Društvo
NEVJEROVATNO! Gradska pijaca na dobošu zbog duga – Pale ostaju bez srca čaršije?

Okružni privredni sud u Istočnom Sarajevu oglasio je prodaju objekta Firme Connect People iz Pala u čijem vlasništvu je i gradska pijaca, zbog neizmirivanja kreditnih obaveza prema Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske.
U oktobru 2022. godine Investiciono-razvojna banka Republike Srpske kupila je obveznice u vrijednosti od šest miliona maraka, firme Connect People.
Garancija za kredit koji ova firma nije vraćala, bila je gradska pijaca, pa je Okružni privredni sud u Istočnom Sarajevu za 3. jul ove godine zakazao ročište za prodaju nekretnina čija je procijenjena vrijednost 7,8 miliona maraka, izvještava TVBN.
U rješenju suda stoji da se na prvom ročištu za javno nadmetanje, nekretnine ne mogu prodati ispod jedne polovine utvrđene vrijednosti, pa se postavlja pitanje da li će IRB uspjeti da naplati ukupan dug preduzeća.
Naplata je problem IRB-a ali čiji problem su republičke institucije koje su smještene u ovom objektu, te brojni zakupci poslovnih prostora i tezgi na pijaci, jer bi novi vlasnik mogao da odredi drugu svrhu za poslovanje ovih prostora. O svim ovim problemima, zakupci nisu obaviješteni.
“Nisam čula da se prodaje, baš sam iznenađena i ne bih voljela da se to desi. Nadam se da će ostati, ima nas dosta i mi hranimo porodice od pijace. Nemamo drugih prihoda, tu smo godinama, i gazde su korektne prema nama. Navikli smo da budemo ovdje i nemamo gdje drugo“, kaže Tanja Cicović, zakupac tezge
Slavka Gazivoda, radnik na pijaci, takođe potrvđuje da do sada nije obaviještena o prodaji pijace.
“Ja sam već u penziji i ovo mi je dodatna zarada. A, ako moram ja bih išla i kući, šta bih drugo“.
“Evo sad sam pročitao sam na telefonu. Ne znam šta se to dešava, u čemu je problem. Ovdje je baš lijepo, nema bolje pijace u okolini, šteta je velika“ istakao je Vito Pejović, zakupac tezge.
I stanovnici Pala šokirani su informacijom da bi mogli ostati bez gradske pijace.
“Strašno je da grad nema pijacu. Obična čaršijca ima pijace i to bogate pijace, a sad zamislite da nemaju Pale. -To je jedina pijaca ovdje i snabdjevena je svim i svačim. Gdje onda da idem, u Lukavicu ili Federaciju? Ne znam kome je to na um palo”, kaže jedan od anketiranih građana.
Vlasnici Firme „Konekt pipl“ nisu odgovorili na zahtjev za izjavu.
Društvo
KONAČNO: Ministarstvo finansija BiH UPLATILO 9,2 miliona KM BHANSA-i

Ministarstvo finansija i trezora BiH uplatilo je 9,2 miliona KM Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi (BHANSA).
Riječ je o prvoj tranši pomoći za mart, april i maj kompaniji koja je u velikim finansijskim problemima zbog duga Republike Srpske u slučaju Viadukt.
Da su institucije BiH uplatile prvu pomoć za BHANSA potvrdio je Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH koji je juče za N1 rekao da su radnici ove agencije spremni obustaviti rad ukoliko do 15. juna najkasnije ne dobiju platu.
Međutim, budući da je novac, barem jedan dio, uplaćen na račun BHANSA, sve je izvjesnije da će i radnici ove kompanije dobiti platu.
Važno je istaći da je ranije na prijedlog Ministarstva komunikacija i saobraćaja BiH, donesena Odluka o finansiranju BHANSA na privremenoj osnovi do kraja trećeg kvartala 2025. godine. Riječ je o iznosu nešto većem od 60 miliona KM.
Prema toj odluci, Ministarstvo finansija i trezora BiH obavezno je mjesečno transferirati sredstva BHANSA po osnovu njenog zahtjeva na mjesečnom nivou za sredstvima u skladu sa rashodima iz usvojenog Finansijskog plana i izvršenjem u prethodnom periodu.
O Viaduktu
Slučaj “Viadukt” predstavlja jedan od najsloženijih pravnih i finansijskih sporova u BiH, sa ozbiljnim posljedicama po državne institucije, posebno Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Vlada Republike Srpske je 2004. godine dodijelila koncesiju slovenskoj firmi Viadukt i njenoj podružnici HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas. Međutim, iste godine RS je dodijelila koncesiju za HE Bočac 2, čime je onemogućena realizacija projekta Viadukta. Zbog toga je Viadukt 2014. pokrenuo arbitražni postupak pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u Vašingtonu, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora. Arbitražno vijeće je 2022. presudilo u korist Viadukta, obavezujući BiH na isplatu 40 miliona eura, a dug sa kamatama danas prelazi 70 miliona eura
Posljedice po BHANSA
Neizmireni dug prema Viaduktu ima direktne posljedice na BHANSA. Zbog sudske odluke, Eurocontrol je zamrznuo isplate prema BHANSA, što je dovelo do smanjenja plata zaposlenima i ugrozilo funkcionisanje vazdušnog saobraćaja u BiH. Savjet ministara BiH je odobrilo privremeno finansiranje BHANSA u iznosu od 60 miliona KM kako bi se prevazišla kriza, ali dugoročno rješenje još nije postignuto.
Pravne i političke implikacije
Tužilaštvo BiH i Okružno javno tužilaštvo Banjaluka vode istrage u vezi sa slučajem “Viadukt”, fokusirajući se na moguće zloupotrebe službenog položaja i druge nepravilnosti. Predsjedništvo BiH je usvojilo zaključke kojima poziva Savjet ministara da preduzme sve neophodne mjere za izvršenje presude ICSID Tribunala i zaštitu imovine BiH.
Društvo
PRERUŠENA U MONAHA: Francuskinja provela mjesec dana NA SVETOJ GORI

Sveta Gora je duhovna prestonica pravoslavnog hrišćanskog svijeta, koja se sastoji od 20 manastira. Poluostrvo Atos, treći prst Halkidikija, od davnina odiše nečim božanskim i posebnim, ali, ako želite da ga posetite, potrebno je obezbediti dozvolu boravka.
Jedno od strogih pravila nalaže da ženska noga ne smije da kroči na ovo sveto tle, međutim uvijek postoje izuzeci od pravila.
Legenda kaže da je, u davna vremena, Presveta Bogorodica sa apostolom Jovanom plovila ka Kipru, kada se podigla velika oluja. Morali su da pristanu na Atosu, kraj današnje luke manastira Iviron. Izašla je na obalu i, opčinjena lepotom i spokojem, blagoslovila je i zamolila svog sina, Isusa Hrista, da poluostrvo daruje njoj.
Tada se začuo glas: “Neka ovo mjesto bude tvoje nasleđe i tvoj vrt, raj i nebo za one koji traže spasenje“. Od tog trenutka Sveta Gora je posvećena Majci Božjoj i zbog toga pristup drugim ženama nije dozvoljen. Zvanično, zabrana važi od 10. vijeka. I poštovana je, uglavnom. Tek nekoliko žena imalo je privilegiju da kroči na ovo tle, PRENOSI sTIL.
Božanstveno mjesto, ali i “zabranjeni grad”
Znajući za pravilo, mnogi su se iznenadili kada je krajem 2019. godine objavljena vijest da su na Svetoj Gori pronađeni posmrtni ostaci žene. Kosti su ležale ispod kapele Svetog Atanasija u manastiru Pantokrator. Otkriće je pokrenulo niz pitanja, a prvo glasi – ko je bila ta osoba? I da li je, zapravo, ona prva žena koja je sahranjena na poluostrvu?
Hronike kažu da su, u periodu kada su arapski gusari kidisali na te obale, monasi otvarali vrata ženama, međutim – vrlo retko. Poznata je i priča da je srpski car Dušan na Atos doveo suprugu Jelenu, ali da ju je sve vrijeme nosio, kako ne bi stala na tle. Čak su u manastirima bili postavljeni tepisi da ne bi dodirnula zemlju.
Da, duhovno carstvo u kojem danas živi oko 2.500 monaha pohodile su i “one kojima je pristup zabranjen”. Istoričari navode nekoliko slučajeva kada jednostavno nisu mogle da odole, a da ne provire na to božanstveno mesto, iako svesne da krše pravila.
Osim supruge Dušana Silnog, pominju se i kćerka cara Teodosija I, ruska princeza Tatjana, Grkinja koje je 1929. bila Mis Evrope, žena britanskog konzula… I možda najzanimljiviji “slučaj” – francuska novinarka koja se prerušila u muškarca kako bi boravila na Atosu, da bi potom svoje nevjerovatno iskustvo opisala u knjizi.
Francuskinja koja se usudila da prekrši drevno pravilo
Mariz Šoasi rođena je 1903. godine u departmanu Atlantski Pirineji na jugozapadu Francuske. Odgajile su je bogate tetke koje su joj obezbjedile školovanje na Kembridžu. Nije ih izneverila. Bila je novinar, vječito u potrazi za dobrim pričama, večito na nogama, večito u žurbi… Bila je i pisac, objavila je nekoliko dela iz oblasti koje su je najviše interesovale – psihologije, filozofije i ezoterije.
Među zanimljivim epizodama iz njene, očigledno uzbudljive, biografije nalazi se i podatak da je 1927. tražila tretman kod Sigmunda Frojda lično. Kada mu je ispričala svoj san, za koji je vjerovala da je posljedica anksioznosti, otac psihoanalize prvo je zaključio da je bila vanbračno dijete – što je bilo tačno, a nije mu prethodno rekla ništa o sebi.
Njeno najkontroverznije djelo nosi naziv “Mjesec dana među devojkama” (1929). Posvećeno je seksualnim radnicama, prostitutkama koje je sretala u bordelima, kabareima, na ulicama. Na osnovu ličnog iskustva napisala je i nama za ovu priču mnogo interesantniju knjigu “Mjesec dana među muškarcima”, u kojoj je otkrila kako izgleda tajni, ženama strogo zabranjeni, muški svet Svete gore.
Budući da je Mariz znala za pravilo, shvatila je da na Atos može da dođe samo “zaobilaznim putem”. Kada je konačno odlučila da rizikuje sve zbog dobre priče, u nekom trenutku 1931. godine prerušila se u mladog monaha i uspjela da čak 30 dana provede na Svetoj Gori. Maska, koju je nabavila u Istanbulu, očigledno je bila efektna.
Mjesec dana među muškarcima
Na početku knjige stoje dve fotografije Mariz prerušene u muškarca, i epigraf: “Monah mora biti kao so: so koja je izašla iz vode nestaje u dodiru sa vodom koja ga rastvara. Monah koji je izašao iz žene gubi sebe u kontaktu sa ženom“. Na narednim stranama iznosi i neke kontroverzne stvari, pa joj je tako jedan monah pričao o tjelesnoj žudnji, iskušenjima i griži savesti.
Sveta Gora je reagovala na djelo, bacivši sumnju na Marizinu ispovijest i tvrdeći da je nemoguće da jedna mlada devojka toliko dugo ostane neprimjećena na mjestu u kojem žive isključivo muškarci.
Mariz Šoazi preminula je 1979. godine, ostaviviši za sobom bogatu bibliografiju i mnoštvo priznanja, a monaška zajednica nikad nije dobila odgovor na pitanje da li je zaista uspjela da provede “mjesec dana među muškarcima” ili je sve bilo samo plod njene mašte.
Društvo
GAS DO DASKE! Gastarbajteri i stranci divljaju putevima Srpske

Divljanje gastarbajtera i stranaca na saobraćajnicama Srpske nije rijetkost, a samo u prva četiri mjeseca ove godine radari su snimili oko 44.300 vozila inostranih registarskih oznaka čiji su vozači nagazili papučicu gasa prekoračivši dozvoljenu brzinu.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) RS za “Glas Srpske” navode da se od januara do kraja aprila ove godine od ukupnog broja prekršaja prekoračenja brzine na putevima Republike Srpske koje su evidentirali stacionarni i mobilni radari 63,35 odsto odnosi na vozila sa stranim registracijama.
– U navedenom periodu na putevima Srpske radarima su evidentirana ukupno 44.284 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine počinjenih vozilima inostranih registarskih oznaka. Takođe, u istom periodu kontrolisana su i sankcionisana 18.172 vozača koja su upravljala automobilima sa stranim tablicama – rekli su u MUP-u Srpske.
Podsjetili su da je od prošloga ljeta u upotrebi aplikacija POS terminali, u kojoj se evidentiraju svi prekršaji prekoračenja brzine kretanja, a koje su počinili vozači vozila sa ino-tablicama snimljeni stacionarnim i mobilnim radarima na putevima širom Republike Srpske. U aplikaciji postoji mogućnost i evidentiranja nevezanja pojasa kod vozača i suvozača u vozilu, kao i nedozvoljene upotrebe mobilnog telefona od strane vozača.
– Aplikacija funkcioniše tako da policijska patrola na tablet uređaju dobije informaciju da im se u susret kreće vozilo inostranih registarskih oznaka koje je ranije počinilo prekršaj prekoračenja brzine te nakon zaustavljanja automobila vozaču se izdaje prekršajni nalog i omogućava plaćanje kazne platnom karticom, na licu mjesta putem POS terminala, koji policijski službenici posjeduju u službenom vozilu – pojasnili su iz resornog ministarstva.
Dodali su da okrivljeni vozač koji nama prebivalište, odnosno boravište u Republici Srpskoj ili BiH nije dužan da plati novčanu kaznu na licu mjesta ukoliko nema sredstava na platnoj kartici ili iz bilo kojeg drugog razloga ne želi da plaća karticom na POS terminalu.
– Omogućeno im je i da novčanu kaznu plate u pošti, banci ili u najbližoj policijskoj stanici ili će biti dovedeni pred nadležni sud, kako je to propisano Zakonom o prekršajima RS – naglasili su u MUP-u i dodali da je uvođenje aplikacije POS terminali olakšalo da dobijeni podatak o prekršaju bude pravovremen i sankcionisan te da je prebrza vožnja najčešći prekršaj koji se odnosi na vozila ino registracija.
Brojevi o evidentiranim prekršajima zbog prebrze vožnje bahatih stranaca i gastarbajtera više su nego zabrinjavajući, smatra član Savjeta za bezbjednost saobraćaja grada Banjaluka Milenko Jaćimović.
– Svako nepoštovanje ograničenja brzine može dovesti do neženjenih posljedica po bezbjednost saobraćaja, s obzirom na to da su brza vožnja i alkohol dva vodeća uzročnika nastanka saobraćajnih nesreća sa teškim tjelesnim povredama i gubljenjem života. Ovako veliki brojevi su djelimično posljedica nepoznavanja lokacija na kojima se nalazi stacionarni radari, ali to svakako nije opravdanje za strance koji se u znatnoj mjeri i opuste, jer smatraju da će izbjeći sankcije – rekao je Jaćimović i pozvao saobraćajnu policiju da intenzivira kontrole vozila sa inostranim registarskim tablicama.
Iz MUP-a RS su istakli da i državljani Srpske i BiH kaznu za počinjeni saobraćajni prekršaj mogu platiti na licu mjesta.
– Upotreba aplikacije POS terminali ne omogućava samo inostranim državljanima da plate novčanu kaznu na licu mjesta, već i državljanima BiH, odnosno Republike Srpske, ukoliko žele to da urade – pojasnili su iz resornog ministarstva.
-
Zdravlje2 dana ago
JEDNOSTAVAN RECEPT ZA UKUSAN DORUČAK Omlet iz rerne
-
Zanimljivosti3 dana ago
Dodik pisao Čoviću i Bakiru: Obnovimo partnerstvo da spriječimo propast!
-
Politika12 sati ago
DODIK KOD PUTINA: Predsjednik Srpske stigao u Moskvu
-
Politika3 dana ago
Cvijanović u Americi: Predstavnici Republike Srpske nisu separatisti, već ustavobranitelji
-
Svijet3 dana ago
NEZAMISLIV UŽAS! U izraelskom napadu ubijeno devetero djece jedne doktorice
-
Politika2 dana ago
Stanivuković u čast generala Talića: “Nema preglasavanja Srba, progon naših predstavnika MORA BITI PROŠLOST”
-
Svijet3 dana ago
RUSI KORISTILI ”ISKANDER”: Meta razorena, izbio i veliki požar
-
Hronika1 dan ago
STRAŠNO! Učenik izvršio samoubistvo u Prijedoru