Connect with us

Politika

“NIJE LAKO”… Ovo su novi obračuni plata u Vladi Srpske

Vlada Republike Srpske utvrdila je 1. aprila set zakona koji se odnose na povećanje plata u javnom sektoru.

Tako se, kako je ranije najavljeno, povećavaju plate zaposlenih za 10 odsto za sve zaposlene u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, zaposlene u javnim službama Srpske, zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, u oblasti kulture, zaposlene u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima, u oblasti visokog obrazovanja i studentskog standarda, u institucijama pravosuđa, te organima uprave Republike Srpske.

“Osim toga, policijskim službenicima Ministarstva unutrašnjih poslova se Zakonom o platama zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, po hitnom postupku, utvrđuje pravo na naknadu za težinu, prirodu posla i posebne uslove rada u visini od 30% od osnovne plate. Predmetna naknada se uvodi s obzirom na obavezu policijskih službenika da rade u posebnim uslovima kada su takvi uslovi neophodni za izvršenje poslova i zadataka Ministarstva unutrašnjih poslova”, saopšteno je iz Vlade RS.

Piše da donošenje ovih zakona predstavlja jednu od mjera Vlade Republike Srpske koje doprinose privrednom rastu i povećanju plata radnika, kao i poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih u navedenim oblastima.

Ipak, ovim povećanjem su obuhvaćeni i ministri u Vladi Republike Srpske te premijer Radovan Višković.

Kako je pisao “Capital”, Višković će u narednom periodu imati platu od 8.387 KM u bruto iznosu, odnosno oko 5.103 KM nakon što se plate porezi i doprinosi.

Potpredsjednici Vlade Srpske i ministri u ovom sazivu Miloš Bukejlović i Alen Šeranić će imati bruto platu od 7.357 KM, odnosno 4.477 KM neto, dok će ostali ministri, njih 14, imati bruto platu 6.328 KM ili 3.851 KM neto.

Postavlja se pitanje da li su oni u prethodnom periodu svojim angažmanom zaslužili povećanje ionako visokih plata.

Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, rekao je za “Nezavisne novine” da se, što se tiče plata ministara i premijera, one vezuju za plate zaposlenih u organima uprave.

“Da li zaslužuju povećanja plate? To najbolje govore građani koji njima iskazuju ili ne iskazuju povjerenje. Što se nas iz Sindikata tiče, oni nisu ispunili svoj zadatak da dobiju to povećanje iz prostog razloga jer smo mi vidjeli da oni apsolutno ne odrađuju svoj posao, već da i ovo povećanje što je sada bilo nije bio rezultat njihovog rada, već izjave predsjednika Milorada Dodika, koji je izašao i rekao da će doći do povećanja”, istakao je Marić.

Dodao je da je Sindikat dva mjeseca prije toga sa Vladom RS vodio razgovore o povećanju plata te da im je rečeno da nema novca i da ne mogu da im izađu u susret.

“Postavlja se pitanje kako je moguće, kad izađe jedan čovjek i kaže biće povećanje, da se onda nađe novac. Ministri apsolutno nisu odradili svoj posao, niti premijer”, kazao je Marić.

Ekonomista Milenko Stanić naglasio je da, prema njegovom mišljenju, ministri i premijer nisu zaslužili povećanje plata.

“Uspostavljen je potpuno pogrešan sistem raspodjele u Republici Srpskoj, i to da javni sektor određuje plate i svoje prihode nezavisno od realnog sektora koji izdržava taj javni sektor. Poslodavci stalno na to ukazuju, da je to nerealno, da oni ne mogu više da plaćaju taj veliki javni sektor sa toliko zaposlenih”, objasnio je Stanić.

Prema njegovim riječima, generalno, plate funkcionera i većine zaposlenih su potpuno iznad plata realnog sektora.

“Što se tiče funkcionera, oni kreiraju jednu takvu pogrešnu politiku i apsolutno ne zaslužuju toliki nivo plata. Osnovni princip u ekonomiji važi da možete povećati plate, ali i budžete srazmjerno povećanju BDP-a. Procjene govore da je rast BDP-a prošle godine iznosio 2,5 ili 2,6 odsto. Ni u jednom slučaju se nije smjelo ići sa povećanjem iznad tog nivoa. Ove odluke nemaju nikakvo ekonomsko uporište. Zbog toga dolazi već do stagnacije naplate direktnih poreza”, istakao je Stanić.

Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, istakao je da Vlada Republike Srpske treba da se pažljivo odnosi prema trošenju budžeta.

“Već duže vrijeme privreda zastupa vrlo jasan stav u vezi s pitanjem plata u realnom i javnom sektoru, a to je da nikako ne bi smjelo da plate u javnom sektoru značajno odstupaju. Morale bi da prate one plate koje su u realnom sektoru, odnosno plate koje stvaraju sve uslove da bi se plate u javnom sektoru mogle isplaćivati. Ono što nama smeta jeste da bi trebalo da postoji tačan i jasan odnos između ovih vrsta primanja što se tiče budžetskih prihoda, koji jesu prethodnih godina rasli.”

Naveo je da tokom prošle godine i početkom ove pada privredna aktivnost i broj zaposlenih u privredi.

“Sa bilo kakvim povećanjem javnih rashoda moramo biti veoma oprezni. Možemo doći u situaciju da dođe do pada javnih prihoda, jer se očekuju nove velike krize u Evropi, te bi moglo da bude upitno finansiranje cijele javne potrošnje”, zaključio je Škrebić.

Politika

TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE

Austrija, Rusija, Poljska, Francuska, Mađarska, Turska… brojne su destinacije koje su iz kabineta predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na račun građana posjetili tokom 2024. godine.
Od štanda sa kobasicama u Beču do smještaja u luksuznim hotelima u Parizu i Antaliji više od 400 hiljada KM potrošeno je u 2024. samo na troškove hotelskog smještaja i restorana za Kabinet predsjednika Republike Srpske.

Sada kada mu sve više zemalja uvodi sankcije – posljednje su Austrija i Njemačka zabranile ulazak u te zemlje – predsjednik Srpske silom prilika manje će trošiti u ovim državama.

U bečkom hotelu Sacher noćenje košta između hiljadu pa do čak 4.500 KM, u zavisnosti od perioda u godini. Trinaestog marta prošle godine datiran je ugovor za smještaj u ovom hotelu u iznosu višem od 13 hiljada KM.

Istog dana – drugi bečki hotel – La Meridian Beč – iznos skoro 10 hiljada KM. Tokom 2024. sa ovim hotelima sklopljeno je više ugovora na iznose od dvije do oko 10 hiljada KM.
Opet 13. maja – hotel Ritz Carlton – iznos skoro 13 hiljada KM.

U aprilu više puta – pariški L’Hotel du Collectionneur blizu Trijumfalne kapije. Račun od nekoliko stotina do šest hiljada KM.

Blizu Pariške opere nalazi se hotel Bowmann. Noćenje u ovom hotelu trenutno košta oko 1.200 KM.

Dva računa iz jula prošle godine iznose skoro 50 hiljada KM.
Kad ponese luksuz teško se kontrolisati, pa i najobičniju kobasicu platiti iz vlastitog džepa.

O tom svjedoči i račun iz januara prošle godine nešto viši od 80 KM sa štanda/catteringa J. Bitzinger Bmbh, na kojem se prodaju kobasice, te sitni troškovi za hamburgere i piće u lokalnim bečkim zalogajnicama.

Na listi su često i domaći ugostiteljski objekti i hoteli – Integra Banja Luka, restorani Kazamat, Mala stanica, Kod cige… sve do restorana Dionysos Zonars sa pogledom na atenski Akropolj, u kojem je u aprilu prošle godine potrošeno oko 2.300 KM.

Još jedna luksuzna destinacija bilo je odmaralište Calista Luxury.

Na ovo treba dodati i to da je početkom godine Milorad Dodik angažovao i firmu Megavision za vlastitu promociju za što planira potrošiti skoro 250 hiljada KM, prenosi Žurnal.
Služba predsjednika Republike Srpske, na čijem je čelu Milorad Dodik, ne planira stati s putovanjima – barem ako je suditi po najnovijem javnom pozivu.
Naime, ovih dana su raspisali tender za usluge rezervacije i prodaje avio karata. Vrijednost? Simboličnih 49.000 KM bez PDV, naravno.

Riječ je o jednogodišnjem ugovoru koji predviđa “okvirni sporazum”, što u prevodu znači: karte se kupuju po potrebi, ali neka para bude spremna – za svaki slučaj. Jer nikad ne znaš kada će zatrebati let do Budimpešte, Pariza, Antalije… ili svih destinacija redom.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

MINISTARSTVO ZA EVROPSKE INTEGRACIJE: Četiri kantona u FBiH blokirali usvajanje Plana rasta

Niko više od Republike Srpske ne želi da se konačno odblokira evropski put, ali usvajanje Plana rasta za BiH blokirala su četiri kantona u Federaciji BiH, u kojima je na vlasti SDA, saopšteno je iz Kabineta ministra za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske.

U saopštenju se naglašava da niko više od Republike Srpske ne želi da se vrati fokus na pregovore o pristupanju i usvoji Plan rasta za BiH.

– Taj izuzetno važan dokument pomogao bi ekonomiji, približio bi nas EU i donio konkretne koristi građanima – ukazali su iz Kabineta ministra Zlatana Klokića.

U saopštenju se ističe da SDA blokira usvajanje Plana rasta jer trenutno nije na vlasti ni u FBiH, ni na nivou zajedničkih institucija BiH, pa im ne odgovara da aktuelna vlast postigne bilo kakav napredak.

– Drugim riječima, ne žele da njihovi politički protivnici dobiju poene, čak i ako to znači da građani ostanu bez koristi od ovog plana – naveli su iz Kabineta ministra za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske.

U saopštenju se dodaje da postoje i pokušaji da se ovaj proces iskoristi za centralizaciju BiH, odnosno da se nadležnosti koje imaju entiteti i kantoni prebace na nivo BiH, što je suprotno Ustavu.

– Umjesto da svi zajedno radimo na napretku, pojedini politički akteri komplikuju situaciju, dovode u pitanje stvari o kojima je već postignut dogovor i pokušavaju da predstave kao da samo nivo BiH može voditi evropske integracije, što nije tačno, jer u tom procesu učestvuju svi nivoi vlasti, uključujući i Republiku Srpsku – navodi se u saopštenju.

Iz Kabineta ministra su napomenuli da je BiH trenutno jedina zemlja na zapadnom Balkanu koja još nije usvojila taj važan dokument, uprkos trudu domaćih i evropskih partnera.

– Republika Srpska podržava put ka EU i radi sve što je potrebno da ispuni svoje obaveze. Ali taj put mora da bude u skladu sa Ustavom BiH i dogovorenim mehanizmom koordinacije – navodi se u saopštenju

Nastavi čitati

Politika

Članovi Predsjedništva BiH se sastali s Erdoganom, OGLASILA SE CVIJANOVIĆEVA

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u razgovoru sa predsjednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom u Antaliji ukazala je da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH.

“Dobar razgovor sa predsjednikom Erdoganom tokom radnog doručka koji je upriličio za članove Predsjedništva BiH. Ukazala sam da je dijalog demokratski izabranih predstavnika naroda u okviru domaćih institucija od ključnog značaja za prevazilaženje aktuelne političke i ustavne krize u BiH”, napisala je Cvijanovićeva na “Instagramu”, prenosi Srna.

Cvijanovićeva u Antaliji učestvuje na Diplomatskom forumu, koji je počeo juče, a tokom tri dana okupio je više od 4.800 učesnika iz više od 140 zemalja.

Forum se održava pod pokroviteljstvom predsjednika Erdogana, a tema je “Povratak diplomatije u fragmentiranom svijetu”.

Nastavi čitati

Aktuelno