Connect with us

Banjaluka

Ništa od komercijalizacije Banj brda: Poslaniku SNSD-a propao hotel na popularnom izletištu

Ideja da se prirodne ljepote Banj brda, popularnog banjalučkog izletišta komercijalizuju, propala je i po drugi put.
Nakon što je bivša direktorica Doma zdravlja Banjaluka i sadašnji poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Gordana Tešanović prošle godine izgubila milionski spor sa gradom u vezi pristupa vozila njenom hotelu “Cherry”, definitivno je odlučila da ga zatvori.

Preduzeće “Cherry” koje je upravljalo hotelom prije nekoliko dana rješenjem Okružnog privrednog suda u Banjaluci je likvidirano na njen zahtjev, piše portal Capital.

Tešanovićeva je 3. juna podnijela prijedlog za dobrovoljni skraćeni likvidacioni postupak, a u njemu je navela kako nema interesa za dalju poslovnu aktivnost, kao i da je izmirila sve obaveze.

“Na osnovu prijedloga sud je utvrdio da je on osnovan i da predlagač nema obaveza prema povjeriocima uključujući i obaveze prema radnicima, kao i prema fizičkim i pravnim licima”, navodi se u rješenju suda.

U njemu se dodaje i kako preduzeće nije imalo nikakvu imovinu.

Podsjećamo, ona je tužila Banjaluku zbog zabrane saobraćaja do njenog hotela tvrdeći kako joj je zbog toga od 2015. do 2020. godine izmakla dobit od 886.939 KM.

Međutim, Osnovni sud je taj zahtjev odbio i presudio u korist grada.

Kako je potvrdila, na presudu se žalila. Hotel, kaže Tešanovićeva, ne radi od oktobra prošle godine upravo zbog problema sa prilazom.

“Ne možete poslovati kada vam ljudi ne mogu doći na ručak ili večeru“, poručila je kratko ona.

Jedini podatak o poslovanju hotela u privrednim registrima vezan je za 2020. godinu kada je prijavljen prihod od 23.438 maraka i gubitak od 2,168 KM.

Podsjećamo, prije Tešanovićeve, na platou poznatog banjalučkog izletišta je 2015. godine otvoren je kafe restoran “Novak” sa kojim je upravljalo preduzeće “Trešnja”.

To preduzeće, tačnije hotel u sklopu kojeg je poslovao restoran je osnovao Duško Kalinić, suprug Tešanovićeve.

“Novak Café & Restaurant” je raspolagao sa dvije sale, od kojih je u jednoj bio kafić, a u drugoj restoran sa oko 80 mjesta, kao i sa pet terasa ukupnog kapaciteta od oko 300 mjesta. Hotel “Trešnja” nudio je ekskluzivni smještaj sa četiri moderno uređene sobe i jednim deluks apartmanom.

Međutim, iako su imali franšizu za restoran po imenu najvećeg srpskog sportiste i najboljeg tenisera na svijetu, objekat od početka rada nikada nije ostvario profit.

Izvor: bl-portal

Banjaluka

TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.

Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala  je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.

– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:

S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.

-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.

– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.

– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.

Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.

– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.

Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.

Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.

-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.

Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.

-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno