Connect with us

Svijet

NJEMAČKA PARALISANA! Štrajkovi zaustavili transport

​Kombinacija štrajka mašinovođa, čuvara u aerodromima i osoblja Lufthanze paralisala je željeznički i vazdušni transport u Njemačkoj u četvrtak.

Štrajk mašinovođa Njemačke željeznice (Deutsche Bahn DB) u putničkom transportu započeo je ujutro u 02.00 sata i trebao bi trajati do petka u 13.00 sati. Vozovi u teretnom prometu ne voze od 18.00 sati u srijedu.

Prekid rada pogađa ne samo putnike u međugradskom i međunarodnom transportu nego i one koji odlaze na posao s obzirom na to da su štrajkom željezničara obuhvaćene i mreže gradskih i prigradskih vozova.

Prema nužnom redu vožnje trenutno saobraća oko 20 odsto vozova na međugradskim linijama, a DB je i ubacio dodatne vagone kako bi svaki voz mogao prevesti što više putnika.

Radi se o petom štrajku u aktuelnom krugu pregovora sindikata GDL i DB-a oko kolektivnih ugovora koji su započeli još u novembru prošle godine. Pregovori su prekinuti prošlog vikenda zbog svađe oko skraćenja radne sedmice za mašinovođe.

GDL želi smanjenje sedmičnog radnog vremena s 38 na 35 sati uz punu platu.

Predsjednik sindikata GDL, Klaus Veselski, je najavio kako i od sljedeće sedmice prijete štrajkovi koji neće biti najavljivani. U tom slučaju DB neće biti u stanju organizovati nužni red vožnje.

Veselski se zbog svog ustrajanja na maksimalnim zahtjevima sve više nalazi na udaru politike i privrede, posebno nakon što je u javnost procurila informacija da je DB spreman na 36-satnu radnu sedmicu uz punu platu što je Veselski odbio.

“Mora biti moguće pronaći rješenje koje ne bi tako radikalno išlo na štetu drugih. Moje razumijevanje za borbu mašinovođa je pri kraju”, rekao je ministar privrede Robert Habek.

Zbog štrajka željezničara se bilježe i povećane gužve na saobraćajnicama širom Njemačke, a samo na zapadu Njemačke oko Kelna i Rurske oblasti je zabilježeno preko 50 zastoja s preko 250 kilometara kolona.

Istovremeno uz štrajk mašinovođa u jednodnevni štrajk su stupili i radnici osiguranja u nekoliko aerodroma kao i osoblje Lufthanze na zemlji čiji bi štrajk trebao trajati i u petak.

Štrajkom je najjače pogođen aerodrom u Frankfurtu koja je zatvorila vrata za putnike i obavlja minimum tranzitnih letova. Prema informacijama Udruženju aerodroma Njemačke (ADV) štrajkom je pogođeno oko 250.000 putnika.

Štrajkovi pogađaju i posjetioce najvećeg svjetskog sajma turizma ITB koji završava u četvrtak, ali su mnogi izlagači već u srijedu napustili sajam u Berlinu.

Predsjednik ekonomskog instituta IFO, Klemens Fust rekao je za javni servis “ARD” kako je ovaj masovni štrajk dodatni negativni činioc za oslabljeni privredni rast u Njemačkoj.

On je zaključio kako bi zbog recesije u koju njemačka privreda “klizi”, partneri u pregovorima oko kolektivnih ugovora trebali pokazati više spremnosti na kompromise.

Mnogi u rigidnom stavu sindikata GDL vide borbu za prevlast sindikata unutar željezničkog sektora. Relativno mali GDL strahuje za svoje pozicije u konkurenciji s EVG-om, sindikatom koji okuplja mnogo više zaposlenih i koji u pravilu bez problema pregovara s upravom DB-a, prenosi “N1”.

Svijet

MASOVNI OTKAZI u američkim državnim službama

Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa počela je da otpušta osoblje u američkim zdravstvenim agencijama, uključujući Centre za kontrolu i prevenciju bolesti, Upravu za hranu i lijekove /FDA/ i Nacionalni institut za zdravlje, navodi Rojters pozivajući se na dobro upućene izvore.

Ovo je, pojašnjava, početak realizacije plana o otpuštanju 10.000 zaposlenih u tim službama.
Među otpuštenima su članovi uprave ovih agencija, a neki od njih su sami podnijeli ostavke.
Zaposleni u FDA kažu da je pojedine obavještenje o otkazu sačekalo na ulazu u zgradu, dok su drugi obaviješteni elektronskom poštom.

Nastavi čitati

Svijet

UPLAŠILI SE TRAMPOVIH PRIJETNJI? Indija traži alternativu za rusku naftu

Indijske kompanije počele su da traže alternative za snabdjevanje sirovom naftom iz Rusije kako bi smanjile svoje oslanjanje na njih nakon najave američkog predsjednika Donalda Trampa da će uvesti sekundarne sankcije ruskoj nafti zbog remećenja ukrajinskog mirovnog sporazuma, prenosi Blumberg, pozivajući se na neimenovane izvore.

Prema izvorima upoznatim sa situacijom, državne kompanije “Bharat Petroleum Corp.” i “Hindustan Petroleum Corp.” traže dodatne zalihe u maju iz regiona kao što su Bliski istok, Sjeverno more i Mediteran.

Trampove riječi su takođe dovele do porasta cijena referentnih fjučersa: na primjer, fjučersi za američki WTI (West Tekas Intermediate) porasli su za 3,1 odsto, što je bio najveći rast u skoro 11 nedjelja, navodi američka agencija.

Slična situacija se razvila nakon što je prethodna američka administracija u januaru uvela “najznačajnije” sankcije ruskom energetskom sektoru.

Prošlog mjeseca su i državne i privatne rafinerije bile uvjerene u svoju sposobnost da prime svu rusku naftu “nakon kratkog prekida izazvanog pooštravanjem sankcija Vašingtona”.

Poslije januarskog paketa sankcija protiv ruske nafte i gasa, Rojters je prenio da će ograničenja natjerati Indiju i Kinu da traže alternative ruskim snabdjevanjima na Bliskom istoku, u Africi i Americi.

Istovremeno, posljednjih godina, snabdjevanje ruskom naftom pomoglo je da se smanji zavisnost Indije od uvoza sa Bliskog istoka i Afrike.

Tako je od aprila 2024. do marta 2025. Rusija pretekla UAE i postala najveći dobavljač nafte u Indiji tokom godine njen udio je porastao sa 14 na 57 odsto.

Indija se nije pridružila sankcijama koje zapadne zemlje uvode Rusiji.

Indijske kompanije suočavaju se sa ograničenjima SAD i EU zbog navoda o umiješanosti u zaobilaženje sankcija Rusiji.

Nakon što su najavile veliki paket ograničenja za ruski energetski sektor, SAD su zahtjevale da Indija istovari naftu iz ruskih tankera do 27. februara.

Ograničenja su tada pogodila, posebno, Gasprom njeft i Surgutneftegaz i više od 180 tankera koje Vašington smatra “flotom u senci“ Rusije.

Nju Delhi je pristao da odbije istovar tankera koji su pod američkim sankcijama, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMATIČNO NA ISLANDU! Dva jaka zemljotresa nakon erupcije vulkana (VIDEO)

Dva jaka zemljotresa jačine 5,3 i 4,7 stepena po Rihteru pogodili su danas Island.

Meteorološka agencija Islanda danas je saopštila da je u blizini Rejkjavika pod zemljom počela erupcija vulkanske magme, ali da je trenutno nema na površini.

– Za sada magma nije stigla na površinu, ali će vjerovatno doći do erupcije – navodi se u saopštenju.

Pored podzemne erupcije magme, ovo područje takođe je pogodilo više od 100 malih zemljotresa.

Lokalna policija je saopštila da je evakuisana obližnja luksuzna banja “Plava laguna”, kao i ribarski grad Grindavik, u kojem se nalazi oko 40 kuća, prenosi AP.

Meteorološka agencija je saopštila da je zapremina magme ispod vulkana Svartsengi na najvišem nivou od serije erupcija u decembru 2023.

– Akumulacija magme se nastavlja, ali je stopa podizanja usporila posljednjih nedelja – saopštila je agencija.

Seizmička aktivnost se postepeno povećavala posljednjih nedjelja, što ukazuje da pritisak na mjestu erupcije raste, navodi se na sajtu agencije. Island, poznat kao “zemlja leda i vatre” zbog brojnih glečera i vulkana, suočio se sa 10 erupcija južno od Rejkjavika od 2021. godine, a ovo bi mogla da postane 11. erupcija u toj oblasti.

Za sada nema značajnog širenja pepela u stratosferu, zbog čega nije došlo do prekida vazdušnog saobraćaja.

Nastavi čitati

Aktuelno