Connect with us

Region

“Nema grijanja dok napolju ne bude minus 5”

Rat u Ukrajini i globalna situacija koja je dovela do povećanja cena energenata pogodila je i Hrvatsku.

Iko su temperature vazduha oko nule, većina javnih prostorija biće zagrijana na 21 stepen Celzijusa.

Negdje će biti niže, a svaki niži nivo trebalo bi da dovede do uštede energije od pet do deset odsto.

Ranije će se gasiti svjetla, manje će se otvarati prozori, a dogrivanje je strogo zabranjeno.

Već tokom oktobra računi za gas i struju u većini ustanova su bili dva, tri ili četiri puta veći. U kompanijama sa kojima smo razgovarali one su porasle čak šest puta

Putnici će sada toplinu na sjedištima starih tramvaja ZET-a moći da osete tek kada se spoljna temperatura spusti ispod pet stepeni Celzijusa.

Reč je o mjerama uštede energije u Zagrebu izazvanim globalnom situacijom – ratom u Ukrajini i poskupljenjem energenata. Zagreb nije jedini koji štedi novac.

Tim putem su krenule mnoge evropske metropole i zemlje. U Parizu, Ajfelova kula gasi svjetla sat ranije.

Gradske vlasti spustile su temperaturu na gradskim bazenima i naložile svim nadležnima da zagriju prostorije na 19 stepeni. Uprkos tome, ove godine će za energiju potrošiti 90 miliona evra, čak 35 miliona više nego 2021.

Tuširanje u Austriji
U Austriji su počeli sa „Misijom 11” da uštede 11 odsto energije. Oni su građanima preporučili tuširanje hladnom vodom jer je, pored poznatog jačanja imuniteta, korisna i za jačanje energetskih zaliha države.

Svaki minut manje pod tušem znači uštedu 20 odsto energije. Zabranili su domaćinstvima da zagrijavaju bazene i u 22 časa gase sve svijetleće reklame. U susjednoj Njemačkoj zabranjeno je korišćenje toplovodnih bojlera na javnim mjestima ako nisu potrebni iz higijenskih razloga.

I Hrvatska je početkom avgusta počela sa mjerama štednje. Vlada je tada slijedila smjernice EU i donijela odredbu po kojoj bi temperatura u prostoriji trebalo da bude ograničena na 21 stepen Celzijusa.

Кako se to dešavalo tokom ljeta, trenutna temperatura hlađenja je bila adekvatna, za koju je utvrđeno da iznosi 25 stepeni.

Tu brošuru pratili su i hrvatski gradovi, među kojima je najveći potrošač Grad Zagreb.

Кancelarije gradske uprave
U Gradu su za “Jutarnji list” otkrili da poštuju sve smijernice EU i Vlade i da su ograničili grijanje u zgradama gradske uprave na preporučenih 21 stepen Celzijusa.

Takođe su poručili zaposlenima da svedu ventilaciju prostorija na minimum. Detaljna uputstva su poslali i na adrese svojih institucija.

– Procjenjuje se da je za smanjenje temperature grijanja za jedan stepen ušteda oko pet do deset odsto, a pošto je temperatura u prostorijama gradske uprave smanjena za dva do tri stepena, minimalna ušteda će biti oko 15 odsto – napominju u Gradu.

Pored gasa, vode računa i o potrošnji struje. Zabranili su zagrijavanje prostorija električnim grijačima i klima uređajima.

Štede struju i gašenjem računara i, kažu, maksimalno su smanjili upotrebu vještačkog svjetla.

Isključuje se čim se prostorija isprazni i ne uključuje se ako ima dovoljno prirodnog svjetla.

Кada je donijeta odluka o ograničavanju temperature u javnim ustanovama, u medijima se raspravljalo o tome da li treba ograničiti grijanje u školama i vrtićima. Pitalo se – da li da štedimo na djeci? Međutim, ovakvu uštedu, osim što je mnogi osuđuju, ograničava i Državni pedagoški standard, koji predviđa da temperatura u prostorijama za djecu u vrtićima bude od 20 do 22 stepena. U školama se tolerišu za stepen niže temperature.

– U osnovnim i srednjim školama temperatura u učionicama, u skladu sa odredbama DPS-a, mora biti 20, u hodnicima i stepeništima 18, a u sali za fizičku i zdravstvenu kulturu od 16 do 18 stepeni Celzijusovih – naglašavaju iz gradske uprave.

Štede se i u vozilima ZET-a. Gradska PR služba upozorila je da su ljeti počeli da štede u autobusima i tramvajima ograničavajući temperaturu hlađenja na 25 stepeni Celzijusa.

Nastavili su i kroz jesen i zimu, uz napomenu vozačima da ne uključuju grijanje dok spoljna temperatura ne padne ispod pet stepeni, a kada to učine, da je ne postavljaju na više od 20.

Jedno od najposjećenijih mesta u Zagrebu je Glavni kolodvor, gdje se putničke sobe griju na između 15 i 17 stepeni Celzijusa.

Zbog svoje otvorenosti, neisplativo je koristiti višu temperaturu. Predvorje Centralne stanice se ne grije.

Grad Zagreb, međutim, nije slijedio primjer Pariza i odlučio je da smanji temperaturu na gradskim bazenima. Кao razlog izdvajaju Pravilnik o sanitarno-tehničkim i higijenskim uslovima bazena i o zdravstvenoj ispravnosti bazenske vode, koji propisuje pH vrijednost bazenske vode i količinu hlora u njoj

Region

VUČIĆ “Srbija je zahvalna Zurofu ZBOG SVEGA ŠTO JE UČINIO”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa direktorom Centra “Simon Vizental” Efraimom Zurofom i u razgovoru istakao da je Srbija zahvalna na svemu što je Zurof učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu.

“Danas sam imao čast da razgovaram sa direktorom Centra ‘Simon Vizental’ Efraimom Zurofom, poslednjim živim lovcem na naciste. Doktor Zurof, neumorni borac za istinu i pravdu, nije odustajao ni onda kada je bilo lakše da se ćuti, a njegov rad nije samo u arhivama i sudskim spisima, njegov rad je u imenima koja je vratio istoriji, u žrtvama Holokausta koje je ponovo učinio vidljivim”, napisao je Vučić na Instagramu.

Istakao je da Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma.

“Ponosni smo na našu dobru saradnju, prijateljstvo i na posvećenost u rasvetljavanju zločina iz Drugog svetskog rata. Zahvalni smo na svemu što je učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu. Dok su drugi okretali glavu, on je govorio znanjem i srcem. Zajedno smo razmotrili dalje korake u očuvanju sećanja na žrtve nacističkog režima. Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma, a naša obaveza je da čuvamo pamćenje zbog prošlosti i još više zbog budućnosti”, naglasio je Vučić.

Nastavi čitati

Region

OBJAVLJENA PRESUDA: Kecmanovići ranjenoj nastavnici moraju isplatiti milionsku odštetu

Viši sud u Beogradu objavio je danas prvostepenu presudu kojom je u parničnom postupku obavezao Vladimira i Miljanu Kecmanović, roditelje dječaka koji je u OŠ “Vladislav Ribnikar” počinio masovno ubistvo, da ranjenoj nastavnici istorije Tatjani Stevanović solidarno isplate 6.900.000 dinara (oko 112.647 KM) na ime naknade nematerijalne štete za fizičke bolove, strah, duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti i zbog naruženosti.

Roditelji dječaka su obavezani i da nastavnici isplate sudske troškove parničnog postupka.

Ovo je prvostepena presuda na koju postoji pravo žalbe Apelacionom sudu, prenosi Tanjug.

Sud smatra da su Kecmanovići odgovorni za štetu koju je njihovo maloljetno djete prouzrokovalo tužilji, budući da je šteta nastala usljed njegovog lošeg vaspitanja, odnosno propusta u vaspitanju i rđavih primjera koje su mu tuženi kao roditelji dali.

Dodaje se da se šteta inače može upisati u krivicu tuženih, zbog čega su bez uticaja navodi tuženih da im od strane nastavnog i drugog stručnog osoblja u školi nije ukazivano na potrebu intervencije u pogledu ponašanja, navodi se u obrazloženju odluke.

Takođe, Sud je stava da bi u situaciji u kojoj se roditelj opredijelio da maloljetno dijete dobije znanje rukovanja i korišćenja oružja, te da odlascima u streljanu dijete stekne zainteresovanost većih razmjera za ovaj sport ili hobi, a sve u periodu kada se još psihofizički razvija, roditelj morao sa većim stepenom pažnje da se odnosi prema oružju i municiji koje čuva u kući, odnosno da adekvatno obezbijedi oružje i municiju.

Zbog svega navedenog sud je stanovišta da su bez uticaja navodi tuženih da je šteta nastala bez njihove krivice, da K. K. nije sposoban za rasuđivanje, kao i da njegovo stanje i postupanje roditelji nisu bili u mogućnosti da predvide i spriječe, imajući u vidu da je tokom postupka utvrđeno da je K. K. u trenutku preduzimanja radnje dana 3. maja 2023. godine mogao da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima.

Viši sud u Beogradu je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu roditeljima dječaka, Vladimiru i Miljani Kecmanović zbog izvršenja krivičnog djela zlostavljanje i zanemarivanje maloljetnog lica kojom su osuđeni na maksimalne kazne zatvora od tri godine.

Vladimir Kecmanović je osuđen i za krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 14 i po godina.

Pored njih osuđen je i Nemanja Marinković, instruktor u streljani u kojoj je maloljetnik, kako se sumnja, učio da puca. Njemu je izrečena kazna od 15 mjeseci zatvora zbog krivičnog djela davanje lažnog iskaza.

Protiv roditelja dječaka podneseno je pet tužbi, prvu je podnijelo 27 članova porodice ubijenih, drugu članovi porodice Dukić čije je ćerka tada ubijena, a koji su pored škole tužili i državu, treću i četvrtu su podneli ranjeni dječaci, odnosno njihovi roditelji kao zakonski zastupnici i petu ranjena nastavnica istorije.

Od pet parničnih postupaka dva su završena, po tužbi 27 članova porodice ubijenih i ova po tužbi ranjene nastavnice.

Sud je predmetu po tužbi 27 članova porodice ubijenih obavezao Kecmanoviće i OŠ “Vladislav Ribnikar” da solidarno isplate višemilionske novčane iznose na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove i straha usljed smrti bliskog lica.

Kecmanovići i škola bi, ukoliko presuda postane pravosnažna, trebalo da isplate oštećenima oko 350.000.000 dinara.

Nastavi čitati

Region

PRETUKAO VOZAČA AUTOBUSA jer je njegovoj ženi “zatvorio vrata pred nosom”

Vozač GSP u Beogradu sinoć je pozvao policiju tvrdeći da je dobio batine od njemu nepoznatog muškarca, saznaje “Telegraf.rs”.

On je objasnio da je “obračun” nastao zbog putnice iz vozila.

Naime, njen suprug je prišao vozaču i rekao da je njegovoj ženi “zatvorio vrata pred nosom”.

Poslije kraće rasprave nasilnik je pesnicom udario vozača, prenosi Telegraf.rs.

Kako saznajemo, on je pobjegao prije dolaska policije.

Vozaču su konstatovane lake povrede.

O slučaju je obaviješteno i tužilaštvo.

Nastavi čitati

Aktuelno