Connect with us

Region

ODLUKE O PRESUDI NEMA! Evo šta će biti sa osuđenim za UBISTVO Jelene Marjanović

Odluka Apelacionog suda o presudi protiv Zorana Marjanovića, koji je osuđen za ubistvo Jelene Marjanović, još uvijek nije donijeta, a prema trenutnim dešavanjima ona nije ni na vidiku. Marjanović je pušten iz pritvora, dok sa slobode čeka odluku o svojoj sudbini – da li će narednih 40 godina provesti iza rešetaka. Istražujemo šta zapravo znači njegovo puštanje na slobodu i da li to utiče na odluku suda.

Odlukom Apelacionog suda 3. oktobra Zoranu Marjanoviću je ukinut pritvor i on je pušten na slobodu.

Zoran Marjanović je prvostepenom presudom osuđen 22. jula prošle godine na 40 godina robije odlukom Višeg suda u Beogradu. Od tada se nalazio u pritvoru, gdje je čekao odluku Apelacionog suda, koja ni poslije godinu i tri meseca od prvostepene presude nije donijeta.

Veće Apelacionog suda je održalo niz sjednice od 12. juna ove godine, nakon čega se povuklo u nejavni dio, gdje će razmotriti da li ima osnova za potvrđivanje ili ukidanje presude.

Nema roka za donošenje odluke o presudi
To što je Marjanović pušten na slobodu, ne znači da će odluka uskoro biti poznata, čak šta više, suprotno od toga – sada odluka ne podleže pod načelom hitnosti jer on više nije u pritvoru, objašnjava za Blic advokat Radomir Munižaba.

– Apelacioni sud nema rok u kom je obavezan da donese odluku po žalbi. Izuzetno, u pritvorskim predmetima sud mora voditi računa, s obzirom da se tada lice nalazi u pritvoru, i iz tih razloga bi taj postupak trebalo da bude hitniji u odnosu na postupak gdje se lice ne nalazi u pritvoru – objašnjava za Blic advokat Radomir Munižaba.

Takođe, kako dodaje Munižaba, odluka o ukidanju pritvora nužno ne nagoveštava odluku suda i insinuacije da li će presuda biti ukinuta.

Ako se presuda potvrdi, Marjanović ne mora odmah u pritvor

– Ako se potvrdi presuda, njemu se može odrediti pritvor koji bi trajao do upućivanja u kazneno-popravnu ustanovu, a takođe osuđeni može biti na slobodi do poziva da se javi na izdržavanje kazne – objašnjava advokat Munižaba.

Sa druge strane, Apelacioni sud ima još jednu mogućnost – da ukine presudu. To ne znači da bi Marjanović bio zauvijek oslobođen.

Kako objašnjava naš sagovornik, Apelacioni sud može da donese odluku da presudu preinači ili da ukine i naloži suđenje ispočetka.

– U ovoj situaciji uglavnom Apelacioni sud ukida presudu i vraća postupak na ponovno suđenje, te Apelacioni sud može sam da odluči nakon ponavljanja postupka. U skladu sa ZKP, Apelacioni sud može da donese odluku kojom se usvaja žalba i da presudu preinači. Preinačenje može da se ogleda u tome da sud smanji kaznu ili da donese oslobađajuću odluku. U praksi je retkost da u takvom predmetu sud donese odluku kojom se okrivljeni oslobađa od odgovornosti – objasnio je advokat Radomir Munižaba za Blic.

FOTO: FACEBOOK/JELENA KRSMANOVIĆ MARJANOVIĆ/DRUSTVENE MREZE
FOTO: FACEBOOK/JELENA KRSMANOVIĆ MARJANOVIĆ/DRUSTVENE MREZE

Drama koja traje 7 godina

Podsjetimo, saga oko slučaja Marjanović traje već godinama, od kako je Jelena Marjanović ubijena 2. aprila 2016. godine u kanalu pored nasipa u naselju Crvenka u Borči sa devet udaraca tupim predmetom u glavu.

Njegova odbrana je odmah uložila žalbu u ovu prvostepenu presudu.

Niz dokaza je naveden u obrazloženju presude, koja je napisana na 700 strana, a Blic je izdvojio neke od ključnih dokaza. U njoj je do detalja objašnjeno koji su to ključni dokazi koji Marjanovića zbog ubistva supruge šalju na 40 godina robije.

Ipak, ovom presudom agonija koja traje već sedam godina se ne završava.

Predmet protiv Zorana Marjanovića je u Apelacioni sud stigao 31. januara, međutim ročišta su zakazana za jun ove godine uoči godišnjice prvostepene presude. Suđenje je zakazano za čak 9 termina – sa početkom 12. juna, pa sve do 22. Prošlo je skoro četiri meseca, ali odluka suda još uvek nije poznata.

Marjanović je 3. oktobra izašao iz pritvora, a njega je dočekala djevojka Zorica Mitrović.

FOTO: MITAR MITROVIĆ/RINGIER

Region

“PRODALA SAM SVE I ČEKALA SMRT” Zastrašujuća ispovijest žene koja je primala hemoterapiju bez raka!

Osnovni sud u Podgorici donio je presudu u korist Mirjane Lilić u sporu protiv Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) zbog pogrešnog liječenja. Njoj su nakon pogrešne dijagnoze dane tri doze hemoterapije. To joj je, kako kaže, ozbiljno narušilo zdravlje.

Sud je djelimično prihvatio njen tužbeni zahtjev i naložio KCCG-u da joj isplati 46.200 evra na ime naknade nematerijalne štete. Na visinu iznosa žalili su se i Lilić, koja je tražila 80.000 evra, i KCCG, koji smatra da je riječ o previsokoj odšteti.

Lilić je tužbom tražila naknadu za pretrpljeni strah, fizičke i duševne boli, narušeno zdravlje te smanjenje životne i radne sposobnosti. Presudom nije zadovoljna i kaže da joj novac nije bio cilj.

“Kad sam krenula u ovaj sudski spor, to je bilo zbog istine. Znate koliko je ljudi prošlo isto što i ja, neki su i umrli… Mene je boljelo što nisu cijenili život te osobe. Meni nije bio cilj novac, već istina. Pitanje je može li ta istina ikada izaći na vidjelo”, rekla je Lilić za “Gradski.me”.

“Niko me nije pozvao ni da razgovaramo”

Smatra da su ljekari trebali snositi disciplinsku odgovornost.

“Žalosno mi je što ljekari nisu pozvani na odgovornost. Na sudu je jedna doktorica koja je bila vještakinja pitala pravnicu KCCG-a jesu li pacijenti osigurani od ljekarske greške. Odgovorila je da nisu. Znači, ljekar može griješiti. Nikad nisam rekla ni jednu ružnu riječ tim ljekarima, samo sam posmatrala i mislila: ‘Bože, je li moguće da su ovako hladni’,” ispričala je.

U avgustu 2018. podvrgnuta je operaciji i liječenju u KCCG-u. Nakon dvogodišnjeg liječenja, u novembru 2020. radiolog dr Vladimir Krgović naveo je da se bolest vratila. Na brojne pritužbe KCCG-u i Ministarstvu zdravlja nije dobila odgovor – ni tada ni kasnije, uprkos kadrovskim promjenama.

“Od 2020. me niko nije pozvao da razgovaramo, ni direktorica onkologije, ni konzilijum onkologa, da bar kažu: ‘Hajmo vidjeti šta sad’,” rekla je.

“Nakon treće doze bilo mi je strašno loše”

Hemoterapija je, kaže, ostavila trajne posljedice. Nakon pogrešne dijagnoze otišla je na liječenje u Tursku, gdje su je ljekari šokirano pitali kako joj je mogla biti dana hemoterapija bez biopsije i dodatnih pretraga.

“To su otrovi koji ne razlikuju zdrave od bolesnih stanica. A ja nisam imala bolesne stanice. Nakon treće doze bilo mi je strašno loše, a svaki ciklus je bio bolan. Karboplatin nikad ne izlazi iz tijela. To je otrov koji stalno ostaje u organizmu i ne znaš kad se može pojaviti leukemija ili nešto slično”, rekla je.

Nakon prve terapije ostala je bez kose. Danas ima brojne zdravstvene posljedice.

“Najveći problem su mi noge, tada nisam mogla hodati, sada mogu, ali uz jake bolove u stopalima i palčevima. To je neuropatija. Najgore su mi oči – imam suhoću oka i svakih četiri mjeseca idem u Budvu gdje mi ugrađuju implante u suzne kanale. Ranije sam zbog toga išla u Tursku. Osim toga, imam 50 odsto oštećenja sluha i nosim dva slušna aparata. Nikad ne znam kad će se nešto aktivirati”, ispričala je Lilić.

“Zatvorila sam firmu, prodala poslovni prostor i čekala kraj”

Pogrešna dijagnoza da boluje od raka potpuno joj je promijenila život.

“Imam privatnu firmu od 1992., bavila sam se štampanjem. Kad sam dobila nalaz, zatvorila sam firmu, prodala poslovni prostor i čekala kraj. Otišla sam u penziju”, rekla je.

Povjerenje u zdravstveni sistem više nema. “Nažalost, nemam. Šta mogu privatno napraviti, to napravim”, rekla je.

Iz Kliničkog centra nisu komentarisali slučaj, a svi ljekari koji su učestvovali u liječenju Mirjane Lilić i koje je obuhvatila tužba i dalje rade u toj ustanovi, navodi “Index”.

Nastavi čitati

Region

ALBANIJU ZATRESAO ZEMLJOTRES! Glavni potres jačine 4.4, slijedili još dva u kratkom vremenu!

Zemljotres magnitude 4.4 stepeni Rihtera zabilježen je u danas u 05.04 časova, na području Albanije.

Prema raspoloživim podacima, epicentar potresa lociran je na području sa geografskim koordinatama širine 41.45 i dužine 19.76.

Hipocentar zemljotresa, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, smješten je na dubini od približno osam kilometara ispod površine zemlje.

Nakon prvog, detektovana su još dva potresa, jedan oko 05.28 časova jačine 3.1 stepen Rihtera čiji epicentar je lociran na području sa geografskim koordinatama širine 40.13 i dužine 19.85.

Hipocentar zemljotresa bilježi se na dubini od približno pet kilometara ispod površine zemlje.

Drugi, odnosno treći zemljotres tokom noći bio je magnitude 3.6 stepeni Rihtera, a zabilježen je 05.45 časova. Prema raspoloživim podacima, epicentar potresa lociran je na području sa geografskim koordinatama širine 41.43 i dužine 19.76.

Hipocentar zemljotresa, prema podacima Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra, smješten je na dubini od približno sedam kilometara ispod površine zemlje.

Za sada nema izvještaja o materijalnoj šteti ili povrijeđenima, a nadležne službe prate situaciju, prenosi “Telegraf”.

Nastavi čitati

Region

RAZBIJEN NARKO-KLAN IZ PAKLA! Albanci preplavili Evropu kokainom, uhapšeni završili iza rešetaka!

Policija Donje Austrije saopštila je danas da je u saradnji sa njemačkim kolegama krajem maja razbila narko-klan koji je proteklih godina u promet ubacio desetine kilograma kokaina vrijednog milione evra.

Kako prenose mediji, riječ je o albanskoj kriminalnoj organizaciji, koja je djelovala u Austriji i Njemačkoj, a najveći dio uhapšenih je lociran u Beču.

Tokom akcije pronađeno je devet kilograma kokaina, 64 kilograma kanabisa i skoro 45.000 evra u gotovini.

Kako stoji u policijskom saopštenju, oni se terete da su tokom proteklih godina prometovali najmanje 32 kilograma kokaina, 65 kilograma kanabisa ukupne vrijednosti 2,5 miliona evra-

Akciju je predvodila kriminalistička policija Donje Austrije u saradnji sa radnom grupom Ahil. Kada je riječ o njemačkoj strani istrage, tu su učestvovali pripadnici policije iz Duizburga i Traunštajna. Svi uhapšeni su albanski državljani, a jedan je Slovak.

Uhapšeni su već sprovedeni u zatvor Jozefštat po nalogu bečkog javnog tužilaštva. Jedan od uhapšenih u Njemačkoj je predat je u nadležnost austrijskih vlasti, dok će ostaloj dvojici biti suđeno u Njemačkoj.

Nastavi čitati

Aktuelno