Svijet
NIKAD NEIZVJESNIJE: Borba za američki Kongres još traje, od ove dvije države zavisi SVE

Republikanska stranka približava se na međuizborima za američki Kongres broju poslanika potrebnom za tijesnu većinu u Predstavničkom domu, dok kontrola nad Senatom zavisi od rezultata izbora u nekoliko država.
Kada je riječ o Predstavničkom domu, republikanci su danas bliži većini od 218 mjesta, potrebnoj da preuzmu kontrolu.
Prema rezultatima CNN republikanci trenutno imaju 209 poslanika u Predstavničkom domu, a demokrate 191.
U Senatu republikanci trenutno imaju 49 mandata, a demokrate 48.
Bilo koja stranka mogla bi da obezbijedi većinu u Senatu pobjedama u Nevadi i Arizoni gdje se glasovi još broje poslije tijesnih izbora.
U Nevadi trenutno vode republikanci sa 49,4 odsto glasova, dok demokrate imaju 47,6 odsto.
U Arizoni u vođstvu su demokrate koje su osvojile 51,4 odsto glasova ispred republikanaca koji imaju 46,4 odsto.
Svijet
Senat deveti put odbacio zakon, AMERIKA I DALJE BEZ VLADE

Američki Senat po deveti put nije usvojio republikanski zakon o privremenom finansiranju vlade Sjedinjenih Američkih Država, a obustava rada vlade ušla je u 15. dan.
Senat je odbacio zakon koji je usvojio Predstavnički dom sa 51 glasom ”za” i 44 glasova ”protiv”, jer nije dostignut prag od 60 glasova ”za” potrebnih za usvajanje zakona, javlja CNN.
Troje senatora demokratske poslaničke grupe koja je zajedno sa republikancima glasala za usvajanje zakona bili su ponovo Ketrin Kortez Masto, Džon Feterman i nezavisni senator koji je u poslaničkoj grupi demokrata Angus King.
Senator Rend Pol bio je jedini republikanac koji je glasao protiv usvajanja, javlja Tanjug.
Blokada rada vlade SAD počela je 1. oktobra, na početku fiskalne 2026. godine, nakon što su demokrate u Senatu odbacile kratkoročni zakon o finansiranju koji bi omogućio da savezna ministarstva ostanu otvorena do 21. novembra.
Demokrate odbijaju da daju podršku predlogu republikanaca bez većih ustupaka, sa fokusom na zdravstvenu njegu.
Svijet
DONESENA ODLUKA: Međunarodne snage ulaze u Gazu

Sjedinjene Američke Države žele osnovnu stabilizaciju u Pojasu Gaze i u toku je planiranje za ulazak međunarodnih snaga u tu palestinsku enklavu, izjavio je visoki američki zvaničnik, govoreći pod okriljem anonimnosti, prenio je “Reuters”.
“Ono što želimo da postignemo je samo osnovna stabilizacija situacije. Međunarodne stabilizacione snage počinju da se formiraju”, rekao je neimenovani visoki američki savjetnik u srijedu.
Među zemljama sa kojima SAD razgovaraju o doprinosu u formiranju međunarodnih snaga za Pojas Gaze su Indonezija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat, Katar i Azerbejdžan, rekao je drugi visoki američki zvaničnik, koji je takođe zatražio da ostane anoniman, navodi “Reuters”.
Jedan od savjetnika je rekao da niko neće prisiljavati stanovnike Gaze da napuste tu enklavu, prenosi “b92”.
Svijet
TRAMP OVLASTIO CIA-u: Sprovode tajne operacije u Venecueli

Trampovo ovlašćenje bi omogućilo CIA-i da sprovodi operacije u Venecueli jednostrano ili kao deo bilo koje šire američke vojne aktivnosti.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp rekao je kako je ovlastio CIA-u da sprovodi tajne operacije unutar Venecuele, što je izazvalo žestoku reakciju u ovoj zemlji.
Američke snage su već izvele najmanje pet napada na brodove za koje se sumnja da prevoze drogu na Karibima posljednjih sedmica, ubivši 27 ljudi. Stručnjaci za ljudska prava opisali su racije kao “vansudska pogubljenja”.
Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro javno je apelovao na televiziji za mir sa SAD-om s obzirom da je povećano američko vojno prisustvo izazvalo strah i u regionu.
Trampovo ovlašćenje bi omogućilo CIA-i da sprovodi operacije u Venecueli jednostrano ili kao dio bilo koje šire američke vojne aktivnosti, prenosi New York Times.
Tramp je istakao da je delovanje CIA-e odobrio iz dva razloga.
“Prvo, oni (Venecuela op.a.) su ispraznili svoje zatvore u SAD. A druga stvar su droge. Imamo mnogo droge koja dolazi iz Venecuele, a mnogo venecuelanske droge dolazi preko mora, tako da to možete vidjeti, ali mi ćemo ih zaustaviti i kopnom”, kazao je.
Ipak, nije htio da odgovori na pitanje da li je cilj CIA-e svrgnuti Madura, za kojeg su SAD ponudile nagradu od 50 miliona dolara. Ministar spolnjih poslova Ivan Gil naveo je na Telegramu da Venecuela “odbacuje ratnohuškačke i ekstravagantne izjave predsjednika SAD-a”.
“Sa krajnjom zabrinutošću gledamo na CIA-u, kao i na vojna raspoređivanja najavljena na Karibima, koja predstavljaju politiku agresije, prijetnje i uznemiravanja Venecuele”, kazao je.
-
Politika3 dana ago
RADOJIČIĆ “Stanivuković je predstavnik nove generacije koja će DONIJETI SUŠTINSKE PROMJENE”
-
Svijet2 dana ago
FON DER LAJEN danas u Crnoj Gori i BiH, u srijedu u Srbiji
-
Politika1 dan ago
SJAŠI NINKOVIĆ, DA UZJAŠI ĐAJIĆ! “Sutra dovedite djecu pred GU, VODIĆEMO EVIDENCIJU KO JE BIO”
-
Politika13 sati ago
PROPAO PLAN VLADE ĐAJIĆA, otkazano okupljanje pred GU, doktoru “presudile” PORUKE! (FOTO)
-
Region16 sati ago
VULIN PORUČIO URSULI! “Prije ćete primiti Tursku u EU nego što će Srbija IZDATI RUSIJU”
-
Svijet2 dana ago
OGLASIO SE TRAMP NAKON POSJETE IZRAELU: “Ovo je istorijski trenutak, postignuto je nemoguće”
-
Sport3 dana ago
SRBIJI OSTAO SAMO JEDAN PUT DO MUNDIJALA: Albanci pravili haos, tzv. Kosovo srušilo snove
-
Politika1 dan ago
VUKANOVIĆEV NOVI NAPAD HISTERIJE! “Radulović kapitulirao pred Stanivukovićem”!