Connect with us

Društvo

Pet sela u Rudom potpuno odsječeno, kod Gacka voda duboka i do 10 metara

U Rudom je nivo rijeke Lim u opadanju, ali je voda potkopala lijevu kulu mosta za naselje Mrsovo, koji je sada neupotrebljiv za saobraćaj, rekao je za RTRS Jovica Vidaković, zamjenik načelnika Opštinskog kriznog štaba.

Naveo je da je veće drvo udarilo u most i srušilo ga.

– Potpuno je odsječeno pet sela, oko 50 domaćinstava, saobraćaj je potpuno obustavljen i pričinjena je velika materijalna šteta – istakao je predsjenik MZ Mrsovo Nebojša Vuković za RTRS. SELO Zamjenik načelnika opštine Jovica Vidaković za Srnu je rekao da se šteta procjenjuje na oko 500.000 KM.

Dodao je da su nadležne službe na terenu i osposobljavaju alternativne puteve kako bi moglo da se dopre do stanovnika Polinja.

Vidaković je naglasio da su u stalnom kontaktu sa Republičkom upravom civilne zaštite, čije su ekipe na terenu i pokušavaju da nađu rješenje kako bi se postavio montažni most.

On kaže da most za naselje Mrsovo neće moći da bude popravljen dok ne opadne vodostaj Lima.

Vidaković napominje da je nivo rijeke Lim opao za oko 1,3 metra u odnosu na juče i da je i dalje u blagom opadanju.

Na području Gacka stanje je najkritičnije u selu Zagradci, gdje je voda duboka i do 10 metara, mada vodostaj stagnira, a do glavne magistrale moguće je stići dugim pješačenjem neprohodnim putem, saopšteno je iz Republičke uprave civilne zaštite.

Iz Uprave navode da se ne zna kada će doći do povlačenja vode, jer su tu ublovi izvori ponornica.

Zbog obilnih padavina voda u gradskom vodovodu je zamućena pa iz preduzeća “Vodovod” pozivaju da se voda za piće obavezno prokuva.

Na području mjesne zajednice Fojnica stanje je stabilno, a pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice su u jutarnjim satima vratili namještaj u poplavljenim domaćinstvima.

Republička uprava civilne zaštite je poslala dva isušivača kako bi se isušile poplavljene prostorije.

U mjesnoj zajednici Avtovac nivo vode opada i stanje je stabilno, a najveće probleme predstavljaju presječene putne komunikacije.

U selu Lukovice voda je minimalno počela da se povlači, nivo vode stagnira, a oslobađanje puta, ako ne bude padavina, očekuje se za pet do šest dana, istakli su iz Republičke uprave Civilne zaštite.

U selu Danići nivo vode počeo je polako da opada, a alternativni put do sela je iz pravca Dulića, dok do sela Kazanci nema alternativnog puta, a postojeći će biti prohodan za dva, tri dana.

Iz Uprave civilne zaštite navode da u Gacku trenutno pada mokri snijeg koji se lijepi za tlo i dostigao je, zavisno od mjesta, i do 20 centimetara visine u seoskim područjima, a u gradu je oko 15 centimetara.

Sve putne komunikacije, kako lokalne koje čisti Javno preduzeće “Komus”, tako i regionalne koje održava preduzeće “Putevi”, za sada su prohodne i saobraćaj se odvija nesmetano.

Napajanje električnom energijom je uredno.

I Civilna zaštita i Vatrogasno-spasilačka jedinica i dalje su svoj režim rada uskladili sa trenutnom situacijom, uvedena su dežurstva 24 časa, a obilazak terena se vrši redovno, dodaju iz civilne zaštite.

Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović rekao je danas da se rijeka Drina postepeno povlači sa zaplavljenih naselja i oraničnih površina u Zvorniku, te da je grad izuzetno odgovorno postupio prethodnih dana u pomaganju i spašavanju građana iz poplavljenih područja.

Novitović je, nakon obilaska poplavljenih područja sa zamjenikom gradonačelnika Zvornika Bojanom Ivanovićem, istakao da su preduzete sve preventivne mjere, angažovana Služba civilne zaštite, Profesionalna vatrogasno spasilačka jedinica, komunalna i druga preduzeća, a sve s ciljem da se smanji nagli prodor vode u ugrožena naselja.

On je dodao da je Ivanović sa odgovarajućim sužbama svakoga dana i noću bio na terenu, preduzimao i rukovodio sve mjere koje su predviđene Planom odbrane od poplava u ovoj lokalnoj zajednici, čime su znatno smanjene posljedice obilnih padavina.

Novitović je rekao da je neprestalno praćena situacija, dotok vode u akumulacije, kao i protoci u slivu Drine na poručju Bajine Bašte, Višegrada i Zvornika.

-Povezali smo u sistem zaštite i spasavanja i građane, lokalnu zajednicu, republičke organizacije i Vladu Republike Srpske – naveo je Novitović.

Dodao je da su se slušale i sugestije predsjednika Republike i Vlade Srpske, ali i građana za sve one specifičnosti lokalne zajednice ili mikroprostora kako bi se na najbolji način prošlo kroz ovu situaciju.

Ivanović je rekao da je danas situacija nešto bolja i da očekuje da u narednom periodu dođe do stagnacije vodostaja.

-Što se tiče Gradske uprave i naših službi, mi smo danonoćno na terenu, gdje pomažemo našem stanovništvu. Zahvaljujući pravovremenim informacijama, imali smo vremena da reagujemo, organizujemo i pomognemo iznošenje namještaja, dostavimo vreće sa pijeskom i preduzmemo druge mjere tako da bi šteta sigurno bila veća da se nije intervenisalo pravovremeno – rekao je Ivanović.

Zamjenik gradonačelnika najavio je da će, ukoliko rijeka Drina ne bude više rasla, biti preduzete mjere na sanaciji posljedica poplave.

-Dostavićemo pumpe da se izbaci voda iz podruma i garaža, organizovati sprovođenje dezinfekcije, čišćenje ulica i ostalih površina, a već u ponedjeljak, 23. januara, počeće da radi gradska Komisija za procjenu štete – rekao je Ivanović.

On je naglasio da će se u narednom morati iznaći sredstva da se uradi obaloutvrda na plavnom dijelu Drine, kako stanovnici u ovih 50 kuća ne bi morali da strahuju svaki put kada pada jača kiša i da se više ne dešavaju poplave.

Krizni štab za vanredne situacije grada Zvornika saopštio je danas da se voda povukla iz većine od 10 stambenih objekata u karakajskom naselju Terminal i vikend-naselju Srednji Šepak.

Voda se postepeno povlači i sa poljoprivrednog zemljišta u Roćeviću, Šepku i Tršiću.

Protok na Hidroelektrani Mali Zvornik iznosi 1.888 metara kubnih u sekundi, dok je dotok 1.830 metara kubnih u sekundi.

Maksimalni protok Drine zabilježen je u toku noći između 19. i 20. januara, kada je iznosio 2.390 metara kubnih u sekundi.

Rijeka Hoča se povukla u korito, a uobičajeni protok ima i rijeka Sapna.

Iz Gradske uprave Zvornik navode da će obezbijediti pumpe za izbacivanje vode iz podrumskih prostorija i garaža, isušivače, dezifekciju prostorija u koje je voda ušla, čišćenje ulica i dvorišta, a već od ponedjeljka Komisija za procjenu štete obilaziće teren radi utvrđivanja posljedica poplave.

U saopštenju se dodaje da će Grad Zvornik nastojati da u saradnji sa Vladom Republike Srpske pruži pomoć građanima u saniranju štete koju su pretrpili, a koja je, zahvaljujući pravovremenom reagovanju nadležnih ublažena i znatno manja nego da nije bilo preventivnih mjera.

Pripadnici Službe civilne zaštite sa rezervnim sastavom i Profesionalne vatrogasno spasilačke jedinice nastavljaju da dežuraju radi preventivnog djelovanja.

Društvo

OPREMA ZA PENJANJE POVLAČI SE SA TRŽIŠTA! Karabineri pucaju, kopče ne drže, PENJAČI U ŽIVOTNOJ OPASNOSTI!

Sa tržišta BiH povučena je oprema za penjanje porijekolom iz Kine i dva tipa pojaseva za penjanje kojima nije poznata zemlja porijekla, objavila je Agencija za nadzor nad tržištem BiH.

Povučena je oprema za penjanje “mamut skajvoker” /MAMMUT SKYWALKER/ jer je čvrstoća proizvoda neadekvatna i karabiner se može otvoriti manjom silom, što može dovesti do toga da se penjač odvoji od sigurnosnog užeta i padne sa visine.

Na pojasevima za penjanje “pecl njuton” /Petzl NEWTON/ je nije sigurna kopča koja se nalazi na prsima i koristi se za pričvršćivanje pojasa.

Na pojasevima za penjanje “pecl svon easajfit” /PETZL SWAN EASYFIT/, pakovanje od pet komada, nisu sigurne kopče postavljene na stražnjem dijelu.

Uvoznici su za sve proizvode preduzeli dobrovoljne mjere povlačenja sa tržišta, povrata od potrošača i njihovo obavještavanje, te uništavanja proizvoda, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 37 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma tolo vrijeme, uz dnevnu tempereturu vazduha do 37 stepeni Celzijusovih.

Tokom poslije podnevnih časova na jugozapadu i istoku će doći do razvoja oblaka koji će ponegdje donijeti lokalne pljuskove sa grmljavinom, a na jugoistoku su moguće i lokalne nepogode uz jače pljuskove, pojavu grada i jakog vjetra u zoni pljuskova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 12 do 20, na jugu do 24 stepena, a dnevna od 31 do 37 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, istočnog i sjeveroistočnog smjera, a u Hercegovini južnog i jugozapadnog, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKI HAOS! Poslije paklenih +40 stižu OLUJE, TORNADA i PLJUSKOVI!

Dramatična promjena vremena stiže nakon dugog perioda neuobičajeno visokih temperatura koje su posljednjih sedmica zahvatile veći dio kontinentalne Evrope, piše Severe Weather Europe.

Brojne zemlje i stotine meteoroloških stanica srušile su rekorde najviših temperatura za jun, a ponegdje i za jul. Toplotni talas bio je istorijskih razmjera.

Toplotna kupola, koja je zadržavala izezetno topao vazduh, napokon slabi i očekuje se da će se urušiti prema vikendu, piše SWE. Potaknuta jačanjem anticiklona iznad sjevernog Atlantika, hladna fronta spušta se sa sjevera prema centralnoj Evropi, a početkom sljedeće sedmice očekuju se znatno hladnije vazdušne mase, prenosi Index.hr.

Stiže jako nevrijeme širom Evrope
Time će se stvoriti snažan kontrast u temperaturi i pritisku između nadolazećeg hladnog talasa sa sjevera i slabećeg toplotnog talasa na jugu. Uz pojačane visinske vjetrove (mlaznu struju) koji će potaknuti snažno uzdizanje vazduha, od subote do utorka je moguć široko rasprostranjen razvoj jakog nevremena.

Promjena vremena biće izražena tokom vikenda i početkom sljedeće sedmice zahvaljujući jačanju strujanja vazduha iznad sjevernog Atlantika. To će omogućiti duboko prodiranje hladnog talasa sa sjevera prema centralnoj Evropi i Sredozemlju nakon nedjelje.

Ovo se često događa kada se snažna anticiklona nad Evropom uruši i zamijeni područje niskog pritiska. U takvim slučajevima slijede žestoko nevrijeme i osvježenje.

U ponedjeljak se očekuje snažan Azorski anticiklon uz opsežan sistem niskog pritiska nad sjevernom i centralnom Evropom. Ostaci toplotnog talasa sredinom iduće sedmice premještaće se prema istoku, prema istočnoj Evropi i crnomorskoj regiji.

Velik pad temperatura
Promjena temperature i kontrast između sadašnjih izuzetno visokih vrijednosti i prognoziranih za ponedjeljak i utorak biće izrazito nagli, piše SWE. Dok su temperature juče i danas bile 10–12°C iznad prosjeka, one ćeu utorak biti 6–10°C ispod normale. To znači gotovo 20°C razlike u vrlo kratkom periodu.

Kada se visinska hladna fronta počne premještati prema istoku oko srijede, temperature će se ponovno početi penjati u gornje 20-e i niske 30-e, zahvaljujući povratku toplog vazduha sa jugozapada Evrope.

SWE kaže da su moguća i tornada
Kombinacija jake nestabilnosti i snažnih visinskih vjetrova stvoriće uslove za jake oluje koje bi mogle donijeti sve oblike opasnog vremena – od grada (uključujući i vrlo krupnu), jakog vjetra, obilnih padavina, pa i tornada.

U nedjelju može doći do razvoja žestokog nevremena od Švicarske do Austrije i sjeverne Italije, dok će se u ponedjeljak i utorak snažno uzdizanje vazduha proširiti na Italiju, Sloveniju i sjevernu Hrvatsku.

Ova višednevna epizoda nevremena donijet će i znatne količine oborina u središnju Europu, osobito u području Alpa – od Švicarske i Austrije do sjeverne Italije, Slovenije i sjeverne Hrvatske

Lokalno bi moglo pasti između 100 i 200 mm kiše, posebno ako dođe do razvoja olujnih sustava s uzastopnim ćelijama. Zbog toga postoji povećan rizik od bujičnih poplava i odrona tla. Međutim, količina oborina znatno će varirati jer će oluje, iako raširene, biti lokalizirane.

Raste vjerovatnoća novog toplotnog talasa sredinom jula 2025.
Očekuje se da će ova promjena vremena oslabjeti sredinom sljedećeg tjedna, a globalni modeli zatim predviđaju povratak visokih temperatura u kontinentalnu Europu.

Iako je riječ o prognozi desetak dana unaprijed, trenutačni modeli ukazuju na stvaranje nove toplinske kupole nakon 10. srpnja.

To bi moglo podići temperature ponovno na 35–40°C u mnogim područjima, što potvrđuju i karte koje pokazuju odstupanja od preko 10°C iznad normale za sredinu srpnja.

Još je prerano za procjenu koje će regije biti najpogođenije i koliko će val biti intenzivan.

Nastavi čitati

Aktuelno