Connect with us

Politika

NEVIĐEN BEZOBRAZLUK MILJANA KOVAČA! Radnicima šalje upozorenja na KUĆNU ADRESU

U Drvnoj industriji Šipovo (DIŠ), firmi u vlasništvu načelnika ove opštine MIlana Kovača, nastavljen je štrajk zbog neisplaćenih zarada i doprinosa. Najhrabriji štrjakači nisu odustali, ni nakon što im je na kućne adrese stiglo upozorenje.
Dobili smo poštom dopis u kojem nas poslodavac upozorava da se u roku od 8 dana izjasnimo, da li ćemo raditi ili nećemo. Naš stav je jasan, radićemo, kad nam isplati ono što smo već zaradili – kaže jedan od nezadovoljnih radnika.

Ipak, neki su počeli sa radom iako im još nisu isplaćene ni oktobarske zarade. Na prekid štrajka su se odlučili, kako tvrde sagovornici Srpskainfo, “radnici čija djeca su zaposlena u opštini” ili na drugi način “zavise od Kovača”.
Kovač steže obruč oko “neposlušnih”, a pritisku se teško oduprijeti, kada je jedan čovjek i načelnik opštine i vlasnik nekoliko preduzeća, pa prema tome i poslodavac mnogim sugrađanima i uticajan po “partijskoj liniji”. Kovač je lider SNSD u Šipovu.
Zbog očigledne neravnoteže moći radnička prava se bezočno krše, čak i kada je zakon na strani radnika.

– Naši ugovori o rdu nisu kod nas, nego u firmi. Platne liste ne dobijamo, tako da ne znamo kako nam se uopšte obračunava plata. Neki od nas imaju primanja manja od minimalca. Ne znamo kad su nam posljednji put uplaćeni doprinosi – kaže jedan od nezadovoljnih radnika DIŠ.

Nekoliko najupornijih štrajkača odlučilo je da angažuju advokata, jer nikom drugom ne vjeruju.

Nisu sindikalno organizovani, jer tvrde da im “gazda” zabranjuje da osnuju sindikat, a pošto nisu članovi sindikata, ne mogu računati na sindikalnu podršku.

– Što se tiče radnika u DIŠ, nismo u mogućnosti voditi aktivnu sindikalnu zaštitu pošto nisu u sindikatu. To je veliki problem radnika koji ne žele da se sindikalno organizuju – poručio je kratko predsjednik granskog Sindikata šumarstva i prerade drveta RS, Vlado Pavlović.

FOTO: RAS SRBIJAFOTO: RAS SRBIJA
Dok radnici tvrde da njih niko ne pita šta “žele” i da moraju “raditi kako im se kaže”, pravnici specijalizovani za ovu oblast poručuju da radnici konačno moraju da se oslobode straha, jer je upravo taj strah najmoćnija poluga preko koje ih poslodavci eksploatišu.

Zakon je, kažu, jasan: poslodavac ne može da zabrani sindikalno organizovanje i nema nijedan instrument da to uradi. Takođe, prema Zakonu o radu, poslodavac mora da do kraja mjeseca isplati plate za prethodni mjesec, ako kolektivnim ugovornom nije propisano da to mora učiniti ranije.

Uz platu se po zakonu moraju uplatiti doprinosi.

Poslodavac mora radniku, čim se on zaposli, uručiti njegov primjerak ugovora o radu. Niko ne može imati platu manju od minimalca. Poslodavac je obavezan da radniku uruči platnu listu, čak i za platu koju mu ne može isplatiti.

Platna lista ima snagu izvršne isprave, što će reći da sud na osnovu platne liste može sa računa poslodavca prinudno isplatiti radniku dospjelu platu.

Sve ovo piše u Zakonu o radu RS.

U Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova RS kažu da se radnici, kada posumnjaju u kršenje zakona, mogu obratiti istovremeno i inspekciji i ovoj agenciji.

– Obrasci za prijavu se mogu naći u svakoj filijali Zavoda za zapošljavanje i Fonda PIO RS, bilo gdje u Republici Srpskoj. Postupak pred agencijom radnike neće ništa koštati, ako mi ne uspijemo da radni spor riješimo mirnim putem, radnici se uvijek se mogu obratiti sudu – kažu u ovoj agenciji.

Pravnici, međutim, upozoravaju da i radnici moraju da poštuju zakon kada organizuju štrajk.

– Mnogi radnici to, nažalost, ne znaju i onda se dešava da reaguju impulsivno, da nehotice prekrše zakon, a poslodavac ih dočeka “na zicer” – objašnjava za Srpskainfo pravnica specijalizovana za oblast rada i radnih odnosa.

Navodi da je tako, vjerovatno, bilo i u Drvnoj Industriji Šipovo.

– Radnici nisu organizovali štrajk po propisima, nisu unaprijed obavijestili poslodavca da će obustaviti rad, i sada će on tvrditi da oni, iako su dolazili na posao, nisu ispunjavali radne obaveze – kaže naša sagovornica.

Upozorenja koja su radnici dobili poštom, vjerovatno znače da poslodavac računa da su oni “tri dana neopravdano izostali s posla”, te da ima pravo da od njih traži izjašnjenje o tome.

Mogu li zbog štrajka radnici ostati bez posla
Kako objašnjava Goran Stanković, pravnik sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti radnog prava i generalni sekretar Saveza sindikata RS, Zakon o štrajku RS je detaljno propisao kako se organizuje obustava rada.
– Radnici mogu organizovati štrajk i ako nemaju sindikalnu organizaciju, ukoliko se 50 odsto radnika usaglasi da će obustaviti rad. U tom slučaju, treba da izaberu štrajkački odbor, da donesu odluku o štrajku i da poslodavca obavijeste da će stupiti u štrajk 8 dana prije nego što obustave rad. Ako je sve urađeno po zakonu, u slučaju štrajka zbog neisplaćenih plata, poslodavac je dužan da radnicima isplati platu 12 radnih dana štrajka, kao da su radili – navodi Stanković.
Srpskainfo

Politika

NOVA RUNDA U BANJALUCI 11. APRILA! Šta donosi sastanak u Banjaluci?

U zgradi Parlamentarne skupštine BiH danas je održan sastanak predstavnika stranaka “trojke”, HDZ-a BiH i opozicije iz RS.

Oni su razgovarali o formiranju vlasti na državnom nivou.

– Svi smo iznijeli svoje stavove i prioritete. Imamo različite poglede oko nekih stvari. HDZ stavlja kao prioritet donošenje izmjena Izbornog zakona, mi smo imali svoje, ljudi iz RS svoje.

Dogovorili smo sljedeći četvrtak, 10. aprila, sastanak u istom formatu u Banjoj Luci gdje će domaćin biti PDP i gradonačelnik Stanivuković gdje bi ovo trebali da operacionalizujemo – rekao je Nermin Nikšić, predsjednik Socijaldemokratske partije BiH, prenosi “Avaz”.

Nakon njega, medijima se obratio Elmedin Konaković.

– Nikakvih ultimatuma nije bilo. Hoću da izrazim svoje zadovoljstvo jer sudionici sastanka imaju izraženu svijest o BiH i da je danas imperativ bio da iskažemo raspoloženje da sačuvamo mir i sigurnost BiH koji su narušeni potezima Milorada Dodika – rekao je Konaković.

On je, kako se navodi, naglasio važnost nastavka EU puta.

– Ne smijemo propustiti juni, ako ne usvojimo dva zakona, ako ne izaberemo glavnog pregovarača, bojim se da će sav naš trud pasti u vodu – kazao je on.

Dotakao se i Izbornog zakona.

– Spremni smo razgovarati o Izbornom zakonu. Uvažavamo zahtjeve HDZ-a, ali očekujemo da HDZ uvaži naše zahtjeve oko Izbornog zakonodavstva – kazao je Konaković.

Avaz

Nastavi čitati

Politika

DODIK O ODLUCI INTERPOLA! “Hvala Vučiću i Orbanu”

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, oglasio se nakon što je objavljeno da je Interpol odbio da raspiše potjernicu za njim i za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS.

– Upravo me pozvao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić da mi saopšti da je dobio obavještenje Direktorata Interpola da je uvažena žalba Srbije i da je Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice za Nenadom Stevandićem, predsjednikom NS RS i za mnom – objavio je Dodik.

– Hvala predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na podršci i jasnoj i principijelnoj komunikaciji s Interpolom. Hvala i predsjedniku Mađarske Viktoru Orbanu, kao i predsjednicima svih ostalih država koje su uputile žalbu razumijući političku pozadinu sudskog progona kojem sam izložen – naveo je Dodik.

Raspisivanje crvene potjernice tražio je Sud BiH.

Nastavi čitati

Politika

USTAVNI SUD BiH! Bukejlović nije poštovao odluku

Ustavni sud BiH je na današnjoj plenarnoj sjednici donio rješenje o neizvršavanju odluke Ustavnog suda koja se tiče stavljanja van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Srpske te je ovo rješenje dostavljeno Tužilaštvu BiH.

Iz Ustavnog suda su podsjetili da je privremena mjera o stavljanju van snage Zakona o VSTS RS stupila na snagu odmah i da akt koji je donesen bez pravnog osnova ili suprotno obavezujućoj sudskoj odluci smatra se ništavnim od samog početka, prenosi Klix.

– Posljedično tome, provedbeni akti doneseni na osnovu zakona koji trenutno nema pravno dejstvo ne mogu imati pravnu valjanost. S obzirom na to da je Odlukom broj U- 8/25 Ustavni sud privremeno stavio van snage Zakon o VSTSRS i zabranio preduzimanje bilo kakvih mjera zasnovanih na osporenom Zakonu o VSTVRS, osporeni Pravilnik o postupku kandidiranja i izbora prvih članova Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Republike Srpske je ništavan bez obzira na njegovo formalno objavljivanje u ‘Službenom glasniku Republike Srpske”.

Ustavni sud zaključio je da ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović svojim djelovanjem, tj. donošenjem osporenog pravilnika nije poštovao konačnu i obavezujuću Odluku Ustavnog suda broj U-8/25, čime je postupio suprotno zabrani iz tačke 5. dispozitiva navedene odluke.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno