Connect with us

Banjaluka

NOVI MOST NA VRBASU! Pješačko-biciklistički prelaz povezaće Obilićevo i Kočićev vijenac FOTO

Banjaluka bi u narednim godinama mogla dobiti novi pješačko-biciklistički most preko Vrbasa, koji bi povezivao Obilićevo i Kočićev vijenac, a zajedno s njim planirano je i veliko preuređenje prostora između Gradskog i Zelenog mosta, uključujući Abaciju, šetališta, sportske sadržaje, parkinge i zonu oko nacionalnog spomenika kuće Zehre Bahtijarević.

Sve je navedeno u nacrtu izmjene dijela Regulacionog plana za uređenje obala Vrbasa, koji obuhvata gotovo 47.000 kvadrata prostora uz samu rijeku, na jednoj od najfrekventnijih i najvrijednijih lokacija u gradu.

Prema dokumentu, novi pješačko-biciklistički most bio bi izgrađen u blizini zgrade „Glasa Srpske“, između ogranaka ulica Skendera Kulenovića i Mirka Kovačevića, a povezivao bi sadržaje u naseljima Obilićevo i Kočićev vijenac. Za most je čak predložena izrada posebnog konkursnog arhitektonskog rješenja kako bi se dobio kvalitetniji izgled i urbanističko rješenje.

Šta se planira uz obalu Vrbasa

Osim novog mosta, plan predviđa nastavak razvoja kontinualnog pješačko-biciklističkog koridora uz Vrbas, koji bi se protezao duž gradske plaže „Abacija“ i povezivao sa širim sistemom staza uz rijeku.

U dokumentu se navodi da je cilj da se građanima omogući lakši pristup obali, više prostora za rekreaciju i modernije uređenje jednog od rijetkih dijelova grada gdje je obala Vrbasa široko dostupna javnosti.
BL portal

Banjaluka

OD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu

Iz Odsjeka za javni prevoz podsjećaju građane da će od danas, 15. juna na snazi biti ljetni režim održavanja redova vožnje u javnom prevozu, koji se primjenjuje završetkom školske godine i početkom sezone godišnjih odmora.

Ovaj red vožnje, koji počinje sutra, 15. juna i traje do 31. avgusta, prilagođen je smanjenim prevoznim potrebama tokom ljetnjeg perioda i podrazumijeva samo manje korekcije polazaka na određenim linijama.

Organizacija sistema javnog prevoza putnika funkcioniše sa dva režima održavanja reda vožnje, i to zimskim i ljetnjim, ljetnji red vožnje možete pogledati OVDJE. 

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ SA MJEŠTANIMA JAGARA: Važno je da radimo i rješavamo probleme (FOTO)

Danas sam boravio u Jagarama, gdje sam obišao domaćinstva i razgovarao sa mještanima od vrata do vrata. Zahvalili su na realizovanim projektima, posebno na izgradnji vodovoda.

Napisao je ovo Nebojša Drinić, odbornik u Banjaluci i generalni sekretar PSS-a.

 

 

-Posla ima još mnogo, ali je važno da se kontinuirano radi i rješavaju problemi jedan po jedan. Raduje činjenica da su ljudi nakon više od 30 godina dobili uredno vodosnabdijevanje, što je značajno unaprijedilo uslove života u ovom kraju. Danas Jagare, koje se nadovezuju na Trešnjik, sve više dobijaju turistički potencijal – raste broj vikendica i stambenih objekata, a dio ranije izgrađenih kuća je legalizovan. Nastavljamo sa ulaganjima i razvojem lokalne infrastrukture, s ciljem da ovaj kraj ostane živ, funkcionalan i sve privlačniji za život i razvoj seoskog turizma – zaključio je on.

Sa Drinićem u Jagarama bio je i Igor Maksić, odbornik u Banjaluci.

Nastavi čitati

Banjaluka

POČINJE TROTOART Banjaluka od sutra postaje najveća pozornica pod otvorenim nebom

Pripreme za još jedno izdanje Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ su u završnoj fazi, a Banjaluka je spremna da već od sutra, 15. juna ponovo postane grad umjetnosti, kreativnosti, dobre energije i nezaboravnih uličnih spektakala.

Pridružite se svečanom otvaranju festivala, koje je zakazano sutra u 18.00 časova ispred Kuće Milanovića, nakon čega će uslijediti veliki defile učesnika kroz grad, obilazak festivalskih punktova, te spektakularan večernji program.

Kako je istakla projekt menadžer Grada Milada Šukalo, pred nama je najveće i najsadržajnije izdanje festivala do sada.

– Sve je spremno za početak još jednog „TrotoArta“. Ove godine festival će trajati sedam dana, a program će biti realizovan na osam lokacija širom grada. Već prve večeri očekuje nas koncert Gradskog tamburaškog orkestra, umjetničke instalacije i animacije na Trgu Krajine, a potom i nastup izuzetnog benda koji nam dolazi iz Velike Britanije. I to je samo početak sedmice ispunjene vrhunskim sadržajima – kazala je Šukalo.

Prema njenim riječima tokom sedam festivalskih dana ulice odnosno do 21. juna, trgovi, parkovi i šetališta grada na Vrbasu biće ispunjeni muzikom, plesom, performansima, umjetničkim instalacijama i brojnim sadržajima za sve generacije, dok će više od 500 domaćih i međunarodnih izvođača stvoriti jedinstvenu atmosferu po kojoj je „TrotoArt“ postao prepoznatljiv daleko izvan granica Banjaluke.

-Pored večernjih programa, tokom čitavog festivala na različitim lokacijama u gradu biće organizovani koncerti, ulični nastupi i kreativne radionice za najmlađe. Pozivam sve naše sugrađane, ali i brojne goste koji će ovih dana boraviti u Banjoj Luci, da budu dio festivala od prvog do posljednjeg dana. Iskoristite svaki dan da uživate, jer vas na ulicama Banje Luke svakog festivalskog dana očekuju novi sadržaji, novi umjetnici i nova iznenađenja. Uvjerena sam da će svako pronaći nešto za sebe – naglasila je projekt menadžer Grada.

Ona je još jednom podsjetila da je „TrotoArt“ danas mnogo više od festivala.

– Za kratko vrijeme postali smo jedna od najprepoznatljivijih manifestacija ovog tipa u regionu. Svake godine bilježimo sve veći broj posjetilaca i turista, a Banja Luka tih dana dobija jednu posebnu energiju i atmosferu koja se ne može doživjeti nigdje drugo. Ponosni smo sšto iz godine u godinu rastemo, a činjenica da će ove godine nastupiti gotovo 500 izvođača najbolje govori o tome koliko je ovaj festival postao značajan i prepoznatljiv – rekla je Šukalo.

Podsjećamo, od ponedjeljka, 15. juna Banjaluka ponovo postaje velika pozornica pod otvorenim nebom, a njene ulice mjesto susreta umjetnosti, stvaralaštva i ljudi iz različitih krajeva svijeta, potvrđujući još jednom status grada festivala, kulture i dobrih događaja.

Nastavi čitati

Aktuelno