Connect with us

Politika

POJAČANE MJERE NADZORA! Srpska uvodi pojam “posebno nadzirano javno preduzeće”

Uvođenje pojma “posebno nadzirano javno preduzeće” omogućiće primjenu pojačanih mjera nadzora nad radom ovih preduzeća, koja su od najvećeg značaja za javne finansije, navedeno je u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim preduzećima o kojem će Narodna skupština raspravljati u nastavku zasjedanja naredne sedmice.

Pravno lice pod direktnom ili indirektnom kontrolom

Obrazloženo je da se pojam “posebno nadzirano javno preduzeće” definiše kao pravno lice pod direktnom ili indirektnom kontrolom Republike Srpske koje dvije uzastopne kalendarske godine ispunjava kriterijume velikog pravnog lica u skladu sa zakonom kojim se uređuje računovodstvo i revizija. Kako je navedeno, ovim zakonom precizira se definicija javnog preduzeća, dodatno jačaju odgovornost, efikasnost i ekonomičnost kao osnovna načela upravljanja javnim preduzećima, propisuje se izrada politike vlasništva, kao strateškog dokumenta za unapređenje vlasničkog upravljanja i uspostavlja se Sistem za koordinaciju nadzora javnih preduzeća u Republici Srpskoj.

Šta će zakon definisati?

“Zakonom se jasno definiše javno preduzeće kao privredno društvo u većinskom javnom vlasništvu ili pod kontrolom javnog organa, a uvodi se i pojam `kontrola po drugom osnovu`, koja omogućava obuhvatanje svih relevantnih pravnih lica koja se faktički nalaze pod javnom kontrolom, bez obzira na formalni vlasnički udio”, navodi se u tekstu Prijedloga zakona.

Kada je riječ o kontroli, uspostavlja se novi sistem za koordinaciju nadzora javnih preduzeća kao novina u odnosu na raniji model utvrđen odlukom o uspostavljanju sistema za koordinaciju nadzora javnih preduzeća iz 2021. godine.

Sistem za koordinaciju nadzora obuhvata javna preduzeća u punom kapacitetu, više organa i institucija koje imaju jasno utvrđene nadležnosti, čime se omogućava koordinisano i efikasnije vršenje nadzora nad javnim preduzećima.

“Sistem za koordinaciju nadzora obuhvata više institucija sa jasno definisanim nadležnostima, a čine ga Vlada Republike Srpske, Tijelo za koordinaciju nadzora, resorna ministarstva, Ministarstvo finansija, Investiciono-razvojna banka i jedinice lokalne samouprave”, ističe se u tekstu Prijedloga.

Sprečavanje sukoba interesa

S ciljem sprečavanja sukoba interesa i jačanja nadzorne funkcije, propisuje se uvođenje u nadzorni odbor javnih preduzeća najmanje jednog nezavisnog člana, u smislu da je nezavisni član lice koje ne obavlja rukovodeće funkcije u javnom preduzeću, nije zaposleno u javnom preduzeću, nije član organa upravljanja ili nadzora povezanih društava, nema vlasnički udio ili bilo koji finansijski i drugi interes u javnom preduzeću.

Predloženo je da uspostavljanje sistema za koordinaciju nadzora, za posebno nadzirana javna preduzeća, stupaju na snagu osmog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srpske”, dok se na ostala javna preduzeća odredbe primjenjuju nakon dvije godine od donošenja zakona jer se ostavlja period adaptacije i razvoja drugih neophodnih kapaciteta, prenosi Srna.

Politika

Drinić opleo po Vukanoviću “POLITIČKI INFLUENSER jedini kontinuitet su mu galama i izmišljotine”

Još jednom se u javnom prostoru oglasio Nebojša Vukanović, političar koji, kako poručuju iz Pokreta Sigurna Srpska, već godinama ostaje dosljedan samo jednom – pokušajima. Pokušajima da bude relevantan, pokušajima da bude ozbiljan i pokušajima da galamom nadomjesti izostanak rezultata.

„Političar u pokušaju, ministar bezbjednosti u pokušaju, danas i kandidat opozicije u pokušaju. Kontinuitet je, mora se priznati, Vukanova jedina politička konstanta“, poručio je generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić.

Kako ističe Drinić, javni nastupi Nebojše Vukanovića godinama unazad svode se na bljuvanje optužbi, senzacionalizam i konstantnu galamu, bez ikakve odgovornosti prema izgovorenoj riječi.

„Način na koji prikuplja svoje navodne ‘informacije’ odavno je razotkriven, još na primjeru Jahorine. Dovoljan je jedan poziv i jedna izmišljena priča, a Vukan to bez provjere i bez ikakvih dokaza plasira u javnost kao činjenicu“, navodi Drinić.

Posebno upozorava da mržnja i histerija u javnom prostoru nisu politika, već jasan znak nemoći i frustracije.

„Manje glume veličine, a više samokontrole ne bi škodilo. Mržnja nije politički program, već priznanje da nemate šta da ponudite“, istakao je on.

Za razliku od takvog pristupa, Pokret Sigurna Srpska, kako naglašava Drinić, ostaje posvećen konkretnom radu i izgradnji stabilnog i zdravijeg društva.

„To što se Vukan vremenom profilisao kao politički influenser, od koga mladi mogu naučiti jedino kako se pažnja osvaja vikom, histerisanjem i ponašanjem razmaženog derišta, govori više o njemu nego o bilo kome drugom“, poručio je Drinić.

Na kraju, generalni sekretar PSS-a podsjeća da je slobodno mišljenje legitimno, ali da se poštovanje javnosti ne stiče uvredama i galamom.

„Poštovanje se gradi radom i rezultatima. Neka nas nastavi pratiti – možda nešto i nauči. Nikad nije kasno“, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

MINIĆ ŠOKIRAO JAVNOST “Nismo mi prezaduženi, MOŽEMO JOŠ 3 MILIJARDE”?

“Imamo prostora da se mnogo više zadužimo, čak i do tri milijarde”, rekao je predsjednik Vlade Srpske Savo Minić. Premijer Republike Srpske Savo Minić izjavio je Srni da je za narednu godinu planiran početak velikog investicionog ciklusa sa projektima vrijednim 4,5 milijardi KM.

Minić je naveo da je planirana razlika u zaduženju u odnosu na otplatu duga oko 100 miliona KM. “Ko može graditi, a da se ne zadužuje. Ovaj budžet naredne godine proizvod je finansijske discipline. Imamo prostora da se mnogo više zadužimo, čak i do tri milijarde. Ali, nema potrebe za tim. Moramo se odgovorno ponašati. Ne mogu napraviti čudo, ali dok sam predsjednik Vlade neću napraviti ništa što može stvoriti problem Republici Srpskoj”, rekao je Minić.

On je ponovio da Republika Srpska nije prezadužena zemlja, kako to pojedinci iz opozicije navode, istakavši da se dug oko 35 odsto BDP-a, što je daleko ispod dozvoljene granice.

Nastavi čitati

Politika

NISMO PREZADUŽENI, možemo mi još tri milijarde

“Imamo prostora da se mnogo više zadužimo, čak i do tri milijarde”, rekao je predsjednik Vlade Srpske Savo Minić.

Premijer Republike Srpske Savo Minić izjavio je Srni da je za narednu godinu planiran početak velikog investicionog ciklusa sa projektima vrijednim 4,5 milijardi KM.

Minić je naveo da je planirana razlika u zaduženju u odnosu na otplatu duga oko 100 miliona KM.

“Ko može graditi, a da se ne zadužuje. Ovaj budžet naredne godine proizvod je finansijske discipline. Imamo prostora da se mnogo više zadužimo, čak i do tri milijarde. Ali, nema potrebe za tim. Moramo se odgovorno ponašati. Ne mogu napraviti čudo, ali dok sam predsjednik Vlade neću napraviti ništa što može stvoriti problem Republici Srpskoj”, rekao je Minić.

On je ponovio da Republika Srpska nije prezadužena zemlja, kako to pojedinci iz opozicije navode, istakavši da se dug oko 35 odsto BDP-a, što je daleko ispod dozvoljene granice.

Nastavi čitati

Aktuelno