Connect with us

Politika

OVAKO ĆE IZGLEDATI BANJALUČKA SKUPŠTINA! Evo ko ima koliko mandata

SNSD je osvojio 32.187 glasova odnosno 32,73 odsto od ukupnih glasova i nalazi se na prvom mjestu u izbornoj trci za budući saziv banjalučke skupštine, pokazuju današnji podaci Centralne izborne komisije, nakon što je obrađeno 99,23 odsto biračkih mjesta.

Na drugom mjestu takođe nije bilo promjene pa je sa 20.871 glas ili 21,22 odsto na ovoj poziciji i dalje PDP. Prema trenutnoj računici u Skupštinu grada će ući devet partija i pokreta, a prvoplasirani SNSD će imati 11 odbornika, PDP sedam, dok će ostatak raspodjeliti partije koje se nalaze niže na listi.

Na pobjedničkom postolju kao treća zadržala se Socijalistička partija sa svojih 5.855 glasova, odnosno 5,95 odsto. Do promjena je došlo na narednim pozicijama pa se na četvrtom mjestu ponovo nalazi Ujedinjena Srpska koja je dobila povjerenje 5.429 birača (5,52 odsto), iza nje se nalazi DEMOS kome je za peto mjesto bilo potrebno 5.046 glasova (5,13 odsto).

Najveći pad u ovom presjeku stanja zabilježio je SPS Gorana Selaka koji je sa 4.936 glasova (5,02 odsto) završio na šestom mjestu. Na sljedećoj, sedmoj poziciji nalazi se Narodni front Jelene Trivić sa 4.864 glasova (4,95 odsto).

Pokret bivšeg gradonačelnika Igora Radojčića zauzeo je osmo mjesto sa 4.253 glasova (4,32 odsto), a cenzus od tri odsto još je tijesno prošla Lista “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića koju je podržalo 3.019 birača (3,07 odsto).

Tako je ispod crte i bez mandata ostao pokret Saše Lazića “Banjaluka zove” koji je prikupio 2,91 odsto od ukupnog broja glasova.

Na kraju, po dva mandata će imati Socijalistička partija, SPS, Ujedinjena Srpska, DЕMOS i Narodni front, a po jedan mandat Nezavisni pokret Svojim putem – Igor Radojičić i Lista za pravdu i red.

Kao predstavnik nacionalnih manjina u Skupštini će ponovo biti Saša Čudić koji je osvojio 592 glasa, prenosi BL portal.

Politika

KRESOJEVIĆ: Besmisleno je govoriti o jačanju države bez robnih rezervi

Narodni poslanik PDP, Bojan Kresojević poručio je da uvođenje pomoćnog sastava policije može biti element jačanja institucija, ali samo ako se provodi u okviru cjelovite i dosljedne strategije koja odgovara realnim potrebama građana.

– Da li je to stvarno u funkciji jačanja države? Volio bih da jeste, jer vjerujem da takav mehanizam može da bude dio institucionalne snage, ali istovremeno je apsolutno besmisleno da govorimo o jačanju države u situaciji kada nemamo robne rezerve – istakao je Kresojević.

On je naveo i da postoji očigledna nedosljednost u odlukama vlasti i podsjetio da je u budžetu izdvojeno 50 miliona KM za lobiranje, dok su istovremeno ministri iz evropskih zemalja protjerivani iz Republike Srpske.

– Gde je tu logika? Ako se zaista trudimo da jačamo institucije, onda mjere moraju biti dosljedne i sistemski povezane, a ne proizvoljne i kontradiktorne – poručio je.

Kresojević je postavio i konkretno pitanje u vezi sa obrazloženjem prijedloga zakona, u kojem se navodi da je uvođenje pomoćnog sastava policije potrebno zbog povećanog broja policijskih službenika koji su u penziji.

– Ne kažem da to nema smisla, ali ako je zaista povećan broj penzionisanih službenika, onda to znači da postoji prostor u postojećoj sistematizaciji za nova zapošljavanja. Postavlja se pitanje zašto se ne raspisuju konkursi i zašto se ne popunjavaju redovna radna mjesta, umjesto što se uvode vanredni mehanizmi – zaključio je Kresojević.

Nastavi čitati

Politika

POLITIČARI NI RIJEČI O “VIADUKTU”: Ćute jer neće plaćati iz svojih džepova

Već danima u javnom političkom diskursu nema ni riječi o aferi “Viaduct”, što nikoga ne iznenađuje budući da dug od 112 miliona maraka, uvećan za kamate koje rastu iz dana u dan, neće plaćati oni, nego građani.

O ovom slučaju se mjesecima unazad govorilo na sva zvona, a onda je nastao muk, koji vlada od 19. juna, kada je bilo javno saslušanje pred članovima Komisije za borbu protiv korupcije i Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH, na kojem je glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao da su oni, u okviru predmeta koji imaju u radu, saslušali pojedine pravobranioce.

“S obzirom na to da neizvršavanje presude predstavlja krivično djelo, u Tužilaštvu BiH je formiran predmet po prijavi zakonskih zastupnika ‘Viaducta’ zbog neizvršenja navedene presude i prijavljeni su članovi Vijeća ministara i članovi Predsjedništva BiH”, rekao je Kajganić.

Šta smo zaključili iz Kajganićeve tvrdnje? Tužilaštvo BiH, dakle, ne istražuje zašto je došlo do ove afere, nego zašto BiH nije isplatila pare “Viaductu”.

Podsjećanja radi, koncesija u slučaju “Viaduct” će građane Srpske koštati više od 112 miliona maraka. Rok za izmirenje duga prema slovenačkom “Viaductu” istekao je, što znači da će BiH, tačnije Srpska, na osnovni dug od oko 110 miliona KM morati da plati i kamate, koje zasad iznose više od dva miliona KM. Srpska će, naime, morati slovenačkoj kompaniji da isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

Branislav Borenović, predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije, kaže da danas imamo institucionalno ćutanje od strane ključnih političkih ličnosti u ovoj zemlji kao da je jedan dio njih, “a morao je biti”, upleten u sve ove malverzacije.

“Što je najžalosnije i potpuno je jasno: to će biti plaćeno iz narodnog budžeta. U pitanju je regionalna muljaža, u kojoj sigurno ima domaće primjese, od strane vjerovatno pojedinaca u političkim elitama ove zemlje”, naveo je Borenović u izjavi za “Nezavisne novine”.

On kaže da se zbog slučaja “Viaduct” mora pokrenuti opsežna istraga.

“Mi ćemo tražiti sljedeće sedmice na sjednici Predstavničkog doma: pravosuđe se mora pokrenuti, mora se pokrenuti ozbiljna istražna radnja prema svima. Pohapsiti sve te barabe, bez obzira na to da li se nalaze u institucijama, u koncesionarima, u pravosuđu”, poručuje Borenović.

Ekonomisti kažu da je ključni razlog zbog kojeg imamo ćutanje vrlo jednostavan, iako tragičan: “Nije ih briga jer taj novac nisu oni zaradili i plaćaju ga građani i privreda”.

“A oni se osjećaju potpuno spokojno da lično neće ni za šta odgovarati ni materijalno, a pogotovo ne zatvorski. Ovo važi za apsolutno sve strane, neovisno od toga ko je dug stvorio. Dodatni nivo problema su oni koji su najdirektnije uzrokovali i pokretanje arbitraže i gubitak postupka i odbijanje nagodbe i izbjegavanje plaćanja kada je dug bio daleko manji, a za koje postoje i sumnje da to nisu učinili naivno, nego svjesno, radi nekog sasvim nezakonitog interesa ili dogovora s ‘Viaductom’ ili advokatima. Za ovo, naravno, nema javno dostupnih dokaza, ali ne bi bilo nikakvo iznenađenje da se jednog dana potvrdi, ako iko to ozbiljno istraži”, kaže ekonomista Igor Gavran.

Treći nivo je, dodaje on, to što pojedini čak sada “planiraju nove potpuno apsurdne zakone kojima bi bilo zabranjeno i istraživati njihove postupke i optužiti ih za bilo šta i uhapsiti, odnosno da se trajno zaštite od svake odgovornosti i bukvalno sebe stave izvan okvira zakona”.

“Ako imamo takva razmišljanja i konkretne planove – onda je to opet kao začarani krug, poticaj svima u lancu da računaju da nikad neće odgovarati za štetu nanesenu javnom novcu, odnosno građanima i privredi, te samim time ovako i postupaju. Evo, vidimo kako su u Federaciji BiH uz beskrajno bahate komentare nanizali poskupljenja za građane i privredu, a neće im biti mrsko povećavati i poreze da pokrivaju svoje neuspjehe. Dakle, ne očekujem nikakve promjene s obzirom na to da je građanima izgleda sve ovo super jer ne pokazuju na izborima ni javno da im se to ne dopada”, kaže Gavran za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Politika

SDS BRUTALNO O VLASTI! “Ni MIGRANTI neće htjeti da DOĐU ako ovi ostanu!”

Ukoliko ova vlast ostane na vlasti još jedan mandat potpuno sam siguran da ni migranti ovdje neće htjeti doći, izjavio je Tomica Stojanović, poslanik SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Do toga neće doći jer nećete ostati na vlasti, a mi im nećemo dozvoliti, rekao je Stojanović.
Naglasio je da je stanje u javnim preduzećima mnogo veći problem nego stanje u Velikoj Britaniji.

– Mi sa bilo kim na ovu temu nismo pričali. SDS nikakav razgovor nije imala – kaže on.

Dodao je da se slažu da bi pojava ovih ljudi izazvala bezbjednosni rizik, navodeći da nemaju neke velike primjedbe na predloženi dokument.

Nedeljko Glamočak, poslanik SDS, rekao je da je pitanje migranata ozbiljna tema, ali da se, nažalost, koristi u dnevno-političke svrhe.

– Zašto ste izabrali baš migrante iz Engleske – upravo zbog našeg sastanka. Jedino dobro u ovom materijalu jeste da se iz iste može vidjeti koliko je promašena politika Vlade RS i napravljena opasnost – rekao je Glamočak.

Poručio je vlasti da ne traže od SDS da ih podržava u pogrešnim politikama.

Poslanici opozicionih stranaka tokom rasprave ukazali su da je problem i to što se odbacuje inicijativa koju nisu ni dobili, te zašto se ograničava deklaracija na dolazak migranata iz Velike Britanije i zemalja Evropske unije.

Poslanici u Narodnoj skupštini na sjednici razmatraju prijedlog Deklaracije predsjednika Srpske Milorada Dodika o migrantima, u čijem tekstu je navedeno da parlament kategorički odbacuje svaki plan koji podrazumijeva otvaranje centara za smještaj migranata na teritoriji BiH, a naročito Srpske.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno