Connect with us

Putovanje

Nova pravila u Makarskoj: Evo za šta sve možete platiti ”paprenu” kaznu ove godine

Za razliku od Splita, Makarska ovog ljeta, izuzev raskalašenih gostiju iz Australije koji dolaze brodovima na rivu, nema nekih većih problema s mirom i redom.

Naime, ako u Makarskoj na javnoj površini konzumirate alkoholna pića, što se uglavnom odnosi na ekipe sa zidova ispred trgovina, a ljeti na one koje se opijaju po plaži, platićete kaznu od 40 do 132 evra, a ista kazna čeka sve one koji gradom šetaju u kupaćim kostima.

U Makarskoj se psi mogu kupati na plaži na Ramovi, a ako ih redari uoče na nekoj drugoj plaži, odmah opomenu vlasnika.

Sada su u Makarskoj u trendu naplate kazni za nepropisno postavljene reklame, naprave i bašte ugostiteljskih objekata i to uglavnom u starom gradskom jezgru, a one iznose od 40 do 132 evra za fizičke osobe, od 400 do 663 evra za pravna lica i od 663 do 1.327 evra za kompanije.

Na plažama redari u ljetnom periodu sankcionišu prodavače kukuruza i krofni koji takođe plaćaju kazne od 40 do 132 evra s time da im se oduzimaju i krofne i kukuruzi, koji se potom bacaju jer se ne smiju donirati.

Naplaćuju se u Makarskoj i kazne za narušavanje javnog reda i mira bukom, posebno onom s gradilišta od 14 do 17 sati i od 20 do 9 sati, i tu su kazne od 40 do 1.327 evra, a sankcije snose i iznajmljivači ležaljki koje nisu posložene prema Pravilniku o gospodarskom korištenju i posebnoj upotrebi pomorskog dobra na području Županije splitsko-dalmatinske, piše Slobodna Dalmacija.

(SrpskaInfo)

Putovanje

NI NEUM NIJE JEFTIN: Koliko će potrošiti četvoročlana porodica za sedmodnevni odmor

Četvoročlana porodica koja se odluči da ove godine ljetuje u Neumu samo za sedmodnevni smještaj u apartmanima treba da izdvoji minimalno 900 KM, a za boravak u hotelima, gdje je uz smještaj uključen i doručak, od 3.000 do 4.000 KM.

Na sve to potrebno je dodati i cijene hrane i pića, a u zavisnosti od toga da li će se hraniti u restoranima ili će svratiti u prodavnicu po namirnice biće neophodno da potroše još nekoliko stotina KM.

Naravno, u prodavnicama su cijene niže, dok u restoranima prosječan obrok košta od 20 do 25 KM, no pitanje je koliko će se ljudi, tj. porodica, odlučiti da kuva na odmoru.

Samim tim, samo za jedan obrok u restoranu u jedinom bh. gradu na moru četvoročlana porodica bi trebalo da izdvoji oko 100 KM. Ipak, kada uz to uračunate da će neko uzeti kolač ili sladoled, na navedenu cijenu treba dodati još bar 20-30 KM.

Kada je u pitanju smještaj, kako se može vidjeti na Bookingu, u julu cijena sedmodnevnog ljetovanja za četvoročlanu porodicu u hotelu sa četiri zvjezdice iznosi od 2.800 do 3.000 KM sa uključenim doručkom, bez uključenih taksa.

Ipak, u samom jeku sezone, odnosno u avgustu je evidentan rast cijene u hotelima, pa tako one idu i do 4.000 KM.

S druge strane, cijene apartmana za dvoje odraslih i dvoje djece idu u rasponu od 900 do 1.600 KM, a u vilama od 1.000 do 2.300 KM. Takođe, kao što je to slučaj sa hotelima, u osmom mjesecu su cijene u apartmanima i vilama više za 200-300 KM u odnosu na sedmi mjesec.

No, ovo nisu svi troškovi, jer je potrebno doći do Neuma. S tim u vezi, ukoliko se porodica odluči putovati svojim automobilom iz Banjaluke ili okolnih mjesta, a uzevši u obzir trenutne cijena goriva, te da je udaljenost u oba pravca nešto više od 600 km, samo za putne troškove potrebno je izdvojiti u prosjeku oko 105 KM, i to u slučaju da se ne odluče ići auto-putem i preko Hrvatske, već preko dionice puta Stolac – Neum.

U suprotnom, dodatno se naplaćuje putarina, koja na jednoj dionici puta Sarajevo – Mostar košta 2,5 KM, dok vožnja auto-putem Banjaluka – Doboj iznosi sedam KM, a ista cijena je i na dionici Zenica – Sarajevo.

Provjerili smo kolike su cijene u restoranima i kafićima, te izdvojili nekoliko njih… Tako u ugostiteljskim objektima kafa košta od tri do četiri KM, kapućino četiri KM, kao i nes kafa. S druge strane, gazirani i negazirani sokovi koštaju pet KM, a limunada sedam KM.

Inače, cijene pića su nešto više nego što je to slučaj kod nas, pa je tako za malo pivo potrebno izdvojiti pet, odnosno šest KM, dok čaša vina košta 12 KM.

Takođe, ljeti je nezaobilazan i sladoled, pa tako samo za jednu kuglu ove poslastice treba izdvojiti tri KM.

Sve u svemu, kada uporedite cijene na vama je da odlučite da li vam je isplativije ljetovati u Neumu, ili su vam draže neke egzotične destinacije.

Cijene u restoranima u Neumu
Riba (porcija 250 g)

– krakovi hobotnice na žaru – 35 KM

– tuna stek – 35 KM

– lignja obična – 25 KM

– riblji fileti orade – 35 KM

– file lososa – 38 KM

Meso
– svinjski medaljoni – 26 KM

– miješano teleće meso – 32 KM

– teleći odrezak – 26 KM

– pileći file – 20 KM

– teleći ražnjići – 26 KM

– kobasice na žaru – 16 KM

– ćevapčići – 16 KM

– miješano svinjsko meso – 25 KM

Kolači, palačinke, sladoled
– palačinke – sedam KM

– banana split – 10 KM

– sladoled kugla – tri KM

– voćna salata – 10 KM

– kolač – šest KM

Piće
– kava espreso – tri KM

– kava sa šlagom – četiri KM

– kapućino – četiri KM

– čaj – tri KM

– nes kafa – četiri KM

– sokovi gazirani i negazirani – pet KM

– pivo 0,33 l – pet-šest KM

– cijeđena narandža – sedam KM

– prirodna limunada – pet KM

Nastavi čitati

Putovanje

NEPRIJATAN DOČEK U GRČKOJ Turisti zbunjeni listom čekanja u kafićima

U Grčkoj su izgleda odlučili da se odnos prema turistima mijenja u zavisnosti od toga je li slave svoj veliki praznik ili je ”običan dan”. Kako piše “Telegraf”, srpski turisti su se u grupi ”Grčka – grupa za turiste” požalili na odnos Grka prema njima kada je ugostiteljstvo u pitanju.

Naime, došli su u lokal u kojem inače piju kafu, ali, za razliku od prethodnih dana, osoblje je bilo vrlo drsko i rekli su im da ima lista čekanja, a da su oni na njoj tek šesti po redu!

“Svaki dan nas petoro u ovom baru pije kafu, ali danas smo sačekani s ‘listom čekanja’. Rekli su nam da smo šesti na redu i da možemo da sjednemo ako ćemo, minimum 10 evra po osobi da potrošimo” kaže jedna članica grupe “Grčka – grupa za turiste”.

Ona dalje objašnjava da ih je neljubazna plavuša maltene istjerala iz lokala s kafama u plastičnim čašama.

“Tražeći menadžera, šefa, došli smo do dečka koji je rekao da je od danas sezona pa je zbog toga to pravilo, a juče izgleda da nije bila sezona. Grčka koja je zaista nekad bila zemlja za preporuku za odmor definitivno ide u smjeru da je se treba izbjegavati, nažalost” zaključuje ona.

U komentarima ljudi kažu da su se susreli sa sličnim ponašanjem.

“Isti slučaj u Nea Flogiti. Restoran, živa muzika, ambijent sa srcem, konobari rade 200 na sat. Ali samo jedan čovjek uzima porudžbine. Kojom logikom je on išao, ali prednji dio restorana je izbjegavao sat i po vremena, niti ko da pita šta pijemo, niti da uzme porudžbinu za hranu. Čovjek došao sam, tjeraju ga napolje, jedva je objasnio da mu dolazi porodica i da nije sam. Hrana je bila ukusna, konobari uljudni, ali loša organizacija i gužva” stoji u jednom od komentara.

Mnogi su objasnili da u očima Grka jeste “počela sezona”, jer je veliki grčki praznik i mnogi Grci su na kolektivnom godišnjem odmoru.

“Ne branim vlasnika i osoblje kafića uopšte, baš zato ne idem na sjever u sezoni, ali eto zato je rekao da je počela sezona. Oni to tako gledaju” kaže član grupe, navodi “Avaz”.

Nastavi čitati

Putovanje

Pečat iz pasoša “zapalio” mreže: Koliko dana ima jul u Grčkoj (FOTO)

Na Twitteru je osvanula fotografija srpskog pasoša sa vrlo zanimljivom porukom: “Jeste li sigurni da je danas 01.08.2023? Ali baš-baš sigurni?”.

Odmah upada u oči da na pečatu koji izdaje granična služba Grčke stoji datum 32. jul! Očigledna greška bila je sasvim dovoljna da “zapali” popularnu društvenu mrežu i izazove lavinu komentara.

Jedan od korisnika odmah je upozorio vlasnika putne isprave na potencijalni problem: “Ovaj pečat, iako greškom graničara, je ništavan. Obratite se policiji za pomoć oko regulisanja boravka”.

Savjet na mjestu, a mnogo su brojniji šaljivi komentari.

“Opušteno, Evzoni je to, kako god lupali pečate”, “Trideset drugi je prvi dan avgusta, jer juli ima 31 dan. Šta tu nije jasno?”, “Kukala im majka”, “Moli Boga da ne moraš ljekaru, kopiraju pečat ulaska”, samo su neki od objavljenih komentara.

(Telegraf.rs)

Nastavi čitati

Aktuelno