Connect with us

Društvo

PAO TENDER „Elektrokrajine“ težak 6,5 miliona KM

Kancelarija za razmatranje žalbi poništila je tender banjalučke „Elektrokrajine“ vrijedan 6,5 miliona maraka, zbog grešaka i propusta koje je ovo preduzeće napravilo u procesu javne nabavke.
„Elektrokrajina“ je tražila firme koje će realizovati projekat uvođenja kupaca u sistem daljinskog očitanja, a nakon sprovedene procedure posao je dodijelila grupi ponuđača koju su činili „Mikroelektronika“, „Elnos“ i „Telekomunikacije RS“, svi sa sjedištem u Banjaluci.

Međutim, u posao se „umiješalo“ preduzeće „Mojit“ iz Sarajeva sa tvrdnjom da je u postupku napravljeno niz propusta zbog čega su tražili da se nabavka poništi, a što se na kraju i desilo.

Naime, kako se vidi iz rješenja Kancelarije, „Mojit“ se u toku tendera žalio, a „Elektrokrajina“ iako je trebala, nije obustavila postupak.

Umjesto toga, nastavili su sa procedurom, te 3. oktobra prošle godine otvorili ponude i donijeli odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača.

Istog dana kada su otvorili ponude, žalbu preduzeća iz Sarajeva odbacili su kao neblagovremenu i nedopuštenu.

„Nakon što je zaprimio žalbu, obaveza ugovornog organa je bila da obustavi postupak javne nabavke obustavi. Nesporno je da je ugovorni organ žalbu ocijenio kao procesno neispravnu, te zaključak dostavio žaliocu sa uputom o pravnom lijeku. Međutim, tek po konačnosti predmetnog zaključka ugovorni organ je mogao nastaviti postupak javne nabavke“, navodi se u rješenju KRŽ-a.

U „Elektrokrajini“ su tvrdili da nije bilo potrebe obustavljati postupak jer, prema njihovoj ocjeni nabavku može da stopira samo žalba koja je propisno izjavljena, što žalba firme „Mojit“ nije bila.

„Djelić“ oborio tender
Tvrde kako ovo preduzeće nije imalo interes za dodjelu ugovora, što dokazuju ponudom koju su od njih dobili.

„Žalilac je dostavio nepotpunu, tačnije neozbiljnu ponudu u kojoj je dostavio samo djelić tražene dokumentacije, što znači da je prilikom predaje ponude bio svjestan da će ona biti odbačena kao neprihvatljiva. Može se zaključiti da kao ponuđač nije imao ni interesa za dodjelu ugovora“, cijenili su oni.

Ipak, u Kancelariji za razmatranje žalbi su ponašanje „Elektrokrajine“ ocijenili kao nedopustivo.

CAPITAL

Društvo

STALNA OPASNOST: Preko 800 kvadratnih kilometara u BiH nije očišćeno od mina

Zaostala neeksplodirana ubojita sredstva iz proteklog rata još uvijek su opasnost u BiH.

Demineri, nizom akcija i projekata rade na njihovom uklanjanju. Međutim, puno je je još posla pred njima. Šta je do sada urađeno, predstavile su Oružane snage BiH u sklopu godišnjeg izvještaja deminerskih akcija.

Skoro 1.000 mina i ubojitih sredstava pronađeno je i uništeno prošle godine. Posao je to koji su obavile Oružane snage BiH, što je 80 odsto od planiranog.

– U 2024. godini mi isto tako planiramo uz ovu podršku doniranih sredstava EU i ostalih nevladinih organizacija da pokušamo da riješimo, odnosno ispunimo naš plan. Mi trenutno u BiH imamo preko 800 kvadratnih kilometara nedeminirane površine koju treba tretirati u narednom periodu – izjavio je pukovnik komandir deminerskog bataljona, Sulejman Kišija, prenosi N1.

Fokus će biti na 18 opština. Najviše zaostalih minskih sredstava nalazi se, uglavnom, na entitetskim linijama ali i šumovitom području, kojem je teško pristupiti.

– Ima brojnih opština. I Tuzlanski kanton, područje Broda i tako dalje i neke druge opštine su prilično ugrožene sa tog aspekta, 22 opštine su bile aktuelne u protekloj godini po pitanju uklanjanja mina – naglasio je Gojko Knežević, načelnik Oružanih snaga BiH.

Jedan od problema sa kojim se suočavaju, između ostalog je i nedostatak deminerskog kadra, a 50 pozicija je upražnjeno. Srećom, za vrijeme akcija, stradalih deminera nije bilo.Više od 30 godina nakon rata u BiH, minska eksplozivna sredstva još uvijek su opasnost za građane BiH. Za sve ovo vrijeme, više od 600 osoba izgubilo je život, a više od 1.700 je povrijeđeno.

Nastavi čitati

Društvo

UTICAJ POVEĆANOG MINIMALCA? Statistički veći promet u trgovinama u Srpskoj

Statistički je zabilježen povećan promet u trgovini na malo hranom, pićima, duvanom i gorivom u odnosu na prethodni period.

Ukupan promet u trgovini na malo u martu 2024. godine u Republici Srpskoj u odnosu na februar 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama veći je za 16,4 odsto, dok je u stalnim cijenama veći za 15,2 odsto.

Promet u trgovini na malo hranom, pićima i duvanom, posmatran u tekućim cijenama, veći je za 14,2 odsto, dok je promet u trgovini gorivima i mazivima veći za 15,1 odsto, objavio je Zavod za statistiku.

“Indeks prometa trgovine na malo u periodu januar-mart 2024. godine u odnosu na isti period 2023. godine nominalno je veći 11,4%, dok je realno veći za 10,4%. Ukupan desezonirani promet u trgovini na malo u martu 2024. godine, u odnosu na februar 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama manji je za 1,8%, u stalnim cijenama manji je za 2,1%”, navodi se u objavi.

Ekonomisti su predvidjeli da će povećanje minimalca u Republici Srpskoj dovesti do povećane prosječne plate, potrošnje u maloprodaji, a samim tim i povećanih poreskih prihoda.

Poreska uprava Republike Srpske prikupila je u prvom kvartalu ove godine na račun javnih prihoda Srpske 1,048 milijardi KM, što je za 123,6 miliona KM ili 13 odsto više u odnosu na prva tri mjeseca lani.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno do pretežno oblačno

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti umjereno do pretežno oblačno sa kišom i lokalnim pljuskovima, sa temperaturom vazduha do 18 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne biće pretežno oblačno uz mjestimično slabu i povremenu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana biće promjenljivo uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, na jugu i zapadu povremena kiša, a u poslije podne slaba kiša ili kraći pljusak.

Jutarnja temperatura vazduha biće od dva do osam, na jugu do 10, a najviša dnevna od 10 do 16, na jugu do 18 stepeni Celzijusovihg.

Vjetar će biti slab do umjeren, na sjeveru istočni i sjeveroistočni, a u ostatku zemlje južni i jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha izmjerena u 14.00 časova: Bjelašnica minus tri, Kalinovik i Čemerno jedan, Livno četiri, Gacko pet, Sokolac, Han Pijesak, Kneževo i Mrkonjić Grad šest, Šipovo sedam, Ribnik, Bihać, Bugojno, Široki Brijeg i Tuzla osam, Srbac, Novi Grad i Sanski Most devet, Banjaluka, Doboj, Prijedor, Mostar i Zenica 10, Sarajevo 11, Zvornik, Foča, Bijeljina i Bileća 12, Srebrenica, Trebinje i Neum 13, Rudo 16, Višegrad 18 stepeni Celzijsuovih.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno