Connect with us

Banjaluka

OBOREN NOVI REKORD! Za četiri mjeseca evidentirano 33.393 dolaska u Banju Luku

U našem gradu su, prema statističkim podacima, za četiri mjeseca ove godine evidentirana 33.393 dolaska turista ili četiri odsto više nego u istom periodu lani, te 50.041 noćenje ili za 82 gosta više u odnosu na rekordnu 2023.

Poručeno je ovo iz Turističke organizacije Banje Luke.

-Banju Luku je za četiri mjeseca posjetio 13.021 domaćih i 20.372 stranih turista. U aprilu, naš grad je posjetilo ukupno 10.006 gostiju, i to 3.470 domaćih i 6.536 stranih gostiju – saopšteno je iz Turističke organizacije.

Dodali su i to kako je zabilježen stalan porast dolazaka i noćenja nađem gradu.

-U posljednje dvije do tri godine u Banju Luku turisti ne dolaze na jedno noćenje, već uvijek tri i više.Kada je riječ o broju noćenja, ta brojka je barem 2,5 puta veća nego što statistika. Banju Luku u sve većem broju posjećuju turisti iz zemalja koje su povezane avio-linijama sa našim gradom. Primjetan je i veći broj turista iz azijskih zemalja, upravo zbog povezanosti sa beogradskim aerodromom – naglasili su iz TOBL-a.

Iz Turističke organizacije napominju i to kako je Banja Luka po broju dolazaka i dalje prvi grad u Republici Srpskoj, a četvrta turistička destinacija po broju noćenja.

Banjaluka

KAKVE VEZE IMAJU LISICE, KOKOŠINJAC I RASVJETA? Koga je Stanivuković potkačio u odgovoru

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković poručio je da su oni koji napadaju projekat modernizacije javne rasvjete „sitne lisice koje kruže oko kokošinjca“, aludirajući na pokušaje pojedinih političkih aktera da ospore višemilionsku uštedu za grad.

– Vlasnik firme koja sada napada projekat ima veze sa jedim pokretom,  A predsjednik tog pokreta je ranije govorio o lisicama i kokošinjcu. Pa dobro, ja mislim da su oni sami lisice koje kruže oko kokošinjca, ali sitne lisice koje ne mogu prići – rekao je Stanivuković.

On je naglasio da je projekat nove LED rasvjete jedan od najsnažnijih primjera kako se budžetski novac može trošiti pametno i u korist građana.

– Nema dodatnog zaduživanja, nema bacanja para. Ovo je ušteda, a ne novi trošak. Trošimo isti novac koji smo dosad davali Elektroprivredi, preko 4 miliona KM godišnje, ali sada za taj novac dobijamo modernu rasvjetu, nove bandere, informacioni sistem i održavanje. I još štedimo! – naglasio je.

Prema njegovim riječima, umjesto 4,4 miliona KM, koliko sada košta rasvjeta i njeno održavanje, po novom modelu grad će plaćati 3,5 miliona KM godišnje. Nakon 15 godina, potrošnja za struju biće svedena na 1,2 miliona KM godišnje.

– Umjesto da Luki Petroviću i Elektroprivredi damo 40 miliona KM u 15 godina, mi ćemo taj novac racionalno trošiti i ostvariti 10 miliona KM uštede. To je novac koji ostaje građanima – rekao je.

Stanivuković je posebno kritikovao dosadašnju firmu koja je održavala rasvjetu, ističući da se radi o preduzeću koje je „ucjenjivalo grad“, a sada pokušava da sruši projekat jer više ne može da parazitira na javnom novcu.

– Ta firma je dostavila lažnu ponudu od 15 miliona, a zatim me molila da budu podizvođači. Kad nisu prošli, počeli su da me napadaju. Kod mene gvozdena vrata otvara lijepa riječ, ali ucjena nikada – zaključio je.

Stanivuković je rekao da javno i sa ponosom stoji iza ovog projekta jer, kako navodi, za manje para Banjaluka dobija više.

– Grad će da sija kao Las Vegas, a još 54 ulice koje nikad nisu imale rasvjetu sada će biti osvijetljene – poručio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ ŽESTOKO SNSD-u: Prije nego pričate o azilu, obezbijedite klime na UKC-u!

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković oglasio se povodom rada na uređenju azila na Manjači, naglašavajući da je Grad preduzeo sve neophodne mjere kako bi se uslovi za zbrinjavanje pasa značajno poboljšali.

„Imamo kapacitet, volju i želju da ovaj posao, kao grad i institucija, završimo“, poručio je Stanivuković.

U azilu su završeni poslovi dezinfekcije, deratizacije i čišćenja

Zaposlena su tri nova radnika

Počela je izgradnja ispusta za pse

Grad je već realizovao niz konkretnih koraka:

Postavljeni su novi unutrašnji vodovi struje većeg kapaciteta radi grijanja pasa

Izgrađen je ispustni boks

Napravljen je unutrašnji karantin za bolesne životinje

Nabavljen uređaj za pranje azila

Redovno se vrše dezinfekcija, pražnjenje septičke jame i košenje

Nabavljene su podloge kako psi ne bi ležali na betonu

Zamijenjene su pregrade i čeone strane boksova, kao i brava na njima

„Hvala predsjedniku na brizi i pomoći, ali ovaj posao možemo sami iznijeti. Od njega i SNSD-a najviše bi nam značilo da nas ne sabotiraju – to je za sada sasvim dovoljna podrška“, istakao je gradonačelnik.

U nastavku je poslao i jasnu političku poruku:

„Važno nam je da nam ne branite da radimo šetalište uz Vrbas, da dobijemo saglasnost za izgradnju kružnog toka na raskrsnici kod ‘Audija’ i da ispoštujete ono što ste obećali – da konačno obezbijedite sredstva za Centralno spomen-obilježje.“

Za kraj, Stanivuković je zaključio:

„Pre nego što ponovo pomislite na azil na Manjači, razmislite da prvo obezbijedite klima-uređaje na Kliničkom centru, jer tamo leže naši ljudi – građani ovog grada i Republike Srpske.“

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC KRATKO I JASNO “Jezero se ne puni pitkom vodom!”

Jezero u parku kod Tržnog centra “Delta” ne puni se pitkom vodom, već se snabdijeva vodom iz bunara čiji kapacitet je oko 4 l/s, a koja se uz odgovarajuću pumpu i upravljačke komponente distribuira na više ulaznih tačaka u jezeru.

Istakla je ovo Mirna Savić Banjac, gradski menadžer, navodeći da je tu činjenicu potvrdio i prvobitno objavljeni nalaz Inspektorata Republike Srpske.

“Preporučujemo nadležnima da se umjesto ‘lovom na vještice’ pozabave Inspektoratom Republike Srpske koji ujutro tvrdi jedno, a poslijepodne nešto sasvim drugo, čime unose nemir i ulijevaju nepovjerenje svim građanima Republike Srpske. Pozivamo nadležne da ispitaju ovaj slučaj, u koji je nesumnjivo prste umiješala politika SNSD-a”, navela je ona.

Iz Odjeljenja za komunalne poslove Gradske uprave Banjaluka, pojašnjavaju da je u pitanju izdašan bunar dubine oko devet metara, iz kojeg se, kako dodaju, uz odgovarajuće pumpe i upravljačke komponente voda distribuira na više ulaznih tačaka u jezero.

Dodaju da se istim sistemom snabdijeva i rezervoar za akumulaciju vode za zalijevanje.

“Kad se govori o filtraciji napominjemo da je filterski sistem napravljen iz šest blokova filterskih komponenti. Svaka komponenta ima usis vode iz jezera na jednoj od tri skimerske stanice. Mikrobiološki tretman se vrši UV lampama, te voda iz jezera prolazi niz mehaničkih filtera koji imaju sposobnost razlaganja organskog otpada da bi se na kraju gravitaciono vratila na vanjski obod jezera te slijevajući se niz kamenje omogućila barskom bilju da taj otpad apsorbuje. Osim toga plutajućim fontanama voda se dodatno obogaćuje kiseonikom”, navode iz ovog Odjeljenja.

Nastavi čitati

Aktuelno