Connect with us

Region

NOVA GODINA STARI PROBLEMI: Fali sezonaca, inspektora, parkinga

Nedostatak sezonske radne snage, autobuskog prevoza sa podgoričkog aerodroma od centra Glavnog grada Crne Gore, neriješeno pitanje buke i čistoće, loša saobraćajna povezanost, saobraćajne gužve i gužve na graničnim prelazima, nedovoljan broj službenika granične policije na primorja, nemogućnost strancima da plate parking mjesta SMS-om, neadekvatan inspekcijski nadzor, izostanaka organizovane pripravnosti pojedinih domova zdravlja (higijensko-epidemiološke službe), nedostatak parking prostora kod naplatne rampe ka Crnom jezeru i Biogradskog jezera… ključni su problemi sa kojima se Crna Gora suočava u susret ljetnjoj turističkoj sezoni.

Isti problemi prisutni su godinama unazad što je Vlada nedavno konstatovala na jednoj od sjednica, a izvjesno je da će malo šta od njih biti riješeno prije početka ljeta.

Jedan od izazova koji je Vlada prepoznala u susret ljetnjoj sezoni, a na koje su ukazali iz nacionalnog avio-prevoznika “To Montenegro” su neizvjesna realizacija letova u ovoj godini prema određenim destinacijama (Ukrajina i Izrael) i oscilacije u cijeni avio-goriva.

Svi da se pokrenu da sezona bude uspješna

Iz Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera za “Vijesti” su kazali da je krajem marta na sjednici Vlade usvojen ovogodišnji Plan pripremljene ljetnje turističke sezone u kome su definisane aktivnosti koje će svi koji su direktno i indirektno uključeni u pripremu sezone na nivou države i na lokalnom nivou sprovesti prije ili tokom ljetnje turističke sezone, a u cilju stvaranja uslova za što kvalitetniju pripremu i odvija ove sezone.

“Prilikom izrade informacije o rezultatima prethodne ljetnje turističke sezone, prepoznati su brojni izazovi koji su pratili njeno odvijanje i koji se možemo reći ponavljaju duži niz godina. Evidentirani problemi tiču se nedostatka kvalitetnih i kvalifikovanih ljudskih resursa, buke, nečistoće i otpada, stanja infrastrukture, dugog zadržavanja na graničnim prelazima, nedostatka parking prostora, slabe dostupnosti Crne Gore kao turističke destinacije, u smislu neadekvatne saobraćajne infrastrukture i saobraćajnih gužvi prisutnih u toku glavne turističke sezone … U cilju prevazilaženja tih izazova i minimiziranja negativnih efekata na sezonu u najvećoj mogućoj mjeri, od nadležnih institucija se očekuje da intenziviraju i blagovremeno preduzmu mjere, kako bi ljetnja turistička sezona bila uspješna. Imajući u vidu da je turistički proizvod kompleksan i da zavisi od brojnih činilaca, neophodna je koordinirana aktivnost svih institucija i preduzeća u cilju postizanja zadovoljavajućih rezultata”, poručili su iz resora kojim rukovodi ministar Vladimir Martinović.

Iz ovog ministarstva su naglasili da je jedan od glavnih problema sa kojim se suočavamo nedostatak kvalifikovanih ljudskih resursa u turizmu.

“Ljudski resursi, njihova znanja, vještine, sposobnosti i kompetencije predstavljaju ključni faktor poslovanja turističkih preduzeća, te visok kvalitet turističkih usluga zavisi prije svega od raspoloživog broja zaposlenih, u kvalitativnom i kvantitativnom smislu. Imajući u vidu da su zarade u sektoru usluga, smještaja i ishrane konstantno ispod prosječnih zarada na nivou Crne Gore, to je i jedan od razloga “neatraktivnosti” sektora pri odabiru budućeg zanimanja. Takođe, zbog sezonalnog karaktera poslovanja turističke privrede, mladi ne iskazuju posebnu zainteresovanost da se obrazuju i specijalizuju u ovoj oblasti. Sa ovim problemom se ne suočava samo Crna Gora, već i sve zemlje u Regionu i šire”, kazali su u Ministarstvu turizma.

Oni su dodali da je jedan od načina za prevazilaženje ovog problema i razvoj cjelogodišnje turističke ponude., te da je aktuelnom četvorogodišnjom Strategijom razvoja turizma koja važi do kraja sljedeće godine definisan cilj razvoj diverzifikovane turističke ponude, kroz razvoj ruralnog, kulturnog, zdravstvenog,manifestacionog i drugih vidova turizma, čime će se stvoriti uslovi za većom cjelogodišnjom potražnjom radne snage.

Iz ovog resora podsjećaju i da Koordinaciono tijelo za pripremu i praćenje turističkih sezona ima zadatak da u saradnji sa svim učesnicima u formiranju turističkog proizvoda, obezbijedi uslove za nesmetano odvijanje turističkih sezona, kroz mjere i aktivnosti na pripremama za sezonu

“Zbog potrebe za uključivanjem većeg broja subjekata, nedostatak koordinirane akcije, ili neadekvatna saradnja je, između ostalog, razlog zašto se problemi ponavljaju iz godine u godinu. Smatramo da je neophodno strateški djelovati u pravcu pronalaženja konačnih i prihvatljivih rješenja. Ovo podrazumijeva da svi akteri koji sudjeluju u obezbjeđenju uslova za nesmetano odvijanje turističke sezone, predvide moguće probleme i preduzmu aktivnosti kako bi se oni preduprijedili. Takođe, u nekim slučajevima to zahtijeva i institucionalno djelovanje u smislu izmjene pojedinih regulativnih okvira”, kazali su u Ministarstvu turizma.

Region

VUČIĆ PONOVO KOMENTARISAO upotrebu zvučnog oružja

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da, za razliku od najvećeg broja drugih zemalja, protiv demonstranata u Srbiji nikada nikakva sila nije upotrijebljena, kao ni bilo kakvo akustično ili zvučno oružje.

Poslije razgovora sa ministrom spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske Dejvidom Lamijem u Vili Mir, Vučić je rekao da ne želi da komentariše proteste i demonstracije u Velikoj Britaniji poštujući suverenitet te zemlje i istakao da je Srbija pokazala kako se čuva demokratija.

– to se tiče naših protesta i političkih prilika u Srbiji, veoma sam srećan i sa ponosom mogu da kažem da, za razliku od najvećeg broja zemalja i Evropske unije i širom sveta, u Srbiji nikakva sila protiv demonstranata koji svakodnevno krše zakon nikada nije upotrebljena, da smo slušali brojne izmišljotine o upotrebi akustičnog oružja ili zvučnog oružja, a nikada nije upotrebljeno i mi smo sigurni da i vaša tajna služba i svi ostali imaju precizne podatke o tome – rekao je Vučić.

On je istakao da je ponosan na činjenicu da je „Srbija pokazala kako se demokratija čuva, kako se zrelošću i strpljenjem čuvaju mir i stabilnost u zemlji“ i rekao da će Srbija nastaviti tako da se ponaša.
– Sigurni smo da će i Velika Britanija i mnoge druge zemlje s ponosom moći da slede primer Srbije u budućnosti, da bez ikakvog nasilja, bez ikakve primene sile se tako odnose prema onima koji demonstriraju protiv njihovih vlada ili recimo, kada upadaju u BBC, da se na isti način odnose kao što se mi odnosimo prema demonstrantima koji upadaju ovde u javni servis, odnosno Radio-televiziju Srbije- naveo je Vučić.

Istakao je da je za Srbiju od izuzetnog značaja saradnja sa Velikom Britanijom i da je poseta Lamija od vanrednog značaja za Srbiju.

Tanjug

Nastavi čitati

Region

ISTRAGA TRAJE! Bivša ministarka saslušana u vezi sa padom nadstrešnice

Bivša ministarka Zorana Mihajlović saslušana je juče u prostorijama SBPOK, a po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal.

Kako Nova saznaje, Mihajlovićeva je saslušana u svojstvu građanina, povodom slučaja pada nadstrešnice na novosadskoj Željezničkoj stanici.

Nastavi čitati

Region

VLADA SRBIJE DONIJELA ODLUKU: Zajedničko obilježavanje Dana pobjede sa Rusijom

Vlada Srbije u tehničkom mandatu usvojila je danas Odluku o obrazovanju Radne grupe za obilježavanje 80. godišnjice pobjede u Drugom svjetskom ratu, čiji će zadatak biti da realizuje zajedničko obilježavanje Srbije i Rusije tog značajnog datuma.

Dan pobjede se slavi 9. maja, na dan kada je 1945. godine godine sovjetski maršal Georgij Žukov u ime saveznika ratifikovao sporazum o njemačkoj kapitulaciji, koji je dan ranije u ime nacističke Njemačke potpisao nemački feldmaršal Vilhelm Kajtel.

Nastavi čitati

Aktuelno