Connect with us

Svijet

Neonacizam i rasizam kod švedskih političara

​Mnogi političari Švedskih demokrata koji bi se trebali kandidovati na predstojećim izborima razotkriveni su zbog rasizma i povezanosti s neonacističkim grupama.

Švedski ekstremno desničarski političari koji bi trebali učestvovati na nedjeljnim izborima razotkriveni su u želji da iskorijene muslimane i “crne glave”.

Švedski časopis “Expo”, zajedno s novinskom kućom “Expressen”, u četvrtak je istakao mnoge desničarske kandidate koji otvoreno odaju počast nacistima.

Političar Švedskih demokrata (SD) Bjorn Haldin godinama je širio antimuslimanski diskurs i širio mržnju, navodi se u izvještaju.

Napisao je da muslimani ne pripadaju civilizovanom svijetu i da ih želi ubiti.

Haldin je podijelio uvredljive slike crnaca koji koriste izraze poput “N-riječi” i prikazao ih je kao lijene.

Napisao je da bi Švedska trebala istrijebiti “mitesere”, pogrdni izraz za crnce.

Političarka SD-a takođe je učestvovala u kampanji mržnje protiv čelnice Stranke centra, Anie Lof šireći “neprikladnu poruku” o njoj.

Govor mržnje prema muslimanima
Političarka SD-a Sonja Helstrom, koja je širila propagandu na nacističkim demonstracijama, dala je ostavku riječima: “Teoretičarka zavjere? Da, možda jesam, ali nisam antisemit”, referiršući se na tvrdnje da je konspirativna.

Goran Nordin, kandidat SD-a na opštinskim izborima, širi govor mržnje prema muslimanima, a posebno Somalijcima.

Lena Sederlid, koja se kandiduje za SD u Falunu, rekla je da je ponosni član rasističke nacističke grupe, DFS.

2018. je na jednom forumu verbalno napala izbjeglice rekavši: “Palite, silujete, ubijate, pljačkate, kradete, subvencionirate prevarante i mrzite našu zemlju.”

Tokom izbora 2014. smatrala je članove Neonacističke stranke Šveđana “grupom koja se usuđuje reći šta drugi misle”.

Za nekoliko političara takođe se vjeruje da su članovi drugih rasističkih grupa koje vode pojedinci s nacističkim porijeklom.

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.

Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.

Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.

On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.

Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.

Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.

Nastavi čitati

Svijet

POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.

U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.

“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.

Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.

Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.

U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno