Connect with us

Svijet

“Njemačka se DOSLOVNO RASPADA”

Šine, putevi i mostovi propadaju, a radovi na renoviranju kasne. To nervira stanovništvo, parališe privredu i na vidjelo izbacuje grešku u sistemu.

Izgleda da je trebalo da se desi Evropsko prvenstvo u fudbalu da to bude jasno: Njemačke željeznice stalno kasne jer šine stvaraju probleme. To nije sve: ceste su prečesto mjesta da se zaplače od muke. Dotrajalim se smatra 8.000 mostova na autoputevima, potrebno je renovirati 7.112 kilometara autoputeva, u 2017/18. godini u očajnom stanju je bilo “samo” 5.797 autoputnih kilometara. Ono što je dotrajalo ne zanavlja se potrebnom brzinom.

Tužan zaključak je da kada je u pitanju infrastruktura, propadanje je odavno brže od renoviranja. Ali kada parlament uskoro bude raspravljao o vladinom nacrtu budžeta, mnoge tačke će se opet odnositi samo na loše upravljanje. Na kraju krajeva, morate štedjeti.

Ovo je neugodno za stanovništvo i rizik za industrijsku i izvoznu zemlju Njemačke. Još 2014. godine savezna državna komisija je u izvještaju upozorila: “Njemačka kao poslovna lokacija (…) ozbiljno je ugrožena progresivnim iscrpljivanjem prometne infrastrukture”. To je bilo prije deset godina.

Zašto se ništa ne dešava? Zašto ministri saobraćaja i savezna vlada nisu davno ili najkasnije sada napravili radikalnu promjenu?

Dio odgovora može se naći u logici njemačkog političkog sistema. Sistem tjera političare da razmišljaju o četvorogodišnjim izbornim periodima, dok infrastrukturni problemi traju mnogo duže. Da li bi bilo bolje da se njihovo očuvanje oduzme od stranaka i njihovih interesa i isključi ih se iz logike zakonodavnih perioda?

Konkretno, strukturna infrastruktura nije privlačno polje djelovanja za političare jer se na kraju uvijek radi o stvarima koje su same po sebi razumljive: da putevi, mostovi, šine i internet linije idalje rade. “Ma hajde?”.

Osim toga, investicijske odluke za primjetna poboljšanja isplate se tek nakon mnogo godina. Onda je politika obično odavno zauzeta drugim ljudima i strankama. Aktuelni ministar prometa Folker Vising (FDP) je to nedavno rekao na sljedeći način: “Ne možete postići brze uspjehe u transportu.”

Kako bi dali primjer u postojećem ministarstvu održavanja i izazvali senzaciju, dotični nosioci ministarstava (posljednji u CDU/CSU dvanaest godina) pribjegavaju rizičnim projektima prestiža s problemima provođenja.

Andreas Šojer je, na primjer, pokušao da oživi san CSU-a o Transrapidu i uložio je više od pola milijarde evra u avio taksije, koji su do danas ostali naučna fantastika.

Fenomen zbrke može se primijetiti i na državnom nivou: berlinska transportna senatorica Ute Bonde izjasnila se kao obožavateljica voza na magnetnu levitaciju za glavni grad, iako stručnjaci za transport savjetuju da to ne radi zbog nesagledivih rizika i akutnih problema na berlinskim cestama i prugama.

Vising je svojom kartom za Njemačku uspio dokazati da projekti s akcentima ne moraju nužno biti samo na panou. Ali to ne može da popravlja željeznicu ili put, tako da ne rješava nijedan od većih problema u svom sektoru.

Uprkos brojnoj političkoj kratkovidosti raznih stranaka, putevi i željeznice su nekako dugo funkcionirale, ali sada je strukturna infrastruktura u cijeloj zemlji na koljenima. Dakle, nešto bi trebalo brzo da se promeni.

Kako možemo spriječiti političare, posebno u oblasti transporta, da se i dalje oslanjaju na kratkoročne senzacionalne mjere umjesto da se koncentrišu na najvažnije?

Mogu li se promijeniti postojeći mehanizmi koji im omogućavaju da djeluju na osnovu anketa i osjećaja i izbjegavaju teške odluke?

Na nivou političkog sistema moglo bi se razmišljati o proširenju zakonodavne vlasti ili neposrednim izborima za važna ministarstava. Ovo bi dalo priliku kandidatima da objasne stanovništvu čime se žele pozabaviti i kako.

Ali ima i dosta prijedloga na manje radikalnom nivou kako bi se reorganizirala izgradnja i održavanje mostova, željeznica i prevodnica. Trenutno se ponovo raspravlja o takozvanom infrastrukturnom fondu: loncu punom novca koji će se nekoliko godina slivati u nove šine i mostove – bez obzira na godišnje pregovore o budžetu u Bundestagu.

Osim toga, o glavnim projektima izgradnje puteva, željeznice i vode konačno se mora razmišljati u cjelini umjesto da se i dalje imaju individualni planovi za različite vidove transporta. Ovo bi mogla koordinirati kompanija za transportnu infrastrukturu u Njemačkoj, kako je predložila Federalna agencija za okoliš u studiji iz 2021.

Autori predviđaju stvaranje novog saveznog ureda za potrebe kontrole, koji će, između o investicijama i stanju koje kompanija dostavlja. Takvi organizacioni oblici mogli bi djelovati stručno i više neovisno o aktuelnim političkim mehanizmima i raspoloženjima.

Sve ove mjere bi takođe mogle mjere za zaštitu klime ubaciti u turbo pogon i postaviti kurs za hitno restrukturiranje sistema mobilnosti: umjesto da jednostrano dijelimo popuste na električne automobile ili pojeftinjujemo autobuse i vozove kako bismo stekli naklonost birača, mi bismo investirali u budućnosti zemlje.

Vrijeme je da se identifikuju slabe tačke postojećeg sistema i razviju i implementiraju nove ideje. Jer izazovi su svake godine sve veći, prenosi Focus.

Svijet

ČVRST STAV RUSIJE! Lavrov otkrio šta je Putin potvrdio Trampu tokom razgovora

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu posvećenost Moskve postizanju pravednog rješenja sukoba u Ukrajini, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Lavrov je podsjetio na čvrst stav Rusije o “pravednom rješavanju ukrajinske krize koju je stvorio Zapad”, naglašavajući da je taj stav juče još jednom jasno potvrdio Putina nakon telefonskog razgovora sa Trampom, prenio je TASS.

Putin je ranije novinarima rekao da je razgovor sa Trampom trajao više od dva sata i da je bio “sadržajan i iskren”.
To je bio treći telefonski razgovor lidera Rusije i SAD od početka godine.

Putin je dodao da je Tramp u razgovoru istakao da Rusija teži mirnom rješenju u Ukrajini, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

TENZIJE SE MOGU REZATI NOŽEM! Koja zemlja ima najjaču vojnu silu u Evropi?

Evropske države, predvođene Njemačkom, najavljuju značajno povećanje ulaganja u odbranu – čak do pet odsto BDP-a.

Ovaj zaokret dolazi kao odgovor na rastuće bezbjednosne prijetnje u svijetu, ali i kao rezultat ambicija da se vojna moć na kontinentu ojača i modernizuje.

Njemačka planira istorijski zaokret u svojoj vojnoj politici, najavljujući povećanje izdvajanja za odbranu na čak pet procenata BDP-a.
Njemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful najavio je ovu odluku na sastanku NATO-a u Antaliji, naglašavajući da je cilj stvoriti “konvencionalno najjaču vojsku u Evropi”.

Bundesver trenutno ima oko 182.000 vojnika, sa planom da se taj broj poveća na 240.000 do 2031. godine.

Vlada je već izdvojila poseban fond od 100 milijardi evra za modernizaciju opreme, zamjenu starih tenkova, aviona i ratnih brodova, te unapređenje digitalizacije i komandnih sistema.
Linker
Ipak, stručnjaci upozoravaju da će dvostruko veći izdaci značajno opteretiti njemački budžet, prenosi Deutsche Welle.

Poljska: Bedem istočne Evrope

Poljska je u posljednjih nekoliko godina uložila ogromna sredstva u modernizaciju svoje vojske, sa ciljem da postane najjača kopnena sila na kontinentu. Prošle godine, čak 4,12% BDP-a izdvojeno je za odbranu, što je jedan od najvećih procenata u Evropi.

Poljska vojska trenutno broji oko 150.000 vojnika, ali je plan da se do 2035. taj broj poveća na 300.000.
Varšava je takođe naručila više od 600 tenkova iz Južne Koreje i SAD, kao i savremene raketne sisteme HIMARS, dronove i borbene avione F-35. Dok je kopnena vojska među najjačima, poljska mornarica ostaje najslabija karika.

Francuska: Nuklearna sila sa globalnim ambicijama

Francuska je jedina nuklearna sila unutar Evropske unije, sa jasnim ciljem da očuva globalno vojno prisustvo i stratešku nezavisnost.

U njenoj vojsci služi oko 203.000 vojnika, uz dodatnih 175.000 pripadnika žandarmerije i 26.000 rezervista.

Francuska mornarica ponosi se nuklearnim nosačem aviona “Šarl de Gol”, strateškim podmornicama i borbenim avionima rafal, koji su sposobni da nose nuklearno oružje.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je od 2017. značajno povećao vojni budžet, naglašavajući opasnost od “ruske prijetnje”. Zahvaljujući snažnoj domaćoj industriji i državnom podsticanju, Francuska je izgradila vojsku koja je visoko efikasna i borbeno spremna, prenosi Nova.

Velika Britanija: Dobro naoružana, ali ranjiva

Velika Britanija ulaže 2,4% BDP-a u vojsku, sa fokusom na visokotehnološku opremu poput dronova, vještačke inteligencije i laserskih sistema.

Kraljevska mornarica raspolaže sa dva nosača aviona, iako je samo jedan trenutno operativan.

Britanske vazduhoplovne snage su među najmodernijima u Evropi, predvođene američkim avionima F-35B, kojih London planira da nabavi ukupno 138.

Ipak, sa oko 140.000 vojnika, britanske oružane snage ostaju relativno male, a njihova zavisnost od američke tehnologije, naročito u nuklearnom naoružanju, predstavlja ranjivost.

Italija: Vazdušna i pomorska sila, slaba na kopnu

Italija trenutno ulaže 1,49% BDP-a u odbranu, ali premijerka Đorđa Meloni planira da taj procenat značajno poveća. Italija raspolaže sa 165.000 vojnika, dva nosača aviona i modernom vazduhoplovnom flotom.

Međutim, kopnene snage se smatraju zastarjelim i zahtijevaju ozbiljnu modernizaciju. Italija je već naručila više od 1.000 novih borbenih tenkova od njemačkog “Rajnmetala”, s ciljem da ojača svoje pozicije na evropskoj vojnoj sceni. Fokus Italije ostaje na bezbjednosti Mediterana i očuvanju trgovinskih ruta.

Nastavi čitati

Svijet

LEONID SLUCKI “Zelenski ne želi mir jer zna da su za njega razgovori KARTA U JEDNOM SMJERU”

Vladimir Zelenski ne želi mir sa Rusijom jer je svjestan da bi razgovori za njega mogli da znače ili presudu ili kartu u jednom smjeru, izjavio je predsjedavajući Odboru za međunarodna pitanja u ruskoj Državnoj dumi Leonid Slucki.

On je za televiziju “Rusija-24” rekao da je Zelenski žrtvovao Ukrajinu i Ukrajince zarad interesa kolektivnog Zapada koji je ranije predvodio bivši predsjednik SAD DŽozef Bajden, te da odatle potiče njegova opsesivna želja da ostane na vlasti, prenosi Srna.

“Jasno je da bi razgovori za njega mogli značiti kartu u jednom smjeru ili presudu i zato Zelenski ne želi mir, kao ni evropski huškači.

Rat do posljednjeg Ukrajinca je gruba fraza, ali odslikava trenutni pristup Zelenskog”, istakao je Slucki, koji je i lider Liberalne demokratske stranke Rusije.

Prema njegovim riječima, Zelenski je, zapravo, bio potresen kada je shvatio da je predsjednik SAD Donald Tramp izgradio konstruktivan odnos sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da američki lider poziva na mir i naredni krug pregovora u Istanbulu, prenio je TASS.

Slucki je izrazio uvjerenje da je Zelenski svjestan da ga Tramp neće beskonačno ubjeđivati.

“Štaviše, SAD bi mogle da pokušaju da prebace teret vojne podrške kijevskom režimu na Evropu, koja može samo da priča o velikim stvarima.

Evropske zemlje, gdje zamah uzima desničarsko osjećanje, teško da mogu da nose taj teret i smanjenje američke podrške moglo bi da definitivno znači predaju za Zelenskog, bez mogućnosti vraćanja pregovorima koje danas nudimo”, zaključio je Slucki.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno