Connect with us

Banjaluka

OVO NEMA NIGDJE U REGIONU! Nova mjera Banjaluke! Velike pogodnosti za najmlađe i najstarije sugrađane

Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković predstavio je novu inicijativu usmjerenu na podršku penzionerima i roditeljima s malom djecom.

Nakon što su uvedene doživotne besplatne kartice za javni prevoz i podrška kroz knjige i građevinske dozvole, grad je sada obezbijedio dodatne pogodnosti za svoje građane, za penzionere “Kartice prijateljstva” a za roditelje “Kartice zdravog djetinjstva”.

Penzioneri i roditelji djece od rođenja do početka škole moći će ostvariti značajne popuste na razne proizvode i usluge, uključujući trgovine mješovitom robom, bijelom tehnikom, benzinske pumpe i apoteke.

– U saradnji sa društveno odgovornim kompanijama, uspjeli smo obezbijediti povoljnije uslove za naše građane. Iako ne možemo direktno uticati na inflaciju i cijene, kroz ove kartice smo uspjeli ublažiti inflatorne efekte i krize – izjavio je Stanivuković.

Velike uštede za građane

Više od 50.000 građana koji imaju pravo na ove kartice moći će kupovati po značajno nižim cijenama na mnogim prodajnim mjestima. Na primjer, korisnici kartica mogu ostvariti prosječnu uštedu od 20% na kupovine, a neki popusti dosežu i do 50%.

– Kroz ove kartice naši građani će uštedjeti znatne sume. Prosječno, na svakih 1.000 KM potrošnje, imaće 200 KM uštede – objasnio je gradonačelnik.

Za primjer je dao apoteku “Moja apoteka” koja nudi 5% popusta na cijeli asortiman, kao i radnju sa bebi opremom gdje auto sjedalica za dijete, koja inače košta 400 KM, sada će koštati 250 KM uz karticu, dok će kolica od 1.000 KM biti jeftinija za 300 KM.

– Svaka kuća u Banjaluci koja ima penzionera ili dijete moći će ostvariti značajne uštede. Hljeb koji inače košta 2 KM sada će koštati 1 KM, a mlijeko će biti po cijeni od 1.60 KM umjesto 2.20 KM – naglasio je Stanivuković.

Stanivuković je istakao da je ponosan na ovu incijativu jer donosi velike uštede.

– Ako penzioner uštedi jednu penziju od besplatnog prevoza, kroz ovo će štediti tri penzije. Roditelji imaju dvije tri plate od svog grada a penzioneri četiri do pet penzija kroz uštede. To dobijate od grada Banjaluka. Nije san, java je – rekao je gradonačelnik

Prijave i podjela kartica

Penzioneri se već od sutra mogu prijaviti za karticu prijateljstva u prostorijama mjesnih zajednica, rekao je Stanivuković.

U četvrtak, 1. avgusta, u 18 časova, na platou kod Parka Mladen Stojanović, održaće se događaj na kojem će roditelji dobiti rješenja za subvencije za privatne vrtiće, a svi zainteresovani moći će se prijaviti za kartice zdravog odrastanja, najavio je on.

– Naš cilj je da kroz vrijeme unaprijedimo ovaj sistem i uključimo još više odgovornih kompanija. Građani Banjaluke zaslužuju najbolje, i nastavićemo se boriti za njih – zaključio je Stanivuković.

Ova inicijativa predstavlja još jedan korak ka poboljšanju kvaliteta života u Banjaluci.

Banjaluka

TRINAEST GODINA OD TRAGEDIJE U ZALUŽANIMA: Za pogibiju pet mladića niko nije odgovarao

Prošlo je trinaest godina od stravične avionske nesreće koja je šokirala Banjaluku i region, a u kojoj su poginuli pilot Alen Crnalić (1988), instruktor padobranstva Nemanja Goronja (1980), instruktor Stefan Karanović (1989) i padobranci Nikola Stević (1993) i Srđan Kostić (1994).

Pad i tragičnu smrt sinova, uz zastrašujući vrisak, posmatrali su roditelji, a zatim su svojim vozilima bezuspješno pokušali da guraju olupinu aviona kako bi izvukli svoje najmilije.

Nesreća se dogodila 20. maja u 14 časova, a avion je pao samo nekoliko minuta nakon polijetanja, a nakon čega se zapalio.

Istraga koja je tada otvorena do danas nije završena, i za tu nesreću još niko nije odgovarao.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI DAJAK! Tradicija koja ne tone

Ručna izrada čamaca iziskuje mnogo vremena i posla na godišnjem nivou u zavisnosti od potražnje možemo napraviti jedan ili nijedan, ali ljubav prema Vrbasu nas održava da se još time bavimo.

Rekao je ovo za “Glas Srpske” Andrej Zamolo, koji zajedno sa bratom Dariom čuva od zaborava jedan od osnovnih simbola Banjaluke, dajak čamac.

Uz oca su još kao djeca naučili ovaj zanat, a nakon njegove smrti 2006. godine nastavili su time da se bave samostalno te je većina dajak čamaca koji se danas voze Vrbasom djelo braće Zamolo.

Prvo se, kako je pojasnio, izrađuju prednji i zadnji dio čamca, špic i krma, zatim se pristupa sastavljanju, a potom se vrši impregnacija, zaštita, lakiranje i na kraju dobijemo finalni proizvod.

– Trup čamca se pravi od jelove daske koju je lako pronaći na ovim prostorima. Ona nije baš postojana u vodi, ali je lagana, jer kada bi čamac napravili od nekog težeg drveta on bi bio pretežak za vožnju. Međutim, kada se zaštiti i pravilno održava, čamac može trajati i preko 30 godina – naveo je Zamolo.

Prema njegovim riječima, špic se izrađuje od tvrđeg drveta poput hrastovine, jer trpi razne udare i drži konstrukciju dobro sastavljenom.

– Trup čamca se sastoji još od tri takozvana metalna rebra, koja dodatno učvršćuju konstrukciju. Potrebno je oko dvije sedmice laganijeg rada da se sve kompletira – kazao je on i dodao da voli i uživa u tome što radi.

Kako je istakao, čamac je namijenjen prvenstveno za vožnju po Vrbasu, stoga ga najčešće kupuju Banjalučani, ali potražnja nije prevelika.

– Osnovali smo “Dajak klub” 2010. godine i on okuplja sve ljubitelje dajak čamca. Iz godine u godinu sve je više zaljubljenika u ovu našu vještinu i tradiciju, stoga smatram da neće izumrijeti. Ne bi ni trebalo, jer je dajak čamac specifičan i nigdje u svijetu se ne vozi na ovaj način kao u Banjaluci – poručio je Zamolo.

Vozi se, kako je pojasnio, na način da se čamac gura uzvodno “motkom” dužine četiri metra, savladavajući brze struje i brzake kakve Vrbas ima.

– Glavni cilj dajakaša je da savladaju uzvodne brzake, što nigdje nećete vidjeti u svijetu. Nešto slično rade u Kembridžu sa takozvanim “punting boat”, ali kod njih je mirna voda. Međutim, kada je brza voda vrlo je bitna hidrodinamika čamca – rekao je Zamolo.

Kroz godine iskustva, dodaje, zaključio je da je idealna dužina čamca oko sedam i po metara, dubine do 30 cm i širine oko 77 cm, dok njegova težina iznosi otprilike oko 100 kilograma.

– Nadam se da će moj sin, koji ima deset godina, nastaviti sa ovom vještinom. Već se vrti oko mene dok radim i voli to, kao i moja kćerka, jer su se rodili u takvom okruženju. Pojaviće se, vjerujem, i neko izvan porodice ko će se zainteresovati za izradu dajaka – istakao je Zamolo.

Kada je u pitanju početak dajakaške sezone u Banjaluci, Zamolo je rekao da je u zavisnosti od vremenskih uslova to obično sredinom juna, jer da bi se vozio čamac potrebno je da nivo Vrbasa bude u minimumu.

Promocija

Veliki broj građana, ljubitelja Vrbasa i Banjaluke okupio se nedavno na Trgu Krajine gdje su posmatrali izradu tradicionalnog dajak čamca, u organizaciji “Dajak kluba” Banjaluka. Zamolo je istakao da je ovo druga godina zaredom da organizuju ovakav događaj te da su na ovaj način približili sugrađanima našu bogatu kulturnu baštinu.

– Mnogo ljudi je stajalo i posmatralo od početka do kraja sklapanje čamca. Mislim da im je bilo zanimljivo, jer smo praktično ni od čega sastavili trup dajaka za nekoliko sati – rekao je Andrej Zamolo.

Dodao je da su 2018. godine imali priliku da u Italiji na trgu sastave čamac za tri dana i potom ga provozaju u rijeci Adiđe što su građani ove zemlje dočekali sa velikim oduševljenjem.
Glas

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ BANJAC POZVALA RUKOVODSTVO SKUPŠTINE! “Banjaluka mora dobiti budžet”

-Pozivam skupštinsko rukovodstvo da hitno sazove vanrednu sjednicu i da još ove sedmice raspravljamo o Prijedlogu budžeta i usvojimo ga!

Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac koja je podsjetila i na činjenicu da osam mjeseci nije održana redovna sjednica Skupštine Grada.

-Građani Banje Luke su dovoljno kažnjeni u prošlom sazivu od strane SNSD-a i njihovih koalicionih partnera. Prisjetimo se da 8 mjeseci nije bilo redovne sjednice, a nažalost, slična praksa se nastavlja. Pronalaze sve moguće načine da odugovlače, a Banja Luka je pola godine bez Budžeta. Sve procedure su završene. Oglašavaju se samo u medijima da će da usvajaju budžet, međutim, do 16.00 časova još uvijek nismo dobili poziv ni za sjednicu – kazala je ona.

Pozvala je još jednom skupštinsko rukovodstvo da radi svoj posao.

-Zahtijevamo od SNSD-a i predsjednika Skupštine Grada, kao i skupštinskog rukovodstvo da se uozbilje i da hitno rade ono za šta su plaćeni. Sazovite sjednicu, Banja Luka i njeni građani zaslužuju budžet – poručila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno