Connect with us

Hronika

Od SPEKTAKULARNOG HAPŠENJA do OBUSTAVLJENE ISTRAGE: Kako su od banjalučkog advokata pokušali napraviti UBICU

U sistemu koji ne poznaje odgovornost, sve češće se dešava da ljudi preko noći postanu meta najtežih optužbi, bez ijednog čvrstog dokaza.

Kada institucije udare, šteta je nepopravljiva, a etiketa ostaje.

Slučaj banjalučkog advokata Dragana Stupara ogolio je sistem koji ne istražuje, već progoni i to često na osnovu anonimnih prijava i uz medijsku pompu, da bi se mjesecima kasnije priznalo da ništa nije bilo istinito.

Niko naravno ni u ovom slučaju neće odgovarati.

No, krenimo redom.

Hapšenje
Banjalučki advokat Dragan Stupar uhapšen je u decembru 2023. godine, zbog sumnje da je počinio krivična djela napad na sudiju ili javnog tužioca, nedozvoljena proizvodnja i promet oružja, te nasilja u porodici. Akcija je imala kreativan naziv „Advokat“.

Istraga je zbog krivičnog djela napad na sudiju ili javnog tužica povjerena nadležnom Posebnom odjeljenju Republičkog javnog tužilaštva.

Hapšenje Stupara i njegovo prebacivanje u zgradu Tužilaštva pratile su kamere. Teren je bio pripremljen, samo je još ostalo ono najbitnije- da mu Tužilaštvo zatraži, a sud odredi pritvor.

Međutim, da nešto oziljno nije štimalo već u startu ove akcije, nagovijestilo je upravo nadležno Tužilaštvo, koje je nakon saslušanja pustilo Stupara na slobodu.

Šlag na kraju uslijedio je prije mjesec dana kada je isto Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Stupara, zbog nedostatka dokaza.

„Bio sam šokiran“
Nakon što je uhapšen u akciji „Advokat“ Dragan Stupar je sproveden na saslušanje u zgradu Posebnog odjeljenja Republičkog javnog tužilaštva.

Tužilaštvo je kako smo već objavili, pustilo Stupara, jer nije bilo dovoljno razloga da se zatraži određivanje pritvora.

Međutim, javnost je sve vrijeme ostala uskraćena za onu najbitniju informaciju, odnosno za šta se tačno teretio banjalučki advokat.

Stupar je u izjavi Srpskainfo nakon puštanja na slobodu, otkrio pravi razlog zbog kojeg je bio uhapšen.

– Bio sam šokiran kada sam pročitao za šta sam osumnjičen, a to je da sam pripremao i organizovao ubistvo tada glavnog tužioca OJT Banjaluka Zorana Bulatovića koji je u međuvremenu preminuo. Do koje mjere se išlo govori i to da me terete da sam nabavio oružje i eksplozivnu napravu sa daljinskim detonatorom i da sam to sakrio na nepoznatoj lokaciji – istakao je ranije Stupar dodavši kako je sa pokojnim glavnim tužiocem imao izuzetnu saradnju, a što dokumentuje dopisima koje je razmijenio sa sada već pokojnim Bulatovićem u ranijem periodu vezanim za drugi postupak.

Banjalučki advokat posebno je istakao da je više od dva mjeseca bio pod posebnim istražnim radnjama, ali da nisu pronađene nikakve inkriminišuće radnje sa njegove strane.

Obustava istrage
Gotovo godinu i po dana kasnije, odnosno 16 mjeseci kasnije, Tužilaštvo je obustavilo istragu protiv advokata Dragana Stupara, jer nema dovoljno dokaza da je počinio krivična djela za koja se teretio, a posebno ono da je organizovao ubistvo sada već pokojnog glavnog tužioca OJT Banjaluka.

Međutim, ono što bode oči u ovom slučaju jeste da su osnove sumnje protiv Stupara crpljene najviše iz anonimne prijave.

U toj anonimnoj prijavi navodilo se između ostalog da podnosilac prijave ima saznanja kako Stupar sa još troje tužilaca priprema ubistvo tadašnjeg glavnog tužioca OJT Banjaluka. U prijavi se navodilo i kako je Stupar za izvršenje teškog ubistva angažovao pripadnike takozvane „Zvorničke grupe“, odnosno osobe iz kriminalnog miljea koje je zastupao u predmetima. Koliko se daleko otišlo u anonimnoj prijavi, govori i da je podnosilac naveo da je Stupar nabavio eksplozivne naprave sa daljinskim detonatorom, koje nikada tokom istrage nisu pronađene. No, plan je uspio, Stupar je bio uhapšen, a protiv njega je otvorena istraga.

Jedino što je tokom istrage pronađeno jesu četiri pištolja i municija i to u advokatskoj kancelariji i stanu banjalučkog advokata.

Tužilaštvo je tako zaključilo da se od prijave za tri teška krivična djela, Stupa rmože teretiti za prekršaj zbog nelegalnog posjedovanja oružja.

Hronika

SAM BOG GA SAČUVAO! Dječak (7) pao sa 5. sprata zgrade – evo šta mu je spasilo život

Grad još bruji o sinoćnoj nesreći koja se srećom nije završila tragično. Sedmogodišnji dječak pao je sa petog sprata stambene zgrade “Hari Trade” u samom centru Novog Pazara, ali je, nevjerovatnim spletom okolnosti, preživio.

Kako saznaje redakcija Sandžaka Danas, dječak je u trenutku nesreće bio potpuno sam u stanu. Još uvijek nije poznato kako je došlo do pada, ali se nezvanično navodi da je dijete samo otvorilo prozor ili balkon i izgubilo ravnotežu.

Međutim, dječak je pao na naslagane kartone i travnatu površinu, što mu je – kako ljekari tvrde, vjerovatno spasilo život. U tom trenutku, nekoliko žena koje su se zatekle u blizini pritrčalo je u pomoć. Dječak je bio svjestan i komunikativan, iako je imao vidljive ogrebotine po nogama i posjekotinu na glavi. Prebačen za BeogradHitna pomoć je brzo reagovala i prevezla dječaka u Opštu bolnicu u Novom Pazaru, gdje su mu ljekari pružili prvu pomoć i izvršili neophodne dijagnostičke preglede.

Dječak je kolima Hitne pomoći transportovan za Beograd na dalje posmatranje i neurološke analize.

Prema informacijama iz bolnice, transport ka Beogradu obavljen je nešto iza ponoći. Dječak je tokom cijelog procesa bio stabilan i pri svijesti. U međuvremenu, čitav Novi Pazar šalje poruke podrške. Na društvenim mrežama šire se fotografije i riječi ohrabrenja, a jedna poruka posebno se izdvojila:

“Svi smo uz tebe, molimo Boga da ozdraviš i da se što prije vratiš svojim drugarima na igralište.”

Stanari zgrade “Hari Trade”, kao i građani koji su se zatekli u blizini, i dalje su pod utiskom. Mnogi kažu da ovakve situacije treba da budu opomena roditeljima i društvu koliko je važan nadzor nad djecom, ali i fizička sigurnost stanova, balkona i prozora.

Nastavi čitati

Hronika

HALIDU MUSLIMOVIĆU LJUBAVNICA “DOŠLA GLAVE!” Mora da isplati ogromnu sumu novca

Folk pjevač Halid Muslimović ponovo je izgubio sudski spor protiv bivše partnerke Sonje Bašić. Presuda koju je donio Osnovni sud u Prijedoru nalaže mu da isplati 139.897 KM, uključujući 117.152 KM glavnice, 5.847 KM zateznih kamata i 16.898 KM sudskih troškova.

Sonja Bašić, koja je porijeklom iz BiH, a koja živi u Australiji, tužila je pjevača zbog prevare u iznosu od 400.000 dolara tokom njihove veze između 2015. i 2018. godine, a tvrdila je i da ju je brutalno pretukao. Tužba je pokrenuta 2019. godine, a sud je već jednom presudio u njenu korist, ali je Muslimović podnio žalbu, prenosi Avaz.

Vrhovni sud RS vratio je predmet na ponovljeno suđenje, ali epilog je ponovo bio isti. Muslimović je odustao od vještačenja potpisa, što je dovelo do potvrde prethodne presude.

Uz to, pjevač se suočava s drugim pravnim problemima, jer je sud presudio u korist Azi Handžić iz Prijedora, kojoj mora platiti 45.000 evra. Handžić je Muslimovića tužila 2020. godine zbog nevratnog novca, a konačna presuda odredila je da pjevač duguje 89.462 KM.

Nastavi čitati

Hronika

POGIBIJA ŽOTE I NJEGOVOG BRATA! Objavljeni stravični snimci sa mjesta tragedije

Strašne vijesti stigle su ovog jutra. Fudbaler Liverpula i reprezentativac Portugalije, Diogo Žota, poginuo je u saobraćajnoj nesreći sa svojim bratom Andreom (26).
Prema riječima svjedoka, nesreća se dogodila u proviciniji Samora, u blizini opštine Palasios de Sanabrija. Vozilo u kojem su bili DIogo Žota i njegov brat je sletjelo s puta, a onda je izbio požar, javila je španska Marka.

Svjedoci su pozvali službu za hitne slučajeve, ali je automobil brzo uhvatio požar, koji se proširio i na obližnje rastinje.

Diogo Žota je imao 28 godina, bio je jedan od najboljih fudbalera Portugalije, a u Liverpulu je od 2020. godine. Prije toga je igrao za Pasoš Fereiru, Atletiko Madrid, Porto i Vulverhempton. Za reprezentaciju Portugalije odigrao je 49 mečeva i dao 14 golova.

Nema sumnje, njegov prerani odlazak je veliki udarac za fudbal i sport.

Sada su se pojavile i prve fotografije i snimci sa mjesta tragedije u kojoj su živote izgubili fudbaler Liverpula i reprezentativac portugala Diogo Žota, te njegov mlađi brat Andre.

Nastavi čitati

Aktuelno