Banjaluka
NINKOVIĆ PONOVO LAŽE I OBMANJUJE! Tvrdi da nisu IZMIRENE OBAVEZE prema dobavljaču Akvana!

Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković komentarisao je odluku gradonačelnika Banjaluke da zakaže vanrednu sjednicu Skupštine grada, te je tom prilikom iznio niz neistina i obmana.
“Rekao sam na konferenciji za medije prethodnog dana da će sjednica biti zakazanu u četvrtak 28.12, te da ćemo naknadno odrediti vrijeme kako bi što veći broj odbornika mogao prisustvovati”, rekao je Ninković i dodao da je tokom današnje konferencije izneseno dosta neistina.
On kaže da gradonačelnik izbjegava da govori o problemima koje skupštinska većina duži period ponavlja, a to je nenamjenska potrošnja novca.
“Kada podnesemo krivične prijave to će se, vjerovatno, ispostaviti da je u pitanju zloupotreba službenog položaja. Podsjetiću da smo tokom izvještaja za prvih devet mjeseci ustanovili 3,5 miliona KM koje su nenamjenski potrošene mimo budžeta i zakonskog okvira”, rekao je Ninković.
Predsjednik Skupštne tvrdi da je na određene porojekte potrošeno oko 7 miliona iz budžeta za koje smatra da nisu bili prioritet u odnosu na ono o čemu se ovih dana govori, a to su socijalna davanja, plate radnika i druge zakonske obaveze.
“Neki od tih 14 projekata su: rekonstrukcija mosta u Trapistima 700 hiljada KM, nabavka telefonske centrale 585 hiljada KM itd”, naveo je Ninković dodavši da se taj novac nije smio potrošiti na sve projekte i zapitao kako je moguće da samo institucije u kojima su kadrovi većinske koalicije imaju problem.
“Ne priča o Vodovodu i zaduženju od milion maraka, ZIBL-u i drugim preduzećima koja imaju dugovanja, a to je zato što je novcem iz budžeta pokrio njihova dugovanja, a onda je sve to iskoristio da okrivi SNSD što nema sredstava za socijalna davanja”, istakao je Ninković.
On kaže da gradonačelnik traži da se Grad zaduži za 7 miliona jer se boji krivične odgovornosti, budući da je nenamjensko trošenje sredstava krivično djelo, a u tom slučaju se neće moći kandidovati za gradonačelnika na predstojećim izborima.
Ninković kaže da je dobio od Poreske uprave tačan broj zaposlenih u Gradskoj upravi, a radi se o 845 radnika, te 116 lica koji rade sa ugovorom o djelu, što Grad košta minimalno oko 2 miliona KM godišnje i bez poreza.
“Tražili smo da nam se dostave po svim institucijama prijedlozi o realokaciji sredstava gdje je to moguće i nije nam dostavljeno., jer postoje sredstva u budžetima tih insticucija za druga davanja koja se onda mogu prebaciti za neisplaćena potraživanja. Takve zahtjeve odobrava Skupština”, rekao je Ninković.
Takođe je rekao je Inspekcija ustanovila da je u prvih pola godine izvršeno preko sto nezakonitih realokacija.
Ninković tvrdi da je u pitanju nenamjenski kredit, što znači da on ne može sa sigurnošću tvrditi da će taj kredit otići na socijalna davanja.
Predsjednik Skupštine je rekao i da je Grad podigao 5 miliona KM kredita za dugovanja “Akvane” i da ta sredstva dobavljači, kojima potraživanja nisu bila izmirena, još uvijek nisu dobila.
“Plate radnka Doma zdravlja se isplaćuju iz Fonda, a ne iz budžeta Grada Banjaluka. Potpuno druge su zakonske obaveze koje se izmiruju iz budžeta Grada. Pitanje isplata plata onda nije za Grad, nego za drugu stranu”, rekao je predsjednik Skupštine grada Banjaluka naglasivši da se boji da će se doći u istu situaciju kao i sa Akvanom.
Banjaluka
LJETO NA VRBASU: Projekcija filma „Super kućni patuljci“ sutra u Parku „Oslobođenja“

Najdugovječnija manifestacija „Ljeto na Vrbasu“ i ove godine poklanja magične filmske večeri na otvorenom.
Tako će već sutra, u srijedu 16. jula sa početkom od 20.30 časova u Parku „Oslobođenja“ biti prikazan film „Super kućni patuljci“ – film za cijelu porodicu.
-Dragi roditelji, povedite svoje mališane na čarobnu filmsku veče pod otvorenim nebom! Zajedno ćemo gledati zabavni crtani film „Super kućni patuljci“ – avantura puna humora, prijateljstva i herojskih trenutaka – navode iz Turističke organizacije Banje Luke.
Poručuju kako je uživanje zagarantovano, te da je ulaz slobodan
Banjaluka
Stanivuković najavio više infrastrukturnih projekata i program PODRŠKE MLADIM PREDUZETNICIMA

U prvoj polovini godine svi prihodi Grada su uvećani u odnosu na prethodne godine, osim prihoda od naplate parkinga, koji je umanjen zbog destruktivne politike SNSD-a.
Poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković nakon sjednice Kolegijuma načelnika odjeljenja i šefova odsjeka Gradske uprave.
Kako ističe, obezbijeđena su dodatna novčana sredstva za završetak vodovodnog sistema u Ducipolju, a biće pokrenute i javne nabavke koja se odnose na izgradnju vodovodne mreže u Ulici Koste Vojinovića i Piljagićima.
-Projekat potpunog uređenja azila na Manjači iznosi 600.000 KM, u procesu smo pronalaska modaliteta finansiranja ovog projekta, kako bismo trajno riješili ovo važno pitanje za naš grad – naveo je gradonačelnik.
Kako bi podstakli preduzetnike da zapošljavaju mlade, gradonačelnik je istakao da je osmišljen program “Prvi posao”, koji omogućava da Grad snosi troškove doprinosa za zaposlene mlade osobe u periodu od godinu dana.
-Na taj način stvaramo šanse za prvo radno iskustvo i podstičemo privredni rast – naveo je gradonačelnik.
Ovom prilikom navedeno je da će biti izgrađena i kajak staza, kao i skakaonu koja će služiti svim skakačima za vježbanje Banjalučke laste što će doprinijeti razvoju vodenih sportova u Banjoj Luci.
-U toku je izrada plana za modernizaciju svih autobuskih stajališta u prigradskim i seoskim mjesnim zajednicama. U narednom periodu pristupiće se rekonstrukciji i modernizaciji više gradskih ulica, sanaciji udarnih rupa, iscrtavanju horizontalne signalizacije, zamjeni dotrajale saobraćajne signalizacije i slično. Pred nama je još jedna uspješna radna sedmica kojoj je prethodio veoma produktivan Kolegijum načelnika odjeljenja i šefova odsjeka – zaključio je gradonačelnik.
Banjaluka
KAKVA PRIČA! Banjalučanka u 103. godini pije manje lijekova od sinova i kćerke

I najduži život brzo prođe, ali ako si radio pošteno, sticao svojim rukama i imao zdravu porodicu, onda ti starost bude nagrada, a ne teret, riječi su bake Danice Trivić, rođene Tunjić, iz Banjaluke, koja je ove godine proslavila 103. rođendan.
Njen životni put nije bio jednostavan, ali je bio ispunjen trudom i radošću u krugu najbližih. U kući u naselju Paprikovac, gdje živi sama od 2008. godine, i dalje sve obavlja bez tuđe pomoći – kuva svakodnevno, sređuje dvorište i dočekuje goste kolačima i širokim osmijehom.
– Rođena sam kao drugo dijete 1922. godine, od oca Đurđa i majke Kosane, u Razboju Ljevčanskom kod Srpca. Nas šestoro djece je bilo, a ja sam bila željna i učenja i života – priča baka Danica prisjećajući se odrastanja.
Djetinjstvo je provela u srbačkom selu Stari Martinac, gdje su se njeni roditelji zbog posla doselili 1927. godine. Sjeća se da je plakala kada je otac upisao sestru u školu, a nju nije htio jer nije bila dorasla.
– Učiteljica Ankica Januška me ipak primila kao “dobrovoljnog đaka”. Nije bilo lako, ali ja sam htjela da učim. Po završetku osnovnog obrazovanja sam se htjela upisati u školu u Gradišci zajedno sa još dvije prijateljice. Sve smo znale, ali su nas oborili na prijemnom ispitu jer smo bile seoska djeca. Gradska djeca imala su prednost – priča Danica.
Sa 17 godina udala se za Ratka Trivića iz Milosavaca kod Laktaša. Svadba, kako kaže, nije bila mala, došlo je više od 20 zaprežnih kola.
– Muž mi je kasnije pričao da mu je jedan komšija rekao: “Traži curu što zna dva ručka nejednaka napraviti”. E, ja sam znala i više od toga – kaže kroz smijeh Danica.
A onda je došao Drugi svjetski rat. Kuća im je zapaljena, sve opljačkano. Skrivali su se po šumama i preživljavali kako su znali. U tim strašnim godinama izgubila je sestru Savku od tifusa i brata Radovana koji je kao dječak od 15 godina mobilisan i poginuo. Nakon rata preselili su se u Papažane, kupili tri dunuma zemlje, izgradili kuću i počeli od nule.
– Teško se živjelo. Radilo se od jutra do mraka, ali narod je pjevao, družio se, nije se žalio. Meni je bilo važno da je porodica zajedno – govori Danica.
Dok je Ratko vodio zadrugu, ona je brinula o kući i četvoro djece. U Papažanima su često kod njih stanovali učitelji, a jedna od njih, učiteljica Marija Bašić naučila ju je da pravi uštipke i palačinke i priprema krastavce i paprike za zimnicu.
– Imali smo tri krave, dva konja, ovce, živinu i pčele, ali znali smo da će djeca morati u školu, pa smo se 1957. preselili u Banjaluku. Iako smo živjeli u gradu, nastavili smo da obrađujemo zemlju, a ja sam do Papažana išla biciklom. Sve dok smo mogli, radili smo. A kad više nismo mogli obrađivati zemlju, tada smo podijelili djeci da imaju djedovinu i očevinu – priča Danica.
Godine su prolazile, djeca stasala, školovala se, ženila i udavala, pa su 1972. kupili plac na Paprikovcu i sagradili novu kuću, gdje je Danica živjela zajedno sa suprugom Ratkom, koji je preminuo 2008. godine, a od tada je sama, ali kako kaže, ne i usamljena.
– Pored djece, imam osmoro unučadi, 11 praunučadi i troje čukununučadi i svi me redovno obilaze, a i komšije me paze. Neću nikome da smetam. Dobro sam. Hranim se zdravo, jedem domaće, a lijekove skoro da i ne pijem. Moja djeca ih piju više nego ja – kaže Danica.
U međuvremenu je napisala i knjigu pod nazivom “Da se ne zaboravi” u kojoj je opisala sve što je prošla.
– Promijenilo se sedam država za mog života, ali jedno se nije promijenilo, a to je potreba čovjeka da živi pošteno i skromno. Mnogima je zahvaljujući modernim tehnologijama sada sve na dlanu, a opet niko nema mira. Mi smo imali malo, ali smo pjevali, šalili se i bili zahvalni. Što je najvažnije od svega, imali smo dobru i vrijednu djecu koja su nas cijenila i uvažavala, a danas djeca slabo poštuju svoje roditelje – zaključila je baka Danica.
RECEPT ZA DUGOVJEČNOST
Danica i Ratko su stekli četvoro djece, najstariji je Ranko koji ima 86 godina, Tvrtko 84, Rade 79 i Nada koja ima 74 godine. Ratko je preminuo u 91. godini, a čak je i svekar Mlađan živio do 94. godine. Sin Rade smatra da recept za dugovječnost leži u tri razloga.
– Po meni je genetika ključna stvar, zatim narav čovjeka, a potom i uslovi života. Oni su stalno nešto radili i bili u pokretu, a fizička kondicija je takođe bitna za zdrav i dug život. I danas, kad dođemo kod majke, ona stalno nešto sprema, nudi nas pitama i kolačima i uvijek je vesele naravi – ističe Rade.
Glas
-
Hronika2 dana ago
ŠOKANTNO! Policija Oštre Luke BRUTALNO pretukla Zorana Karana!
-
Politika3 dana ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Region3 dana ago
VUČIĆ SE OBRUŠIO NA OPTUŽBE BEĆIROVIĆA: “Ovo neće stati na lažima”
-
Hronika2 dana ago
OVO SU OTAC I SIN MILAN (13) KOJI SU UBIJENI! Ujak ih namamio u kuću, pa upucao bez milosti
-
Politika3 dana ago
MILIONI ZA LOBISTE, A GRAĐANI BEZ LIJEKOVA! Ko puni džepove preko okeana i ZBOG ČEGA?!
-
Zanimljivosti22 sata ago
IMA POSLA KO HOĆE DA RADI Ivana napustila selo selo kraj Niša, pa postala porno-zvijezda
-
Politika22 sata ago
DIREKTOR PROPALIH “ŠUMA RS!” “Imamo radnike koji NE SMIJU UPALITI MOTORKU”
-
Politika1 dan ago
AMERIKANCI prijete BiH zbog granata: Tvornica u HAOSU, stižu TUŽBE!