Connect with us

Društvo

Od sutra ZABRANJENO PUŠENJE u svim zatvorenim objektima u FBiH

U petak, 13. decembra, počinje primjena Pravilnika o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima u FBiH.

Pravilnik je na snagu stupio 13. juna 2024. godine, ali je ostavljen prostor za prilagođen ugostiteljskim objektima u trajanju od pola godine, s obzirom da je najviše rasprava bilo o tome kako će se zabrani pušenja prilagoditi ugostiteljski objekti.

Pravilnik o zabrani pušenja detaljno propisuje uslove za posebne prostore i prostorije za pušenje, definirajući izuzetke od opće zabrane pušenja u FBiH.

Ono što je važno naglasiti jeste da je zakon i pravilnik definisao precizne odredbe šta sve spada pod duvanski proizvod pa je tako jasno razdvojeno da se pod pojmom pušenja cigareta ne podrazumijeva konzumiranje bezdimnih duvanskih proizvoda, odnosno proizvoda čija upotreba ne uključuje proces izgaranja.

To znači da će se u zatvorenim prostorijama moći koristiti proizvodi koji naprimjer zagrijavaju duvan. Ministarstvo zdravstva je ranije dalo striktan odgovor na pitanje: Da li je dozvoljena uporaba bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenim prostorima?

„Član 2. zakona sadrži detaljne definicije duvana, duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, kao i definiciju same radnje pušenja kojom je isto definirano kao radnja koja dovodi do sagorijevanja duvanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, a kojom se stvara dim koji se oslobađa izravno u zrak i udiše ga osoba koja izvršava ove radnje. duvanski proizvodi za pušenje su svi duvanski proizvodi, osim bezdimnih duvanskih proizvoda čija uporaba u skladu sa zakonom ne uključuje postupak izgaranja. U iste spada i duvan za žvakanje, šmrkanje i duvan za oralnu uporabu. U bezdimne duvanske proizvode, zakon ubraja i nesagorijevajući duvan koji se upotrebljava putem udisanja aerosola od zagrijanog duvana, ali bez sagorijevanja. Naprijed navedeno znači da se upotreba svih onih proizvoda, koji prema karakteristikama iz zakona spadaju u bezdimne duvanske proizvode, te nesagorijevajući duvan, ne može nazvati radnjom pušenja, pa se samim tim zabrana na iste ne može ni odnositi.

Dakle, upotreba bezdimnih duvanskih proizvoda jeste dozvoljena u zatvorenim prostorima“, navedeno je u objašnjenju Ministarstva zdravstva FBiH, prenosi Kliks.

Članom 10. navedenog Pravilnika propisani su uslovi koje moraju ispunjavati ugostiteljski objekti koji će imati prostor za pušenje.

Navedeno je da prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok vazduva zagađenog duvanskim dimom u drugi prostor te površina ne smije biti manja od 10 metara kvadratnih.

Osim toga, prostor u kojem je dozvoljena upotreba cigareta ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora.

Ugostitelji su takođe bili dužni obezbijediti da taj prostor ne bude namijenjen prelazu u druge prostore, a prostor ne smije obuhvatati šank, niti se u njemu smije konzumirati hrana.

Prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena. Zatvoreni prozori i vrata smatraju se dijelom zida.

Iznad ili uz vrata prostora za pušenje mora se nalaziti oznaka: „Prostor za pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje“, kao i oznaka zabrane ulaska maloljetnim licima u prostor za pušenje.

Ispred ulaza u prostor za pušenje mora se osigurati da se u slučaju kvara ventilacijskog sistema automatski pojavi oznaka: „Zabranjeno pušenje zbog kvara na ventilacijskom sistemu“.

Prostor za pušenje mora biti opremljen ventilacijskim sistemom i sistemom za filtriranje koji je sastavni dio prostora za pušenje i koji je fizički odvojen od drugog ventilacijskog sistema zatvorenog javnog prostora u kojem je prostor za pušenje.

duvanskim dimom zagađen vazduv iz prostorije za pušenje ne smije prelaziti u druge zatvorene prostorije zatvorenoga javnog prostora.

Ventilacijski sistem prostora za pušenje mora raditi automatski i osiguravati da nema istjecanja dima u druge zatvorene prostorije zatvorenog javnog prostora.

Ventilacijskim sistemom prostora za pušenje mora se, u odnosu na zatvoren prostor iz kojeg se ulazi u prostor za pušenje, u samom prostoru za pušenje osigurati podpritisak od najmanje pet Pa (paskal) uz zatvorena vrata prostora za pušenje.

Prostor za pušenje mora biti opremljen uređajem za mjerenje i prikazivanje podataka o podpritisku.

Ventilacijskim sistemom u prostoru za pušenje mora biti osiguran dovod vazduva iz otvorenog prostora ili iz zatvorenog prostora u kojem je pušenje zabranjeno.

Sistem izmjene vazduva mora se pročišćavati tako da je najmanja osigurana količina dodatnog vazduva 30 litara u sekundi po licu na osnovu indeksa popunjenosti prostora od 0,7 lice/m².

Sistem za filtriranje mora biti ugrađen i na dovod vazduva u prostor za pušenje i na odvod vazduva iz prostora za pušenje. Filtracija dovodnog vazduva mora biti minimalno s filterom klase F8 (odnosno da odgovara standardu BAS EN ISO 16890-1:2018), to jest ePM1 75 posto. Filtracija odvodnog vazduva mora biti minimalno s kombinovanim filterom koji se sastoji od filtera klase F9 (odnosno da odgovara standardu BAS EN ISO 16890-1:2018), to jest ePM1 90 posto, i aktivnog ugljena.

Za one koji prekrše zakon predviđene su kazne koje se kreću od 2.000 KM do 5.000 KM za pravna lica, od 300 KM do 1.000 KM za odgovorna lica te od 500 KM do 1.500 KM za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. Kazna za fizička lica je 100 KM.

Društvo

NAJTEŽE ŠTO RODITELJ MOŽE DOČEKATI! Majka sama podizala djecu, ONI JE DANAS ZABORAVILI!

Kako izgleda stisak ruke i lijepa riječ onih koje je rodila, zaboravila je Radojka Petrović. Kad je neko pita gdje su joj djeca, ne može da sakrije suze.

Za neke ne znam ni gdje su. Neće ni da se jave, kroz suze progovara Radojka.

Teška mladost i borba da djecu nakon razvoda izvede na pravi put, donijeli su joj još težu starost. I ruke kojima je prehranila porodicu izdale su je, pa više ne može da radi.
“Odem u grad i prosim u zadnje vrijeme, jer ne mogu da radim”, kazala je ona.

– Boli što dosađujem porodici koja je u teškoj situaciji. Iako je to moja sestra, to je tuđa kuća.

Radojka o sebi i svom zdravlju brine sama. No, njenu bol ne može da izliječi ljekar. Ni želje nisu velike, a upućene su deci.

– Makar taj telefonski poziv i da se sastanemo da progovorimo. Drugo ne tražim poručuje ona.

Radojki bi jedan poziv uljepšao dan, ali i mnogim roditeljima, da znaju da o njima misle oni kojima su život posvetili, a to je najmanje što možemo da učinimo, piše RTCG.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS JE SVETI NIKOLA! Kakvi su običaji za slavu koju slave milioni Srba?

Pravoslavni vjernici danas slave Svetog Nikolu, najčešću slavu među pravoslavnim Srbima. Nikoljdan je u kalendaru Srpske pravoslavne crkve obilježen crvenim slovom i zbog toga postoji vjerovanje da tog dana ne valja raditi nikakve kućne poslove, usisavati, prati veš, čistiti. Čudotvorac, zaštitnik pomoraca i siromašnih, jedan je od najvoljenijih srpskih svetaca. Smatra se da pola Srba slavi Nikoljdan dok ona druga polovina ide na slavu, koja je uvijek u vrijeme posta.

Sveti Nikola ili Nikoljdan se uvijek slavi 19. decembra, na dan kada je ovaj svetitelj umro 345. godine nove ere. Pretpostavlja se da se kao porodična slava obilježava od samog početka primanja hrišćanstva, ali pouzdani podaci postoje da se slavi od XIII vijeka nakon reformi koje je Sveti Sava uveo u pravoslavlje srpskog naroda.

Slava Sveti Nikola je strogo posna slava jer pada u vrijeme Božićnog posta i nikako je ne treba pripremati i dočekivati goste sa mrsnom trpezom. Slavski kolač, žito i vino su obavezni. Na dan slave, domaćin kuće ujutru treba da ponese slavski kolač, žito, vino i svijeću u crkvu i prisustvuje jutarnjoj liturgiji, nakon koje sveštenik sječe slavski kolač. Potom se porodica i gosti u porodičnom domu domaćina slave okupljaju za slavskom trpezom. Od izuzetnog je značaja da članovi porodice budu prisutni, a naglašava se i da nipošto ne treba vratiti nikoga ko toga dana dođe u kuću domaćina. Svakako, svoju slavu možete proslaviti i u nekom od restorana za proslave, ukoliko imate veliki broj gostiju.

Sveti Nikola se smatra zaštitnikom moreplovaca, putnika, siromašnih, djece, učenih ljudi i trgovaca. Poznat je po velikodušnosti i brojnim dobročinstvima koje je činio, želeći da pomogne čistog srca, iz iskrenih hrišćanskih pobuda. Trudio se da se za njegova dobra djela ne sazna da ih je on učinio. Predanje kaže da je djeci krišom kroz prozor ili u cipele ostavljao poklone. Nadaleko je poznata i priča kako je tri sestre iz siromašne porodice u Patari spasao da se ne odaju bludničenju tako što je tajno porodici poklonio vreće zlata. Zahvaljujući tome, kult Svetog Nikole nije rasprostranjen samo kod pravoslavnih hrišćana, već i kod katolika.

Sveti Nikola slava i običaji
Za čuda Svetog Nikole vezuju se i brojne legende od kojih je svakako jedna od najčuvenijih da je Sveti Nikola povratio vid Stefanu Dečanskom. U znak zahvalnosti, srpski kralj je bogato darovao hram u Bariju u kome se nalaze mošti ovog svetitelja i čudotvorca. Sveti Nikola (Nikolaj Mirlikijski), rođen je u gradu Patara u Likiji, koji se nalazi na teritoriji današnje Turske. Zamonašio se u manastiru Novi Sion, koji je osnovao njegov stric Nikolaj, episkop patarski. Nakon smrti roditelja Nikola je kompletan imetak i sve što je posjedovao razdijelio za pomoć siromašnima.

Upokojio se 19. decembra 345. godine (odnosno 6. decembra po gregorijanskom kalendaru). Prvobitno je sahranjen u Sabornoj crkvi Mirlikijske mitropolije. Međutim, njegove mošti prenijete su u Italiju, u manastir Svetog Jovana Preteče u Bariju, krajem XI vijeka, tačnije 1096. godine, nakon što su Turci zauzeli Likiju, te je postojao osnovan strah kako bi mošti svetitelja mogle biti oskrnavljene od strane turskih ovajača. Tri godine kasnije, u Bariju je sagrađena i veličanstvena crkva posvećena ovom svetitelju.

Nastavi čitati

Društvo

BRAVO DJEČAČE! Mladi matematičar iz BiH primljen na Harvard!

Benjamin Mujkić uspješni mladi matematičar i učenik četvrtog razreda Druge gimnazije Sarajevo, koji se nedavno vratio sa zlatnom medaljom osvojenom na Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi u Velikog Britaniji primljen je na prestižni Harvard College, jedan od najcjenjenijih univerziteta na svijetu.

Kako Benjamin kaže u razgovoru za “Nezavisne” nije se još sto odsto odlučio da ide studirati na Harvard, ali kako ističe ponuda je stigla i on je primljen.

“Trebam do 1. maja da donesem odluku. Čekam još neke ponude fakulteta u Americi, pa ću to na kraju sve da saberem, ali najvjerovatnije ću izabrati Harvard”, rekao je Benjamin.

Ističe da je bio iznenađen pozitivnim odgovorom sa jednog od najprestižnijih američkih univerziteta.

“Iznenađen sam bio jer većinom ljudi budu primljeni u regularnom roku, tačnije u martu, pa me iznenadilo da sam primljen na ovako prestižan fakultet u ranom roku. Planiram studirati kompjuterske nauke sa dodatkom primjenjene matematike. Međutim, ne biram u prvoj godini glavni studij, već na početku druge godine zvanično biram ‘major'”, kazao je mladi matematičar.

Podsjećamo, Nezavisne su već pisale o uspjesima mladog matematičara iz Novog Travnika koji se već godinama ističe svojim izuzetnim matematičkim sposobnostima.

Kako je ranije rekao od svih matematičkih oblasti najviše ga zanima kombinatorika.

“Privlači me prvenstveno zato što ima veoma veliku primjenu u drugim naukama, jer kombinatorika je više logičko razmišljanje i razvijanje logičkih ideja i dosta se može primijeniti u informatici, kojom se takođe bavim i idem i na informatička takmičenja”, rekao je tada Benjamin koji je prije par mjeseci sa sjajnom ekipom mladih matematičara iz BiH ostvario istorijski uspjeh na Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi u Velikoj Britaniji, odakle se vratio sa zlatnom medaljom, a zauzeo je i 19. mjesto na ovom međunarodnom takmičenju, od ukupno 600 učesnika.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno