Connect with us

Svijet

Ova evropska zemlja ZABRANILA JE BURKE i stala u kraj DJEČIJIM BRAKOVIMA

Od 1. januara je u Švajcarskoj stupio na snagu zakon koji zabranjuje pokrivanje lica na javnim mjestima, poznat kao „zabrana burki“, a njegovo kršenje može biti kažnjeno novčanom kaznom do 1.000 švajcarskih franaka (1.064 evra).

Inicijativu protiv nošenja burke odobrilo je 51,2 odsto švajcarskih birača u martu 2021. godine, a izuzeci od zakona će uključivati pokrivanje lica iz razloga bezbjednosti, vremenskih ili zdravstvenih razloga, a bili bi dozvoljeni i na umjetničkim i zabavnim osnovama, kao i za reklamiranje, prenio je „Swissinfo“.

Od 1. januara stupila su na snagu i nova pravila koja švajcarski međunarodni zakon o nasljeđivanju više usklađuje sa Evropskom uredbom o sukcesiji.

Kada je u pitanju nasljeđe, često se pojavljuju sukobi nadležnosti između Švajcarske i ostatka Evrope, a novi zakon približava Švajcarsku Evropskoj uniji.

Od danas su u Švajcarskoj povećane i državne penzije, za 2,9 odsto, uz obrazloženje da je to potrebno kako bi išli u korak sa rastom cijena i kretanjima plata.

Shodno tome, minimalna državna penzija će porasti sa 1.225 na 1.260 švajcarskih franaka mjesečno, a maksimalna penzija sa 2.450 na 2.520 švajcarskih franaka.

Od 1. januara švajcarski zakoni će biti efikasniji i u borbi protiv dječjih brakova.

Brakovi u inostranstvu koji uključuju maloljetne osobe više se neće priznavati ako je bar jedan od supružnika u vrijeme sklapanja braka bio stanovnik Švajcarske.

Brakovi djece sada mogu biti poništeni na zahtjev vlasti ili pogođene strane do 25. rođendana te osobe, dok je ranije to bilo moguće samo dok ne napune 18 godina.

Promjena zakona ima za cilj da spriječi takozvane „brakove na odmoru“, odnosno dječije brakove koji se sklapaju kada porodice putuju u drugu zemlju u kojoj može biti određena niža starosna granica za brak.

Pored toga, brakovi se neće priznavati u Švajcarskoj osim ako oba supružnika nisu navršila 16 godina.

Svijet

“ALIJANSA SE NEĆE MOĆI BRANITI”: Rute u panici, uporedio proizvodnju oružja u zemljama NATO i Rusiji

Generalni sekretar NATO Mark Rute rekao je da zemlje Alijanse za godinu dana proizvedu onoliko municije koliko Rusija proizvede za tri mjeseca.

Tokom cijele jedne godine mi proizvedemo municije koliko Rusija proizvede za tri mjeseca – rekao je Rute za CBS.

On je dodao da se sa pragom potrošnje za odbranu od dva odsto društvenog bruto proizvoda (BDP) Alijansa neće moći braniti u naredne tri do pet godina.

Nastavi čitati

Svijet

JEZIVI PRIZORI: Erupcija vulkana u Japanu, panika među ljudima

U subotu ujutru došlo je do erupcije vulkana Sakurajima, jednog od najaktivnijih vulkana u Japanu, smještenog na jugu ostrva Kjušu.

Erupcija je zabilježena rano jutros po evropskom vremenu, a impresivni snimci eksplozije i oblaka pepela pojavili su se ubrzo nakon toga na društvenim mrežama, uključujući i platformu X (bivši Tviter), gde su izazvali veliku pažnju korisnika širom svijeta.

U 15.24 časova po lokalnom vremenu došlo je do eksplozije u krateru Minamidake, na vrhu Sakurajime, a stub pepela uzdigao se na visinu od 2.600 metara. Prema podacima lokalne meteorološke opservatorije u Kagošimi, količina vulkanskog dima bila je prilično velika, ali nije bilo rasutih vulkanskih blokova, što znači da nije zabilježen materijal koji bi mogao predstavljati neposrednu prijetnju okolnim naseljima, prenosi Yahoo

Kako se može čuti na snimku ljudi su počeli da viču i čulo se da su u strahu, a bilo je i onih koji su povikali “O moj bože”.

Ovo je već 54. eksplozija Sakurajime od početka godine, što potvrđuje da vulkan ostaje izuzetno aktivan. Japanska meteorološka agencija (JMA) zadržava nivo upozorenja 3, što podrazumijeva ograničen pristup planini i poziv na oprez za lokalno stanovništvo i posjetioce.

Vulkan Sakurajima se nalazi u okviru vulkanskog sistema kaldere Aira i poznat je po gotovo konstantnoj aktivnosti. U posljednjim decenijama, zabeilježeno je više stotina manjih erupcija godišnje. Vlasti i dalje pomno prate situaciju, a građani se pozivaju da prate zvanična saopštenja i ne preduzimaju nepotrebne rizike.

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL U UKRAJINI: Više od 16 miliona evra namijenjenih za vojsku potrošili na KUPOVINU HOTELA u Hrvatskoj

Ukrajinski Nacionalni biro za borbu protiv korupcije (NABU) i Specijalizovano tužilaštvo za borbu protiv korupcije (SAPO) razotkrili su pronevjeru čak 733 miliona ukrajinskih hrivnji (oko 16,5 miliona evra) tokom procesa nabavke hrane za ukrajinsku vojsku.

U aferi su osumnjičeni bivši visoki zvaničnik Ministarstva odbrane, vlasnik nekoliko firmi za snabdijevanje, dvojica direktora preduzeća, kao i još jedna osoba. Terete se za nezakonito prisvajanje državnog novca, i to u jeku sveobuhvatne ruske invazije, prenosi „Ukrajinska pravda“.

Prema rezultatima istrage, tokom 2022. i 2023. godine hrana za vojsku nabavljana je kroz unapred sastavljene „pakete hrane“, sačinjene od kataloga koji je obuhvatao čak 409 artikala. Ipak, samo 10 odsto proizvoda – poput povrća, žitarica, mesa i vode – bilo je redovno naručivano. Ostatak artikala, među kojima su začini, želatin ili bobičasto voće, rijetko ili nikada nisu bili na spisku zbog sezonskog karaktera.

„Ovakav sistem omogućio je dobavljačima da manipulišu cenama – veštački su povećavali troškove najtraženijih proizvoda, dok su snižavali cijene sezonskih ili manje popularnih artikala poput trešanja i kajsija. Na prvi pogled djelovalo je da je sve u skladu sa pravilima, jer je ukupna cijena paketa ostajala nepromijenjena. Ipak, kilogrami krompira, koji su isporučeni u ogromnim količinama, koštali su pravo bogatstvo, dok su rijetko naručivani proizvodi imali izuzetno niske cijene“, navodi se u saopštenju NABU-a, prenosi Index.

Stručna analiza potvrdila je da su dve firme, koje su u vlasništvu iste osobe, na ovaj način nezakonito zaradile 16,5 miliona evra. Deo tog novca preusmeren je kroz isplatu dividendi i navodnu finansijsku pomoć povezanim firmama. Istražitelji sumnjaju da je tim sredstvima finansirana kupovina hotela u Hrvatskoj i druge imovine, prenosi Nova.rs.

Nakon što su mediji objavili informacije, uključujući i vest o jajima koja su plaćana 17 hrivnji (oko 0,37 evra) po komadu, osumnjičeni su snizili cijene za 11 najtraženijih artikala.

Nastavi čitati

Aktuelno