Connect with us

Politika

Podijeljena “osmorka” vraća SDA u igru

Nakon problema, pa i raspada “osmorke”, sve izvjesnije je da će u novu Vladu Federacije BiH ući i SDA, koja, kako stvari sada stoje, SDP-u, NiP-u i Našoj stranci neće dati zeleno svjetlo za formiranje izvršne vlasti u Federaciji BiH.

Suština je u tome da SDA koji ima 13 delegata u Domu naroda Parlamenta FBiH, i koja će vjerovatno dobiti potpredsjednika FBiH, neće dati svoj potpis za izbor nove Vlade FBiH. Da bi bio imenovan mandatar, neophodno je da svoj potpis daju predsjednik i dva potpredsjednika FBiH.

Da stvari neće ići glatko kako je planirano, rekao je i Nermin Nikšić, lider SDP-a, naglašavajući da više nije siguran da li će biti premijer te da će krenuti u sakupljanje potpisa kako bi vidio koliko ima glasova. Takođe, naglasio je i da “osmorka” više ne postoji.

“‘Osmorka’ više nije sigurno. Kako će se to tretirati i šta, vidjet ćemo. Možemo govoriti o neka dva bloka – blok koji čine ‘trojka’ i BiH Inicijativa Fuad Kasumović i blok NES, SBiH sa PDA”, rekao je Nikšić, a prenose federalni mediji.

Na određen način Nikšić priziva i intervenciju Kristijana Šmita, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, naglašavajući da SDA otvoreno najavljuje da neće dati potpis za izbor nove Vlade FBiH s obzirom na to da će njihov kandidat Refik Lendo vjerovatno biti izabran za potpredsjednika FBiH.

“Za Šmita bi bilo puno lakše da se dogovorimo ili da predsjednik i potpredsjednik FBiH, nakon što se demonstrira većina, dodijeli taj mandat. Ali imamo vrlo jasne najave da to neće tako biti. Očekujem da će bilo koje od rješenja morati doći uz intervenciju Šmita”, rekao je Nikšić koji je još ranije u dogovoru “osmorke” sa HDZ-om istaknut kao mandatar za sastav Vlade FBiH.

Inače, formiranje Vlade FBiH zakomplikovalo se nakon problema u strankama “osmorke”, i nakon što je SDP rekao da za pokret “Za nove generacije” više nema mjesta u toj koaliciji, a ulje na vatru dolio je i Dragan Čović, predsjednik HDZ-a, koji je rekao da vode razgovore sa SDA, te da bi proces formiranja, odnosno obrisi nove Vlade mogli biti poznati za desetak dana.

“Čini mi se da će, ipak, federalna Vlada u narednih desetak dana dobiti svoj obris i okvire i da ćemo imenovati predsjednika Vlade. Ja bih rekao da nikako neće iz drugog mjeseca izaći puna Vlada, uz puni saziv Vlade u svom imenovanju. To je sad pokazivanje jedne političke mudrosti stranaka koje su se okupile to da uradimo. Treba biti ozbiljan i ja mislim da ćemo mi to završiti i da će to biti jasno i našoj javnosti u potpunosti, već možda do kraja iduće sedmice”, rekao je Čović.

Elmedin Konaković, lider NiP-a, rekao je da postoje turbulencije te da je to posljedica toga što SDP kao najveća stranka koalicije nije dobila mjesto u Domu naroda Parlamentrane skupštine BiH.

“Posljedica toga jeste da je na lokalnom nivou došlo do zastoja. To ne ugrožava većinu koja je formirana i koja će potpisima predložiti Nikšića za premijera Federacije BiH”, rekao je Konaković dodajući da oni ne pregovaraju sa SDA te da će Vlada Federacije BiH biti vrlo brzo formirana.

Zanimljivo je da su ranije i u HDZ-u i u strankama “osmorke” tvrdili da je formiranje Vlade FBiH gotova stvar, odnosno da SDA neće biti dio nove izvršne vlasti, međutim kako vrijeme odmiče, stvari se mijenjaju.

Još ranije Bakir Izetbegović, lider SDA, jasno je rekao da ova stranka nije odustala od formiranja Vlade FBiH istovremeno naglašavajući da se bez njih i DF-a ta Vlada ne može formirati.

“Sama SDA je dobila više glasova nego sve tri stranke ‘trojke’ (SDP, NiP, Naša stranka) zajedno. ‘Trojka’ bez pomoći HDZ-a i SNSD-a nema nikakvu snagu u federalnom Domu naroda, a nastupa samouvjereno kao da su oni pobjednici. Može se nastaviti sa djetinjastim insistiranjem da se pobjedničke stranke na vlastitu štetu povuku i omoguće ‘trojci’ da sa HDZ-om napravi federalnu strukturu vlasti onako servilno kako su napravili Savjet ministara sa HDZ-om i SNSD-om, ali svima je jasno da od toga nema ništa”, rekao je nedavno Izetbegović.

I Edin Ramić, poslanik SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i ministar raseljenih osoba i izbjeglica, juče je rekao da postoje dva načina na koja se može formirati Vlada FBiH.

“Novu Vladu FBiH možemo formirati dogovorom SDA/SDP/HDZ ili nastaviti raditi u postojećem sazivu sa novim rukovodstvom FBiH. I sad to neko iz ‘osmorke’ (čitaj SDP) treba objasniti, prije svega ovima iz NiP-a i NS, teško, ali nije i nemoguće”, napisao je Ramić na svom Facebook profilu.

Politika

OŠTRA PORUKA IZ LJUBINJA: “Mazalica svjesno obmanjuje građane”

A tada, gospodine Mazalica, Vas nije bilo. Niste ni pozvali, ni pomogli – ni Ljubinju, ni Berkovićima, ni Bileći, ni Stocu. Smatram da ste tada imali priliku da pokažete odgovornost i solidarnost, ali ste ćutali”, navodi se u saopštenju.

Načelnik opštine Ljubinje, Stevo Drapuć oštro je reagovao na izjave SNSD-ovog poslanika Srđana Mazalice u NSRS.

“Sa velikim ogorčenjem i razočaranjem reagujem na istup narodnog poslanika SNSD-a, Srđana Mazalice, u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u kojem sam prozvan zbog prijema članova Predsjedništva BiH, Željka Komšića i Šefika Džaferovića, u aprilu 2022. godine”, navedeno je u saopštenju.

Drapić podsjeća javnost da se ta posjeta dogodila 23. aprila 2022. godine, samo dan nakon razornog zemljotresa koji je pogodio našu opštinu i nanio velike materijalne štete.

“Kao odgovoran čovjek i načelnik, u interesu građana Ljubinja, primio sam ih u zvaničnoj posjeti. Uradio sam to tada, a uradio bih isto i danas.

Rezultat te posjete bila je direktna finansijska podrška našoj opštini u iznosu od milion konvertibilnih maraka – pomoć koja je došla onda kada je bila najpotrebnija.

A tada, gospodine Mazalica, Vas nije bilo. Niste ni pozvali, ni pomogli – ni Ljubinju, ni Berkovićima, ni Bileći, ni Stocu. Smatram da ste tada imali priliku da pokažete odgovornost i solidarnost, ali ste ćutali”, navodi se u saopštenju.

Vrata Ljubinja su i biće otvorena za sve dobronamjerne ljude, kako navodi,. bez obzira na njihovu političku ili nacionalnu pripadnost.

“Dobrodošli su oni koji dolaze s poštovanjem i željom da pomognu, a ne oni koji po kafanama smišljaju stranačke strategije i ignorišu potrebe naroda.

Gospodine Mazalica, kod nas u Hercegovini i dalje se zna da se čovjek procjenjuje i po svojim precima. Ja sam sin Slobodana Drapića, unuk Steve Drapića i potomak Nikole Drapića – raspitajte se ko su bili ti ljudi.

Svjedok sam i rata i mira, i svoj patriotizam sam dokazao djelima, ne riječima. Ljubinjci to znaju a jedino je njihovo mišljenje meni važno. Vi, gospodine Mazalica, to pravo da mi sudite – nemate.

Nemate i zbog još jednog razloga, a to je što ste Vi očigledno nasljednik one ideologije koja je nanijela mnogo zla mom narodu i mojim precima. Vi određivati ko je patriota – nećete!”, ističe se u saopštenju.

Nećemo, kako navode, dozvoliti da se sitnostranačke agende i prazne političke parole stave ispred interesa građana Ljubinja.

“Nećemo ćutati pred pokušajima omalovažavanja našeg rada – rada koji se temelji na poštenju, transparentnosti i borbi za opšte dobro. I nećemo Vam dozvoliti da zatvorite vrata Ljubinja, kao što zatvarate vrata Republike Srpske”, stoji u reaovanju načelnika opštine Ljubinje.

Nastavi čitati

Politika

CRNADAK: Neću prisustvovati Dodikovom govoru u NSRS

Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak izjavio je da neće prisustvovati današnjem govoru predsjednika RS Milorada Dodika povodom 30 godina Dejtona.

“Zbog namjere vladajuće većine da se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske usvoji zakon kojim će se zabraniti finansiranje političkih partija iz budžeta, kao narodni poslanik sam donio odluku da, u znak protesta, ne prisustvujem prvoj tački dnevnog reda, govoru predsjednika SNSD Milorada Dodika, povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma”, napisao je Crnadak na Fejsbuku.

Pomenuti zakon je, kaže, “silovanje demokratije, direktan napad na kritičko mišljenje i slobodu govora, kao i pokazatelj beskrupuloznosti vladajućeg režima”.

“Njihov postupak je kao kada bi neko u stanu imao požar, pa odlučio da zbog toga zapali cijelu zgradu. Nezapamćen izliv bijesa SNSD-a i US prema opoziciji možda ne možemo zaustaviti glasanjem, ali možemo biti jasni i glasni u nazivanju stvari pravim imenom”, kaže.

Ovim zakonom se, ističe Crnadak, legalizuje vođenje političke kampanje prljavim novcem i dozvoljava se da korupcija i zvanično utiče na pobjednika sledećih izbora.

“Na ovaj način želim da sačuvam dostojanstvo i bar ne pomažem onome ko direktno juriša protiv mene i ljudi koje predstavljam”, kaže na kraju.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratiće se danas na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Posebna sjednica je počela sinoć kada su poslanici usvojili dnevni red, a nastavak je zakazan za danas u 10 časova.

Predsjednik Srpske će se obratiti u okviru prve tačke dnevnog reda, a nakon toga nije predviđena skupštinska rasprava, niti glasanje.

Druga tačka dnevnog reda je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija po hitnom postupku, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske i njegovog zamjenika na prijedlog predsjednika Republike.

Nastavi čitati

Politika

DODIK PO SVOM “Srpska politički čvrsta, EKONOMSKI STABILNA i traži poštovanje Dejtona”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je, kako je rekao, “zloupotreba nelegitimnog Kristijana Šmita, sudova i tužilaštava dovela do ustavne krize u BiH”, te naglasio da Srpska sa pravom diže glas, zahtijevajući da se poštuje međunarodni sporazum onako kako je napisan.

Dodik je rekao da iz ustavne krize treba izađi.

– Mi u Republici Srpskoj nismo nikakva pobunjenička ekipa i mi hoćemo da se poštuje naše pravo koje je zagarantovano međunarodnim ugovorom – rekao je Dodik.

On je naglasio da je Republika Srpska strana potpisnica Aneksa četiri Ustava BiH, koji predviđa da se mnoge stvari u BiH mogu promijeniti, ali samo ako se dogovre entiteti.
– Od otetih nadležnosti Republici Srpskoj, samo jedna ima dogovorena, a to su Oružane snage BiH – napomenuo je Dodik na konferenciji za novinare u pauzi “Jahorina ekonomskog foruma”.

On je napomenuo da Republika Srpska sada ima malo mirniju situaciju što se tiče međunarodnog faktora, ali i veoma dinamičnu u odnosima u BiH.
Dodik je rekao da Republika Srpska politički nepokoloebljiva u zahtjevu da se poštuje međunarodni sporazum onako kako je napisan.

– Mi koji poštujemo međunarodni sporazum, mi smo kao loši momci, a oni koji ga ruše, oni su kao dobri!? – naveo je Dodik.

Dodik je rekao da Republika Srpska nije za unitarnu i centralističku BiH, te da je sve što se do sada radilo vodilo u tom pravcu.

Govoreći o ekonomiji, Dodik je istako da statistika dovoljno govori o uspjehu Republike Srpske.

– Statistika kaže da imamo rast 2,9 odsto. Poslije Srbije to je najveći rast. Republika Srpska ima investicije dvije milijarde i osamsto miliona KM.

Podigli smo domaći proizvod sa 16 na 18 milijardi KM. Planiramo da ga dovedemo što je prije moguće na 20 milijardi KM, a do 2030. godine da idemo na 30 milijardi KM – rekao je Dodik.

Dodik je rekao da je prosječna plata u Republici Srpskoj, bez posljednjeg povećanja 740 evra.

– Mi smatramo da je to veliki uspjeh, imajući u vidu okolnosti u kojima radimo. Srpska je solventna – rekao je Dodik i dodao da Republika Srpska ima najniži budžetski deficit u regionu.

On je naveo da je Republika Srpska izgradila bolnice, puteve, elektrane.

– Imamo ozbiljan broj kapaciteta izgrađenih u oblasti energetike, gardimo nove hidroelektrane, termoelektrane, “Bistrica” se odvija po planu, “Buk Bijelu” želimo da napravimo sa Srbijom – rekao je Dodik.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno