Connect with us

Svijet

NOVO PRAVILO U GRČKOJ – ako prekršite prijeti vam čak i ZATVOR

Svi koji planiraju da odmor za praznike ili ljetovanje provedu u Grčkoj ove godine moraju da poštuju “mirne sate”. Primjena novih pravila je stupila na snagu od 1. aprila, a “mirni sati” moraju da se poštuju od 15.00 do 17.30 i od 23.00 do 07.00 časova svakog dana.

“Mirni sati” podrazumijevaju vrijeme bez pretjerane buke, glasne muzike, plesa, poslova koji izazivaju buku, glasne rasprave, upotrebe sirena ili drugih zvučnih sigurnosnih sistema bez opasnosti, pravljenje buke u restoranima i na javnim mjestima. Ukoliko turisti ne budu poštovali ova pravila mogu da očekuju ozbiljne kazne, prije svega novčane, ali i kazne zatvora do pet mjeseci.

“Svake godine imamo neka nova pravila, prošle godine plaže, a sada ovaj kućni red. Da budemo jasni, to je i do sada postojalo kao nepisano pravilo. Međutim, zbog velikog broja žalbi turista došlo je do odluke na lokalnim organima da se ima pokriće za naplatu kazni ukoliko se ne bude postupalo prema pravilima. Turistička policija sad ima ovlašćenja, odnosno pokriće da reaguje i da vas kazni. Dakle, treba da imamo u glavi da sada postoji propis, dokument koji omogućava policiji da sankcioniše nepropisno ponašanje”, istakao je direktor YUTE Aleksandar Seničić za TV Prva.
Podsjećamo, prošle godine je na snagu stupilo i pravilo da dio plaže mora da ostane slobodan, odnosno bez ležaljki i suncobrana koje su vlasništvu kafića, restorana i barova. Pomenuto pravilo omogućava ljudima, a posebno mještanima, da na plažama borave na sopstvenim peškirima, odnosno prostirkama bez potrebe da plaćaju komplete ležaljki i suncobrana.

PREPORUČENI SADRŽAJ

Svijet

OFAC ODOBRIO: Lukoilove kompanije u Bugarskoj dobile licencu za rad do aprila 2026. godine

Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) pri Ministarstvu finansija SAD izdala je licencu kojom se omogućava nastavak transakcija vezanih za prodaju međunarodnih aktiva kompanije Lukoil do 13. decembra.

Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) pri Ministarstvu finansija SAD izdala je licencu kojom se dozvoljava da se transakcije vezane za prodaju međunarodne imovine kompanije Lukoil nastave do 13. decembra. Četiri Lukoilove kompanije koje posluju u Bugarskoj dobile su licencu do 29. aprila 2026. godine.

Takođe, transakcije vezane za prodaju, održavanje i rad benzinskih stanica kompanije u inostranstvu su dozvoljene do 13. decembra.

Ministarstvo je do 29. aprila 2026. odobrilo operacije u kojima učestvuju neke kompanije Lukoila u Bugarskoj: Lukoil Neftohim Burgas, Lukoil Bugarska, Lukoil Avijacija Bugarska, Lukoil Bulgaria Bunker, kao i strukture u kojima ove kompanije posjeduju 50 odsto ili više akcija.

Licenca se odnosi i na operacije sa Rosnjeftom za projekat polja Karačaganak u Kazahstanu. Ranije su SAD dozvoljavale samo Kaspijskom konzorcijumu cjevovoda i Tengizševroilu da obavljaju operacije sa Lukoilom i Rosnjeftom. Ruska naftna kompanija Lukoil saopštila je da pregovara sa više kupaca o prodaji svojih međunarodnih aktiva.

“Lukoil obavještava da su u toku pregovori o prodaji njegovih međunarodnih aktiva sa nekoliko potencijalnih kupaca. Konkretni dogovor biće objavljen nakon postizanja konačnih sporazuma i dobijanja potrebnih regulatornih odobrenja”, saopšteno je.

Kompanija naglašava da preduzima sve mjere kako bi osigurala neprekidan rad preduzeća tokom procesa prodaje i prenosa imovine, spriječila poremećaje u snabdijevanju energijom i sačuvala radna mjesta. Kompanija “Gunvor“ saopštila je u petak da povlači ponudu za kupovinu međunarodnih aktiva ruske nafte kompanije “Lukoil”.

Nastavi čitati

Svijet

ORBAN UPOZORAVA NA MOGUĆ RAT U EVROPI “Njihov jedini motiv je moć”

Mađarski premijer Viktor Orban poručio je da postoji opasnost od rata u Evropi, govoreći na prvom antiratnom skupu Digitalnih građanskih krugova u Đeru.

“Dvije opasnosti prijete samom postojanju Evrope danas: rat i migracije. Moramo ostati izvan rata i moramo se braniti od migracija na našim granicama” rekao je Orban u izjavi koju je portparol njegove kancelarije oltan Kovač objavio na društvenim mrežama.

Obaveza Mađarske
U razgovoru s mađarskim novinarima, Orban je naglasio da je po njegovom mišljenju, obaveza Mađarske da se drži podalje od međunarodnih sukoba i zaštiti nacionalni suverenitet.

Tvrdi da današnja situacija podsjeća na historijske trenutke koji su prethodili velikim ratovima te je odbacio optužbe da vlada monopolizuje pojam mira.

Govoreći o pomoći Evropske unije Ukrajini, poručio je da Mađarska vodi računa isključivo o interesima svojih građana. Ukrajinsku korupciju nazvao je sporednom temom, naglasivši da je ključno pitanje kako rat utiče na Mađare.

“Možemo doprinositi izgradnji mira, ali sami ga ne možemo stvoriti” rekao je.

Orban je otkrio da je ranije postojao ruski prijedlog prema kojem bi Moskva uzela dvije ukrajinske oblasti uz odustajanje Kijeva od članstva u NATO-u, ali da je, kako tvrdi, taj prijedlog odbijen zbog pritiska anglosaksonskih zemalja.

“Danas Rusija traži četiri oblasti i neće ih se odreći. Vrijeme radi za njih” rekao je.

Pohvalio je Vatikan zbog dosljedne politike mira i dodao da se i drugi zapadni lideri još mogu uvjeriti u takav pristup.
“Egzistencijalna prijetnja”

O migracijama je govorio kao o egzistencijalnoj prijetnji.

“Rat nas ubija. Migracije nas mijenjaju. Možda ćemo se i dalje zvati Mađarima, ali to više neće značiti isto” rekao je.

Orban je pozvao na otvoren razgovor s mladima i istakao da ga u političkim odlukama vode porodica i šest unučadi. Politiku je opisao kao jedan od najboljih poslova, jer pruža mogućnost da se učini dobro, te je pozvao građane da se uključe u javni život.

Osvrnuvši se na skup opozicije održan isti dan u Đeru, rekao je da je teško biti ljevičar u Mađarskoj jer je, prema njegovim riječima, desnica ostvarila većinu ciljeva koje je nekada zagovarala ljevica.

“Njihov jedini motiv danas je moć” zaključio je Orban, a prenosi “Avaz”.

Nastavi čitati

Svijet

MEDVJEDI USMRTILI 13 OSOBA: Japan traži pomoć bivših policajaca i vojnika

Vlada Japana pozvala je penzionisane policajce i bivše vojnike da pomognu u zaštiti stanovništva od sve češćih napada medvjeda, prenose lokalni mediji.

Vlada je uputila poziv pošto je suočena sa nedostatkom iskusnih lovaca, piše list “Asahi šimbun”.

Japan je prethodno ublažio stroge zakone o vatrenom oružju da bi policajcima dozvolio da koriste puške protiv medvjeda.

Prema podacima Ministarstva za zaštitu životne sredine, medvjedi su od aprila širom zemlje usmrtili 13 ljudi, što je do sada najveći broj žrtava u jednoj godini.

Broj susreta medvjeda i ljudi u porastu je iz godine u godinu.

Stručnjaci kažu da se to dešava zbog smanjenja broja stanovnika u ruralnim područjima, napuštanja poljoprivrednog zemljišta i zato što gladni medvjedi sve češće ulaze u stambena područja, prenosi Srna.

Većina napada dogodila se u sjevernim prefekturama Ivate i Akita.

Nastavi čitati

Aktuelno