Connect with us

Hronika

OPTUŽEN POZNATI BANJALUČKI HAKER: “Sabrana djela” Aljoše Borkovića – TR “Bratunac”, bolnica, advokati…

Osnovni sud Banjaluka potvrdio je optužnicu protiv poznatog banjalučkog hakera Aljoše Borkovića (39).

Borković se tereti za krivična djela neovlašten pristup kompjuteru, kompjuterskoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka, zatim neovlašteno korištenje ličnih podataka, te kompjuterska prevara i ucjena.

Borković je u aprilu prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, na osnovu potrage MUP-a Republike Srpske, a tereti se za brojna krivična djela kompjuterskog kriminaliteta.

MUP RS je protiv njega vodio više istraga zbog krivičnih djela počinjenih na štetu više pravnih i fizičkih lica iz BiH, ali i Hrvatske, a među kojima su privatne firme, klinike, advokatske kancelarije, ali i Tehnički remont Bratunac, kao i nekoliko osoba među kojima je Ivan Begić, nekadašnji PDP-ov odbornik u Banjaluci.

U optužnici koju je protiv Borkovića podiglo Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, otkriveno je na koji način je djelovao ovaj najpoznatiji haker iz ovog grada.

U prvoj tački optužnice, tereti se da je 28. decembra 2020. godine u Banjaluci neovlašteno uključio u kompjuter Tehničkog remonta „Bratunac“.

“Sa svog laptopa je uputio dokument naziva „TRB.docx“, odnosno tekstualnu email poruku potpisanu imenom „Milutin Karić“ sledećeg sadržaja: Poštovanje, u prilogu emaila šaljem zahtjev za narudžbu od klijenta kojeg ja zastupam. U navedenom prilogu nalazi se spisak sa svim artiklima kao i količinama istih koje su nam potrebne. Nadamo se da ćete nam ubrzo odgovoriti, te poslati predračun. S obzirom da se radi o narudžbi prema našoj procjeni o minimalno 1.300.000 evra nadamo se ekspresnom odgovoru, te svakako i sastanku ukoliko ste u mogućnosti ispoštovati naše zahtjeve “, navodi se u optužnici i dodaje da je poruka sadržavala i poveznicu na link.

U drugoj tački optužnice je precizirano kako je od aprila do 29. avgusta 2021. godine neovlašteno pristupio kompjuterskim sistemima i elektronskim bazama podataka 25.000 pacijenata jedne specijalne hirurške bolnice! Dodaje se da je instalirao maliciozni softver upućujući tekst poruke: „U prilogu šaljem svoju kompletnu medicinsku dokumentaciju. Kao što možete vidjeti, bolujem od izuzetno rijetke bolesti. Interesuje me posjeduje li vaša klinika stručnjake za navedenu oblast i bolest, te koliko bi me koštalo liječenje. Živim u inostranstvu…”, navodi se, između ostalog, u optužnici.

Pri tome je bez saglasnosti, preuzeo podatke o pacijentima ove zdravstvene ustanove, sa imenom i prezimenom pacijenta, jedinstvenim matičnim brojem, adresom, dijagnozama, vrstama zahvata, nalaze i mišljenja, fotografije i video zapise, sve suprotno Zakonu o zaštiti ličnih podataka BiH.

Zatim je sve podatke pohranio u folderima, a potom u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi zaključao dokumente dodajući ekstenziju DEMONFILE i time uticao na rezultat elektronske obrade i prenosa podataka upućujući poruku na email adresu oštećenog kojom ih obavještava da su svi računari zaključani, da su praćeni oko godinu dana i da je pokupio podatke za 25.000 pacijenata, zahtijevajući uplatu 150.000 evra, uz prijetnju da ukoliko oštećeni podigne sistem, da će ga ponovo srušiti i da će tada otkupnina biti 500.000 evra ostavljajući 24 sata da se uplati prvi dio novca.

U trećoj tački optužnice, opisan je način na koji je neovlašteno pristupio kompjuteru jedne advokatske kancelarije iz Sarajeva i preuzeo podatke koji su se nalazili na backup-u.

U svoje foldere je snimio sve podatke o predmetima i klijentima koje je zastupala ili trenutno zastupa ta advokatska kancelarija.

“Nakon toga je tražio uplatu od 10 bitkoina odnosno oko 530.000 evra, uz prijetnju oštećenoj da će objaviti podatke iz njenog privatnog života i da će o podacima obavijestiti medijske kuće, šaljući fotografije preuzetih podataka kao dokaz da ih zaista ima, da bi nakon što je isteklo 24 sata, slao klijentima oštećene poruke ‘Procurile su informacije o tebi, nazovi me što prije’, lažno se predstavljajući”, piše u optužnici.

U narednih deset dana više stotina klijenata je kontaktiralo oštećenu, što je onemogućavalo normalan rad kancelarije načinivši štetu advokatu u vidu uništene desetogodišnje arhive, i narušavanje ugleda kod klijenata koji su iskazali nesigurnost u saradnju sa advokatom zbog curenja informacija.

Četvrta tačka optužnice se odnosi na period tokom 2021. godine, kada je neovlašteno pristupio kompjuteru oštećenog I. B. iz Banjaluke.

Poslao mu je poruku sa navodima da mu želi dati određene “kompromitujuće podatake o korupciji Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, sa posebnim osvrtom na ekonomski kriminal u saradnji sa Centrom javne bezbjednosti Trebinje”.

Poruka je sadržavala prilog čijim aktiviranjem mu je bilo omogućeno da neovlašteno pristupi uređajima oštećenog I. B.

U posljednjoj, petoj tački optužnice, opisan je način na koji je u Banjaluci neovlašteno pokušao ući u bazu podataka oštećenog D.K., prethodno prikupivši njegove fotografije, te podatke o njegovim prijateljskim i kumovskim odnosima, sklonostima i navikama, a potom tražio od njega da ga zastupa kako bi “vratio otetu imovinu vrijednu dva miliona KM”.

Hronika

JOŠ JEDAN U NIZU! Načelnik opštine u BiH izazvao saobraćajku pa pokušao pobjeći? (VIDEO)

Načelnik Banovića Mehmed Hasanović juče je učestvovao u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila na putu između Banovića i Lukavca.

Hasanović je prouzrokovao saobraćajnu nezgodu, te se navodno pokušao i udaljiti sa lica mjesta. U tome su ga spriječili oštećeni iz automobila u koje je udarilo vozilo načelnika Banovića te su ga zadržali do dolaska pripadnika policije.
Linker
Izvor koji je dao informacije portalu Vijesti.ba tvrdi da policija nije uradila alkotest Hasanovića, ali i da nije napravljena službena zabilješka, već da se insistiralo da se napravi tzv. evropski izvještaj kao i da se “strane dogovore”. Iz dostupnog dokumenta vidi se da je Hasanović prihvatio odgovornost za prouzrokovanje saobraćajne nezgode.

Nastavi čitati

Hronika

AUTOMOBILOM SE ZABIO U PORODIČNU KUĆU U ŠIPOVU: “Mislili smo da je zemljotres”

U ranim jutarnjim časovima u Šipovu dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je putnički automobil velikom brzinom sletio s kolovoza i uletio direktno u porodičnu kuću, pričinivši ogromnu materijalnu štetu.

U nesreći, kako prenosi Srpska info nije bilo stradalih.

U automobilu su se nalazili mladić i djevojka, a vozilom je upravljao muškarac koji je, kako saznaje pomenuti medij, policijski službenik koji se u tom trenutku nalazio van dužnosti.

Iako je automobil gotovo potpuno uništen u sudaru, vozač je prošao bez povreda, dok je djevojka zadobila lakšu povredu – čvorugu na glavi.

Oboje su, prema navodima očevidaca i izvora bliskih istrazi, bili pod dejstvom alkohola.

Na mjesto nesreće odmah je izašla policija, a uviđaj je trajao nekoliko sati. Prisutno je bilo oko deset policajaca koji su, kako svjedoci kažu, u nevjerici komentarisali kako niko nije izgubio život s obzirom na razmjere nesreće.

Materijalna šteta na kući je ogromna – oštećenja su vidljiva na sve tri etaže objekta, uništena je dvorišna ograda, prozor u prizemlju, krovna konstrukcija, kao i vanjske stepenice.

Snažan udarac probudio je ukućane, mladi bračni par sa dvoje male djece.

“Isprva smo mislili da je zemljotres, sve se treslo, stvari su padale sa polica. Počeli smo da panično trčimo i tražimo djecu. Još smo u šoku”, rekli su vlasnici kuće.

Mještani ovog naselja tvrde da ovakav prizor nikada ranije nisu vidjeli.

“Vidjeli smo razne nesreće, ali da neko ovako uleti u kuću, to je prvi put. Sve je iščupano, da do krova dođe, to nam nije jasno”, rekao je jedan od komšija.

Policija još nije izdala zvanično saopštenje, a očekuje se da istraga utvrdi sve okolnosti nesreće.

Nastavi čitati

Hronika

Od SPEKTAKULARNOG HAPŠENJA do OBUSTAVLJENE ISTRAGE: Kako su od banjalučkog advokata pokušali napraviti UBICU

U sistemu koji ne poznaje odgovornost, sve češće se dešava da ljudi preko noći postanu meta najtežih optužbi, bez ijednog čvrstog dokaza.

Kada institucije udare, šteta je nepopravljiva, a etiketa ostaje.

Slučaj banjalučkog advokata Dragana Stupara ogolio je sistem koji ne istražuje, već progoni i to često na osnovu anonimnih prijava i uz medijsku pompu, da bi se mjesecima kasnije priznalo da ništa nije bilo istinito.

Niko naravno ni u ovom slučaju neće odgovarati.

No, krenimo redom.

Hapšenje
Banjalučki advokat Dragan Stupar uhapšen je u decembru 2023. godine, zbog sumnje da je počinio krivična djela napad na sudiju ili javnog tužioca, nedozvoljena proizvodnja i promet oružja, te nasilja u porodici. Akcija je imala kreativan naziv „Advokat“.

Istraga je zbog krivičnog djela napad na sudiju ili javnog tužica povjerena nadležnom Posebnom odjeljenju Republičkog javnog tužilaštva.

Hapšenje Stupara i njegovo prebacivanje u zgradu Tužilaštva pratile su kamere. Teren je bio pripremljen, samo je još ostalo ono najbitnije- da mu Tužilaštvo zatraži, a sud odredi pritvor.

Međutim, da nešto oziljno nije štimalo već u startu ove akcije, nagovijestilo je upravo nadležno Tužilaštvo, koje je nakon saslušanja pustilo Stupara na slobodu.

Šlag na kraju uslijedio je prije mjesec dana kada je isto Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Stupara, zbog nedostatka dokaza.

„Bio sam šokiran“
Nakon što je uhapšen u akciji „Advokat“ Dragan Stupar je sproveden na saslušanje u zgradu Posebnog odjeljenja Republičkog javnog tužilaštva.

Tužilaštvo je kako smo već objavili, pustilo Stupara, jer nije bilo dovoljno razloga da se zatraži određivanje pritvora.

Međutim, javnost je sve vrijeme ostala uskraćena za onu najbitniju informaciju, odnosno za šta se tačno teretio banjalučki advokat.

Stupar je u izjavi Srpskainfo nakon puštanja na slobodu, otkrio pravi razlog zbog kojeg je bio uhapšen.

– Bio sam šokiran kada sam pročitao za šta sam osumnjičen, a to je da sam pripremao i organizovao ubistvo tada glavnog tužioca OJT Banjaluka Zorana Bulatovića koji je u međuvremenu preminuo. Do koje mjere se išlo govori i to da me terete da sam nabavio oružje i eksplozivnu napravu sa daljinskim detonatorom i da sam to sakrio na nepoznatoj lokaciji – istakao je ranije Stupar dodavši kako je sa pokojnim glavnim tužiocem imao izuzetnu saradnju, a što dokumentuje dopisima koje je razmijenio sa sada već pokojnim Bulatovićem u ranijem periodu vezanim za drugi postupak.

Banjalučki advokat posebno je istakao da je više od dva mjeseca bio pod posebnim istražnim radnjama, ali da nisu pronađene nikakve inkriminišuće radnje sa njegove strane.

Obustava istrage
Gotovo godinu i po dana kasnije, odnosno 16 mjeseci kasnije, Tužilaštvo je obustavilo istragu protiv advokata Dragana Stupara, jer nema dovoljno dokaza da je počinio krivična djela za koja se teretio, a posebno ono da je organizovao ubistvo sada već pokojnog glavnog tužioca OJT Banjaluka.

Međutim, ono što bode oči u ovom slučaju jeste da su osnove sumnje protiv Stupara crpljene najviše iz anonimne prijave.

U toj anonimnoj prijavi navodilo se između ostalog da podnosilac prijave ima saznanja kako Stupar sa još troje tužilaca priprema ubistvo tadašnjeg glavnog tužioca OJT Banjaluka. U prijavi se navodilo i kako je Stupar za izvršenje teškog ubistva angažovao pripadnike takozvane „Zvorničke grupe“, odnosno osobe iz kriminalnog miljea koje je zastupao u predmetima. Koliko se daleko otišlo u anonimnoj prijavi, govori i da je podnosilac naveo da je Stupar nabavio eksplozivne naprave sa daljinskim detonatorom, koje nikada tokom istrage nisu pronađene. No, plan je uspio, Stupar je bio uhapšen, a protiv njega je otvorena istraga.

Jedino što je tokom istrage pronađeno jesu četiri pištolja i municija i to u advokatskoj kancelariji i stanu banjalučkog advokata.

Tužilaštvo je tako zaključilo da se od prijave za tri teška krivična djela, Stupa rmože teretiti za prekršaj zbog nelegalnog posjedovanja oružja.

Nastavi čitati

Aktuelno