportsko-rekreativni centar, jednu profesionalnu stazu sa fudbalskim stadionom i svim drugim sportskim sadržajima, važnim projektima za mlade ljude – kazao je gradonačelnik.
Naglasio je i to kako, kada je riječ o mladim ljudima, upravo oni su iskazali želju da Banja Luka dobije skejt i roler park.
-To nam je sada jedan od prioriteta kada pričamo o mladim ljudima, dobio sam puno upita. Moram da kažem i to da otvaramo i novo sportsko igralište u Ulici Srđe Zlopogleđe, jedno otvaramo kod Pentagon zgrada, pa u Lorkinom naselju, te u Ulici kralja Aleksandra I Karađorđevića, pa i u Kolima, Paprikovcu, Petrićevcu. Dakle, u narendih 10 dana biće blizu 15 novih dječijih igrališta, te želim da poručim maloj gradonačelnici da će u ovih sedam dana vašeg mandata biti ostvareno sve ono što ste poželjeli – rekao je Stanivuković.
Naime, Banja Luka i ove godine tradicionalno obilježava „Nedjelju djeteta“, kada se dodatno skreće pažnja na prava koja djeca imaju, te na zaštitu istih.
Moto ovogodišnje manifestacije koja se održava u periodu od 7. do 13. oktobra 2024. godine je „Igrajmo se, učimo i rastimo”.
Povodom Nedjelje djeteta, Gradsku upravu su posjetiti i drugari iz JU Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, a prijem za mališane organizovala je savjetnica gradonačelnika Milada Šukalo.
Obilježavanje „Nedjelje djeteta“ provodi se u većini evropskih zemalja sa ciljem da se promovišu osnovni ciljevi Konvencije UN o pravima djeteta.
Banjaluka
NJEMU SAMO TREBA DA OZDRAVI! Ogiju (10) iz Banjaluke potrebna naša pomoć

Desetogodišnji Ognjen Drljača iz Banjaluke već pet godina bori se sa teškim oblikom epilepsije.
Očekuje novi odlazak na Kliniku za neurologiju u Lionu u Francuskoj. Fond solidarnosti Republike Srpske pokrio je troškove liječenja, ali su neophodna dodatna sredstva i što je još važnije, krov nad glavom, piše RTRS.
Ognjen bi uskoro trebalo da ponovo ode na neurološku kliniku u Lionu gdje će ljekari pokušati da utvrde tačan uzrok njegovih zdravstvenih problema povezanih sa hromozomom 18. Zbog toga je ranije imao epileptične napade, a sada otežan govor i poteškoće u razvoju.
– Otišli smo na Kliniku u Lion gdje su mu dijagnostifikovali hromozom 18, a sada su potrebne detaljne analize i treći lijek da bi Ogi bio funkcionalan kao i sva druga djeca – rekla je Željka Drljača, Ognjenova majka.
Ognjen pohađa vaspitno-obrazovnu ustanovu za djecu sa poteškoćama intelektualnog funkcionisanja, a dodatnu neizvjesnost za njegove roditelje je to što nemaju krov nad glavom jer su podstanari. Njegov otac, borac Vojske Republike Srpske, kaže da ne očekuje da mu neko pokloni kuću ili stan, ali bio bi zahvalan kada bi dobio plac da izgradi kuću.
– Ja sam to tražio i od grada i od gradonačelnika, barem plac, ne mora biti Banjaluka, ali okolina, i uvijek sam dobio negativan odgovor i što se tiče placa i privremenog smještaja – navodi Ognjenov otac Borislav.
Fond solidarnosti “Duša djece” pokrio je troškove liječenja, što je porodici Drljača velika olakšica. Roditelji imaju samo jednu želju – da njihov Ogi ozdravi i da mu pruže sigurnu budućnost.
– Zahvaljujem Fondu solidarnosti za sve što je učinio za Ogija, ali imamo problem i sa dodatnim finansijama jer nam trebaju i za odlazak u Beograd, a to je sedam, osam puta godišnje – dodao je Ognjenov otac.
Majka Željka navela je da je njihova jedina želja da Ogi ima kuću, da jednom kada njih ne bude, on ima svoje.
Porodica Drljača zahvaljuje svim dobrim ljudima na dosadašnjoj podršci u nadi da će Ognjen, kada se drugi put vrati iz Liona, dobiti novi lijek i priliku za ozdravljenje.
Banjaluka
SAVIĆ BANJAC O PRIJEDLOGU BUDŽETA! Dokument koji je sadržajan i razvojni, nastavljamo sa projektima i besplatnim politikama

Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac poručila je kako je Prijedlog budžeta, koji je predat u skupštinsku proceduru prije svega razvojan, te da kao takav nastavlja sa svim onim politikama koje je uvela ova gradska administracija.
To prije svega podrazumijeva besplatne udžbenike, besplatnu legalizaciju, građevinske dozvole, te sufinansiranje boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama.
-Ovaj Prijedlog budžeta se mijenjao zbor protoka vremena, jer je već polovina maja i sasvim je logično da su se sa pola godine zakašnjenja desile mnogobrojne promjene. Budžetski oktvir iznosi 267 milona KM, a napominjem da mnoge druge lokalne zajednice uveliko spremaju i predlažu Rebalans budžeta. Veliki dio našeg Budžeta čine mjere u kojima je Banja Luka pionir i koje su nam primarne da ih nastavimo i u ovoj godini – od besplatnih udžbenika, preko subvencija za porodilje, besplatne mature, legalizacije, građevinske dozvole i još mnogo toga – poručila je Savić – Banjac.
Savić-Banjac je istakla i to kako i ove godine ovaj dokument sadrži mnoštvo projekata koji se tiču prvenstveno saobraćajne i komunalne infrastrukture.
-Potrebno je naglasiti i to da smo u proteklom perodu izgradili veliki broj novih sadržaja, dječijih igrališta i parkova za koje je neophodno kvalitetno i redovno održavanje, kao i sve veće potrebe kvalitetnijeg održavanja saobraćajnica i higijene. Ne odustajemo ni od novih projekata – sanacije pješačke staze prema izletištu Trešnjik, nastavak uređenja obala Vrbasa, Kastela, amfiteatra kod Pravnog fakulteta, ali i novih kružnih raskrsnica i saobraćajnih rješenja – kazala je ona.
Naglasila je to kako projekat Sokolskog doma takođe ide predviđenom dinamikom, te je iskoristila priliku da napomene i ostale projekte koji će biti realizovani.
-Kada je riječ o Sokolskom domu napomenuću da je su načienjena dva najvažnija koraka: jedan da je Sokolski dom konačno pripao Gradu i da smo ga spasili od, činilo se, vrlo izvjesnog otuđivanja gradske imovine, a drugi da je sportsko odjeljenje zaživjelo zahvaljujući naporima Grada. Na nama je još da dobije svoj prostor upravo u okviru Sokolskog doma. Tu je i izgradnja mosta u naselju Dolac, izgradnja Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima, te most u naselju Česma koji mora da bude završen. Napominjem i da je veliki izazov sve ovo raditi bez budžeta u maju, uz značajno smanjenje prihoda zbog izmjene zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Osvrćući se na nedavne izjave, gradski menadžer je još jednom podsjetila na to da je Banja Luka u kratkom vremenskom periodu ostala bez mnogo prihoda po raznim osnovama.
-Jasno je da su potrebe sve veće, a da su Banjoj Luci ukinuti prihodi koji sve to trebaju da prate. Ipak, mi ostajemo posvećeni i sigurni smo da ćemo do kraja ove godine realizovati sve što smo planirali, u najboljem interesu svih građana Banje Luke.
Banjaluka
MALIŠANI I RODITELJI UŽIVALI Najveća “Kasperijada” do sada u parku kod Delte, prisustvovao i gradonačelnik

Poligon zabave, druženja i sportskih aktivnosti okupio je veliki broj mališana i njihovih porodica.
Gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je kako je gradskoj administraciji porodica u fokusu djelovanje, te da je od velikog značaja da se jedan ovakav projekat realizuje već neko vrijeme.
-Najveća istina jeste da sve ono što radimo, radimo za našu djecu. Kakva nam djeca budu danas, sutra i u budućnosti, takva će biti i Banja Luka i Republika Srpska. Ovo je samo jedan u nizu događaja koji u toku godine podržavamo, prepoznajemo i koji ima podršku Gradske uprave i našeg Odjeljenja koje smo osnovali. Dokaz kako Banja Luka gleda na porodicu jeste upravo to – da smo osnovali Odjeljenje koje je zaduženo za brigu i porodicu ali i demografiju – rekao je gradonačelnik.
Podsjetio je i na sve one besplatne politike koje Grad realizuje kako bi ojačao porodicu.
-Dijete kada se rodi dobije podršku svog grada. Podršku pružamo i kroz sufinansiranje vantjelesne oplodnje, kroz podršku za vrtić, prevoz, knjige za školu – to su samo neke od stvari koje podržavamo. „Kasperijada“ i Međunarodni dan porodice je poseban ove godine jer se dešava u jednom od naših najvećih projekata, koji mnogi nisu prepoznali, nisu znali šta znače parkovi u gradu. Drago mi je da je ovaj događaj baš ovdje. Dan je ispunjen sa puno sportskih radionica, ali i radionica crtanja, slikanja i slično. Važan je ovo događaj i čestitam svima Međunarodni dan porodice. Želim da porodica ostane stub društva, a mi to ne govorimo samo riječima nego djelima – rekao je Stanivuković.
Filip Babić, osnivač i trener u škola sporta „Kasper“ zahvalio je Gradu na nesebičnoj podršci, te je iskoristio priliku da naglasi značaj ove manifestacije.
-„Kasperijadu“ realizujemo četvrtu godinu zaredom. Do sada je bila na nekoliko lokacija, a sada smo se preselili ovdje u gradski park, jer je prošle godine ispred arene u Parku „Mladen Stojanović“ prostor bio nedovoljan za broj učesnika. Ovaj gradski park se pokazao kao idelano mjesto za okupljanje velikig broja ljudi. Ove godine je sigurno više učesnika nego prethodne. Zahvaljjuem se Gradu koji je prepoznao značaj ove manifestacije i nadam se da će naredne godine biti još više sadržaja. Ovo je najveće okupljanje djece i porodica u cijeloj BiH – rekao je on.
Predsjednik Udruženja „Četiri plus“ Jovan Radovanović istakao je kako je za višečlane porodice svaki dan Međunarodni dan porodice.
-Treba da damo do znanja da je porodica najbitnija u cijelom društvu i da na tome treba konstantno da radimo – rekao je on.
Podsjećamo, sportski karavan „Kasperijada“ služi tome da se skrene pažnja javnosti na važnost bavljenja sportom kod djece predškolskog i školskog uzrasta, te da se ranije i pokazala potrebu za ovakvom vrstom događaja koja okuplja cijele porodice
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo18 sati ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
SPORNIH 7 MINUTA U SLUČAJU NESTANKA DANKE ILIĆ: Novo saslušanje majke danas
-
Region2 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika3 dana ago
SNSD I UJEDINJENA SRPSKA PRIZNALI ŠMITA: Vlada Srpske provela odluku OHR-a
-
Svijet3 dana ago
POČELI PREGOVORI UKRAJINE I RUSIJE U ISTAMBULU: Sjeli za sto poslije tri godine
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ PORUČILA PREMIJERU: Godine u limuzinama ubile su osjećaj za narod