Connect with us

Društvo

NEVIĐEN BEZOBRAZLUK! Mikrokreditna organizacija zbog tri marke duga POKUŠALA DA NAPLATI 600 KM

Mikrokreditna fondacija “Sunrise” pokušala je jednoj Sarajki da naplati nepostojeći dug od 600 KM i to gotovo dvije godine nakon što je prenijela kredit iz njihove u drugu organizaciju.

LJ. M. iz Sarajeva za CAPITAL kaže da je tek nakon šest mjeseci borbe i angažovanja advokata koji je sastavio opomenu pred tužbu, uspjela da se otarasi navalentnih službenika Miktrokreditne fondacije “Sunrise” koji su je proganjali u pokušaju da naplate nepostojeće dugovanje.

“Prenijela sam kredit iz jedne mikrokreditne fondacija u drugu zbog značajno povoljnijih kamata, a dvije godine nakon toga, pojavili su se sa nekakvim dugom od 600 KM i pokušali da me natjeraju da ga platim. Morala sam na kraju da angažujem advokata i zaprijetim tužbom da bih ih natjerala da priznaju da dug ne postoji“, priča LJ. M. za CAPITAL.

Objašnjava da je prije dvije i po godine kod njih podigla kredit od 3.000 maraka, ali da je vrlo brzo shvatila da joj kamate ne odgovaraju i da postoji povoljnija opcija. Zato je odlučila da kredit prenese već nakon mjesec dana. Priča da je dobila od njih potvrdu o dugu i proslijedila je novoj organizaciji, koja je nakon odobrenja uplatila kompletan iznos na njihov račun.

Govorili su mi da će mi doći kući, na posao, da će mi blokirati račun
“U toku procesa prenosa kredita, dogodilo se kašnjenje za uplatu rate od dva dana između dvije fondacije, zbog toga što je trebao dan da mi odobre kredit i drugi dok je prošla uplata. Nikad im nisam kasnila sa uplatama jer sam samo jednu ratu kod njih uplatila“, objašnjava ona.

Priča da je nakon toga nastavila uredno da otplaćuje svoj kredit u drugoj fondaciji, a dvije godine kasnije dobila je panični poziv od sestre koja joj je bila sudužnik.

“Javlja mi sestra da su je zvali zbog duga od 600 maraka i da su joj prijetili da će joj blokirati račun i skinuti platu. Ona se isprepadala i zvala me. Meni nisu poslali ništa, a imaju moju adresu, mogli su da me kontaktiraju. Odmah sam otišla da se raspitam i shvatila da se radi o dugu od tri marke koji je nastao tokom ta dva dana od kad su odobrili kredit i izvršili uplatu. Samo je to mogla biti razlika, ali možda od tri marke, ne 600 KM“, priča ona.

Kaže da je potom kontaktirala “Sunrise” gdje su joj rekli da je to kamata na kredit i čak ponudili da joj “olakšaju” pa da i taj dug može otplatiti na rate.

“Rekla sam im da im mogu platiti te tri marke koje takođe nisu moja greška, ali bih dala od sebe da me ostave na miru. Koja kamata kad su mi sami izdali potvrdu o stanju duga koji je odmah uplaćen i kako su je otkrili nakon dvije godine? Govorili su mi da će mi doći kući, na posao, da će mi blokirati račun, da će mi uzeti platu. Bila sam izgubljena. Gotovo da sam i uplatila od straha. Imam malo dijete u vrtiću, svašta mi je prolazilo kroz glavu. Zamislite vi te sramote da vam dolaze na posao i traže novac za dugove, a vi niste ništa dužni“, priča ona.

Mjesec dana kasnije počeli su da stižu emailovi u pravnu službu o njenom dugu. Pokazala je svu dokumentaciju koju je imala koleginicama koje rade u službi i one su je posavjetovale da to ne plaća.

“Moja firma tako ne radi, blokada plate je moguća samo ako dostavite dokumentaciju iz suda, odnosno presudu. Uznemiravali su kolegice iz pravne službe, znali su dnevno poslati nekoliko emailova, ali se meni nisu javljali. Kada su počeli da prijete tužbom, odlučila sam da odem kod advokata koji se bavi mikrokreditnim organizacijama i njihovom naplatom dugova. Oni su lihvari koji idu na to da nekoga uplaše i izvuku naplatu. Govorili su mi da nema nikakve opcije da se taj dug stornira i obriše“, kaže LJ. S. i dodaje da su joj službenici poslije toga došli i na kućna vrata.

Odustali tek nakon opomene pred tužbu
Kaže da je onda shvatila da sama ne može ništa i da je onda potražila pomoć advokata koji im je poslao opomenu pred tužbu. Samo to je bilo dovoljno da odustanu od zahtjeva sa naplatom i pismeno dostave da je njen dug storniran.

“U vezi sa opomenom pred tužbu koju smo zaprimili od vas, obavještavamo vas da smo u cjelosti izvršili rashod i storno potraživanja po ugovoru o kreditu, te će na osnovu toga biti poslati podaci radi evidencije u Centralni registar kredita. Navedeno podrazumijeva da MKF „Sunrise“ nema potraživanja po osnovu ugovora o kreditu“, naveli su svom obavještenju iz MKF “Sunrise”.

Pokušali smo dobiti i komentar u vezi ove situacije, ali se do objave teksta iz MKF „Sunrise“ nisu oglasili. Pozivali smo ih na dostupne brojeve telefona, pokušali pisati preko Vibera, ali su broj isključili, a na poslata pitanja putem emaila nisu odgovorili iako su ga otvorili i pročitali više od pet puta.

Tešić: Potraživanje apsolutno nezakonito
Advokat Din Tešić, specijalista za bankarske poslove i eksproprijaciju zemljišta kaže da su ove situacije veoma česte, odnosno da se pokušavaju naplatiti nepostojeća potraživanja građanima.

“Klijentkinja je dobila obračun dospjelog kredita koliko treba da otplati na određeni dan i u cjelosti ga izmirila, čime je prestala njena obaveza za otplatu. Došlo je do 48 časova dugog kašnjenja u uplatama između dvije organizacije, ali nema nikakve šanse da je kamata za dva dana mogla da poraste na 600 maraka. Mogla je biti tri marke. Nakon toga krenulo je maltretiranje i ona je morala da se obrati našoj kancelariji da bi se to konačno zaustavilo“, kaže Tešić.

Kaže da su u opomeni pred tužbu naveli da je potraživanje bilo apsolutno nezakonito i da je postojala mogućnost da se radi o pokušaju prevare.

“Nakon toga su poslali obavijest da potraživanja više nema, čime su potvrdili da je ono bilo nezakonito. Napravili su velike probleme za nju. Bili su joj na poslu, izložili su je velikom pritisku, a što je najgore, stavili su je u E kategoriju kreditnih dužnika koji ne izmiruju svoje obaveze i to bez ikakvog razloga. Ovo je veoma često i preporučujemo da se građani obavezno konsultuju sa stručnim licima prije nego što uplate bilo šta. Kada uplate, tada daleko teže vratiti novac“, objašnjava Tešić.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 25 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra će biti pretežno sunčano i malo toplije, sa maksimalnom dnevnom temperaturom do 25 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti malo sviježije i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama prolazna magla, dok će duvati slab do umjeren sjeveroistočni vjetar, u Hercegovini umjerena do jaka bura.

Minimalna temperatura vazduha kretaće se od pet do devet, na jugu do 14, a maksimalna temperatura od 19 do 25 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U Republici Srpskoj i FBiH danas je umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima, koji su ponegdje bili praćeni grmljavinom, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

OBAVJEŠTENJE ZA PENZONERE: Pomjerena isplata aprilskih penzija

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje je naveo da isplata kreće 6. maja.

Isplata aprilskih penzija ovog meseca pomjerena. Najstariji građani svoj novac mogu očekivati šestog dana u mjesecu maju, kada će novac biti isplaćen za tri grupe penzionera.

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje na pitanja oko datuma isplata aprilskih penzija i ostalih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja za april 2025. godine, naveo je da isplata kreće 6. maja.

Penzionerima samostalnih delatnosti, poljoprivrednim i vojnim penzionerima penzije za april biće uplaćene 6. maja na tekuće račune, a istog dana počeće isplata na kućne adrese i na šalterima isporučnih pošta, kažu iz PIO Fonda Srbije.

Za penzionere iz kategorije zaposlenih isplata penzija za april biće 10. maja na tekuće račune, a od 12. maja počeće isplata na kućne adrese i na šalterima isporučnih pošta. Isplata penzija za april za penzionere Fonda PIO kojima je prebivalište u državama nastalim na prostoru bivše SFRJ počinje 9. maja 2025. godine.

Nastavi čitati

Društvo

ŽIVOT NA IVICI: Kako građani Srpske preživljavaju uz rastuće troškove i stagnirajuće plate?

U sjenci statističkih podataka ali i trenutne političke krize kojoj se ne nazire kraj krije se svakodnevna borba građana Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Svi oni jednako su u guši.

Naime, martovska sindikalna potrošačka korpa u Republici Srpskoj od 2.700,44 KM stoji kao suhi statistički podatak koji krije gomilu ekonomskih izazova sa kojima se suočavaju porodice, dok prosječna neto plata od 1.476 KM pokriva jedva nešto više od polovine neophodnih troškova.

Porodični budžeti pod konstantnim su pritiskom. Najveći dio odlazi na osnovne potrebe – 1.237 KM samo za prehranu, što predstavlja gotovo čitavu prosječnu platu radnika u građevinarstvu. Kada se tome dodaju troškovi stanovanja i komunalnih usluga od 664 KM, jasno je zašto mnogi građani provode besane noći razmišljajući kako preživjeti do sljedeće plate.

Za veliki broj porodica, kraj mjeseca postao je period matematičkih akrobacija. Mnogi su prinuđeni birati između plaćanja računa za grijanje ili kupovine novih cipela za dijete. Oni zaposleni u slabije plaćenim sektorima poput ugostiteljstva ili prerađivačke industrije, sa primanjima koja jedva prelaze 1.200 KM, posebno su ranjivi.

Uz ove podatke dodajmo i da je povećanje plate u odnosu na februar bilo 1 KM. Da dobro čitate.

Kontrast između različitih sektora dodatno naglašava društvene nejednakosti. Dok zaposleni u finansijskom sektoru uživaju u prosječnoj plati od 2.078 KM, radnici u sektoru nekretnina moraju se snaći sa gotovo upola manjim iznosom od 1.179 KM. Ova razlika stvara društvo podijeljeno na one koji mogu priuštiti sindikalnu potrošačku korpu i većinu koja mora živjeti sa kompromisima.

Ekonomska realnost tjera građane na kreativnost, ali i na teške odluke. Mnogi se okreću dodatnim poslovima, prekovremenom radu ili različitim oblicima neformalne ekonomije. Tenzija između rastućih troškova i stagnirajućih plata postaje svakodnevica koja oblikuje životne odluke – od odgađanja zasnivanja porodice do odustajanja od daljeg obrazovanja zbog finansijskih ograničenja.

Iako statistički podaci govore jednim jezikom, iza svakog broja krije se ljudska priča o prilagođavanju, odricanju i nadi da će naredni mjesec donijeti poboljšanje. Dok se raspravlja o makroekonomskim pokazateljima i politici, obični građani nastavljaju svakodnevnu borbu za dostojanstven život, pokazujući izuzetnu otpornost u suočavanju sa ekonomskim izazovima koji ostaju konstanta u njihovim životima.

Nastavi čitati

Aktuelno