Connect with us

Hronika

Pacijenti se od doktorke Branke opraštaju RIJEČIMA KOJE KIDAJU DUŠU

Ne mogu da vjerujem. Pozdravile smo se u nedjelju, nakon što mi je pomogla da na svijet dođe moja četvrta beba. Sva četiri puta me je porodila carskim rezom. Jako mi je žao. Djelovala je toliko sigurna u sebe, toliko jako, a to je u stvari mene ohrabrivala, posebno ovaj posljednji put.

Ovo je samo jedna od od brojnih poruka na društvenim mrežama, nakon što je objavljena informacija o smrti poznate doktorke Branke Pekić-Semiz, koja se ubila u Bolnici „Srbija“ u Istočnom Sarajevu.

Doktorica Pekić-Semiz bila je jedan od najvećih stručnjaka u pomenutoj bolnici, specijalista ginekologije i akušerstva-supspecijalista perinatologije, koja je pomogla da na svijet dođe više od 2.500 beba.

Protekla dva dana brojne radne kolege i bivši pacijenti opraštaju se od doktorke preko društvenih mreža.

Ističu da se radilo o jednoj od najboljih ljekara u pomenutoj bolnici i koja je uvijek bila tu za svoje pacijente.

– U nedjelju joj rekoh: Bog vas čuvao doktorka! Duša… Ko zna koliko je patila. Bog da joj dušu prosti! Vječnaja pamjat – piše u jednom od komentara.

Drugi ističu da će tek sada svi shvatiti i cijeniti kakvu su doktorku imali.

– Dobar čovjek, dobar ljekar. Hvala ti za Miljanu i Milana, rođene u nemogućim uslovima na Ilidži 1992. i 1996. Slava ti. Iskreno saučešće porodici – navela je jedna od bivših pacijenata doktorke Pekić-Semiz.

– Bože, ne mogu da vjerujem, počivaj u miru i hvala ti za svaku toplu riječ i ohrabrenje na prijemu sa mojim trećim djetetom. Nikad neću zaboraviti vaše tople riječi koje su glasile: “Sine srećno i javi nam se sa najljepšim vijestima”. I hvala bogu tako je i bilo. Vječna vam slava i hvala – napisao je izvjesni Skopina.

– Draga moja doktorice hvala vam za sve. Hvala vam za moga anđela Vukašina, koji je došao 1995. na ovaj svijet uz vašu i Božiju pomoć. Hvala vam što ste postojali i vječno će te postojati u našim srcima. Putujte sa anđelima u bolji i čistiji svijet. Vaš lik će duboko biti urezan u naše srce. Mnogo će te mi nedostajati jer smo se viđale svakog dana. Volim vas – stoji u komentarima.

Od doktorke se oprostio i Stefan Majdov, brat poznatog džudiste Nemanje Majdova.

– Neka vam Bog sudi po vašim dobrim djelima koja su mnogobrojna… Koliko samo novih života ste donijeli i spasili. Hvala vam za sve – napisao je Majdov.

Doktorka Branka Pekić Semiz rođena je 8. aprila 1962. godine u Sarajevu.

Osnovnu školu i gimnaziju završila je na Ilidži. Diplomirala je 1986. godine na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, a specijalistički ispit položila je 1997. godine u Kliničkom centru Srbije u Beogradu, dok je supspecijalistički ispit iz perinatologije položila 2004. godine u KCU u Sarajevu.

U Bolnici “Srbija” bila je načelnik Odjeljenja ginekologije i akušerstva u periodu od 2002. do 2005. godine, od 2007. do 2015. godine i od 2019. godine do danas.

Povodom Svjetskog dana zdravlja 7. aprila ove godine dodjeljena joj je titula primarijusa.

Sahrana će biti danas u 14 časova na porodičnom groblju na Ilidži.

Izvor: Srpskainfo.com

Hronika

MILIONER U ZATVORU Gruzinu 10 godina zatvora za krađu dva miliona maraka u Banjaluci

Noa Tvalabeišvili (41), državljanin Gruzije, osuđen je nа 10 godina zatvora u Okružnom sudu u Banjaluci za učešće u teškoj krađi dva miliona maraka od Banjalučanke Jelke Šajić.

Optuženom je u kaznu uračunato vrijeme koje je proveo u pritvoru koji mu je nakon izricanja presude produžen. Prema tom rješenju pritvor može trajati do upućivanje na izdržavanje kazne.

Vrijeme koje je proveo u pritvoru, optuženom je uračunato u kaznu, a presudu je izreklo vijeće kojim je predsjedavao sudija Igor Cimeša. Tvalabeišvili je osuđen da je počinio tešku krađu zajedno sa državaljaninom Gruzije G. P. i još dva lica u maju prošle godine.

Sud je ovom prilikom utvrdio da nema dokaza da je optuženi krivično djelo počinio u sastavu kriminalnog udruženja kojem je pripadalo više lica s jasno utvrđenim ulogama.

Nastavi čitati

Hronika

MITO I “SKAJ”: Podignuta optužnica protiv pripadnika Sipe

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv pripadnika Sipe Fahrudina Gačanovića privremeno raspoređenog u Direkciju za koordinaciju policijskih tijela BiH (DKPT), koja ga tereti da je od osumnjičenih za organizovani kriminal tražio novac da bi im, navodno, pružao zaštitu

Gačanoviću se na teret stavlja da je preko aplikacije “Skaj” stupio u kontakt sa osumnjičenima u predmetima organizovanog kriminala i od njih tražio novac da bi im, navodno, pružao zaštitu ili ih obavještavao o radu i aktivnostima Sipe i drugih agencija za provođenje zakona.

Optuženi se tereti da je izvršenjem krivičnih dijela pribavio nezakonitu imovinsku korist u iznosu od najmanje 4.000 evra, čime je počinio krivično djelo primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

U optužnici se traži oduzimanje nezakonite imovinske koristi, kao i izricanje zabrane vršenja dužnosti policijskog službenika u periodu od najmanje pet godina, računajući od dana pravosnažnosti presude.

SRNA

Nastavi čitati

Hronika

CRNA STATISTIKA: Svaka tri dana u Srpskoj u saobraćaju jedna žrtva

Svakog trećeg dana od januara do juna na putevima u Republici Srpskoj u saobraćaju je poginula jedna osoba, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koji govore da je za šest mjeseci tako stradalo 55 osoba.

Statistika pokazuje da je broj onih koji su poginuli na cestama u prvoj polovini godine veći nego u istom periodu lani, kada je stradalo 46 osoba.

Bezbjednošću saobraćaja na putevima nisu zadovoljni u MUP-u RS, a ministar Siniša Karan ističe da tome treba pristupiti multidisciplinarno.

“Pravimo analize i možemo na tom planu reći da više treba raditi i na obuci vozača”, istakao je Karan, dodavši da nedostaci postoje i na putevima, da se voze stara i neispravna vozila i slično.

Kako kaže, porazan je i podatak da je među kontrolisanim vozačima njih 700 bilo pod uticajem droge.

Prema mišljenju Nikole Ćopića, vještaka saobraćajne struke, prekoračenje brzine problem je koji u najvećoj mjeri dovodi do saobraćajnih nezgoda.

“Posmatrajući statističke podatke o broju saobraćajnih nezgoda, koji se ponavljaju iz godine u godinu, mišljenja sam da vozači na putevima Republike Srpske nisu svjesni opasnosti koje sa sobom nosi nebezbjedno ponašanje u saobraćaju, a naročito ono koje se odnosi na prekoračenje dozvoljene brzine kretanja. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, prilikom povećanja srednje brzine saobraćajnog toka za samo jedan procenat, rizik od smrtnog stradanja u saobraćajnim nezgodama se povećava za četiri procenta. Ako na to dodamo podatke Auto-moto saveza Republike Srpske, koji ukazuju na to da svaki drugi vozač na našim putevima prekoračuje dozvoljenu brzinu kretanja, tada se može izvući jasna konkluzija zašto se crne brojke ponavljaju iz godine u godinu”, objašnjava on.

Osim prekoračenja brzine, Ćopić kao problem navodi i alkohol, jer kako kaže, poznata je činjenica da vožnja pod dejstvom alkohola produžava vrijeme reakcije vozača na opasnost, a samim tim i zaustavni put vozila, što povećava rizik od nastanka saobraćajnih nezgoda.

Pored brzine i alkohola, na nastanak saobraćajki, kako objašnjava vještak saobraćajne struke, svakako utiču i faktor vozilo i faktor put sa putnim okruženjem.

“Poznato je da Bosna i Hercegovina ima jedan od najstarijih voznih parkova u Evropi, a prilikom preventivnih kampanja koje sprovodi Auto-moto savez Republike Srpske, brojke kažu da prosječna starost kontrolisanih vozila prelazi 16,5 godina, dok trećina kontrolisanih vozila ima jednu ili više tehničkih neispravnosti, što sigurno u određenoj mjeri povećava rizik od nastanka saobraćajnih nezgoda”, navodi on.

Zbog svega navedenog, Ćopić ističe da je, kada je u pitanju faktor čovjek, potrebno djelovati dvojako.

“Prvenstveno preventivno, na način da se više pažnje posveti obuci novih vozača kroz proces obuke u auto-školama, ali i da se stvara prostor za priču o bezbjednosti saobraćaja i posljedicama nebezbjednog ponašanja kroz obavezno obrazovanje. Zatim je potrebno djelovati i represivno, ali sam mišljenja da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske dalo maksimum prilikom terenskog rada i da kontinuiranom represijom trošimo ljudske resurse, dok broj saobraćajnih nezgoda stagnira ili je u blagom porastu. To je pokazatelj da postojeće sankcije ne utiču značajno na promjenu stavova i ponašanja vozača na putevima Republike Srpske i da potencijalno rješenje treba tražiti u pooštravanju kaznenih odredbi”, ističe Ćopić za “Nezavisne novine”.

Kada je riječ o faktoru put, on navodi da je potrebno realizovati niz mjera kako bi se unaprijedila postojeća infrastruktura.

“Konačno, kada je u pitanju faktor vozilo, jedino rješenje koje se čini adekvatnim je subvencionisanje nabavke novih i ekološki prihvatljivih vozila, kao i smanjivanje nameta prilikom registracije za nova vozila, kako bi se u budućnosti smanjila prosječna starost voznog parka”, navodi Ćopić i dodaje da je ipak ključ rješenja problema u vozačima.

Nastavi čitati

Aktuelno