Connect with us

Region

ODLUKE O PRESUDI NEMA! Evo šta će biti sa osuđenim za UBISTVO Jelene Marjanović

Odluka Apelacionog suda o presudi protiv Zorana Marjanovića, koji je osuđen za ubistvo Jelene Marjanović, još uvijek nije donijeta, a prema trenutnim dešavanjima ona nije ni na vidiku. Marjanović je pušten iz pritvora, dok sa slobode čeka odluku o svojoj sudbini – da li će narednih 40 godina provesti iza rešetaka. Istražujemo šta zapravo znači njegovo puštanje na slobodu i da li to utiče na odluku suda.

Odlukom Apelacionog suda 3. oktobra Zoranu Marjanoviću je ukinut pritvor i on je pušten na slobodu.

Zoran Marjanović je prvostepenom presudom osuđen 22. jula prošle godine na 40 godina robije odlukom Višeg suda u Beogradu. Od tada se nalazio u pritvoru, gdje je čekao odluku Apelacionog suda, koja ni poslije godinu i tri meseca od prvostepene presude nije donijeta.

Veće Apelacionog suda je održalo niz sjednice od 12. juna ove godine, nakon čega se povuklo u nejavni dio, gdje će razmotriti da li ima osnova za potvrđivanje ili ukidanje presude.

Nema roka za donošenje odluke o presudi
To što je Marjanović pušten na slobodu, ne znači da će odluka uskoro biti poznata, čak šta više, suprotno od toga – sada odluka ne podleže pod načelom hitnosti jer on više nije u pritvoru, objašnjava za Blic advokat Radomir Munižaba.

– Apelacioni sud nema rok u kom je obavezan da donese odluku po žalbi. Izuzetno, u pritvorskim predmetima sud mora voditi računa, s obzirom da se tada lice nalazi u pritvoru, i iz tih razloga bi taj postupak trebalo da bude hitniji u odnosu na postupak gdje se lice ne nalazi u pritvoru – objašnjava za Blic advokat Radomir Munižaba.

Takođe, kako dodaje Munižaba, odluka o ukidanju pritvora nužno ne nagoveštava odluku suda i insinuacije da li će presuda biti ukinuta.

Ako se presuda potvrdi, Marjanović ne mora odmah u pritvor

– Ako se potvrdi presuda, njemu se može odrediti pritvor koji bi trajao do upućivanja u kazneno-popravnu ustanovu, a takođe osuđeni može biti na slobodi do poziva da se javi na izdržavanje kazne – objašnjava advokat Munižaba.

Sa druge strane, Apelacioni sud ima još jednu mogućnost – da ukine presudu. To ne znači da bi Marjanović bio zauvijek oslobođen.

Kako objašnjava naš sagovornik, Apelacioni sud može da donese odluku da presudu preinači ili da ukine i naloži suđenje ispočetka.

– U ovoj situaciji uglavnom Apelacioni sud ukida presudu i vraća postupak na ponovno suđenje, te Apelacioni sud može sam da odluči nakon ponavljanja postupka. U skladu sa ZKP, Apelacioni sud može da donese odluku kojom se usvaja žalba i da presudu preinači. Preinačenje može da se ogleda u tome da sud smanji kaznu ili da donese oslobađajuću odluku. U praksi je retkost da u takvom predmetu sud donese odluku kojom se okrivljeni oslobađa od odgovornosti – objasnio je advokat Radomir Munižaba za Blic.

FOTO: FACEBOOK/JELENA KRSMANOVIĆ MARJANOVIĆ/DRUSTVENE MREZE
FOTO: FACEBOOK/JELENA KRSMANOVIĆ MARJANOVIĆ/DRUSTVENE MREZE

Drama koja traje 7 godina

Podsjetimo, saga oko slučaja Marjanović traje već godinama, od kako je Jelena Marjanović ubijena 2. aprila 2016. godine u kanalu pored nasipa u naselju Crvenka u Borči sa devet udaraca tupim predmetom u glavu.

Njegova odbrana je odmah uložila žalbu u ovu prvostepenu presudu.

Niz dokaza je naveden u obrazloženju presude, koja je napisana na 700 strana, a Blic je izdvojio neke od ključnih dokaza. U njoj je do detalja objašnjeno koji su to ključni dokazi koji Marjanovića zbog ubistva supruge šalju na 40 godina robije.

Ipak, ovom presudom agonija koja traje već sedam godina se ne završava.

Predmet protiv Zorana Marjanovića je u Apelacioni sud stigao 31. januara, međutim ročišta su zakazana za jun ove godine uoči godišnjice prvostepene presude. Suđenje je zakazano za čak 9 termina – sa početkom 12. juna, pa sve do 22. Prošlo je skoro četiri meseca, ali odluka suda još uvek nije poznata.

Marjanović je 3. oktobra izašao iz pritvora, a njega je dočekala djevojka Zorica Mitrović.

FOTO: MITAR MITROVIĆ/RINGIER

Region

SRBIJA ŠALJE HUMANITARNU POMOĆ GAZI! Prvi avion kreće danas

Srbija će danas i sutra uputiti Palestinskoj upravi humanitarnu pomoć u robi, kao vid pomoći ugroženom stanovništvu usljed kritične humanitarne situacije u Pojasu Gaze.

Ovakav zaključak donesen je na sjednici Vlade Srbije, a humanitarna pomoć se daje u hrani, vodi, medicinskoj opremi, kao i šatorima za smještaj porodica.

Ukupna vrijednost robe je blizu tri miliona evra, a teška je gotovo 900 tona, saopšteno je iz Vlade Srbije.

S obzirom na urgentnost situacije i opredijeljenost Srbije da se pomogne palestinskom stanoviništvu, pomoć se šalje u dva avionska leta, od kojih prvi avion leti danas, dok se drugi upućuje sutra.

Cijeneći značaj humanitarne pomoći, današnji avion sa robom, prema informacijama Ministarstva spoljnih poslova Srbije, dočekaće ambasador Srbije u Egiptu.

“Uvažavajući kompleksnost situacije, niko ne može da proceni period u kojem će ova roba stići do stanovnika Gaze”, navodi se u saopštenju.

Ostatak humanitarne pomoći prevoziće se brodskim putem u više navrata.

Plan je da pomoć, kada stigne u Egipat, preuzme Crveni polumjesec Egipta i dalje kamionima preveze u Pojas Gaze.

“To sve govori o složenosti procedure za vršenje isporuke humanitarne pomoći, kao i o neophodnosti ove pomoći”, ističe se u saopštenju.

Vlada se saglasila i sa prijedlogom Ministarstva spoljnih poslova da se Vlada Srbije odazove pozivu Agencije UN za obrazovanje, nauku i kulturu /UNESKO/ za pružanje finansijske podrške Programu za hitnu pomoć Gazi, uplatom 10.000 evra.

Nastavi čitati

Region

SLIKA SVE CRNJA! Gradonačelnik Leposavića ZABRANIO SRPSKE ZASTAVE na dan opštinske slave

Gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi odbio je zahtjev da se za praznik Svetog Vasilija Ostroškog, 12. maja, na javnim površinama postave srpske zastave povodom hramovne i opštinske slave.

Hetemi je negativno odgovorio na zahtjev grupe građana Leposavića, koji mu je upućen danas, iako Ustav samoproglašenog Kosova to pravo daje nevećinskim zajednicama, prenosi “Kosovo onlajn”.

Ta mogućnost navodi se u članu 59 ustava, u kojem piše da pripadnici zajednica imaju pravo, pojedinačno ili u okviru zajednice, da koriste i ističu simbole zajednice, u skladu sa zakonom i međunarodnim standardima.

Hetemi je u februaru ove godine spriječio radnike “MTS-a” da se popnu na krov opštinske zgrade i otklone kvar, zbog čega je oko 5.000 korisnika u tom dijelu Kosmeta ostalo bez signala mobilne telefonije.

Hetemi je jedan od četvorice gradonačelnika na sjeveru Kosova i Metohije, koji su postavljeni nakon lokalnih izbora u aprilu prošle godine, na koje je izašlo svega 13 birača srpske nacionalnosti.

Nastavi čitati

Region

Plenković dobio mandat za SASTAVLJANJE HRVATSKE VLADE

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović primio je predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića koji mu je donio potpise 78 poslanika. Milanović mu je dao mandat za sastavljanje vlade.

Portparol Vlade Marko Milić ranije je objavio da će predsjednik Vlade Hrvatske Plenković predati predsjedniku potpise poslanika u Hrvatskom saboru “koji čine novu parlamentarnu većinu”.

Nakon sastanka potvrdio je da je Plenković dobio mandat za sastavljanje vlade.

Nastavi čitati

Aktuelno