Connect with us

Društvo

OVO SU MALI TRIKOVI za nabavku namirnica koji će vam UŠTEDJETI novac

Planiranje pravljenja obroka i kupovine hrane, iako se na prvi mah čini kao vrlo jednostavan, zapravo je jedan od najtežih zadataka pri vođenju domaćinstva.
Često se dešava da zaboravimo šta smo htjeli kupiti kad uđemo u market, a još češće da kupimo nešto što nam ne treba i da nagomilamo sitne troškove.

U nastavku pročitajte nekoliko savjeta i trikova kako da obavite nabavku brže i efikasnije, a da pri tome sačuvate kućni budžet koliko god je to moguće.

Napravite spisak namirnica

Zdrav način života je cilj većine ljudi, a put ka njemu dobrim dijelom zavisi od ishrane. Ne zavaravajte se da ćete se sjetiti da kupite svaki artikl kada dođete u prodavnicu. Preporučljivo je da se stvari zabilježe kako ne biste zaboravili, a samim tim i kako biste izbjegli da kupujete namirnice koje vam nisu potrebne.

Vodite računa o kupovini kvarljive hrane

Bilo koja kvarljiva roba ne bi trebalo da ostane predugo u vašoj kuhinji. Hrana gubi kvalitet i može postati opasna ako se dugo ne upotrijebi. Najbolji savjet za kupovinu kvarljivih namirnica jeste da ih kupite u količinama koje su vam potrebne. Ne kupujte ih po procjeni jer bi se mogle pokvariti prije nego što trepnete. Osim što će vam pomoći da ne pravite haos u frižideru, kupovina tačno određene količine hrane značajnije će uticati na količinu starije hrane koja se svakodnevno baca.

Kreiranje budžeta

Količina novca koju imate je dovoljna da znate šta ćete uključiti u svoj budžet za namirnice. Imati tačno određenu količinu novca čini kupovinu zanimljivom jer nećete ostaviti nijednu stavku na listi nekupljenu. Da biste ušted‌jeli više na kupovini namirnica, pogledajte popuste i kupone.

Kupujte proizvode u grupama ili većim količinama

Proizvodi “na veliko” su većinom jeftiniji u prodavnicama. Imajte na umu, ovo nije u suprotnosti sa pravilom da treba da kupite samo količine koje su vam potrebne za kvarljive namirnice. Ne morate da kupujete kvarljive namirnice u velikom količinama ukoliko ih ne možete očuvati svježima. Takođe, prvo provjerite da li u svom domu imate mjesto na kojem možete da odložite višak kupljene hrane i da vam neće smetati do narednog kuvanja ili kupovine.

Kupujte sredinom sedmice

Jedno od najučestalijih pitanja je kada i gd‌je obaviti kupovinu. Uobičajena praksa da je vikend najbolji za kupovinu je zapravo najgore vrijeme. Idealno vrijeme za kupovinu namirnica treba da bude sredinom sedmice i trebalo bi da se obavi rano ujutru. Takođe ne bi bilo loše da saznate kada će vaša lokalna trgovina obnoviti zalihe. Ako to znate, moći ćete da dobijete najsvježije artikle.

U kupovinu punog stomaka

Ideja kupovine namirnica sa punim stomakom je da ne kupujete višak prehrambenih proizvoda koji vam neće biti potrebni. Ako se odlučite za kupovinu namirnica kada ste gladni, vjerovatno ćete kupiti više nego što vam je potrebno. Rezultat toga je da trošite više novca nego što je neophodno, ali i da rasipate hranu, jer je velika vjerovatnoća da nećete uspjeti da pojedete sve što ste kupili.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano, u drugom dijelu dana mogući PLJUSKOVI!

U nedjelju, 11. maja 2025. godine, očekuje se pretežno sunčano vrijeme uz postepeno naoblačenje tokom dana. U poslijepodnevnim i večernjim časovima lokalni pljuskovi mogući su u centralnim, istočnim i zapadnim krajevima Bosne, kao i na sjeveru Hercegovine.

Vjetar će biti slab do umjeren. U Hercegovini i jugozapadnim predjelima Bosne duvaće zapadni i jugozapadni vjetar, dok će u ostalim krajevima prevladavati sjeverni i sjeveroistočni smjerovi.

Jutarnje temperature kretaće se između 6 i 12 stepeni Celzijusa, na jugu do 14 °C. Dnevne temperature biće u rasponu od 16 do 22 °C, dok će na jugu zemlje dostići i do 26 °C.

Građanima se preporučuje da iskoriste sunčano prijepodne, ali i da budu spremni na moguće pljuskove u drugom dijelu dana.

Nastavi čitati

Društvo

RODITELJI NA MUKAMA! Kako su mature od skromnih proslava prerasle u gala večeri

Maturanti osnovnih i srednjih škola, koji u idućim danima proslavljaju kraj jedne ere obrazovanja, nastoje da na tim svečanostima izgledaju poput holivudskih zvijezda, što je za prosvjetare i sociologe bespotrebno pretjerivanje.

Oni naglašavaju da su đaci ranije u svijet odraslih ulazili sa mnogo ljepšim uspomenama i manjim troškovima.

To se može opravdati jedino činjenicom da su, kako navode, mladi skloni da odlučuju pod uticajem vršnjaka koji često odlaze u krajnost potrošačkog ludila, što mnogi roditelji, koji za garderobu, kafanu i ostale troškove moraju da izdvoje i po nekoliko stotina maraka, zdušno odobravaju.

Danas je malo ko svjestan da je, prema njihovim riječima, ljepota u jednostavnosti, pristojnosti i da se nekada sa manje ulaganja može postići mnogo više.

Predrag Damjanović, koji je cijeli radni vijek proveo u prosvjeti, kaže da današnji maturanti ne mogu ni da zamisle nekadašnje proslave, na kojima su se prethodne generacije opuštenije zabavljale.

Garderoba, frizure, obuća, šminka, prateći nakit, lični fotograf ili plan da se poslije hotela ode u dalji provod postali su, smatra on, dio protokola svake mature.

– Malo koji će roditelj, bez obzira na materijalnu situaciju, svom djetetu nešto uskratiti, posebno kada je riječ o tako bitnom događaju. Posebno zabrinjavajuće je to što sve prepisuju mali maturanti koji, takođe, odlaze u restorane, kupuju skupocjena odijela i haljine, iznajmljuju fotografe i muzičare – kazao je Damjanović.

Dodao je da je, generalno gledajući, proslava mature otišla u neku drugu krajnost, zbog čega bi tokom cijele školske godine trebalo razgovarati kako sa učenicima, tako i sa roditeljima.

– Resorno ministarstvo je insistiralo da osnovci maturu proslavljaju u školama, a sad se postavlja pitanje da li se i u kojoj mjeri to poštuje – rekao je Damjanović prisjećajući se proslava mature od prije petnaest i više godina.

Proslava mature u srednjim školama prije je bila dosta skromnija i nije bilo, priča on, velikih zahtjeva maturanata i roditelja. On je pozvao sve naredne generacije maturanata da od početka školske godine počnu pričati o proslavi, koja ne mora obavezno da bude organizovana u restoranima i kafanama, nego da to bude, između ostalog, odlazak na neku kulturnu manifestaciju i izlet, odakle će sigurno ponijeti mnogo ljepše uspomene.

– Proslava kod većine maturanata u današnje vrijeme svodi se na to ko je koliko popio i napravio selfija koje je objavio na društvenim mrežama. Više čak nema ni plesa, kao što je to nekada bilo – istakao je Damjanović.

Nedavna analiza „Glasa Srpske“ pokazala je da za pripremu proslave mature, pod kojom se podrazumijeva kupovina haljine ili odijela, zajedno sa cipelama, šminkom, frizurom, manikirom, te drugim aksesoarima i tretmanima koje djevojke ne propuštaju kako bi zablistale u punom sjaju, potrebno izdvojiti i do 1.000 maraka, koliko trenutno iznosi minimalac za one sa srednjom stručnom spremom.

Prema riječima sociologa Vladimira Vasića, to je samo jedan od dokaza da živimo u svijetu gdje je poremećen sistem vrijednosti i vrednovanja, u smislu da materijalno pokazuje moć, status i simbol u društvu.

– Kada su maturanti u pitanju, stiče se utisak da im materijalno prednjači u odnosu na nešto što je duhovno, odnosno njihovu mladost, koja je najvažnija u svemu tome, kao i korak u zrelost i ljepota, koju svako od njih već posjeduje – priča Vasić, ističući da djecu donekle treba razumjeti, jer oni idu u korak sa vremenom.

Njihovi roditelji će, smatra on, dati posljednji dinar da bi ih učinili srećnim.

– Na taj način se najbolje vidi koliko nas je zapravo osavremenila ta potrošačka kultura, a i strah šta će neko drugi reći, kako ćemo se obući i slično. Primjećujem da u posljednje vrijeme svi ličimo jedni na druge. Svi nosimo jedne te iste robne marke, isto jedemo. Svi zajedno polako klizimo u društvo uniformisanosti, što nimalo nije dobro. Na taj način gubimo originalnost. Na štetu svoje autentičnosti mi se trudimo da budemo isti – rekao je Vasić.

Dodao je da je djecu potrebno naučiti da njihova ljepota ne proizlazi iz materijalnog, nego duhovnog.

– Međutim, sve je kapitalizam i vrijeme u kojem živimo je takvo da ćemo se svi, htjeli ili ne, podrediti tom nesrećnom novcu. Takođe, znam da i dalje ima onih svijetlih primjera djece koja će novac za skupocjene haljine i odijela dati u humanitarne svrhe. Na ovaj način pozivam i druge da to urade kako bi se ovaj korak omasovio. To je najljepši put u budućnost – poručio je Vasić apelujući na roditelje i profesore da više razgovaraju sa djecom uoči početka pripreme za maturu i objasne im da materijalizam i konzumerizam nisu u ravni sa njihovom ljepotom, niti će biti išta bolji ako budu u skupocjenijoj odjeći od drugih.

Srednjoškolci maturom ulaze u svijet odraslih, koji je turbulentan i dosta podijeljen, zbog čega ih je, smatra on, potrebno dobro pripremiti za ono što ih čeka.

– Djeci ne treba nametati, koliko god to sad surovo zvučalo, neki naš lični kompleks, želje i ambicije. Djecu treba prosto da pustimo da budu djeca, a matura je idealna prilika da se oni uče samostalnosti, odnosno da sami donose odluke – kazao je Vasić.

Akcenat, istakao je on, treba staviti na njihov uspjeh u školi i na ono što ih tek čeka u životu, jer ima dosta djece čiji roditelji ne mogu da obezbijede novac za proslavu mature, zbog čega treba da postoji i duh kolektivne svijesti.

SEZONA
Maturska sezona u Banjaluci je počela i trajaće do 6. juna, kada će kraj školovanja proslaviti učenici Centra „Zaštiti me“. Kao i prethodnih godina, zahvaljujući gradu Banjaluka sve maturske večeri su besplatne za učenike. Grad Banjaluka obezbijedio je vaučere u iznosu od po 80 KM za 2.434 maturanta srednjih škola kako bi im smanjio troškove proslave mature i pružio podršku na kraju jednog važnog životnog poglavlja.
Glas

Nastavi čitati

Društvo

PROCURILI PLANOVI IZ NJEMAČKE: Loše vijesti za Srbe

Penzije u Njemačkoj su kontroverzno pitanje. Njemački mediji pišu da bi vlada mogla da podigne starosnu granicu za odlazak u penziju na 70 godina.

U Njemačkoj su žene, samohrani roditelji i osobe sa niskim primanjima posebno pogođene niskim penzijama.

Mnogi penzioneri već moraju dodatno da rade kako bi sastavili kraj s krajem.

U penziji ne bi trebalo da brinete o poslu, ali ponekad u tom periodu nema drugog izbora.

Oni koji ne planiraju unaprijed ili se ne obezbijede na vrijeme mogli bi imati poteškoća kada dostignu starosnu granicu za penziju.

Takođe se stalno raspravlja o povećanju starosne granice za odlazak u penziju. Neki pretpostavljaju da određene generacije možda neće moći da se penzionišu prije nego što napune sedamdeset godina.

Trenutna starosna granica za penziju već je 67 godina. Mnogi smatraju da je to dovoljno. Kako starimo, manje želimo da radimo; mnogi to zbog zdravstvenih problema više i ne mogu.

U isto vrijeme, Njemačka doživljava demografske promjene – sve je više penzionera. Stručnjaci vjeruju da bi starosna granica za penziju mogla biti podignuta na 70 godina. I u politici postoje oni koji se slažu sa stručnjacima. Pojedini političari takođe pozivaju na povećanje starosne granice za odlazak u penziju.

Trenutni penzioni sistem smatra se nestabilnim. Razlog za to je što se zasniva na međugeneracijskom ugovoru. Demografske promjene predstavljaju ključni problem jer dovode do neravnoteže.

Penzije trenutno finansira radno aktivno stanovništvo. Da bi se riješio ovaj problem, pokušava se održati ravnoteža između onih koji uplaćuju i onih koji primaju penzije. To se postiže postepenim povećanjem starosne granice za penziju.

Neki ekonomisti žele da se starosna granica za penziju podigne na 70 godina. Cilj je stabilizacija cjelokupnog sistema. Prema procjenama, to bi moglo pogoditi one rođene od 2003. godine nadalje. Međutim, još uvijek nema konkretnih političkih planova za ovaj potez, prenosi “24Sedam”.

Nastavi čitati

Aktuelno