Connect with us

Politika

OBA GODINAMA PRISLUŠKUJE STOTINE NOVINARA I POLITIČARA! Javna tajna dobila službenu potvrdu

Priznanje ministra inostranih poslova BiH Elmedina Konakovića da je rukovodstvo Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH godinama nelegalno prisluškivalo stotine političara, novinara i neistomišljenika potvrda je da samo formalno živimo u demokratskom društvu.

Javna je tajna da su u BiH partije koje su na vlasti u stvari “bog i batina” svega što se dešava, ali je potpuno poražavajuće da uprkos priznanjima o postojanju ovako ozbiljnih stvari, koje nedvosmisleno vraćaju u period bivše Jugoslavije i famozne OZNA, nema reakcija pravosudnih institucija, ali ni građana.

“Odgovorno tvrdim i znam da je u OSA zadokumentovano više od stotinu slučajeva u kojima su prisluškivali novinare, političare, oponente režima bez naloga suda. Znamo da su tamo koristili duple kartice, znamo da su sutra tamo mogli duplirati, lažirati moju karticu, vašu karticu, naš broj i preuzeti naše pozive, SMS-ove”, rekao je Konaković gostujući u emisiji “Pressing” na televiziji N1, a sve u sklopu izjave da je aktuelna vlast pri preuzimanju firmi/institucija od strane bivše vlasti predvođene SDA utvrdila brojne nezakonitosti u radu.

Uz navode da “oni znaju da on zna”, šef bh. diplomatije poslao je i poruku da se to više nikada neće dešavati.

Ove Konakovićeve izjave nastavak su slične epizode iz 2020. godine, kada je tadašnji član Predsjedništva BiH Milorad Dodik tokom sjednice Narodne skupštine RS priznao predstavnicima opozicije da ih prisluškuje.

“Nema vlasti koja ne sluša opoziciju, tako i mi vas slušamo. Imamo pravo i slušamo vas. Znamo šta radite”, rekao je tada Dodik.

Ovo “znamo” je jako bitna riječ jer ako biste pitali bilo koga na ulicu “Smatrate li da ste ikad bili prisluškivani?”, odgovor bi u gotovo svim slučajevima bio potvrdan, uz dodatak da se “zna da je tako”.

Međutim, to je zapravo i problem svega, smatra novinar Slobodan Popadić.

“Konakovićevo javno iznošenje podataka o prisluškivanju je samo gorka potvrda da živimo u formalno demokratskom, a suštinski u diktatorskom sistemu. Vlast koristi državne resurse da nadzire živote svih onih koji joj predstavljaju navodnu opasnost”, kaže Popadić i dodaje:

“On je te podatke iznio u namjeri da se obračuna sa prethodnicima iz SDA i hvala mu na tome, iako je njegov interes uskostranački. Međutim, ako Tužilaštvo BiH ne sprovede istragu i podigne optužnicu protiv onih koji su nezakonito prisluškivali, ništa nismo dobili. Šta je radila parlamentarna Komisija za nadzor nad radom OBA? Ćutanje javnosti i tužilaca je strašno”.

Struka smatra da je praksa u BiH takva da javna priznanja, čak i ovako ozbiljna, ne igraju preveliku ulogu. Komunikolog Mladen Bubonjić naglašava da neki epski epilog ne bi uslijedio čak i da se zvaničnom istragom utvrde ovakve nezakonitosti.

“Uzevši u obzir političke odnose, posebno u kontekstu raspodjele interesa i uticaja, teško je pretpostaviti da bi neko s vrha odgovarao. Čak i da se zvanično otkrije da je bilo prisluškivanja, najvjerovatnije bi neko od nižerangiranih odgovarao. Drugim riječima, našli bi nekog žrtvenog jarca. S druge strane, kada bi se na osnovu istrage odlučilo sve istjerati na čistac mnoge glave bi pale, čak i među onima koji vrše istragu. S tim u vezi bojim se da će sve ostati bez značajnijih posljedica”, smatra Bubonjić.

Iz nevladinih organizacija poručuju da se u ovom slučaju nipošto po strani ne smiju ostaviti građani jer vlast i među njima ima “potencijalno opasnih”.

“Nema nijedan razlog koji bi nas ubijedio da ne vjerujemo da je isti slučaj i sa građanima. Priznanje da je institucija koja ima vjerovatno najveća ovlaštenja i mogućnosti u pogledu nadzora nad građanima i drugim subjektima to radila nezakonito su skandalozna i trebalo bi da su dovoljna za ozbiljne sudske postupke i procesuiranja odgovornih. Zašto se to ne dešava pitanje je za pravosuđe, posebno za tužilaštva”, kaže Dragan Todorović iz Banjalučkog centra za ljudska prava, koji praktično sam daje odgovor na svoje pitanje.

“Kada se ima na umu da direktori takvih agencija, a često i predstavnici tužilaštva i drugih pravosudnih institucija, dolaze iz istog interesnog kruga političkih partija, jasno je da jedni drugima štite leđa i da su u dosluhu kad treba nezakonito prikupiti informacije o nekome koga označe kao prijetnju ili smetnju na putu ostvarenja svojih interesa”, ističe Todorović.

Sociolozi kompletnu situaciju nazivaju opasnom i pokazateljem da građani saznajući ovakve stvari stiču jasan utisak da živimo u nekom totalitarnom ili usko kontrolisanom društvu.

“To sve nije dobro ni za te političke opcije, jer kada građani gube povjerenje u institucije, kada se osjećaju nesigurno zbog onih zbog kojih treba da se osjećaju sigurno, dolazi ili do pasivnog otpora (u BiH se to ogleda u odlasku stanovništva) ili s druge strane do aktivne reakcije, kao što je smjena vlasti (to je bio slučaj u Federaciji BiH sa SDA)”, poručuje sociolog Vladimir Vasić.

Zaključujući priču on dodaje da je jedan od ključnih razloga zašto se BiH etiketira kao disfunkcionalna to što se na ozbiljnim pozicijama nalaze ljudi “koji su spremni da bez imalo moralne odgovornosti pogaze i zakone i urade sve što je potrebno za njihove lične ili uskopartijske interese”.

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN POLICIJE REPUBLIKE SRPSKE “Nemjerljiv doprinos u očuvanju bezbjednosti”

Povodom Dana policije Republike Srpske, iz Partije demokratskog progresa (PDP) uputili su čestitke svim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i Policije Republike Srpske, ističući njihov značaj u očuvanju bezbjednosti i zaštiti ustavnog poretka Srpske.

Generalni sekretar PDP-a, Nebojša Drinić, naglasio je važnost policije kao temelja sigurnosti i reda u društvu.

„Policija Republike Srpske dala je nemjerljiv doprinos u očuvanju bezbjednosti i zaštiti ustavnog poretka Republike Srpske. Svim pripadnicima MUP-a i Policije Republike Srpske upućujem srdačne čestitke povodom Dana policije i želim uspješan budući rad. Neka nastavite efikasno djelovanje jake policije u koju će imati povjerenje svaki građanin i ostanete najjači stub u sistemu bezbjednosti naroda, vladavine prava i provođenja zakona u Republici Srpskoj“, izjavio je Drinić.

PDP je ovom prilikom izrazio zahvalnost svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti građana i jačanju sigurnosnog sistema Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

PRODAJA OBVEZNICA NIJE DOBRO POČELA! Građani ne mogu pristupiti sistemu zbog tehničkih problema

Zbog tehničkih problema na komunikacionim linijama danas od 8.40 nije bio moguć pristup sistemu štednih obveznica Republike Srpske, saopštili su iz Banjalučke berze.
Dodaju da očekuju da će se tehnički problemi riješiti tokom dana.

– Izvinjavamo se svim građanima koji danas nisu bili u mogućnosti da upišu obveznice Republike Srpske – kazali su sa Banjalučke berze.

Podsjećamo, iz Ministarstva finansija Republike Srpske, danas je saopšteno da za kupovinu štednih obveznica vlada veliko interesovanje, te su pozvali građane da, ukoliko to žele, upis i uplatu izvrše na vrijeme kako se ne bi stvarale gužve.

– Podsjećamo da svi punoljetni građani Republike Srpske i BiH kupovinu pod povoljnim uslovima, mogu izvršiti na šalterima Pošta Srpske do kraja radnog dana u subotu, 5. aprila ili kod berzanskih posrednika – kazali su iz ovog ministarstva, piše Nezavisne novine.

Dodaju da štedne obveznice imaju rok dospijeća dvije godine, uz godišnju kamatnu stopu od 4,5 odsto.

– Vlasnik štedne obveznice ima pravo na isplatu uložene glavnice (nominalna vrijednost)za dvije godine i pravo na polugodišnju isplatu stečene kamate. Minimalan iznos kupovine je 100 KM, a nominalna vrijednost jedne obveznice je 1 KM – dodali su iz nadležnog ministarstva.

Pojasnili su da osim isplativog uloga, prednost kupovine štednih obveznica je i sigurna štednja, jer Republika Srpska garantuje isplatu, a sve obaveze po hartijama od vrijednosti emitovanim u skladu sa propisima o zaduženju na vrijeme izvršava.

Pozivaju građane da provjere spisak šaltera pošta koje vrše upis obveznica i njihovo radno vrijeme na internet stranici Štedne obveznice na portalu Vlade ili Pošta Srpske.

Nastavi čitati

Politika

ŠUKALO O OBRUŠAVANJU plafona u vrtiću u Dubici “KOLIKO ĆEMO SE JOŠ OSLANJATI NA SREĆU?”

Obrušavanje plafona u vrtiću u Kozarskoj Dubici nije samo još jedna vijest – to je alarm koji je uznemirio svakog roditelja u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Još jednom svjedočimo sistemskom propustu koji se mogao završiti tragedijom.

Koliko još urušenih plafona, popucalih zidova i raspadnutih institucija treba da vidimo da bismo shvatili u kakvom sistemu živimo? U sistemu u kojem se čeka da se nešto sruši, pa tek onda reaguje. U kojem je briga o bezbjednosti djece samo mrtvo slovo na papiru.

Savjetnik gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo naglašava da ovakvi incidenti ne smiju postati pravilo i da nadležni moraju preuzeti odgovornost.

“Ovo nije izolovan slučaj, već još jedan pokazatelj da je krajnje vrijeme da preispitamo prioritete. Djeca ne smiju biti žrtve nemara i neodgovornosti. Svaki objekat u kojem borave naši najmlađi mora biti siguran, a sistem kontrole i održavanja mora funkcionisati bez izuzetaka. Ne možemo čekati nesreće da bismo djelovali – preventiva mora biti imperativ”, istakla je Šukalo.

Sada će se tražiti uzrok, voditi istrage, davati izjave, obećavati sanacije – možda. Tako bi bar trebalo biti, ali hoće li, vidjećemo.

Ovo nije samo pitanje jedne opštine, jednog grada ili jedne ustanove. Ovo je pitanje cijelog društva i načina na koji tretiramo ono najvažnije – sigurnost naše djece. Ako ne budemo rješavali ovakve probleme na vrijeme, sve drugo što radimo biće zalud.

Nastavi čitati

Aktuelno