Connect with us

Region

Oskrnavljen Hram Vaznesenja Gospodnjeg u Lipi

Hram Vaznesenja Gospodnjeg u selu Lipa u opštini Bihać ponovo je oskrnavljen i ukradeni su video-nadzor, snimač i monitor sa opremom, rekao je Srni sveštenik bihaćki Slaviša Milinović.

Milinović je naveo da je jutros zatekao po treći put od početka ove godine skrnavljenje ovoga hrama.

“Crkva je prvi put u januaru bila išarana grafitima, drugi put prije mjesec dana kada je nepoznati počinilac htio da na nasilan način ukrade cisternu i treći put danas kada sam zatekao Crkvu nasilno otvorenu, pokradenu i sa tragovima krvi”, naveo je sveštenik bihaćki.

On je dodao da je svaki put do sada skrnavljenje prijavljivano policiji, ali da uspjeha u otkrivanju počinilaca nije bilo.

Milinović je istakao da se zalaže se za mir, gradnju mostova ljubavi među ljudima, prevazilaženje svih prepreka, te zajednički suživot i međusobnu toleranciju.

Sveštenik je upitao kome smeta jedina kuća i utočište mnogima koji dolaze da obiđu svoje pokojnike, vjekovna ognjišta i drevnu svetinju?

“Zapitah se danas kome smeta pravoslavna svetinja koja 121 godinu odolijeva vremenu, svjedoči istoriji i koja usamljena, bez vjernika čeka da se obnovi i zasija u punom sjaju nezalazne svjetlosti”, kaže sveštenik.

Region

EKSPLOZIJA U CENTRU BEOGRADA, poginuo muškarac (VIDEO)

Jedan muškarac poginuo je u eksploziji u stanu u centru Beograda, saopštio je MUP Srbije.

Eksplozija se dogodila sinoć na trećem spratu u stanu u Kosovskoj ulici. Dolaskom na lice mjesta pripadnika Sektora za vanredne situacije ustanovljeno je da je došlo do većih oštećenja, a jedan muškarac je bio u besvjesnom stanju.

Ekipa Hitne pomoći konstatovala je smrt muške osobe, a tijelo, po nalogu tužilaštva, prevezeno je na Institut za sudsku medicinu.

Nakon uviđaja biće poznat tačan uzrok ove eksplozije koja je prijavljena sinoć oko 22 časa, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Region

Crna Gora uputila NOTU PRIŠTINI nakon pucnjave na granici

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore uputilo je verbalnu notu Ambasadi samoproglašenog Kosova u Podgorici povodom upotrebe vatrenog oružja sa kosmetske strane u području prema crnogorskom ski centru Hajla Štedim, blizu granice.

-Od nadležnih organa u Prištini zatraženo je da pristupe identifikaciji i procesuiranju počinilaca ovih incidenata, te da Crnu Goru obavijeste o svim preduzetim mjerama i radnjama – saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore a prenosi RTCG.

Još je ocjenjeno da se radi o izlovanim incidentima.

U najmanje dva slučaja zabilježena su oštećenja na infrastrukturi crnogorskog ski centra Hajla Štedim, koji je udaljen oko kilometar i po od granice sa takozvanim Kosovom.

U oba slučaja crnogorski nadležni organi sumnjaju da su hici ispaljeni sadruge strane granice.

Prvi se dogodio jula prošle godine, kada su pronađena oštećenja na kabini ski centra. Rožajsko tužilaštvo je u tom slučaju formiralo predmet.

Drugi incident se dogodio 24. avgusta ove godine, kada su ispaljeni hici na objekat ski centra. Tužilaštvo bi trebalo da formira predmet nakon što se završi policijska istraga.

Nota je upućena nakon ponovljenih incidenata koje je registrovala policija u Rožajama, saopštilo je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore, koje navodi da je o incidentima 22. septembra informisana i ambasadorka samoproglašenog Kosova u Podgorici.

-Vjerujemo da izolovani slučajevi ne oslikavaju jasnu opredijeljenost naše dvije države za jačanjem regionalne saradnje i daljim unapređenjem bilateralnih odnosa – navelo je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore.

Nastavi čitati

Region

Vučić poručuje – Srbija i Kina u partnerstvu za PROSPERITET i MIR

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je sinoć prijemu povodom 76. godišnjice osnivanja Narodne Republike Kine i 70 godina prijateljstva naroda Kine i Srbije i poručio da je ponosan na poverenje i bliske veze dve zemlje.

“Večeras smo sa radošću obeležili 76 godina od osnivanja NR Kine i 70 godina prijateljstva naših naroda. Hvala ambasadoru Li Mingu na iskrenom partnerstvu i toplom gostoprimstvu. Ponosan sam na poverenje koje gradimo kroz konkretne projekte i bliske veze među ljudima, uveren da Srbija i Kina nastavljaju zajedno, za mir, razvoj i bolji život naših građana”, napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Prijem povodom Nacionalnog dana Kine, koji je organizovala Ambasada Kine u Beogradu, održava se večeras u Hotelu Hajat.

Nacionalni dan Kine zvanično se obeležava 1. oktobra, u čast godišnjice osnivanja Narodne Republike Kine, kada je proglas o osnivanju na trgu Tjenanmen u Pekingu 1949. godine pročitao Mao Cedung.

Nastavi čitati

Aktuelno